Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004 (7)


vilma

Recommended Posts

Mai este loc de o mamica in rindul vostru? Sunt in 16 saptamini, e al doilea bb, mai am o fetita de 3 ani si 8 luni. Ce pot sa va spun este ca in comparatie cu sarcina anterioara, totul este foarte diferit, senzatii si probleme noi, pe care nu le experimentasem data trecuta: greturi, varsaturi, miros pervertit la modul ca mi s-a intimplat sa nu pot minca nimic-nimic, totul imi parea alterat, si am ajuns chiar sa pling de foame intr-o seara. Fiind asa mare diferenta, imi spun ca de data asta probabil ca e baietel. Catusha
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mama, ce uituca sunt ... dar "repar" acum gresala: Cady si Catusha, bine ati venit la noi! Sarcini usoare si "burtici" sanatoase! [flo] Catusha, sa-ti traiasca fetita!!! Acum iti doresti baiat, sau doar crezi ca este baietel? Pupici din nou! Irinusha - cu minunea de 18 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincera sa fiu, nu mi-as da fetita pe nici un baiat din lume. Asa ca as fi foarte fericita sa fie si acum tot fetita... Insa am asa, un feeling, ca parca prea ma chinuie cu tot felul de fitze ca sa fie fetita... Uite, un exemplu de tandrete de fetita: mergeam in provincie cu masina. Am varsat de 5 ori in 200 de km. Daca prima data m-am sinchisist sa cobor din masina, pe urma doar deschideam portiera si... Ei bine, si in timp ce eu stateam aplecata in afara sa ma usurez, ce facea fetita mea? Ma pupa la spate, mai jos de spinare, acolo unde mi se ridicase bluza si ramasese pielea goala. Ii era mila de mine... Catusha
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu draga inima. Desi, dupa cum v-am spus, realizez cu surprindere ca totul este atit de diferit. Cu Ioana (fetita mea scumpa...)am avut o sarcina usoara si o nastere la fel. Fara greturi, fara pofte (chiar imi era ciuda ca nu l-am pus pe sotul meu macar o data sa caute innebunit nu-stiu-ce.... Iar de nascut, pot spune ca am nascut ca o tiganga florareasa... Nu am avut dureri, si asta a fost partea rea a nasterii, in sensul ca neavind dureri nu cooperam, nu impingeam, etc, etc. Vazind ca nu se inteleg cu mine, m-au dat jos de pe masa, mi-au dat o galeata (acoperita cu un prosop) si m-au lasat vreo 10 minute, sa imi fac nevoile. Dupa care am urcat pe masa, am impins de doua ori, si... gata. Ce scor credeti ca a vut fetitza mea: 10. Asa se face ca acum sunt destul de optimista, mai ales ca se spune ca la a doua nastere e mai usor decit la prima. Catusha
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor si bun venit la noile burtici, Chiar ca a trecut ceva timp de cind nu am mai scris. Am reusit insa sa citesc cam tot din ce s-a scris. Irinel si Eryka, nu sinteti doar voi care aveti greturi chiar daca acum am si eu doar din cind in cind. Chiar azi dimineata, am dat iar totul afara si sint in saptamina 19. Si asta chiar daca bebelusul meu a miscat deja (la 17 saptamini si 4 zile). Acum misca destul de des iar uneori se simte chiar si burta miscind asa incit baietelul meu de 7 ani poate pune minuta si sa simta si el. Altfel, eu am primit rezultatul de la analiza de Down Sindrome si mi s-a spus ca este NORMAL, NO ACTION. Eu sint totusi ingrijorata si mi-am aranjat un ecograf/scan privat pe 17 Decembrie cind voi avea 20+ saptamini. Poate voi afla si ce am in burtica fiindca eu vreau sa stiu foarte mult. Am deja un baietel deci este oarecum normal sa-mi doresc o fetita. Sint oarecum ingrijorata si pentru ca ieri am facut ordine prin garaj si am atins se pare mizerie de la posibili soricei. Aici nu se teste de listeria sau toxoplasmoza si sper sa cumva sa am probleme. Si iarasi imi vine in minte Craciunul care se apropie iar eu voi fi departe de familia mea din tara doar cu sotul meu si baiatelul meu si... bebe. Pe curind, Liliana (18 saptamini si 4 zile, DPN 2 Mai 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit Catusha![bis][bis][bis]Sa scapi de greturi si sa te simti mai bine, sa n-ai probleme de nici un fel si bebe sa fie sanatos, indiferent daca e fetita sau baietel (si mie mi-ar place o fetita, da cel mai important e sa fie bebe sanatos). Eu stiam ca la fetite e mai rau, da se pare ca nu e o regula. Si sora mea a patit mult mai rau la baietel decat la fetita. Fetele, multumesc de incurajari, uneori chiar ma apuca disperarea, macar daca as mai avea momente de respiro, ar mai fi cum ar mai