Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug-sept. 2003 (5)


vilma

Recommended Posts

Roisin, si Horiuta e innebunit dupa TV. Dupa TV si calculator, numa' ca eu nu prea vreau sa-l las ca deocamdata e prea mic. In plus e viociunea intruchipata.De ieri a descoperit si desenele de pe patut si le urmareste cu degetelele. Eu in continuare ma cam chinui cu alimentatia. O zi mananca, urmatoare nu mananca, o tinem asa, una calda, una rece. Pe de alta parte, dr. zice ca nu tb. sa manance neaparat mult, daca ce mananca asimileaza. El e un dolofanel oricum, are 6700g. Voi reusiti sa le dati la ai vostri suc cu lingurita?? Azi m-am lasat pagubasa dupa cateva lingurite si i-am dat la biberon sucul. Pur si simplu ia cateva lingurite, dupa care incepe sa se agite la culme, si e imposibil sa mai continui. Crisitina, please cand ai timp corecteaza pe site, lungimea cu care s-a nascut Horia, 48 cm in loc de 42 cat apare. Nu am fost noi prea lungi la nastere, dar am recuperat intre timp. Acum avem 63cm. Deci a ramas pe 7 la ora 11 in Mall?? Si eu am auzit ca bantuie gripa. Chiar citeam in ziar ca urmeaza o epidemie de gripa chinezeasca in Romania.Chiar asa sa fie??? Pupici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Roisin, n-am inca gata link-ul cu pozele Sarei. Cand va fi gata si sa-mi placa, il postez eu. Noroc cu sit-el facut de Cristina. Despre poza in cot, aia e facuta la studio, mi-a aratat tipa de acolo cum sa fac, i-am pus si ursuletul sub cot si gata poza. Vreau sa precizez ca Sara pica de somn in poza aia si chiar arata asta. Eu n-am baut deloc cafea in timpul sarcinii, de cateva ori am baut fara cofeina dar nu se pune, insa in ultima saptamana am baut cam 4 cafele si am observat ca Sara nu a devenit agitata, a fost la fel, desi cafeaua era destul de tare. Inainte de sarcina eram o cafegeoaica, mama-mama, nu incepeam ziua faara cafea. Acum, imi fac o ciocolata fierbinte pe post de cafea, are ea calorii, dar...e un bun inlocuitor al cafelei pentru mine. Si eu patesc cu Sara la fel cu tv-ul. Zici ca i se lipesc ochisorii de ecran, asa de mult ii place. Ieri chiar i-am pus desene animate si se uita. Incerc sa nu o obisnuiesc, insa la noi, din momentul in care vine sotul meu si pana seara, TV-ul merge non-stop, indeosebi pe stiri ceea ce ma scoate din minti, dar asta e, ce sa fac. Cat despre pupacitul pe burtica si Sarei ii place, rade si inchide ochisorii, ii place tare mult. Eu masaj nu ii fac Sarei, doar cateodata, dupa baie, cand o mai dau cu lotiune de corp, ca nu o dau zilnic, cel putin in primele 3 luni n-am dat-o deloc . Crsitina ," La multi ani"[s] pentru Andrei, sa va traiasca si sa fie sanatos. Ieri a nascut o cunostiinta de a mea un baietel si m-a sunat azi si m-a chemat la spital sa-i vad odorul. Sunt f impartita, nu stiu ce sa fac, desi nu am voie sa intru cu copilul in camera ei, o sa stau pe holul de la spital cat se duce sotul meu sa-l vada , apoi schimbam. Numai ca nu stiu ce sa fac, mi-e teama de microbi. O alta prietena mi-a zis ca ea nu s-ar duce tocmai de teama microbilor. Voi ce ati face?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, albinelor[biz], sunteti foarte harnicute la scris….sper sa pot raspunde tuturor si sa nu uit nimic. In primul rand, repet urarea mea de La multi ani Andreilor si Andreei, pe care am facut-o cu cateva zile inainte, de parca presimteam ca nu prea voi fi acasa zilele astea. Si in plus, un La multi ani lui Andrei-Razvan, pentru cele 4 luni pe care le implineste azi. Sa-ti aduca numai bucurii, Cristina! La noi a venit deja mosul cu cel mai de pret dar pe anul acesta(desigur dupa Silvia, care e inestimabil), adica o masina noua. Asa ca nu am stat mult pe ganduri si am purces la drum...sambata la Metro la cumparaturi, duminica prin oras la marea sarbatoare care a inceput mai repede, iar luni la Cluj, in cautarea unui scaun pentru masina(pentru Silvia). Norocul ne-a suras si am gasit tocmai ce cautam, asa ca acum vom putea calatori cu totii in siguranta. Bun venit noilor “membri” la bebelusi de august-septembrie, speram sa va “auzim” cat mei des. Irinuca, La multi ani, chiar daca cu intarzieri, mai bine mai tarziu decat niciodata! Roisin, ma bucur ca urarile noastre de vreme buna s-au adeverit si ca v-ati simtit bine in weekend. Tu stai in spate sau in fata cand mergeti cu Miruna in masina? Temperatura din camera si la noi e asa, noaptea 21-22 grade iar ziua 22-23, iar imbracamintea Silviei e tot asa cum ai descris tu ca o imbraci pe Miruna. Manutele ii sunt cateodata reci, dar asta nu e nici o problema. De stranutat si sughitat...asta de cateva ori pe zi, fara probleme