Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug-sept. 2003 (5)


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor. Si eu am fost cam obsedata cu greutatea lui David in ultima perioada. Daca in primele doua luni a luat cite un kg pe luna,in ultima luna nu a mai luat decit 700 g. Mie mi se pare ca maninca bine, dar acum dupa ce l-am cintarit de abia astept sa ma consult cu pediatrul. Voi cu ce ii cintariti pe bb si cit de des? Sa aduca mosu' la bb, mamici si tatici tot ce isi doresc. Reby si David
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Freia![s] cu scuzele de rigoare pentru intaziere. Sa creasca(,) capsunoiul tau mare, mare si sa o faca fericita pe mamica ei![dual] Dana_ene, am vazut certificatul si pozele noi. Sunt super, ai prins momentele cele mai importante de la botez. Certificatul e o adevarata diploma, asa cum spuneai. Cristina, foarte utile informatiile tale. Despre constipatie, nu stiu ce sa spun, incearca cum a zis dr, cu suc de portocale, marul si morcovul sunt recomandate in diaree dupa cate stiu eu. Eu fierb de obicei legumele o ora, chiar si pentru noi. Patrunjel folosesc la supa, dar pastarnac nu, am folosit o vreme dar ii da supei un gust ciudat care nu-mi place, asa ca am renuntat. Pastarnacul are forma mai groasa si mai bondoaca decat a patrunjelului si frunza mai mare si un verde mai inchis, ca a telinei. La marketurile din Buc poate gasesti gata impachetate, ca sa nu trebuiasca sa te chinui sa le deosebesti in piata.[biz] Aseara am luat-o ca de obicei, cand sunt singura acasa, pe silvia cu mine in bucatarie. Ea in carucior, eu vrand sa spal vasele. Ramasese niste piure de cartofi de la pranz, earu reci dar tare gustosi si cum imi era putin foame, am inceput sa-i mananc. Silvia nu-si lua ochii de la mine, asa ca am luat o lingurita sa-i dau si ei putin sa vad daca ii place. Ce sa va povestesc....cum ii luam lingurita de la gura, cum incepea sa planga. Se lingea pe botic, nu alta! i-am dat cam cat ar fi un sfert de lingurita, m-am gandit ca ii e foame, i-am facut laptele, dar vezi sa nu.... ei ii trebuiau cartofi[bang]. Nu i-am mai dat, mi-a fost frica, dar nu a patit nimic, nu i-a mers burtica, sau altceva, totusi n-as vrea sa-i fac ceva rau, desi i-au placut la nebunie. Iar acum am citit ca dr. nu te-a lasat sa-i dai cartof lui Andrei, care are deja 4 luni, iar Silvia nici 3 inca. Yasmin, cum a fost la control? Ce ti-a spus dr despre alimentatia lui Asli? Noi azi iar plecam de acasa, vom veni doar maine inapoi, asa ca va urez sa va aduca mosul la toti si la toate numai cadouri frumoase, de care sa va bucurati[:-)))]. Mihaela, Diana si [bibe] Silvia http://community.webshots.com/user/mihaela_s20 www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici si bebici! Am reusit si eu sa mai dau o raita prin albume si pe site.Doamne,ce copii frumosi!Te invidiez,Cristina,cand ma gandesc la cate pupicuri de bebei o sa primesti poimaine,dar le meriti din plin! Si de la David unul! Reby,in ceea ce priveste cantaritul bb-lui,vad ca pe-aici lumea nu se agita prea tare. David al meu a iesit din spital de la 4,700 cu 4,180. Dr. mi-a zis ca e normal ca bebelusii mai mari sa slabeasca mai mult in primele zile.Apoi,progresiv,sustinuta moral aproape zilnic de catre asistenta de ocrotire (n-am prea avut lapte si in conditiile in care il puneam la san din ora-n ora,chiar aveam nevoie de sustinere!) a reusit sa ajunga,inainte