Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug-sept. 2003 (5)


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cristina, "La multi ani", sa-ti traiasca Andreiutu , sa creasca mare, sanatos si frumos, deja e o mandrete de baietel si sa va bucurati de el . Scuze ca am omis sa-ti urez in celalalt mesaj. De asemenea , "La multi ani" si numai bucurii pentru Andrei-Calin si Andrei Cosmin. Ancuta si bebelusa Sara Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama mia, ultima data cand am trecut pe aici deabia era inceputa partea a 5a si acum iata ce mult am avut de citit si cate s-au mai intamplat! Avem si doua noi “colege” de bucurii [grup], bun venit Tara si Reby! Ce surpriza Tara, cum ai stat tu in “umbra” pana acum si ai citit povestile noastre destepte, haioase si modeste. Ma mir ca nu te-am convins mai de mult![;)] Vad ca bebeii nostrii cresc si ne minuneaza, iar fiecare are temerile ei – Cristina se teme ca ramane fara laptic (daca as avea chiar asa de mult zau ca as dona, dar am exact cat sa ii ajunga puiutei haplea cea voinica – egoista de mica, papa tot si nu vrea sa dea la nimeni!), Tango isi face probleme ca bebelusul nu creste asa cum cresc ceilalti (nu e cazul, la cate probleme au fost se pare ca e cel mai tare bb din toti!) si cred ca toate ne temem ca acusi ii dam la gradinita si sa te tii gelozie pe colegii mici care le vor acapara gandurile. Glumesc… Acum vin si eu cu temerile mele: bebelusii vostri isi tin deja capul bine? Ca eu ma uit la mamaliguta asta mica, are atatea tone de falcute si dovlecelul destul de greu incat il tine oarecum dar e cam precar echilibrul... De intors de pe o parte pe alta ioc, iar de ridicat nu isi prea manisfera dorinta! Daca ii pun pernute sub spate ca sa mai vada si ea imprejur, am senzatia ca nu e foarte incantata ba chiar o ia la vale in jos. [copil]Am citit ca bebelusii “iti spun” cand sunt gata sa faca progrese iar daca ii pui pe perna si o iau intr-o parte sau aluneca in jos inseamna ca nu sunt pregatiti. Voi ce ziceti? Cat despre caderea parului abia astept sa aud daca a functionat tratamentul cu ginseng pt ca si la mine a aparut aceasta problemuta. Nu par a cheli deocamdata dar tocmai planuiam sa il las sa creasca, dupa ce am nascut a inceput sa imi stea si sa arate mai bine ca niciodata si ar fi pacat acum sa il tai dupa ce l-am tot avut scurt (si imi mai mascheaza si mie falcutele dobandite). Cu pantofii la fel, pot sa uit de ce aveam pana acum, a trebuit sa imi iau ghetute noi pe care le port la orice chiar daca se potrivesc sau nu… Ce e aia panaritii? Nu de alta, dar sa stiu la ce sa ma astept… Roisin, ce dragut ca ai fost la munte cu bb? Cum s-a comportat pe drum? A stat in scaunel cuminte sau s-a plictisit? Tare as vrea sa o stergem si noi putin din Bucuresti desi nu ne ajung banii niciodata pt o escapada. Tango, multumesc de urari, asa sa fie si pentru tine, sa aveti parte numai de bucurii! Yasmin, ce tatic calator aveti! Cred ca e tare greu, nici nu vreau sa imi imaginez, daca al meu a trebuit sa plece doua zile am crezut ca o iau razna. Norocul meu ca job-ul lui e “local”, nu pleaca decat in cazuri foarte rare. Cat despre cimitir, gandeste-te pur si simplu ca e locul cel mai inofensiv si linistit din lume. Caci asa si este, nu? Iuliana, eu ii citeam Harry Potter din burtica de adormea tati de fiecare data. De fapt el citea mai mult pentru ca vroiam sa il auda si pe el dupa o zi in care “suna” numai glasul meu, si tot adormea. Acum, cand are rabdare ii mai citesc dar ma cam ameteste pentru ca atunci cand vorbesc vrea sa ma uit la ea si dupa atatea miscari de ochi, ma ia durerea de cap. Si daca ma uit doar in carte se enerveaza. Oricum e buna ideea cu tinutul in brate, numai ca asa chiar imi trebuie ceva cu poze. Mi-a placut aia cu puiul ciorii, eu ii “cantam” maica-mii “craaa, craaa” de fiecare data cand incepea sa ma laude. Acum o inteleg. Ina, eu ma gandesc sa alaptez pana la un an, daca da domnul sa am cu ce. De diversificat tot mi-am propus sa mai intreb un medic, mai ales dupa ce mi-ati spus si voi ca e posibil sa fie mai greu dupa 6 luni, dar nu am apucat. E vara la tine???? Doamne, abia astept sa vina si aici. Si cat frig mai e pana atunci! Ancuta, eu pana acum nu am tinut nici o dieta, la inceput nu m-am atins de dulciuri sau mancari grele si intr-adevar am scazut rapid. Ceea ce era oarecum normal imediat dupa nastere (vedeam cum se duce cate 1 kg pe zi!) La un moment dat insa s-a oprint cantarul si abia am mai dat jos vreo 2 kg. Mai am inca 10, of! Si pare cam intepenit acolo unde e, ba chiar daca exagerez vreo doua zile mai si urca! Cred totusi ca daca m-as abtine mai mult s-ar vedea si nici nu ar dauna la bb. La urma urmei ea nu are nevoie nici de biscuitei, nici de smantana sau alte sosuri iar lucrurile cele mai sanatoase si hranitoare sunt dietetice! Pentru ca toata viata m-am abtinut eu nu prea cred in slabitul de la sine, doar pe motiv de alaptat, trebuie si putin efort. [greutati] Vai, ce mult am scris. Noroc cu 1 decembrie. Va [:X] si abia astept data de 7. Scuze de intarziere, SA TRAIASCA ANDREII (cei trei) si ANDREEA! [cheers][cheers][cheers][cheers] http://community.webshots.com/user/sisi03
