Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despre spaga in general


Pet

Recommended Posts

Ma bucur daca ai inteles pozitia mea si sint de acord cu tine ca este o rusine sa ajungi sa dai bani de frica sa nu ti se intimple ceva! Oricit vi s-ar parea de hilar si incredibil, si eu, ca medic, am dat spaga la alti medici cind am avut nevoie, chiar daca nu de frica, ci mai mult dintr-o oarecare jena. De asemenea, cum am mai spus, nici mie nu mi se pare normal, ori din ce punct as privi lucrurile. Dar hai sa revenim la intrebarea mea: populatia in ce fel reactioneza la toate acestea? Reclamind medicii. Perfect. Problema e ca nu se vede nici un rezultat, pentru ca, chiar daca nu stiu de sint 90% sau 80% sau 95% cei care iau spaga sau multumiri sau foloase necuvenite, fenomenul este de masa si nu poti sa-i iei sa-i inchizi pe toti aia care iau. Si atunci, de ce nu se intelege ca altundeva e buba? De ce nu se intelege ca numai cu cit a luat spaga nu stiu care mare demnitar, sau cu cit a fentat statul, se puteau asigura salarii decente medicilor pe un an de zile? Ca sa nu mai vorbim de sumele imense varsate pentru asigurari si deturnate "pe drum"... Bun, hai sa lasam salariile medicilor la o parte. Te duci si dai spaga doctorului ca sa te trateze bine. Dar ce se intimpla cind ala, cu toata bunavointa si chiar "sensibilizat" de "atentiile" tale, nu are cu ce? Atunci cine e vinovat? De asta cred eu ca ar trebui intr-adevar sa se teama populatia Romaniei. Eu am vazut multi medici la viata mea, si recunosc ca multi din ei luau, dar, cel putin in Ardeal, am vazut putini care sa conditioneze actul medical - de fapt nici nu am vazut ci am auzit de ei. Prin urmare, cred ca oricine ai fi, daca esti la ananghie acesti oameni sar sa te ajute indiferent daca le dai sau nu. Cei mai multi dintre ei nici nu iau pina in momentul in care pacientul pleaca acasa. Dar sa ne fereasca Dumnezeu pe toti de situatii in care sintem la ananghie si doctorii nu au pe ce pune mina sa ne ajute! Atunci e bai mare, pentru ca DUPA aceea poti sa te duci sa dai in judecata doctorul, spitalul, casa de asigurari, statul si pe cine mai vrei, ca daca ireparabilul s-a produs e degeaba din punctul de vedere al celui in cauza si al familiei. La asta cred eu ca ar trebui sa ne gindim cu totii, pentru ca in unele locuri la asta s-a ajuns, iar in multe din celelalte, dupa cum merg lucrurile, se va ajunge in cel mai scurt timp. Inchei: oamenii trebuie sa inteleaga in tara asta ca au un cuvint de spus, si sa se gindeasca bine inainte de a-l spune. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Catalina, eu incerc sa inteleg si situatia voastra, a medicilor, Nu este drept cu cit sunteti retribuiti, asta este foarte clar, dar ce ma deranjeaza extrem de mult este faptul ca medicii, deci multimea dintre ei, si de aici cred ca se pot scoate pe buna dreptate pe cei tineri care mai au idealuri, pur si simplu au pierdut firul realitatii, au pierdut pur si simplu bunul simt. M-am intrebat, oare ce s-ar intimpla daca de exemplu un director de spital ar face o sedinta si ar spune: "Dragi colegi, de azi incolo, cine mai accepta "Multumiri" de la pacienti va fii concediat cu litera I, in plus voi sesiza autoritatile in vederea pedepsirii prin lege. La fel voi monta o pancarda mare la intrarea in spital, pe care va fii scris. "Noi lucram fara mita si cadouri". Cine va incerca sa dea mita va fii dat in judecata pentru dare de mita. Pedepsele sunt intre ......... In schimb, fiecare pacient, daca este multumit de cei care l-au tratat, va putea dona spitalului o suma de bani nelimitata. Suma aceasta se va inparti 50% in direct personalului medical, iar restul se va folosi pentru dotarea spitalului...... Ma intreb, oare ce ar face colegii cu acel director??? Ar spune idee buna, sau l-ar linsa???? Ca ia doctorii spaga, este un lucru urit, dar faptul ca permit aceasta asistentelor, portarilor, infirmierilor, si pina si liftierei, este de neiertat. Cind ajungi in spital, nu mai vezi capatul.... Toata institutia aceasta care se