de a implini 4 saptamani,la 4,900,fara sa-i dau completare. Mi-as fi dorit sa-l pot alapta mai mult,dar n-am mai rezistat nici fizic nici psihic si de la o luna i-am introdus doua mese cu lapte praf. L-a primit fara mofturi din prima,la fel si ceaiul(dar ceai ii dau foarte rar),iar colici n-a avut deloc. La doua luni am fost la medic pt. ca David avea ,inca din maternitate,o secretie urata la ochiul stang.Mi-a zis ca doar la 3 luni o sa-l cantareasca din nou. Acum am primit programare pt. 18 dec. la controlul de la 3 luni. Sunt incredintata,totusi,ca a luat in greutate de faptul ca nu plange de foame,hainutele nu-l mai incap si a trebuit sa-i innoim trusoul,iar cand il tin in brate sau in marsupiu ma rupe. Nu stiu daca am procedat bine sau nu.O sa aflu in curand. Fetelor,cand am citit cum ii tineti imbracati pe puiutii vostri mi s-a rupt inima gandindu-ma la David.Pai stripper-ul meu a fost nevoit sa lupte inca din primele ore cu frigul.In salon,la maternitate, aveam usa si doua ferestre mari,deschise + un ventilator in mijlocul tavanului.Iar tipele din salon se uitau la mine cu suspiciune de cate ori vroiam sa inchid macar o fereastra.Aici pur si simplu nu au notiunea de "curent",dar copiii,slava Domnului,le sunt sanatosi tun. Asa ca la capitolul tzoale:body cu maneca scurta + sosetute + o camasuta cu maneca lunga,iar in casa avem cam 21-22 de grade. Va pupam si sa va aduca Mos Nicolae tot ce va doriti! Tara si [bibe] David Ioan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tigresa... stiu cine esti.. adeca mi-am amintit.. ai venit seara tarliu si te-am tinut de vorba cu madalina (era in stanga mea). Ce mica e lumea :)). Vin si eu pe 7 la mall, desi inca nu prea am inteles unde o sa stam. Dar... o sa vedem... mihaela, merci de urari, esti o scumpa. e super situl cu bebei :)) somn usor, Freia si bebe Alexa http://community.webshots.com/user/freia_ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am racit, oricat am incercat sa ma feresc. Sotul meu a fost racit cobza zilele trecute si se pare ca am luat si eu, deocamdata ma doare gatul, ma doare cand inghit. Ce medicamente pot sa iau tinand cont ca alaptez? Atat mi-ar trebui sa raceasca Sara. E prea mica deocamdata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tara, vai ce mi-a placut povestea ta. Mi-a placut foarte mult si cum ai povestit, esti priceputa ! Sa-ti traiasca David si sa fiti fericiti cu totii ! De invidiat pe fetele care se vor intalni la Mall si eu le invidiez, dar astept neaparat pozele si sa ne povestiti cum a fost, ca si noi, cele care nu vom fi acolo, sa ne imaginam ce s-a intamplat. Eu sper ca aceste intalniri vor continua, pentru ca, asa cum am mai spus, cand va fi vremea mai calda si bebeii mai maricei, vom putea veni si eu cu Oana ! Cristina, foarte interesant tot ceea ce ne-ai spus. Mi-am notat si eu reteta pentru supica. Noua dr. ne-a spus ca putem sa-i dam supa de legume de la 3 luni si jumatate. A trecut asistenta pe la noi si m-a certat ca o tin pe fiica-mea in fundulet, sprijinita. Mi-a zis ca e prea mica. Dar cine se intelege cu ea ! De cand a prins gustul pozitiei asta, daca o culci in pozitie orizontala incepe scandalul ! Eiii... dar orice invat are si dezvat, ca m-a speriat asistenta ca-mi ramane fata cocosata, asa ca nu o mai las in poponel pana pe mai tarziu. Stie cineva ceva despre cosmeticele marca ELMIPLANT ? I-am cumparat Oanei o crema