atata timp cat nu-i curge nasul si nu are alte simptome de raceala, poti sa stai linistita, nu e bine sa-i obisnuim la temperaturi mai ridicate, asta ii face sa devina sensibili. Eu beau cafea acum, in timpul sarcinii nu am baut deloc, dar puteam sa dorm cat si cand voiam, dar acum nu si mi-e greu sa rezist fara cafea. Si eu i-am dat suculet Silviei din proprie initiativa, mai ales ca aici citeam ca sunt bebei mai mici care deja trecusera la suculet. Deocamdata i-am dat numai suc de mar, probabil voi incerca de portocala, cel de morcov mi se pare ca e tare greu de obtinut fara storcator. Silvia papa sucul cu lingurita, am incercat sa i-l dau pe biberon dar s-a infundat foarte des si mai mult m-am chinuit asa. Cateodata, daca e tare flamanda, nu prea are rabdare sa astepte de la o lingurita la alta, dar ma straduiesc sa fiu rapida si sa nu fac pauza intre ele si atunci e ok. Tratamentul cu ginseng am sa-l incep saptamana asta, dar dureaza 12 saptamani(sau 12 spalari pe cap), poate mai putin. Asa ca rezultatele, mai tarziu.Sora mea l-a facut anul trecut si a avut efect. Eu am slabit in timpul alaptarii, dar nici lapte nu am destul, abia ajunge pt 2 mese ale Silviei. Adevarul e ca nu pot sa mai mananc atat cat mancam in timpul sarcinii si daca hrana nu este suficienta, degeaba vreau sa golesc sanii la 3 ore, ca nu iese nimic! Yasmin, sper sa treci cu bine peste noptile cand sotul tau va lipsi, ar fi bine daca ai gasi pe cineva sa stea cu tine. Dana ene, ma bucur ca ati avut un botez reusit. Eu nu am auzit de certificat de botez, e drept ca Silvia nu e inca botezata, dar Diana nu a primit asa ceva. Silvia isi tine bine capul atunci cand o tin pe umar, cateodata mai da "rateuri" si ea datorita obrajilor care o trag in jos [:D];chiar si-l ridica putin si cand sta pe spate, sau mai degraba incearca sa-l ridice. Daca o pun pe perna sau in carucior, cu partea de jos putin ridicata, atunci incearca foarte des sa-si ridice capul. Iuliana, observ o nota de veselie in ultimul tau mesaj, mai ai putin si ai scapat...[cool]. Daca iti venea sa razi cu soacra ta alaturi...chiar esti bucuroasa! Si mai spui si bancuri![bis], e clar! Tre' sa dai de baut!![berica] Silvia a inceput sa planga atunci cand nu ma vede si trebuie sa o iau cu mine cand vreau sa fac ceva in bucatarie, unde sta cuminte in carucior si nu-mi scapa nici o miscare. Deh, crestem si nu putem sta toata ziua cu ochii in ratuste![olala] Chiar daca nu e legat de bebei, trebuie sa va spun ce mamica mandra am fost cand Diana mi-a spus ca a recitat vineri o poezie in fata intregii scoli! Ea si cu inca o fetita au fost singurele din clasa intai. Hai ca am scris si eu ca sa va ajunga pe cateva zile...[^]. Pupicei si numai bine![dual] PS Multumim mult daiana!! Mihaela, Diana si [bibe] Silvia http://community.webshots.com/user/mihaela_s20 www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu completarea ca mesajul a fost scis inainte sa vad ultimele 2, cele ale Ancutei si ale Iulianei. Iuliana, chiar ai de gand sa mergi la baut, de bucuria cea mare...[alcool] [cheers] Mihaela, Diana si [bibe] Silvia http://community.webshots.com/user/mihaela_s20 www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, La multi ani pt. Andreiutul tau de 4 luni !!! [cheers] Tigresa, Mihaela_s si Ancuta, tot astazi si Oana mea a implinit 3 luni, asa cum si-a amintit Iuliana. Mersi pt. urari, Iuliana ! [pup] Mai, ce bine-o fi sa te linistesti in sfarsit. Mai ai putin si pleaca...!!! Cine stie cand vor mai veni, nu ? [:D] Azi am schimbat biata copila de hainute de 3 ori, ca am vrut s-o gatesc cat mai fain fiindca era ziua ei. Ce bine ca inca e mica si nu ma poate bodogani... Si Oana mea se uita la TV si face niste fetze de murim de ras. Sta chiar in funduletz in bratele mele, iar daca-ndraznesc sa-i schimb pozitia incepe sa se smiorcaie. Oare o fi bine sa stea asa de mult in poponel, chiar sprijinita fiind ? Bebeii vostri cum fac ? Apropo de Certificatul de botez, o sa-l postez, ca sa-l vedeti si voi, ca tare-i reusit. Este scris in romana, engleza si greaca (deh ! Grecia e patria ortodoxiei). Gata, eu am trecut la cafea, bere si orice altceva, caci Oana nu mai papa decat lapte praf + marut si morcovel (suc). De azi i-am dat si o lingurita de pulpa de mar. Se pare ca i-a placut. Peste o saptamana ii voi da si biscuite ras si inmuiat in ceai amestecat cu marul ras. La 3 luni si jumatate dr. ne-a spus sa incepem si cu supiza de legume. Oh, ce luna plina va fi asta ! Daniela si puiul Oana Maria http://community.webshots.com/album/100824764ITFXgO?519 http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...