cheama sanatate a devenit o povara pe capul romanului, chiar prin acest cancer ce se chema mai nou "MULTUMIRI". Si nu aratati cu degetul pe populatie, aratati mai bine cu degetul pe cai care va trag in gunoi, deci pe colegii de breasla, care unii au pierdut simtul realitatii. Uite, aveam un prieten f bun in Romania, medic neurolog. A venit la mine in Germania in vizita si i-am dat un computer. I-am spus sa mearga in Ro la un coleg, acesta i-l va instala. Intimplarea face ca colegul acela sa aiba pe tatal lui grav bolnav si il cheama pe Dr. sa il vada. NU crezi ca a fost in stare ca la plecare sa accepte punga cu "multumiri" ??????? Cind am auzit am fost atit de indignat, incit i-am scris ca noi doi, cu atitudinea de care el a dat dovada nu vom mai putea fii prieteni. Nu stiu daca a inteles, dar eu am inteles ca el nici macar nu isi mai da seama ca de la prieteni nu se ia astfel de "Multumiri".. Traia in alta sfera ce nu mai are de-a face cu cine a fost cu ani in urma cind nu era inca medic. Oare imi lua si mie punga??? Probabil ca da. Cu drag Rici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai mare dreptate, Rici... Daca incepe sa se faca distinctia intre medicii tineri, sau chiar si cei mai in virsta, dar care inca nu si-au pierdut orice urma de bun simt, inseamna ca macar pe acest forum demersurile mele nu au fost degeaba. Eu insa continui sa cred ca si populatia are o mare raspundere si o mare vina in tot ce se intimpla, prin faptul ca nu reactioneaza in felul in care ar trebui, prin faptul ca oamenii nu inteleg ca conditiile proaste din spital nu se rezolva cu spaga data medicului. Cu asta cel mult ii captezi "atentia", ceea ce este cu totul reprobabil, dar mai mult de atita nu rezolvi. Si cred ca nu s-a inteles inca ca degeaba pedepsesti medicii daca nu rezolvi problemele cu care sistemul sanitar se confrunta. Spunea cineva despre doctorii din Germania, ca sint prost platiti comparativ cu alte categorii profesionale si totusi nu iau mita. Eu cred ca nu e cazul sa discutam... am colegi plecati si prin Germania, si prin Franta, si nu i-am auzit sa se plinga... nu cred ca se compara nivelul lor cu al nostru, mai mult, cred ca chiar demonstreaza ceea ce vreau eu sa spun: ca daca ii dai omului cit sa poata trai cit de cit bine, nu-i mai convine lui sa se injoseasca in asemenea hal incit sa ia spaga. Vorbesc despre cei inca nepervertiti, restul nu stiu, stiu doar ca de la cei tineri care reprezinta viitorul acestei tari ar trebui sa se inceapa, pentru a impiedica exodul lor masiv peste granita. Despre prietenul vostru neurologul... ce sa zic. Nu am cuvinte... dar astfel de oameni exista in toate profesiile si in toate paturile sociale, cred, dar este normal ca de la medici sa se astepte un cu totul alt nivel. Nu-i iau partea nicidecum, eu personal nu as face asa ceva nici daca as sta sa mor de foame... La povestea cu directorul de spital iar nu stiu ce sa zic, tare mi-ar place si mie sa vad asa ceva, si cred ca tuturor celor care, ca si mine, nu prea au ce pierde, le-ar place. Problema e ca si daca s-ar gasi vreun rara avis din asta care sa initieze asa ceva, nu stiu daca ar avea cadru legal sa o faca... si zau, nu stiu daca nu ar aparea a doua zi la stiri ca uite, medicii de nu stiu unde au inceput acuma sa ceara spaga pe fata, ca oamenii platesc asigurari de sanatate... si uite asa o luam de la capat! Oricum o dam, nu iese bine, si nu va iesi bine niciodata cita vreme nu se remediaza cauzele acestei imense plagi. Va doresc numai bine si multa sanatate, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hallo Catalina, din pacate in romania fenomenul acesta de luare si dare de mita a devenit ca un cancer, si e rar sa intilnesti oamenei care sa nu se fii lasat infectati de acest fenomen. Sa nu crezi ca eu in Ro am fost altfel. Aici in 15 ani am facut totul sa ma acomodez cu sistemul de aici, sa devin ca si oamenii de aici. Deabia aici incepi sa cunosti cit de pret este de fapt o societate fara spaga.. Bazata pe respect si pe constiinta. Din pacate se vede