Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug-sept. 2003 (5)


vilma

Recommended Posts

Eu am observat din ce scrieti voi acolo la poze ca baieteii sint mai lungani decit fetitele. Mie imi pare rau ca nu am putut sa stau si eu cu voi de vorba pe yahoo, dar tocmai trebuia sa ma duc la ultimele cumparaturi ale soacra-mii. Dar las' ca poate va prind miine. Azi Emma a adormit singurica...eu m-am dus sa fac un dus, i-am pus-o pe Suzy in gurita si gata...nanita. Ptiu....sa nu o deochi. Da, de data asta se vad toate pozele...felicitaciones, Cristina!!! http://community.webshots.com/user/emma_ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dana, aseara am iesit de pe net imediat cum am scris ultimul raspuns, imi era somn si abia acum am vazut mesajul tau. Nu am yahoo messeenger instalat, dar o sa-l instalez si va anunt, mi-ar placea sa stau cu voi in direct la taclale. Am sa incerc deseara instalarea, cand e mai ieftin, ca daca stau acum pe net ma usuca factura telefonica. pupici[dual] Mihaela, Diana si [bibe] Silvia http://community.webshots.com/user/mihaela_s20 www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, desi stau cu mama si ma ajuta, tot nu prea imi ajunte timpul, si inca nu sunt cu informatiile la zi. Si David se uita la televizor, dar nu are rabdare prea multa si dupa o perioada incepe sa se impinga in picioruse ca si cum s-ar ridica in picioare. Ii place la nebunie asta, cum prinde ca il asez in fundulez incepe impinsul. Si mai are o chestie haioasa cind e suparat scoate un a lung. Cit priveste papita eu nu am inceput inca sa-i dau nimic in afara de putin ceiut. Multumim Cristinei pentru poze. Toate bune, Reby si David
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am primit recla matie ca v-am uitat :) asa ca am sa va spun : NU V-AM UITAT, doar ca numai apuc sa scriu... Alexa e bine, are 6.200 kg / 58 cm... papa si suc de morcovi si laptic si f mult ceai. am vazut ca ziceati ceva de o intalneala.... unde? cum? ne luati si pe noi? pumpici, Freia si bebe Alexa p.s promit sa scriu mai pe seara cand doarme bebela mai multe http://community.webshots.com/user/freia_ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina,jos palaria pt. site!!!E SUPER!La multi ani puiului tau! Dana_ene,la multi ani puiutei si felicitari pt.steluta! Roisin,nu locuiesc in Dublin,ci...in restul Irlandei[;)].Cand va hotarati sa veniti da-mi de veste.Mi-ar placea sa ne intalnim! Mihaela_s s-o stapaniti sanatosi!Cand o "stropesti"?Poate duminica?(Iuliana,ce zici,mai amani o zi[alcool]?Daca tot nu putem merge la intalneala). Feteloooor,mai usor un pic,va rog,ca nu-s Transatlantic! Davidu' meu n-a pus geana pe geana ieri.O ora,in doua reprize de-a lungul intregii zile.Si a adormit la 2 noaptea,iar azi...fresh baiatu',in timp ce eu sunt ca un zombie[V](cred ca-l pun pe el sa scrie!)E cumintel,nimic de zis,cu o conditie:vrea exclusivitate! Totusi am primit in avans cadoul de Mos Nicolae:primul ras in hohote![bis][bis][bis] Daca ne ajuta tati azi,poate trimitem si noi pozele,macar pt. site. Pupici si tineti-mi si mie pumnii(si pe urma mi-i dati inapoi[:D])poate-poate vrea si el sa faca nani putin. Yasmin,aveti grija de voi si fii tare! Tara si [bibe] David Ioan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Dana, la multi ani si ptr. bebelusa ta, sa iti traiasca si sa va aduca numai bucurii[flo], cu mii de scuze ca nu am verificat listuta la timp. Ai o fetita frumoasa foc. Freia, am vazut acum pozele tale si imi pari cunoscuta..iar faptul ca ai nascut pe 20 august ma face sa ma gandesc ca e posibil sa fi fost colege de salon la spital ptr. o perioada scurta.Ai nascut cumva la municipal cu cezariana??? Va pup mult!