Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ajutati-ma sa-mi revin dupa o extrauterina!


LIZICA

Recommended Posts

Va multumesc tuturor pentru solidaritate! Sunt sigura, ca multe dintre voi au avut probleme mai mari sau mai mici decit a mea,dar stiti si voi ca atunci cind ti se intimpla tie ai impresia ca e sfirsitul lumii!De felul meu sint o luptatoare si am sa reusesc si cu ajutorul vostru sa merg mai departe! As vrea s-o intreb pe Danilac, mai multe amanunte despre ce a facut dupa extrauterina, daca a urmat un tratament(mie mi-a recomandat PRENISON)sau cum a procedat,la cit timp i-a fost recomandata o noua sarcina? Eu am auzit ca exista un risc mai mare ca urmatoarea sarcina sa fie tot extrauterina.Am uitat sa va spun ca mi-a fost extirpata trompa stinga deoarece sarcina fiind mare se fisurase. Va multumesc inca o data si sint alaturi de voi de toate cele care au avorturi spontane sau au pierdut intr-un fel sau altul bebei!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Scumpa Lizica! Am sa-ti spun povestea mea. Anul trecut (desi nu eram inca casatoriti)ne-am hotarat ca vrem sa facem un copil. Dupa vreo trei luni de incercari testul de sarcina a iesit pozitiv.In luna iulie 2002, bucurie mare... dar pt scurt timp. La 5 zile intarziere de ciclu am vazut o pata maronie pe chilot. Nu aveam dureri si nici alte simptome. Disperata m-am prezentat la urgenta. Medicul care era de garda a zis ca nu sunt insarcinata pt la eco transvaginal nu vede nimic in uter. Sa revin dupa cateva zile. Si tot asa am tinut-o vreo doua saptamani pana cand mi-a zis ca se vede o sarcina in trompa dreapta. M-a programat la operatie. Am fost operata laparoscopic. Nu mi-au scos trompa dreapta pt ca nu era rupta, dar oricum nu mai era functionala. Operatia a fost facuta si la trompa stanga de unde a indepartat niste aderente. Dupa operatie medicul mi-a zis ca "sa-i dau bataie imediat" si daca intr-un an nu raman insarcinata sa ma duc din nou la operatie. Nu am facut alte tratamente. In luna noiembrie 2002 cineva mi-a recomandat sa fac o histerosalpingografie ca sa vad cat de permebile imi sunt trompele. E un procedeu foarte dureros!!!!! In urma acesteia mi s-a spus ca si trompa stanga este greu permeabila. Anul acesta in 3 mai am avut nunta. Inainte de nunta trebuia sa-mi vina ciclul dar nu mi-a venit. Am crezut ca din cauza stresului. La trei zile dupa nunta am facut un test de sarcina si era pozitiv. Eram disperata. Nu mai vrioam sa trec prin ce am trecut acum un an. Stiam ca daca mai fac o extrauterina nu mai pot sa am copii decat in vitro. Cand am mers la eco... sarcina era in uter... si acum sunt insarcinata in 34 de saptamani. Cred ca Dumnezeu a vrut sa avem mai intai nunta si apoi copilul. Capul sus, mergi inainte. Sunt sigura ca toate vor fi bune. Otilica 34 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mitzura, doctorita care a avut grija de mine, ca sa zic asa, mi-a spus ca s-ar putea sa fi fost de la efort.Eu inainte sa aflu ca sunt insarcinata am plecat in Spania cu autocarul..si a fost foarte obositor..am carat si bagajele...eu asta vara am facut o infectie la rinichi si am fost internata in spital.doctorii m-au umflat cu antibiotice...ma gandesc ca s-ar putea sa fie si din cauza asta...nu stiu exact...as vrea sa fac niste analize dar nu stiu unde.ai idee?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lizica, Eu am facut copil DIN PRIMA INCERCARE (!!!) dupa ce suferisem in mai 2001 o operatie pentru extrauterina, cu extirparea trompei stangi. Am ramas gravida chiar in iarna aceluiasi an, de Craciun, fara sa fac vreun tratament inainte. Tot ce-am facut a fost ca am urmarit vreo 2-3 luni caracteristicile ciclului, astfel incat sa ma prind cand urmeaza o luna fertila, ca sa ne punem pe treaba, pentru ca eu acum sunt fertila doar pe partea dreapta, daca nu mai am trompa stanga. Si am observat ca in lunile cu ciclu anovulator menstra era mai redusa cantitativ (dar nu stiu daca asta e universal valabil, mie asa mi se intampla). Fata mea are acum 1 an si 2 luni. Deci nu-ti pierde speranta, ca se poate! SUCCES! Cu drag, Amelia si Ana Maria. [url]www.par.univie.ac.at/~aj/AnaMaria[/url] Dincolo de nori este intotdeauna soare!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Ma ajuta foarte mult discutiile cu voi si ma bucur ca ne putem impartasii experientele cei drept nu foarte placute traite! Si eu am facut in februarie 2003 o histerosalpinografie in urma careia rezulta ca trompa stinga e cea mai permeabila, iar cea dreapte slab permeabila si cutata terminal si iata ca tocmai stinga mi-a facut figura! Iar ca o ironie a sortii sarcina uterina obtinuta in mai 2003, dar pe care am avortat-o in iulie a fost obtinuta pe dreapta, ptr. ca la 2 saptamini dupa avort am avut folicul ovarian pe ovarul stg.Oricum nu am de gind sa renunt, cu toate riscurile existente, mai am o sansa si vreau s-o valorific. Daca vreuna dintre voi a fost ajutata de vreun medic sa-si implineasca visul va rog sa mi-l recomandati si mie. Va pup!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lizica, Si eu am trecut prin aceeasi experienta ca si tine in 2001. Dupa extrauterina mi s-a spus ca am sanse mari ca urmatoarea sarcina sa fie tot asa, dar... In decembrie 2002 am ramas insarcinata, iar sarcina a fost normala, iar acum am o dulceata de fetita care saptamana viitoare implineste 3 luni. N-am facut nici un tratament. Trebuie sa speri in continuare, sigur va fi bine ! Povestea mea am scris-o la Nasterea pe glob, se numeste "OANA mea..." Iti doresc numai bine ! Daniela si puiul Oana Maria http://community.webshots.com/album/100824764ITFXgO?519
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...