clar, chiar din discutiile astea, cit de diferita este conceptia celor ce se afla in Romania fata de cei ce se afla in occident. Pe medicii care isi apara drepturile de a primi "Multumiri" ii inteleg. Nici eu nu as renunta cu drag la ceva la ceea ce m-am obisnuit´. Nu ii inteleg insa pe cei care sint cei care dau "Multumiri", si aici se vede clar unde este problema. Este un obicei vechi balcanic care insa nu isi mai are indreptatirea. Referitor la ideia de a face public ca spitalul accepta donatii, in mod legal, nu as vedea de ce s-ar esofa careva. Atita timp cit donatiile acestea sunt voluntare, si se documenteaza ce se intimpla cu banii, cred ca nu ar avea cineva de ce sa se lege de ele. Dar de a dacu noroi numai in medici este nedrept. Mai degraba trebuie dat cu noroi peste cei care dau spaga, desi este greu sa ii spui la careva sa nu dea spaga cind viata copilului tau este in pericol. Am un coleg aici in germania cu care am avut o discutie f interesanta. El se esofa, ca copilul a terminat clasa 2-a si acuma vroiau parintii sa faca un cadou invatatoarei iar sa imi inchipui, ca parintii au dat maxim 5 DM , desi profesoara a avut clasa 2 ani de zile... I-am spus ca nici eu nu asa da mai mult, si ca 5 DM mi se pare si mie o limita maxima pentru un cadou, tinind cont ca in clasa se afla 25 de copii. La care el mi-a spus, dar ce copilul tau iti valoreaza doar 5 DM??? Nu, copilul meu imi valoreaza mai mult decit am reusit eu sa agonisesc intr-o viata, dar eu nu sunt obligat de a-mi cumpara copilul de la invatatoare, si astfel de cadouri pentru mine trebuie sa ramina in orice caz in domeniul atentiei, si sa nu se atinga de nivelul ce il consider eu mita. In alta ordine de idei: Aici in Germania se cauta fiecare an cea mai prosta expresie a anului. In romania nu se face asta si e pacat. Eu daca ar trebui sa aleg asa ceva as alege "Asta este, nu ai ce face". Intilnesti aceasta expresia toata ziua in Romania. Asa se consoleaza oamenii. Uite ce am facut eu o data in Romania, ca sa ii arat unui coleg ca se poate si altfel: Stateam la un bar in incinta complexului Tera la Timisoara si beam un suc cu un prieten roman. Nimeni nu stia ca eu sunt german, deoarece vorbesc f bine romaneste. La masa alaturata statea un politist si bea cola. La un moment dat ii spun la Luci, colegului meu: "Luci, stii tu de ce platim noi atita impozit???" "De ce?" "Pai uita, noi platim pentru ca politistii in timpul serviciului sa ste a la bar" Luci sa salveze situatia spue: "Lasa, ca omul nu bea alcool" "Da, dar in timpul ce eu il platesc nu vad de ce sta la bar" "Pai poate ca e dupa servici" "Atunci de ce umbla in haine ce eu le-am platit din impozit??? Nici eu nu port salopetele cund sunt acasa." Politistul facuse niste oci ca cepele, incerca sa impresioneze si pina la urma si-a baut sucul repede si a plecat.... Stiu, eu pot sa imi permit asta deoarece in spate oricum as avea avocati buni, si in cele 3 saptamini cit sunt in Ro am energia necesara, dar romanul are alte griji, in plus i se pare normal. Dar cred ca din discutiile de pe forumul acesta unii incearca sa isi revizuiasca opiniile fata de aceste fenomene atit de frequente in Romania si care fac viata grea populatiei. Numai bine, si o duminica placuta Rici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spaga in Romania? ...hmmmmm.... oare de unde sa incep? Cineva spunea aici pe forum ca a ajuns sa dea spaga altor colegi de breasla 'de jena'. Jena pt ce? Din ce cauza? Daca s-a ajuns in halul asta inseamna ca suntem dusi rau pe apa sambetei. Sunt total de acord cu cei care spun ca mita in sistemul sanitar se numara printre cele mai crunte forme de mita, alimentata de frica omului bolnav ca nu va fi tratat corespunzator si chiar ca va fi lasat sa moara. La acest nivel (si nu numai) vad mita ca pe o forma de constrangere. Nu cu multi ani in urma matusa mea, sora mamei, a suferit de cancer la oase care a necesitat operatie, operatie efectuata in Cluj. Mama si unchiul meu, speriati si disperati au strans sarmanii si ultimul ban din