Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despre spaga in general


Pet

Recommended Posts

Draga Catalina, sa stii ca eu te aprieciez foarte mult pentru ca ai participat la aceasta discutie in care medicii au fost criminalizati. Dar pina acuma in discutie s-au8 facut in general constatari. Dar ce anume se poate face. 1) Dat in judecata medicul. Probabil ca dupa treaba asta intr-un oras mic la prima boala te duce familia la cimitir. 2) Sa nu dai spaga. Riscant, omul simtit, si omul de rind in Romania este simtit, ii este rusine. Oare pentru ce??? Si eu cind am fost cu copilul la medic in Romania si a cusut-o fara anestezie nu am dat spaga, si simteam cumva rusine.... desi sunt obisnuit de 15 ani cu viata din germania, unde mi-ar fii rusine sa dau ceva. Oare de ce simtim rusine???? 3) si cred ca aceasta este cea mai buna metoda. Facut nota de reclamatie in scris la asigurarea de boala, si cu copie direct spre ministerul sanatatii, si eu stiu ce alte institutii mai. Daca ai sute de Euro ca sa dai spaga ar trebui sa existe si citiva euro pentru o scrisoare. Oare nu asa ar trebuit platit contra acestui flagel??? 4) sa nu ne inbolnavim... Metoda ideala :)) Voi ce idei ati mai avea??? Cu drag Rici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by rici35
1) Dat in judecata medicul.
din cate stiu eu, in Romania, nu poti sa dai in judecata un medic pentru malpraxis. Aceste probleme sunt rezolvate de colegiul medicilor si nu am auzit sa fie unul dat afara, doar mustrari.
quote:
2) Sa nu dai spaga.
nu poti sa nu dai spaga pentru ca risti sa ajungi la urgente fara sa ai pe nimeni in spate si atunci esti mort.
quote:
3) Facut nota de reclamatie in scris la asigurarea de boala, si cu copie direct spre ministerul sanatatii, si eu stiu ce alte institutii mai.
O sa o puna intr-un dosar si cu asta basta. Tu stii cu cine te lupti? in asigurarile de sanatate s-au cuibarit copiii celor mai mari mafioti din medicina.
quote:
4) sa nu ne inbolnavim... Metoda ideala :))
nu asta isi doreste tot romanul? sanatate ca-i mai buna decat toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce s-a dus discutia doar despre spaga data medicilor? Nu sunt medic si nici nu vreau sa le dau clementa celor care nu misca daca nu vad plicul pe masa. Probabil ca odata ajunsi la spital intr-o stare mai mult sau mai putin grava, ne ingrijoram nu numai de starea sanatatii ci si de teama ca nu vom face fata financiar spagilor cerute sau date cu bunavointa noastra. SA nu uitm ca in toate domeniile se dau spagi mai mari sau mai mici. Sa nu uitam de mutrele innacrite ale unor functionarase care se misca parca in reluare sa-si faca treaba si dintr-o data se inveselesc cand vad un pachetel de ceva pitit sub un dosar ceva... Si asta m-i se pare si mai bolnavicioasa treaba, cand pentru un petic de hartie pe care oricum trebuie sa ti-l dea, trebuie sa o cointeresezi pe respectiva sa se miste mai repede, sa nu -ti pierzi o zi intreaga cu ea. Sa nu uitam spagile ce se dau in justitie, in invatamant(chiar si pentru note mai mari, nu mai zic pentru posturi mai bune!!) spagile date in administratie si unde nu se da spaga in Romania??? POate la piata unde ne targuim cu o batranica sa ne lase 2000 de lei la o legatura de verdeata, pentru care cu adevrat acea femeie a muncit si nu a luat salar de la nimeni!!! Spaga v-a exista, atata timp cat v-a fii data si sistemul v-a fii asa de bland cu acest flagel, din Romania. La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CATALINA, TE FELICIT