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi Emma a adormit din nou singurica. Sint tare mindra....deh, creste. Aseara mi-a facut nazuri la mincare...imi venea sa pling de suparare. Am fost si i-am cumparat si borcanele cu papita sa le incerc si pe astea, poate ii plac mai mult. Sint destul de ieftinele, organice, la 55 centi. Apropos de preturi. Tara, cum e Irlanda? Scumpa? Si ca vizitatori, ar fi ceva de vazut? Ancuta, uite, eu am fost la Barnes&Noble si am cumparat o carte cu meniuri, retete si meal planner pentru bebelusi. Au si tabelase pe zile si saptamini ce si cum sa ii dai. Mie dr. mi-a zis ca sa incep cu mincare si nu suculet (arata in cartea asta pe care i-am aratat-o ca sa ii dai suc duluat seara, dar eu ii dau laptic cu cereale) ca asta nu tine de foame. Si fructele sa i le dau crude, adica nefierte. Pina acum Emma nu a facut mofturi deloc la mar, para si banana, mai mult face nazuri la morcov si cartoful dulce...pe care nici eu nu le-as minca. Hai ca iti spun cum se cheama cartea: The Healthy Meal Planner si e scrisa de Annabel Karmel. Mie imi este foarte utila. Autoarea se bazeaza mai mult pe fructele fierte si nu crude. Si meal plannerul e pina la 1 an si e si pentru toddlers. Costa 16$. Plus ca imi da un fel de siguranta si incredere in mine si nu tre' sa cer sfaturi de la nimeni, mai ales ca le-as primi "invechite" :)). Si face apel si la toate legumele si fructele pe care le gaseti aici, deci, in privinta asta nu e nici o problema. freia, bine ai revenit. Mai asteptam vesti de la la tine despre Alexa. http://community.webshots.com/user/emma_ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uf, asa bataie de cap am avut cu linkurile de pe site ca abia am avut timp sa citesc ultimele mesaje dar de raspuns... anny, ma uitam la mesajul cu mar ras pt sergiu. la un moment dat, la mine in storcator n-a iesit suc, ci o pasta de mere si morcov. m-am uitat si eu la ea, sa i-o dau, sa nu... si i-am dat-o cu lingurita. nu ne-am murdarit, ca nu mai curgea, si plescaia asa cu o placere de am ras continuu. n-am mai repetat figura, ca nici storcatotul n-a mai facut figuri, si acum bem si 100ml de suc cu biberonul. cu lingurita e prea complicat, ca nu prea stie sa inghita, si se inneaca. plus ca asa jumatate e pe hainute. intalnirea a ramas pt 7 la ora 11, n-am auzit pe nimeni sa fi renuntat. ei, da' noi ne-am schimbat ora de kk, pe la 12... asta inseamna ca o sa ne aratam funduletul pe la mall! o sa fim singurii??? sau mai sunt si altii cu program din asta? si daca tot se tunde toata "gasca", ar mai lipsi sa ne tundem "0", asa la mall o sa socam pe toata lumea [:D].cat despre gripa chinezeasca, n-o aduce-o mos niculae vineri sa ne intalnim tocmai noi cu ea duminica. eu n-am iesit din casa zilele astea ca mi-a fost frica sa nu raceasca bb si sa amanam vaccinul (au, maine la 17.00 avem programare[q]). noi ne-am uitat deja de preturi la cereale prin magazine, "sondam piata", si pt 4 luni n-am gasit decat orez cu banane. sa vedem insa ce ne da de papa [medic]. irinuca, ce-as da sa fiu in locul vostru! sa mai ies si eu din bucuresti... mai danuta, de cand ma chinui sa-ti spun ca n-am primit certificat de botez... si nu stiu cat avem nevoie de el, dar auzisem ca in clasa 1, cand fac religie obligatoriu, daca nu sunt ortodocsi trebuie sa duca un asemenea certificat ca sa demonstreze confesiunea de care apartin. mie una nu mi-au placut niciodata lucrurile obligatorii, mai ales cand tin de propriile convingeri. asa ca ma bate gandul sa-i fac rost lu' fi-miu de un certificat cat mai rar cu putinta, budist sau sintoist daca se poate, macar sa-i gaseasca aia de la scoala profesor... nu stiu ce zic mamicile cu copilasi la scoala (mihaela si raluca), dar eu de cand mi-am vazut nepotica plangand ca i-a dat 4 ca a gresit un vers la crez asa mi s-a facut o sila... de nu