Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004 (7)


vilma

Recommended Posts

Multumesc mult Irina, pe sotul meu l-am exasperat: ca poate s-a oprit din evolutie si de aia nu simt nimic. Am citit un subiect despe sarcini oprite din evolutie si parca am o obsesie. Asa de greu va trece saptamana asta... Ce fericite sunt fetele care l-au vazut deja pe bebe miscand. De abia astept sa-l vad si eu. dar mai am putin de asteptat. Cand citesc despre cum misca ei in lichid si inoata, dau din manute, imi dau lacrimile[q] dar ma bucur pentru voi. Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns
`neatza din nou la gravidutze
Irinel am sa incep cu tine ptr. ca te vad mai ingrijorata ,stai fata calma ca uite la mine acum 2 zile am avut iar gretzuri si asta dupa o mica pauza de cateva saptamani,deci sa inteleg ca mai apar din cand in cand ,am dat in dimineatza cu pricina la boboci de simteam ca imi ies okii din cap,oricum cat de curand vei scap si eu cand eram in 13-14 saptamani inca mai aveam gretzuri ,se pare ca noi am fost cele mai gretzoase pe aici[bang].
Cadi bine ai venit printre noi asteptam vesti de la tine.
Acris draga de tine hai nu fii suparata ca nu te-am certat ,uite hai sa zambim suntem la [foto]camera ascunsa[berica]
Maria eu calculez de la UM asa stiu sigur ca nu am cum sa ma mai incurc ,caci data de UM este sfanta ,pe aia nu o poate skimba nici ckiar nenea dr.daca de ziua conceptiei nu este sigur ,apoi de ziua de UM nu mai are ce comenta,ca sa zica ,ca nu are cum sa fie asa,si din cate am inteles si fetele tot la fel calculeaza .
Hai ca acum va [pup]si va las ,va astept sa scrie-tzi si voi si mai vb.[recevere][recevere]
O zi buna Eryka [gravi]& sufletzelul din burtica---> (15 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici [gravi] si BB-ici, Cum va simtiti in dimineata asta? In cazul in care am omis le spun bun venit noilor fete. Se pare ca sufar si eu de un pic de amnezie de sarcina [:D]. De obicei eram foarte organizata, acum sunt ametita ca dupa o noapte alba. Voi ce pofte mai aveti? Mie de sambata imi este pofta de bere, dar am fost cam balonata zilele astea si nu am vrut sa imi iau si cand m-am dus nu am gasit fara alcool [pofta]. Vine Mos Nicolae!!! V-ati gandit la cadouri? Eu i-am luat sambata sotului un telefon mobil nou, ca era la noi oferta pentru angajati. Oricum ii luam, dar i-am spus ca este de mos. Eu i-as lua mereu, dar suntem la austeritate acum. Ca sa simtim totusi o sa ii pun multe dulciuri si fructe in bocancei. Madutza [gravi] & ingerasul din burtica de 15 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