PENTRU ACEASTA LUPTA PE CARE O DAI, pentru o cauza buna, dreapta si vitala- MEDICINA , studiu si practica, bani si efort intens investiti prost recompenstati ! Acum 14 ani se iesea in strada, se sacrificau oameni tineri pt libertate, pt a trai si noi ca ei ,in stil occidental. Dar au trecut anii si a inceput degringolada, ce era bun a fost aruncat la cosul de gunoi al istoriei pt ca era sosociti compromis. Au fost cladiri au fost oameni dati la o parte. Medicina si medicii au fost totusi cit de cit recompensati, tratati asa cum merita, cu demnitate si respect. Nicioadata nu voi putea veni la tine, la Arian sau alt medic sa va spun multumesc, pur si simplu. Voi veni cu o ciocolata sau cu o floare, macar asa simbolic pt ca fara sanatate nu am cum munci, invata, merge mai departe !!! Dar la bugetul ala trebuie sa se aloce banii necesari, asa cum se aloca pt alte domenii numite <<-strategice >> (???).... VA MULTUMESC DRAGILOR MEDICI PT CA MI-ATI FACUT SUFERINTA MAI USOARA !!! AM PUTUT ZIMBI SI MERGE, AM FOST IAR PE PICIOARE PRIN GRIJA DVS. [pup]
quote:
Originally posted by cataghe
quote:
Originally posted by amuleta
Asa este, medicii din Romania ar trebui sa iasa in strada si sa faca greva pentru salarii mai mari. Iar populatia ar trebui sa iasa in strada pentru conditii omenesti in spitale si impotriva deturnarii de fonduri din bugetul de sanatate. Directorii de spitale nu trebuie sa fie medici ci economisti, medicina trebuie privatizata cit mai repede si real.
Perfect de acord. Numai ca chestia cu iesitul in strada al medicilor cred ca nu se va intimpla in veci, din pacate. De ce? Tocmai din cauza scindarii de care vorbeam, din cauza faptului ca marea majoritate dintre medicii trecuti de o anumita virsta, si anume tocami cei care ne decid destinele intr-un fel, o duc bine pe seama faptului ca sint foarte bine "adaptati" sistemului. S-au "obisnuit", au tot ce le trebuie si unii din ei mult mai mult, si nu sint chinuiti de probleme morale. Deci, de ce sa se revolte? Intr-un fel, aveti si voi dreptate, cu tristete trebuie sa recunosc: daca lor nu le pasa de noi, de ce i-ar pasa omului de pe strada?!... De ce am facut medicina? Pentru ca mi-a placut. Pentru ca mi s-a parut ca mi se potriveste - si cred in continuare. Din pacate, sint tot mai putini cei care gindesc asa, dovada cea mai buna fiind faptul ca in ultimii ani nici nu se mai ocupa locurile la facultatile de medicina, nici vorba de concurenta care era inainte, nici vorba de concurenta cit de cit. Iarasi din pacate, nici sa accept sa fiu damnata din cauza faptului ca am facut ceea ce mi-am dorit cel mai mult sa fac nu pot. Nici sa fac ceva ca sa schimb lucrurile nu pot. Singura solutie mi se pare... go West! Ca altfel am sa ma simt toata viata ca un cal intre magari, sau ca un magar intre cai, nu stiu prea bine!!! Oricum, pe mine personal m-au ajutat foarte mult discutiile cu voi, chiar daca pe ici pe colo s-au mai incins spiritele. De multe ori ca profesionist esti izolat si in pericol sa vezi lucrurile numai dinspre partea ta de "baricada" - acum nu rastalmaciti, ca nu se lupta nimeni cu nimeni, cerd ca ati inteles ce am vrut sa spun. De aceea, conversatia cu voi m-a ajutat sa vad lucrurile din alta perspectiva si sa inteleg ca ceea ce intuiam a fost corect si ca ceea ce vreau sa fac este bine. De asemenea, paradoxal, pe masura ce discutia a avansat am reusit sa ma si detasez oarecum si sa pricep mai bine de ce medicii au statutul pe care il au in Romania. Ceea ce sper din tot sufletul este ca si voi ati inteles ca nu chiar toti sintem la fel. Va pup pe toti, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