va mai spun. si in cate cazuri preotul respectiv nu-si face orele, da' banii ii ia, cunosc o sumedenie! si chestia cu "sa faci ce zice popa nu ce face el" imi provoaca varsaturi. oana noemi, stiu cum e cu economiile, si parca de ce te chinui de aia e mai rau... eu am ratat banii de la casa de asigurari luna asta, ca s-au dat inainte de 24 si eu n-am stiut. sa vedem cum ii iau in decembrie pe toti. apoi, cum nu era destul de rau, tevaraia de la baie a gasit momentul sa tasneasca, si schimba baterie, robineti pe dedesubt si alte alea pe-acolo. plus ca ma mai trezesc si cu factura la tf... asa nu-mi place sa intru in "rezervele strategice", dar luna asta nu mai am de ales. noroc ca bb are propria lui rezerva, si el nu simte niciodata ca se apropie salariul. apropo, voi ati primit alocatia? eu n-am vazut nimic pana acum, am intrebat la posta si mi-au zis ca trebuia sa o primesc deja. aveti idee unde pot da un tf? cu greutatea lui andrei eu nu ma mai stresez, caci de acum o sa ia cate putin. cand era in burtica eu spuneam tuturor ca baiatul meu sa sa fie destept si frumos ca mama si inalt ca tata (soacra-mea s-a inverzit cand m-a auzit). frumos e, destept vedem mai incolo, iar inalt incepem de pe acum sa observam. are vreo 67 cm din ce-am reusit sa-l masor eu. erik, de patru ori pe zi kk?! si se mai si chinuie sa faca? iuliana, era sa-ti fac o figura, asa, inainte sa plece soacra-ta, ca sa ai motiv de cearta. cand iti tot trimiteam invitatia la conferinta de pe msn, si nu raspundeai (am aflat ulterior ca era socra-tu la pc), voiam sa te intreb daca iar strangi dupa ei prin casa! valeu, ca mesaleje sunt instant si in mod sigur il vedea. si ca sa vezi ca nu am nimic cu voi, am reparat si pozele... daca nici acum nu le vezi, problema nu e de la mine, ca oana si roisin le-au vazut. si ziceai ca ai fi vrut sa fii si tu la mall. ei lasa ca o sa sarbatoresti si tu, ca-ti pleaca socrii! iar daca sotul tau mai plange dupa maica-sa, de ce n-a stat el in concediu acasa o luna jumate cu ei si au picat toate pe tine?! nu trec aici, bine-nteles, placerea ta de a "intari" relatia cu socrii.[:D] si nu mai indopa copilul. eu ii dau atunci cand cere si cat cere. uneori nu manaca decat 100ml, sau 80, dar daca el nu mai vrea, il las in pace. e vioi, arata bine, greutatea e intre limite. e si el om saracutul, nu e porcul pt craciun care trebuie ingrasat. andrei doarme in patutul lui. si vad ca acum, dupa ce suge dimineata si il pun la loc, nici nu mai face mofturi. in schimb, i-am luat o lampa de veghe, o chestie rotunda, portocalie, care are un desen exact asa [:)]. sta si o priveste continuu, si dimineata nu ma mai trezeste pe mine ca are ocupatie. nu face multa lumina, dar destula cat sa-mi dau eu seama din pat ce face andrei si in ce pozitie sta. ma gandeam insa ca in viitor, sper nu prea indepartat, cand vom schimba casa, o sa stea in camera lui. si cum momentul asta o sa cam fie simultan cu venirea surioarei, mi-e ca bietul de el o sa se simta neglijat si indepartat. tare ma vad cu 3 camere si cu doi copii la mine in pat. intre mine si fratele meu sunt 3 1/2 ani diferenta, si-mi aduc aminte cand facea mama mar cu biscuiti, tragea o linie pe mijlocul farfuriei, pe o jumatate scria un C, pe una un I. si o lg mie, una lui. asta ma asteapta... iuliana, au ajuns 4 arhive? "bebelusii" ii ai? si ai reusit sa le deschizi pe toate? ancuta, la noi e invers, daca la primul blitz nu zambeste, la urmatorul mai are putin si nu-i mai incape gurita pe fata. Stiti de ce rad oltenii la fulgere? le face dumnezeu poza. si cum andrei e jumate oltean, eu pun zambetele pe seama genelor. (tati e cel care se oftica, iar mie imi plac la nebunie bancurile cu olteni...). am vazut ca figura merge si cand plange. ma apuc ii fac poze si maimutica