Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

dieta atkins


anutze

Recommended Posts

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns
La dieta asta, mananci in principal numai proteine, nu se mananca alimentele ce contin zahar care se transforma in carbohidrati. De fapt, se mananca si alea dar in anumita cantitate. Cartea am rasfoit-o dar n-am cumparat-o si era plina de tabele, meniuri pe luni de zile cu ce si cat se mananca. Eu am tinut dieta asta doua luni, si nu am mancat fructe deloc si incepuse sa ma ia cu lesin din lipsa de vitamine, am incercat sa o mai tin dupa cateva luni si mi s-a facut rau din prima zi. N-a mai tinut nici o dieta de atunci, la vremea respectiva am slabit vreo 7 kile. Sota-miu a tinut-o mai mult timp (combinat cu foarte mult sport) si a ajuns de la 260 pounds (cam 117 kile) la 190 pounds (cam 86 kile). E buna dieta dar tre tinuta cu cap, nu ca mine dupa ureche. Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sotul meu intra in a patra luna de slabit cu regimul asta...te asigur ca merge foarte bine..a ajuns pana acum de la 217pounds la 193( in ultimele zile a calcat un pic stramb)...nu a facut sport, dar de cateva zile a inceput sa mearga si la sala ...reteta asta e super valabila..daca vrei sa iti spun mai multe despre cum prepara carnea ca sa nu fie bleah iti voi spune..te pupic paaaaaaaa Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dieta atkins este "bunicuta" tuturor dietelor low-carb (fara carbohidrati). prima carte, "the adkins diet" a aparut la inceputul anilor 70, iar de atunci, vinduta fiind cu milioanele, a fost reeditata de n-spe ori, bineinteles cu oaresce revizuiri (as spune minore). variantele dietei adkins sint nenumarate, montignac, the zone, si the south beach diet fiind doar trei exemple. esenta dietei este reducerea consumului de carbohidrati pina la nivelul la care insulina, hormonul care controleaza metabolismul, devine busy consumind grasime si nu procesind zahar. ca orice dieta, unora le place altora nu, asa ca fiecare face ce crede. personal sint un fan pentru ca sint convinsa de mecanismul biologic pe care se bazeaza si, poate mai important, it works for me. dieta are trei faze: 1) inductie - carbohidratii sint limitati la 20g pe zi pentru minim doua saptamini. asta inseamna maxim 3 cesti de frunze de salata, sau doua cesti de frunze de salata si una de vegetale verzi, fara amidon, ca dovleceii sau broccoli/zi. se pot consuma nelimitat peste, carne, oua, brinza, uleiuri de toate felurile. dupa doua saptamini se pot adauga nuci in cantitati mici. 2) regim de slabire continuu - in fiecare saptamina se adauga cantitati din ce in ce mai mari de legume, in special cele verzi (sparanghel, castraveti, vinete, telina, varza, fasole verde, spanac, ciuperci, etc.) si chiar fructe, capsuni, afine, fructe de padure. daca pierderea greutatii inceteaza inseamna ca au fost adaugati prea multi carbs si trebuie deci eliminati. 3) pre-mentinere se introduc din ce in ce mai multi carbs, mai ales din legume si mai putin din fructe. 4) mentinere. ca mai sus, in functie de telul fiecaruia. pe web sint tot felul de carb counters, adica tabele care spun citi carbs are fiecare leguma sau fructa dupa care va puteti ghida. de asemenea pentru idei generale www.atkinscenter.com . in concluzie, nu se reia decit la o scara mai mare ideea bunicilor ca daca vrei sa slabesti nu maninci cartofi si fasole si o lasi mai incet cu prajiturile. deci interdictie absoluta la dulciuri, fainoase, fructe si legume cu amidon mult. de curind au aparut prin magazine (in US) tot felul de chestii low carb "dulci" (inghetata de exemplu) care fac tinutul dietei mai mult decit suportabil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca as vrea sa-mi trimite-ti pe e-mail reteta. Asa principiile de baza le-am luat de pe net dar nu asa vrea sa o fac dupa capul meu! Am de dat jos 8 kg (am 63 ai 164cm), pe care dupa a doua nastere (aprilie) nu pot sa le dau jos. Acum am renuntat la paine! Am incercat si cu vegetale dar degeaba, am slabit 2 kg si gata! Multam mult Adresa de e-mail este ananastase74@yahoo.com http://community.webshots.com/scripts/editPhotos.fcgi?action=viewall&albumID=101762238
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...