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, eu n-am uitat de Andreiul tau, ci de al lui Simy [ups]. M-am uitat in lista aiurea si l-am vazut numai pe Andrei al Taniei, asa ca l-am "combinat" cu nazdravanul tau si au iesit doi! [:I] Scuzati... asadar, la multi ani pentru cei TREI Andrei ai nostri, sa fie sanatosi si cumintei, iar pentru Andrei Razvan un pupic special, pentru ca e tare frumusel si o lasa pe mami sa se "ocupe" si de bebeii nostri! [pup] Eu n-am apucat sa citesc toate paginile din volumul 5, dar am observat doua mamici noi pe lista (sau si aici am numarat gresit?), carora le urez bun venit. Aaaa... Yasmin, tu ai intrebat de cadita. Am gasit-o aici, in Prisma, era cea mai mare si mi-a placut ca are suport si bebe sta singurel. Singurul dezavantaj la suportul asta e ca nu-l poti tine pe burta, dar intr-o luna, doua o sa stea in fundulet, asa ca va fi mai simplu. Sisi, bebe a stat destul de cuminte la dus, aproape tot timpul in scaunel, n-a dormit prea mult, dar am vorbit si am ras una la alta. [:)] La intors era mai obosita si s-a smiorcait putin, asa ca am mai luat-o in brate (desi nu e voie, cand merge masina trebuie sa stea numai in scaunel), am baut ceai, am supt la tzitzi, pana la urma a adormit. Acuma depinde de bebe, a mea nici in carut nu prea doarme, asta e 'punctul ei slab', nu stiu de ce nu prea ii place ca am invatat-o de mica... [:(] Trebuie sa recitesc ultimele pagini, am incercat sa prind ideile principale si m-am grabit sa scriu, ca mi-era dor de voi! [:)] http://community.webshots.com/user/r0isin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai,fetelor in ce ritm scrieti[biz]!Iar eu am atata de recuperat! Bun venit Reby!Faina coincidenta cu numele!Cand i l-am pus l-am gandit si l-am simtit in romaneste,dar astia pe-aici l-au adaptat fonetic(cum era si firesc de altfel!).Nu prea-mi convine,dar...that's it.[:)] Va multumesc inca o data pt. primirea facuta! Sisi,m-ati convins de mult,altfel nu v-as fi citit.O sa revin in scurt timp cu poze si cu povestioara noastra pt. ca in felul asta sa ne cunoasteti si pe noi. Pt asta insa trebuie sa astept putin,poate se indura David de mine si-o sa doarma ziua in reprize mai mari de 20 de min.(ca noaptea il legan 40 de min pana adoarme,iar dupa aceea mi-e asa de drag ca-l pup pana se trezeste!Dupa cum vedeti,eficienta maxima!) N-am uitat de nici un sarbatorit de ieri,dar am fost plecati intr-o mica excursie.La multi ani!Sa creasca mari si sanatosi si sa va faca fericite cel putin la fel ca pana acum! O intrebare pt. fetele care alapteaza:voi beti cafea?Macar asa...putina...dimineata[?]?! Pupici si sa auzim numai de bine! Tara si [bibe] David Ioan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa beau cafea si bebe a fost agitat foarte tare....probabil ca daca as fi baut in timpul sarcinii ar fi fost altfel... Dar cum mi-e din cand in cand pofta de cafea mi-am luat decaf...macar am senzatia ca sunt si eu om nu doar producator de lapte :) Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit Tara si Reby. Tara multumim de urari. Sisi, ma bucur ca mi-ai raspuns, ai dreptate, ce sa-ti spun, trebuie si efort pentru a slabi. Stii, eu la inceput, dupa nastere tot "bagam" in mine dulciuri, de n-am dat nimic jos. Trebuie sa ma abtin tare de tot, deoarece la noi in casa sunt dulciuri toata ziua, sotului meu ii plac si m-a corupt si pe mine. O sa incerc sa renunt la ele, sa vedem, va mai spun eu pe parcurs daca am reusit ceva cu slabitul. Acum ma framanta altceva, Sara are deja 3.5 luni si nu stiu cand ar fi bine sa incep sa-i introduc solide sau suculete. Cand mancam, vad ca se uita cu pofta la noi, mai scoate limbuta, deschide gurita, parca ar cere si ea papa. Am citit ca asta e un semn ca e pregatita pt trecerea la solide. Dar nu stiu cu ce sa incep, la cate ore sa-i dau, ce sa-i dau. Voi cum ati facut? Ancuta si [bb]Sara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cafeaaaaa! Vai, numai cand aud cuvantul si mor de pofta. Nu am baut de cand s-a nascut decat cate o gurita si atat, de pofta. Imi e teama sa nu se agite si sa o faca zob pe buni, ca daca as fi numai eu la mijloc poate ca as mai pacatui... http://community.webshots.com/user/sisi03
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...