mea se linisteste. [?]cu ce ii inveliti noaptea? la mine sunt 25'C, si am o paturica subtire. in nici un caz plapumioara lui, ca e ud leoarca sub ea. asa il tin in body si pantalonasi. ieri l-am tinut intru-m costunmas fara maneci si picioare, si sosetute si n-a avut nimic. tichiuta nu e cazul sa mentionez ca nu purtam. si andrei e [ttv]. sa vedeti ce tipete si chiote cand se uita... e totdeauna la cel putin 2m de ecran, asa ca nu-mi fac probleme. doar il atrage tot ce misca si face zgomot. fetita unor prieteni la 8 luni statea si se linistea cu telecomanda, schimband canalele. daca il pun cu fata spre tv, pot sa-i fac orice, si dupa baita la masaj ulei, etc e singura solutie. e, dar sa vedeti ce precoce e fi-miu[:D]. pe la 1 noaptea, cand eu eram la pc, il aud pe fi-miu scotand chiote... era pe perna cu fata la tv... era o faza de-aia, cand nenea ii face rau lu' tanti si tanti se vaita [:D], iar andrei facea galerie! l-am tezit pe tati, sa ia copilul, ca filmul e interzis sub 16 ani! reby, nu stiu daca ai prins mesajul, dar duminica aven intalnire sus la mall. va asteptam si pe voi! a, si am primit si eu un costum de zebra, cum are david in poza. si cand il pun in patut, cu gratiile alea, parca e la puscarie, si mai are si costum adecvat[:)] roisin, multam pt. info. pana la urma a ajuns doar sotul la inmormantare, ca n-am avut cu cine sa-l las pe bb si afara era prea urat sa plec cu el. eu am fost cu andrei la municipal sa vedem gaza cea mica dupa nastere (cea pt care intrebasem zilele trecute), si nu ne-a zis nimeni sa nu intram sau altceva...doar ca andrei a fost de o gelozie cumplita, cum puneam si eu mana pe bebita incepea sa urle. cum o lasam, tacea! in conditiile in care el era pe pat... pai daca la 4 luni face asa, mai tarziu n-o sa ma pot atinge de alt copil! si inca ceva: instalati yahoo msn, faceti repede id, ca e pacat de conferinte, o sa ziceti apoi ca facem bisericute in grup si parca n-as vrea... ca tot intram toate cam la a aceeasi ora, 11-12. danuta, eu m-am apucat aseara sa lucrez la site dupa bibe, ca sa trimit si noutatile cand intram iar. din proprie initiativa pusesem deja "printesa", inainte sa vad mesajul de pe forum. si vreau un comentariu pt "burtica". cat are burtica si cat are eco. am modificat si berzele de la intrare in site, ca i-am marit norma celei de septembrie... acum are si ea noua contracte... am vazut eu bine sau am avut un vizitator din afara cu laude pt site? aplicam ideea mihaelei, dupa semnatura dam si linkul la site. cred ca diseara o sa le fac o vizita celorlate grupuri de mamicute, sa ne umflam un pic in pene si sa le aratam ingerasii! si in mod special pe la bebelusii de mai, ca ei erau mai smecheri ca noi, aveau primii album... cristina si [bibe] andrei http://www.andreirazvan.home.ro http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuliana, merci de informatie. O sa ma duc si eu sa iau cartea de care zici. Mie tocmai mi-a dat o prietena o carte care se numeste " First meals" si e scrisa de aceeasi Annabel Karmel. Ce bine ca mi-ai zis si de cartea asta, ca ma cam consumam, ce sa-i dau, cum sa-i dau , ca stii si tu cum e aici, nu prea ai ce sfaturi sa iei de la dr, ca orice as intreba, raspunsul e acelasi "it's normal", fara a afla ceva suplimentar. Am de gand sa-i dau Sarei papita incepand cu luna a patra. Ieri, am fost tare mandra ca in sfarsit Sara s-a tinut singurica in fundulet, apoi am sprijinit-o de perna aia de alaptat "boppy" si statea acolo cumintica si incerca sa ia florile de pe pernuta(tragea cu unghiutele) si maraia ca nu reusea. Asa m-a distrat... De catva timp, Sara a inceput sa dyca la gurita tot ce ii pica in mana. E asa haioasa cand duce, de exemplu, babetica la gurita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...