Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

dieta atkins


anutze

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns
poate sa ma jute si pe mine cineva cu o lista de alimente cu continutul in carbohidrati?caci eu de o saptamina tin dieta asta atkins maninc parizer cu parizer si salam cu salam:0)dar nu stiu ce mai am voie,daca poate cineva sa im de-a detalii mai multe depre atkins ,va rog scrieti-mi pe e-mail melindafelnecanyahoo.com mersi fetelor si "La Mai Putine kilograme!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am cerut si eu ,ca si voi,ajutorul si m-am gandit ca cel mai bine ar fii sa ma ajut singura si iata ce am gasit despre renumita DIETA ATKINS : "O descriere sumara a regulilor Atkins include (a) retrictionarea raportului de carbohidrati,de toate tipurile ( si anume : paine,paste,cereale,legume,fructe,produse ce contin zahar) ,(b) incurajarea consumului de carne de toate tipurile si (c) promovarea suplimentelor alimentare(vitamine si minerale).Astefel,carbohidratii sunt limitati la 20 gr pe zi,in primele 2 sapatamani,urmand sa cresti ratia cu 5 grame pe saptamana,pana ajungi la o valoare maxima. FAZA 1- Inductia- 14 zile Scopul este de a induce o anumite stare a corpului ,in care acesta este obligat sa elimine cetone.In aceasta perioada poti o reducere mai rapida a greutatii corporale.Sunt interzise toate fructele si marea majoritate a legumelor,carbohidratii sunt restrictionati la 20 gr pe zi. FAZA 2- Pierderea greutatii- continua pana iti atingi scoupul Aceasta faza va determina ,in continuare, o reducere a greutatii corporale,devenind totusi mai putin restrictiva decat Faza 1.Se va permite consumul limitat de legume,iar aportul de carbohidrati va creste,pana la 40 gr pe zi. FAZA 3- Pre-mentinerea-incepe cand mai 2-5 kg ,pana la scopul propus Ratia de carbohidrati creste pana la "nivelul critic",reducand simtitor ritmul in care slabesti.Cu cat pierzi aceste kilograme mai lent ,cu atat mai bine ,te pregatesti ptr. ultima faza. FAZA 4- Mentinerea Scopul este de a iti mentine greutatea ideala pe tot parcursul vietii,continuam un control permanent al aportului de carbohidrati. Grasimea,Proteinele si Exercitiile fizice sunt toate incurajate. Zaharul este chiar interzis,impreuna cu stricta limitare a carbohidratilor de orice natura." SI INCA CEVA....MULT SPORT. Eu m-am decis sa tin aceasta "minune dieta" ,deja am 2 zile de pedalat la greu la bicicleta de acasa(15 km) si de saptamana aceasta imi fac abonament la innot( 10 sedinte lunar). SUCCES! VA PUP ALINA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si ca sa mai adaug ceva ,sper de folos ,unde veti mai citi cate ceva despre dieta: www.atkins.com www.eva.ro/dietafitness/articol182.html www.eva.ro/dietafitness/articol125.html www.121.ro/content/show_article.php3?article_id=1541&page_nr=2 SUCCES! ALINA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...