madutzu, eu sunt aici, insa nu mi-e deloc bine... acum doua zile m-a durut burtika putin jos, in zona ovarelor...ei bine, nu am dat atentie, insa de atunci am impresia ca puiul meu nu mai misca...si parca si burtika s-a retras...le=am zis mamei si sotului, dar ei cum ma stiu panicoasa nu m-au luat in seama...mama a ras chiar.. a zis ca nu "dispare" el asa usor.. mie mi-e frica de mor..am observat si ei ca parcanu mai e burta asa tare si congestionata...nu stiu...parca nici nu mai simt ca as fi insarcinata... plus caazi am aflta ca idiotul la care am lucrat nici nu mi-a facut cartede munca...tocmacand mapregateamsa imiiau transferullaun serviciu de stat.. dobitocul ma lasa asasiaflamdupacenasteam ca nu am dreptul nici macar la concediul ala de 3 luni de maternitate... nu stiu ce sa ma fac, incercsa stau calma...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu is pe-aici. Oana, nu vin de sarbatori acasa,am fost in vara, si acum nici nu ma gandesc cu burtica,ca mor de rau pe masina si avion pe drum.Te-ai mai linistit cu hainele ? :))) Spuneti-mi si mie ce faceti voi de ciorapii pe sub pantaloni,sau voi nu purtati? Oare sa iau o pereche normala si sa tai la elastic? Cred ca asa cad de pe mine... Cum se simte bb? Si unde,si e de fiecare data in acelasi loc,sau nu?Eu am vazut aseara ca mi s-a ridicat burtica intr-un loc de 3 ori cam pe langa buric dar putin mai jos in stanga,asa ca o zvacnire,da' drept sa zic,nu stiu cesa cred ca e,daca a fost doar o zvacnire a vreunui muschi ceva,sau eu in mintea mea care asteapta miscare de bb,pot crede ca a fost asa ceva. Prin urmare mai urmaresc sa vad,inca nu m-am lamurit nici cu miscarile de tip fluture desi am citit si ieri pe internet ceva despre asta,uneori zic ca am simtit asa ceva, alteori zic ca probabil is alte miscari gen crampe,ceva,si doar imaginatia mea o ia razna.Deci mai astept si va spun cand is sigura [:D] Eu am citit tot ieri,ca bb se joaca si trage de cordonul ombilical si ca poti simti. In fine.Si eu credeam ca mi-au trecut greturile,dar ieri am fugit la baie de 2 ori. Sper ca sunteti bine,o zi buna! Piatra lunii 16 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flaviutza, imi pare rau sa esti necajita. Bine ca ai aflat acum decat mai tarziu, cand inca se poate face ceva. Daca ai intrebari legate de asta poti sa posteziu un suboiect la Probleme Legislative. Cu BB nu te panica inca, daca vrei sa vezi neaparat incearca sa te duci la o eco sa il vezi. Asa am facut si eu saptamana trecuta, dar mi-a trecut dupa ce l-am vazut. Eu nu prea mai am cu ce sa ma imbrac, astept sa mai creasca burtica sa vad daca gasesc nise pantaloni d-aia cu elastic in parti. Voi ati vazut ceva prin Bucuresti? Madutza [gravi] & ingerasul din burtica de 15 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici cu burtici!!! Mai fetelor, m-ati zapacit total cu calculul de saptamani ... dupa ce ca nu stiu in ce luna sunt, acum nu mai stiu sigur nici la saptamani ... Eu raman totusi cu calculul de la UM (la mine: 03.08.) ca as fi in saptamana 18 ... si daca calculez de la conceptie (eu avand ovulatia intre a 14 a si a 16 a zi cred ca a fost pe 18.8. ... si ar fi super romantic ca este ziua in care am facut nunta religioasa :)) ar fi puiul meu de 16 saptamani. Voi ce ziceti, nu-i corect asa? Flaviutzo, nu te mai speria asa ... si incearca sa nu gandesti negativ ca nu-i bine nici ptr. bebe nici ptr. tine! Cum crezi tu ca dispare asa?! Are pile la Mr. Spock sa-i zica: "Beam me up!" [:D] Hai stai linistita ... oi fi avand tu mai putine gaze in mate, o sta si el mai ghemuit, mai linistit ... cine stie. Incearca totusi sa mergi la un eco ca sa te linistesti ... stiu ca si pe mine ma apuca aproape de control niste frici de nu se mai intelege nimeni cu mine ... Promiti ca stai calma? Piatra lunii, aici nu e inca frig- frig ... mai bine zis nici nu-ti dai seama ca e decembrie si ma apuca groaza cand ma gandesc ca o sa avem o vreme de Craciun ca anul trecut: aproape 15 grade si ploi ... grrr!!!! Asa ca nu port nici ciorapi pe sub pantaloni. Insa mi-am cumparat unii de bumbac - asa cum aveam ca copii ... ce nu sunt si eu copilul alor mei? ;) - si un nr. mai mare ... trebuie sa fie buni. Pantalon de gravida mi-am luat mai de mult, dar nu-mi mai place. Mi-ar mai trebui unii eleganti, dar in Ingolstadt nici gand sa gasesc ceva frumos ... asa ca astept sa ajung la München, s-o iau pe mama si sa colind prin magazine ca sigur gasesc ceva frumos. Insa in afara de pantaloni - si probabil niste chilotei de gravide - nu-mi iau nimic ... bluze am o groaza si nu m-ar deranja sa stea mai stramte pe mine, as putea sa ma mandresc si eu cu burtica mea :) Fetelor cu probleme, sper sa va lase cat mai repede greturile ... Eu am trecut peste ele, insa de vreo doua zile am niste arsuri ... de abia astept sa ajung la ginecoloaga sa-mi spuna si mie ce pot lua contra. Culmea a fost aseara ca dupa o mancarica (mancarica de cartofi cu sos de rosii ... mh, ce-mi place) am zis ca mor ... asta pana am papat "ratia" mea de portocala ... si culmea, cu toate ca e acra si ar trebui sa mareasca aciditatea, mi-a trecut imediat. Cred ca corpul meu e tocmai pe dos ... ciudat ca mine ;) Mamicilor, va doresc o zi minunata! Aveti grija de voi si de burtici!!! Pupici! Irinusha - cu minunea de 18 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bun gasit! flaviuta, nu te mai supara, ca nu e bine! gandeste-te ca pleci de la aia si scapi de ei, bine ca ai descoperit chestia asta acum, decat mai tarziu. si eu mi-am facut zilele astea o mie de nervi din cauza serviciului, dar imi dau seama ca nu merita, trebuie sa fim cat mai calme. nu merita sa ne enervam pentru nimic. despre ciorapi, se gasesc unii speciali pt gravide, ciorapi cu "burta"! sunt mai scumpi, dar sunt buni. eu am preluat unii de la sora mea, care a nascut in martie, tot de la ea am si haine lalai, ne potrivim la masuri. pentru arsuri stiu ca se poate lua maalox suspensie (lichid), sora mea a golit cateva sticle bune de maalox in ultimele luni de sarcina si bebele a fost foarte bine. si nici macar nu era paros... hehe cindy (12 sapt)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Flaviutza, concediul ala de maternitate nu este de 3 luni, ci de 4 luni. Se poate lua fie inainte, fie dupa nastere sau impartit. Avantajul este ca se plateste cu 85% din salariu, mai mult ca la un concediu medical. Vis a vis de prb ta, la Camera de Munca exista un serviciu care se ocupa cu abuzurile patronilor. Nu trebuie sa faci decat o sesizare si al tau patron se va trezi cu un control pe cap care il va obliga sa-ti intocmeasca actele retroactiv. Fi curajoasa si nu-l lasa sa scape. Noul cod al muncii apara interesele angajatilor. Eu daca as fi in locul tau, as vorbi mai intai cu patronul i-as explica ce am de gand sa fac si fi sigura ca isi va da seama ca amenzile de care este pasibil sunt mult mai mari decat daca ti-ar face tie Carte de munca retroactiv. Dar ma intreb, tu nu ai semnat un contract la angajare, nu ai semnat state de plata cand luai salariul?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...