fi, da mie mi-e rau tot timpul, si dupa-amiaza si seara devine din ce in ce mai rau. De vomitat n-am vomitat de prea multe ori, da mi-e atat de rau...Daca reusesc sa vomit ma simt mai bine un timp.Heron, de-aia mi-e mie teama sa nu ma tina asa ina vreo luna sau mai mult, ca uneori simt ca nu mai suport. Si imi fac mari probleme cum o sa rezist pe avion, ca pe 20 plecam in Romania pentru 3 saptamani. Eram sigura ca ma voi simti bine deja atunci dar acum nu stiu ce sa mai cred... Piatra Lunii, cred ca tu intrebasei de ciorapi. Eu deocamdata inca nu port, desi a nins un pic dar nu e inca foarte frig si oricum nu prea ma deplasez pe jos pe afara. Nu am luat inca unii de graviduta si sigur cei vechi m-ar deranja, de-aia am tot amanat desi de obicei si eu port iarna. Am vazut la un magazin de gravidute da sincer nu m-am uitat cum arata si cat costa. Dar va trebui sa imi iau macar o pereche sau doua.Dar nu cred ca o sa imi iau grosi ca la serviciu e tare cald si n-as suporta. Va pup acum, poate mai intru mai tarziu... Cu drag, Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 14 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flaviutza, am uitat sa iti scriu tie. Nu-ti face griji, copilul isi mai schimba pozitia si s-ar putea de-aia sa nu il mai simti atat de mult. Daca ai posibilitatea poate n-ar fi rau intr-adevar sa faci un ecograf, ca in felul asta chiar te linistesti de tot. Pupicei. Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 14 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetele...m-am mai linistit..bebe e bine, s-a suit sus sus in burtika, se pare ca si placenta incepe sa urce...de aia nu il mai simt si nu mai am senzatia de apasare in josul burtii...cika nu mai avea loc si si-a gasit mai sus...si kiar l-am simtit acum vreo ora, dar pe la buric, parca ma tragea de piele...am sarit ca arsa, nu alta.. va multam mumos pt sustinere...aaa..si cu don patron, o rezolv simplu simplu...am fost la seful sefilor...cu tupeu, i-am arat burtika si i-am zis" uite dom'le din cauza unui nenorocit copilul asta nu va beneficia de un leut in primii ai de viata"...norok ca nu m-a dat ala afara...ba m-a ascultat si mi-a promis ca ma ajuta...ca daca domnul nu vrea sa coopereze si sa-mi faca tot din urma, nu-i bai, rezolvam in alta parte, gasim noi o firma...iar pe el il baga in belele de nu mai iese... domane cand a auzit mama ca m-am dus la ala fara sa l cunosc...dar in situatii disperate faci lucruri disperate...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici Mama ce jale mare e pe aici!!!! Eryka, ce te faci cand nu-ti aduci aminte sub nici un chip cand ai avut ultima UM [:I]. Eu stiindu-ma uituca mi-o notam in fiecare luna, da' in aia nu mi-am notat-o si nu mi-o amintesc de nici o culoare..... [:I]. Noi sa fim sanatosi. Flavitza, nu mai sta panicata ca asa mi s-a intamplat si mie saptamana trecuta si n-am avut liniste 2 zile si m-am dus la eco si l-am vazut pe BB cum dadea din manute si picioruse si cum ii batea inimioara si m-am linistit. Cat despre "idiotul" la care ai lucrat nu cred ca era obligatoriu sa lucrezi cu carte de munca, daca el si-a platit obligatiile pentru tine la asigurarile de sanatate eu nu cred ca or sa fie probleme. Ia intreaba-l si mai intreb si eu pe aici si iti spun maine. [pup]. Piatra Lunii, si eu am senzatia de vreo doua zile ca il simt da' nu zic nici pas ca se ia toata lumea de mine si-mi zice ca mi s-a parut si ca e prea mic si mie imi vine sa plang cand mi se spune asa. Asa ca nu mai zic nimic pana n-oi vedea cum se misca. Pana atunci eu cred in continuare ca il simt (e ca un stol de fluturi sau ca un ghiont de "da-te mai incolo") si ma gandesc cu drag la el. Madutza, eu mi-am luat niste pantaloni de stofa de la Rococo de langa biserica Sf Gheorghe (acolo unde intoarce 21) foarte comozi, pe elastic. E drept ca sunt scumpi ca... [:I]. Da' cum nu mai incap in nimic... Irinusha [bis] avem aceeasi zi de conceptie. Ca si eu tot in lunea aia cred ca l-am facut. Ca stiu ca m-am si gandit cu o zi inainte ca ar fi bine sa stam cuminti cateva zile, si marti dimineata am plecat in vizita la soru-mea si aia a fost. Intelegi tu. [:I] Si sa stii ca la eco-ul de vineri seara mie mi-a iesit ca BB are 16 saptamani. Flavitza ma bucur ca te-ai mai linistit. te mai [pup]odata Bun venit celor noi, sarcina usoara si BB-i sanatosi. [pup][pup][pup] MariaI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...