"Daca dragoste nu e, nimic nu e" Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe un forum in care cei mai multi dintre noi ne ascundem in spatele unui nick, avem puterea sa facem pe coltosii si sa ne manifestam indignarea! Insa, daca vine vorba sa luam atitudine, sa demascam mizeriile care ni se fac, iesind in fata si acuzind public, ne ascundem unul dupa celalalt si dam din colt in colt... "De ce sa arunc eu cu piatra? Ce se intimpla cu cel acuzat? Daca patesc ceva (adica, voi fi acuzat, culmea!, pentru tentativa de dare de mita...)?" Cam astea banuiesc ca ar putea fi reactiile la provocarea pe care v-o fac voua, celor din tara... Aveti curaj sa demascati un functionar caruia va pregatiti sa-i dati mita CERUTA? Sau vreun doctor (fara ca asta sa aiba repercursiuni asupra celui internat)? Aveti curaj sa-l demascam macar pe unul dintre cersetorii de mita, asa incit, la vederea dezvaluirii, ceilalti sa ia (macar) o pauza de gindire...?! Dati-mi un mail si anuntati-ma daca vreti sa mergem mai departe, in loc sa ne plingem de mila unul pe umarul celuilalt. Chiar sunt curioasa ce si cite raspunsuri voi primi. De acum insa pot sa va spun parerea mea: de vina e ..., fireste, SISTEMUL, dar noi suntem sistemul si-i alimentam zilnic viciile cu slabiciunile noastre. Ca nu stim, nu vrem, sau nu putem sa spunem NU, ca nu mergem la vot sau nu votam cum ar trebui, ca nu luptam indeajuns pentru viata noastra si, mai ales, pentru cei ce vin dupa noi... Ca suntem apatici, obositi si plictisiti si ne face bine, intr-un fel, sa ne plingem de mila... PS Citi dintre cei care spun ca au dat spaga medicilor au facut apoi o plingere la Colegiul Medicilor? E un exemplu... Probabil, sunt doar o optimista incurabila care inca mai crede ca e de ajuns sa vrei ca sa poti schimba lumea din jurul tau... Adriana "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Adriana, asta e raspunsul pe care-l asteptam!!! Polemicile nu folosesc la nimic, nu are rost sa invinuim unii sau altii...Idea de la care eu am plecat e aceea de a putea face ceva concret, de a afla CUM se poate face ceva concret impotriva acestui "sistem". Eu am cautat ceva legi...dar spaga se da in asa multe domenii... nici nu stiu de unde sa incep sa ma informez mai bine. E mult mai usor sa vorbim si la teorie suntem de nota 10, da' "vorba multa-i saracia omului" si totusi de pus ceva in practica ni se pare peste putintele nostre. Mi se pare util ca cineva sa vina cu un exemplu cand a fost nevoit sa dea spaga, sa venim cu idei (daca exista)cu care ne-am descurca si in alt fel, am aprecia mult si exemple de "resistenta" (ca cel al lui Rici) si sa discutam constructiv incercand sa invatam ceva din experientele altora. Va multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uitasem... cum deja am raspuns la cineva, eu personal inca nu am avut neplacerea sa dau spaga, sunt una dintre putinele persoane (cred) ...DAR ma doare sufletul stiind ca bunica mea a trebuit sa dea milioane (de-acum in Romania se vorbeste in sute de euro/dolari) pentru a se opera de ulcer. Vorbind din punctul de vedere al unei ignorante...ce este Colegiul Medicilor si cu ce se ocupa?[?]