pt. bebe de la firma asta, fiindca i se descuameaza pielicica pe pulpite si pe piept. Doctorita mi-a spus ca asa este tenul ei, mai delicat. Am incercat cu metoda clasica, adica ulei alimentar fiert si racit, dar nu sunt foarte multumita de rezultate. De aceea am ajuns la o farmacie naturista si mi-au dat crema asta. Oare o fi buna ? Yasmin, sper ca esti bine si tu si Asli. Ce a spus dr. ? Ati pregatit cizmulitzele ? Sa va aduca Mos Nicolae tot ce va doriti, dragele mele !!!![pup][pup][pup] Daniela si puiul Oana Maria http://community.webshots.com/user/oana_maria100 http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gemenii fac 4 luni. si lucas. sper sa ne visiteze si ei cat mai curand, si poate sa ne trimita si ceva poze. azi si ancdrei calin. la multi ani tuturor! [?]pot sa fac azi supa pentru doua zile? mi se pare peste mana sa stau sa fierb in fiecare zi legume. branzica mi-a spus [medic] ca o pot pastra doua zile la frigider. [:)]combinatia de branza cu mar mi-a placut si mie. dupa ce a mancat andrei cam cat un pumnulet de-al lui, am terminat eu. da' era cam putin pt mine... iuliana, am studiat si eu mai atent greutatile de la spital. pai avem cativa pisoiasi: emma, andrei, ioana alexandra, si oana maria. sergiu era pe-aproape... dar ce sa mai zicem de elefantei, David Ioan, Radu Stefan si Silvia?? si mie nu mi se pare "slabatura" asa cum ii zici tu. in afara de inaltime are aceeasi greutate ca andrei acum. vrei sa fie bulgaras?! daca ar fi trimis toata lumea datele, ai fi vazut ca emma e in "top". si ziceai la un moment dat ca am ceva cu voi... pai erai pe-aproape. de cand am primit poza emmei la 4 luni tati imi zicea sa o si pun pe site.. da' n-am vrut s-o las singura acolo si am asteptat ca sa-l pun si pe andrei. uitam sa va spun, am vazut la bebelusultau.ro o reclama la ACTIVE CENTER, ca au si gimnastica acvatica pentru bebelusi. pentru cine cauta, au si site, activecenter.ro. of, ce-am mai patimit noaptea trecuta... andrei a facut febra, a "ars" toata noaptea. intindeam mana prin gratiile de la patut si cand il atingeam parca puneam mana pe cuptor. habar nu am cat a avut, ca mi-a fost mila sa-l trezesc sa-i pun termometrul. dar dimineata, cand il simteam eu cu mult mai rece, avea 38,3'C. si asa am inceput eu sa-mi doresc un termometru pentru ureche... a vazut cineva prin magazine? ca la bbtau.ro oricum preturile sunt mai mari. si asa o sa primesc eu cadou de craciun un termometru [q] ca nu ma lasa inima sa-l trec in contul lui andrei. la noi a venit deja mosu'. cereale, 2 body-uri si o canuta cu manere, care se poate face si biberon. abia astept sa vad cum o tine! anny, eu cand am racit am facut trei zile cate 2 polidin, paracetamol pt febra, vitamina C, faringosept si bixtonim. si am fost pe picioare imediat. cu patrunjelul si pastarnacul nu stiu ce sa zic. am avut unul (bine0nteles ca nu stiu ce era) si l-am pus in salata boeuf. i-a dar un gust amarui. asa ca dca la supa trebuie sa le pun pe amandoua si ii da gustul ala nasol, mai bine ma lipsesc. a, si nu l-am avut cu frunze, si nu stiu nimic de deosebiri de genul asta. dat o sa caut poate gasesc cu eticheta pe el. Lista pt intalnire: Freia, reby, sisi, anny, craluca, roisin, oana_noemi, irinuca, cristinamh, tigresa, danat e bine? e lista finala? duminica, ora 11. cristina si [bibe] andrei http://www.andreirazvan.home.ro http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...