economii, valuta si lei, nu conta, pe care le-au dat medicului care urma sa efectueze operatia. (+ cafea si tigari date asistentelor).Vine ziua operatiei, dupa o ora de asteptare matusa mea este adusa in salon dar, dupa cum am aflat ulterior, operatia nu fusese efectuata pt ca 'nu mai exista nici o sansa'. (Matusa mea a murit la 1 luna dupa aceea). Credeti ca am primit banii inapoi? NU! Ei bine, consider ca daca acel medic ar fi avut macar o urma de constiinta si mila pt cei aflati in suferinta, ar fi trebuit sa inapoieze banii. Nu sunt medic, dar asa as fi facut. Cu si mai multi ani urma un unchi de-al meu a fost internat in spital si necesita tratament serios pt plamani (era suspect de cancer). Matusa mea, disperata, a dat medicului cu pricina o anumita suma de bani ca sa fie sigura ca sotul ei va fi tratat cu grija. ce credeti? La numai 3 zile medicul a plecat in concediu cu bani cu tot. Mentionez ca si mama mea si matusile si unchii despre care am povestit erau si sunt inca bugetari si ca banii dati medicilor au fost stransi cu greu si poate erau agoniseala unor ani buni de munca. Locuiesc de 3 ani in strainatate si ma intreb de ce aici nu simt teama cand merg la medic, nu ma gandesc ca nu m-ar putea trata si ingriji cat se poate de bine? Ce ii face pe oamenii din romania sa fie nevoiti sa dea bani si 'atentii' pt ca medicul si asistentele 'macar sa se uite la ei?' Spaima ca vor fi batjocoriti!! Si uite asa lumea da mita si medicul isi spune ca nu poate sa nu accepte ca doar banii aceia i-au fost oferiti 'cu draga inima'; ei bine, cred ca i-au fot oferiti mai degraba din frica!! Inteleg ca medicii se numara printre cei care invata cel mai mult, inteleg ca salariile sunt asa cum le stim, inteleg ca au copii si familie, inteleg ca materialele, revistele si cartile de specialitate costa o avere, etc DAR de ce pacientul trebuie sa plateasca pt ca un medic nu e realizat material? Ce vina are bietul om ca medicul traieste in apartament inchiriat si circula cu autobuzul (nu cred ca sunt singurii oameni care fac asta). De ce v-ati ales meseria asta daca stiati cat de greu e sa te realizezi material? Mi se pare ca aici este vorba si de statut, pt ca in traditia romaneasca si nu numai, medicul era un membru de vaza al societatii? Cineva spunea aici pe forum ca medicii si proferii nu iasa in strada sa faca greva sa-si ceara drepturile. DE CE NU??? cu ce sunteti mai presus de soferii de camion cand vine vorba de drepturile salariale? Prin asta am impresia ca poporul roman se complace in starea asta de letargie si ii da inainte cu 'asa-i la noi, ce sa facem!' Ca sa nu zica lumea ca in occident e mai usor sa fii medic: ei bine, nu e deloc. Facultatea de medicina in UK se numara printre cele mai scumpe tocmai pr fptul ca trebuie sa studiezi ani intregi si sa-ti cumperi tot felul de resurse si materiale, asa incat cand termina studiile tinerii medici intra in campul muncii cu datorii de zeci de mii de lire. Si ei castiga o nimica toata ca si tanar medic. Normal ca vecinul de la colt cu 4 clase care vinde sandviciuri si suc castiga de 4 ori mai bine decat el dar asta nu-i da medicului dreptul sa ia mita de la pacient si sa se poarte urat. De ce in romania ete totusi posibil acest lucru?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, medicii din Romania ar trebui sa iasa in strada si sa faca greva pentru salarii mai mari. Iar populatia ar trebui sa iasa in strada pentru conditii omenesti in spitale si impotriva deturnarii de fonduri din bugetul de sanatate. Directorii de spitale nu trebuie sa fie medici ci economisti, medicina trebuie privatizata cit mai repede si real.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by amuleta
Asa este, medicii din Romania ar trebui sa iasa in strada si sa faca greva pentru salarii mai mari. Iar populatia ar trebui sa iasa in strada pentru conditii omenesti in spitale si impotriva deturnarii de fonduri din bugetul de sanatate. Directorii de spitale nu trebuie sa fie medici ci economisti, medicina trebuie privatizata cit mai repede si real.