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A da mita unui functionar inseamna sa fi si tu de vina, nu numai cel care primeste e vinovat ,dar si cel care da. Daca unii conditioneaza serviciul respectiv de primirea unei recompense, atunci ar merita reclamat, au fost destule cazuri prezentate in mass-media. Dar de ce se urmareste blamarea medicilor ? Si de ce a celor romani ? Nu sint suficient platiti dupa o facultate grea, studiu intens, examene ca nici-o alta categorie profesionala, obligativitatea de a fi la zi cu tot ce apare, informatii care costa. O biblioteca medicala pt a fi de folos unui medic sau farmacist trebuie sa achizitioneze doar noutati,iar tot ce apare este tot mai scump, apar zilnic cantitati imense de date si cel care are nevoie de ele este medicul pt a trata corect, dar ultimul care va avea nevoie va fi bolnavul insusi. Iar medicul are responsabilitatea vietii altui om in miini, copil, adult sau batrin. E problema mea daca merg la un medic si constat ca nu ma trateaza bine, am deplina libertate sa pot alege altul care e bine informat, are o practica si un renume recunoscut. Sau sa aleg alta scoala/facultate cu alti profesori care mi se par mie excelenti. Daca reclami un medic sau profesor, va avea si el tot dreptul sa se apere si nu stiu citi au atita dreptate. "Daca dragoste nu e, nimic nu e" Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt de parere ca medicii se impart in 2 mari categorii. Eu as zice (ca sa continui lista inceputa de rici) sa ii evitam pe "spagari" (prin asta inteleg pe cei care pretind). Si asta am si facut. Mi-am schimbat ginecologul in timpul sarcii si mi-am schimbat si medicul de familie. Acum sunt f. multumita si de ginecolog si de medicul de familie. Parerea mea: Daca un medic (sa zicem cel de familie) pretinde ceva sau daca vi se pare ca se uita urat pt. ca nu i-ati dat - FUGA la altu'. Eu am acum un medic de familie (de fapt o dr.) de o dulceata rara.Si e si buna profesional si f. saritoare si atenta. Deci EXISTA! - Perseverati in a gasi medicii buni si cei "rai" vor ramane fara pacienti, deci fara spaga, si vor renunta singuri la a mai practica medicina. Sa nu credeti ca eu nu-i "multumesc" medicului de familie. Dar ii duc ce vreau eu, cand vreau eu. Si ea e draguta tot timpul, ca asa e ea. De ex. nu consider "spaga" ca ii iau un parfum (pe care mi-l permit) de Craciun . Cu ginecologul e alta treaba - ma duc la cab. particular si platesc cat scrie pe chitanta. Si atat! Ba uneori imi facea si "reduceri". Idem - nu consider o cutie de bomboane ca "spaga" . Ii iau ceva, daca imi permit, fara sa "iau de la gura copilului" si oricum ceea ce le-am dat le-am dat numai "dupa", fara nici o pretentie din partea lor. Asa consider eu normal. Eu de fapt imi permit sa "platesc" si spaga ceruta - dar NU VREAU! Dau aceiasi bani (poate si mai multi) altuia, care nu i-a cerut, si-a facut treaba bine si cu zambetul pe buze. Doamne fereste sa fii intr-o situatie de urgenta si sa dai peste unu'care zice "500 EURO sau te las sa mori" Monica si Sorana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am fost la policlinica pentru reteta pe care o iau in fiecare luna. Deoarece medicul meu este in concediu, am apelat la serviciile altui medic, de fapt o doamna doctor (max. 35-40 ani). Si acum ma gindesc la ce s-a intimplat si nu imi vine sa cred!!!!! -medicul mi-a raspuns la toate intrebarile; -mi-a explicat ce inseamna boala pe care o am (si am si priceput); -nu a vrut sa primeasca plicul!!!!!!; -la sfirsit, pt ca sunt o curajoasa, s-a ridicat de pe scaun si m-a felicitat, chiar m-a imbratisat!!!!! Ce bine este cind simti ca poti avea incredere in medicul care te trateaza!!!!! -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...