Perfect de acord. Numai ca chestia cu iesitul in strada al medicilor cred ca nu se va intimpla in veci, din pacate. De ce? Tocmai din cauza scindarii de care vorbeam, din cauza faptului ca marea majoritate dintre medicii trecuti de o anumita virsta, si anume tocami cei care ne decid destinele intr-un fel, o duc bine pe seama faptului ca sint foarte bine "adaptati" sistemului. S-au "obisnuit", au tot ce le trebuie si unii din ei mult mai mult, si nu sint chinuiti de probleme morale. Deci, de ce sa se revolte? Intr-un fel, aveti si voi dreptate, cu tristete trebuie sa recunosc: daca lor nu le pasa de noi, de ce i-ar pasa omului de pe strada?!... De ce am facut medicina? Pentru ca mi-a placut. Pentru ca mi s-a parut ca mi se potriveste - si cred in continuare. Din pacate, sint tot mai putini cei care gindesc asa, dovada cea mai buna fiind faptul ca in ultimii ani nici nu se mai ocupa locurile la facultatile de medicina, nici vorba de concurenta care era inainte, nici vorba de concurenta cit de cit. Iarasi din pacate, nici sa accept sa fiu damnata din cauza faptului ca am facut ceea ce mi-am dorit cel mai mult sa fac nu pot. Nici sa fac ceva ca sa schimb lucrurile nu pot. Singura solutie mi se pare... go West! Ca altfel am sa ma simt toata viata ca un cal intre magari, sau ca un magar intre cai, nu stiu prea bine!!! Oricum, pe mine personal m-au ajutat foarte mult discutiile cu voi, chiar daca pe ici pe colo s-au mai incins spiritele. De multe ori ca profesionist esti izolat si in pericol sa vezi lucrurile numai dinspre partea ta de "baricada" - acum nu rastalmaciti, ca nu se lupta nimeni cu nimeni, cerd ca ati inteles ce am vrut sa spun. De aceea, conversatia cu voi m-a ajutat sa vad lucrurile din alta perspectiva si sa inteleg ca ceea ce intuiam a fost corect si ca ceea ce vreau sa fac este bine. De asemenea, paradoxal, pe masura ce discutia a avansat am reusit sa ma si detasez oarecum si sa pricep mai bine de ce medicii au statutul pe care il au in Romania. Ceea ce sper din tot sufletul este ca si voi ati inteles ca nu chiar toti sintem la fel. Va pup pe toti, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate si pacientii si medicii si farmacistii sunt victimele unui sistem de sanatate infect care face orice altceva decat sa ingrijeasca si sa protejeze viata cetatenilor. Imi pare sincer rau ca unii medici tineri si inca plini de elan si vise sunt adusi in stadiu de marionete. Problema e ca cei care au valori morale si constiinta sunt inghiti de ceilalti care si le-au pierdut cu ani in urma (sau care n-au avut niciodata). Inteleg si sunt convinsa ca mai exista si medici de bine in tara asta insa comentariile erau adresate sistemului in general. Cati oameni din romania pot spune ca mersul la medic a fost pt ei o experienta placuta (in masura in care a merge la medic poate fi considerat ceva placut), ca au fost tratati cu profesionalism, atentie, grija si intelegere? cati oameni care nu au dat mita pot spune ca au fost tratati ca si cei care au dat? cati oameni saraci sunt tratati ca si cei avuti? Multe salutari! Lolipop lady
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...