Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004 (7)


vilma

Recommended Posts

Maria, cam ce preturi sunt acolo? Chiar am vrut azi sa merg acolo, dar m-a apucat lenea. De fapt mi-era sila de autobuz, mai ales ca este ora la care iese toata lumea de la serviciu. Eu nu am suportat niciodata dresuri pe sub pantaloni sau pantaloni de stofa groasa, ca ma mananca pielea. Fetelor carora le-a miscat, am si io niste senzatii. Parca ar fi o mangaiere mai tare in interior, cum spuneti voi ca niste fluturasi. Parca simt cate un ghiont, nici eu nu stiu ce sa mai spun. E cam devreme totusi....Poate or fi doar intestinele.... Madutza [gravi] & ingerasul din burtica de 15 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetele mele, am pus intrebarea asta la mamici mai avansate nitel,da' hai sa v-o pun si voua,poate unele din voi stiti cumva: cand se face eco de morfologie fetala,in ce saptamana? In 18- 20 sau si mai tarziu? Ca nu stiu cand sa programez un eco la privat,sa se vada sexul bb-ului, si eventual sa vedem si asta daca tot e sa fie, si mi-au facut programare in sapt. 22 pt a vedea sexul. E bine si asa pt morfologia fetala, sau sa incerc sa obtin ceva mai devreme? Voua v-au zis doctorii vostri ceva? Hai v-am pupat,ma duc la [nani] acuma.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, Catusha, m-a impresionat tare mult povestea ta! Asa de mult imi doresc si eu o fetita ... stiu ca sunt egoista, dar imi doresc o fetita sa fie tandra, sa ne iubeasca si sa nu ne faca griji ... ca sa "invatam" intai pe ea ;) sa avem experienta si cand vine baietelul ... Dar din pacate nu-i dupa dorintele noastre! Si daca il intrebati pe tatic, el isi doreste baiat sa-i cumpere masinute teleghidate ... si de pomana ii spun ca si eu, ca fata, am avut, plus nume de baiat ... el nu si nu, baiat sa fie! Pana la urma e important sa fie sanatos, ca orice ar fi tot o sa ne iubim copilul ... si sper sa fim parinti buni sa ne iubeasca si el pe noi. Cindy, multam ptr. sfat ... de Maalox stiam si eu, am auzit ca si Rene ar fi bun, dar pana pe 9 mai rezist sa intreb pe tanti doctor ... Maria, hi,hi, ce ma bucur ... eu sunt cu o zi mai micuta, dar pana la urma tot pe acolo. Nu mai stiu bine, tu l-ai simtit miscand? Ca eu tot "nesimtita" am ramas si sunt tare trista [:(] Tu ce DPN ai ca sa nu stau sa mai caut lista? Piatra lunii, nu stiu daca e tot acelasi lucru, dar eu fac un ecograf ptr. determinarea malformatiilor, care se face de la saptamana 20-24 parca. Si am inteles ca de la saptamana 20 se poate vedea si sexul copilului. Succes! Pupici si o noapte buna!!! Irinusha - cu minunea de 18 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor, In primul rand, vreau sa multumesc tuturor celor care mi-au spus bun venit si mi-au urat sarcina usoara. In al doilea rand, cum am fost rugata sa va povestesc mai multe despre mine, iata: - locuiesc in Ottawa de peste doi ani, si in Canada, asa cum spunea, de aproape 8 ani. Am 27 de ani si sunt la a doua sarcina (pe prima am pierdut-o in luna aprilie a anului in curs). De data aceasta totul pare sa decurga cat se poate de normal. Din fericire, nu am foarte multe din simptomele descrise in literatura de specialitate (insomnie, constipatie, migrene), dar am avut greturi pentru cateva saptamani. Acum ca am intrat aproape in luna a patra au disparut greturile, dar a ramas oboseala (este drept, nu atat de puternica precum in urma cu cateva saptamani). Am fost la o ecografie in saptamana a opta, pentru a vedea daca este o inimioara care bate si am fost foarte fericiti cand am vazut ca asa este (data trecuta fatul nu s-a dezvoltat). Am o alta ecografie maine, 4 decembrie, ai astept cu nerabdare sa vad cat a mai crescut puiul meu. Eu sper sa fie fetita, iar sotul meu se impaca si cu ideea unui baietel. Nu stiu ce altceva v-as mai putea spune! Daca aveti intrebari, nu ezitati! Ma bucur sa aflu ca mai sunt si alte participante la forum care vor naste in aceeasi perioada ca mine. Salutari tuturor! Iulia P.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, De cand s-a deschis sectiunea 7 n-am reusit sa intru deloc sa va vad ce mai ziceti, ce mai faceti! Ma bucur ca ieri mi s-a incarcat si mie pagina aceasta din forum si ma bucur ca sunteti bine! N-AM acpucat sa citesc toate postariele, pentru ca sunteti f harnice la scris si eu nu prea am timp sa intru pe internet! Am intrat sa va salut sa urez bun venit celor care au intrat de curand la mamici mai-iunie. AA, SI vroiam sa va spun ca nu ma supar daca ma adaugati in lista mamicilor.:) Va pup, Eugenia, cu bebe in burtica de 15 sapt, DPN - 25 MAI. Aveti grija de voi![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata burtici, Iulia, abia asteptam sa ne spui ce ai facut la eco [:)]. Piatra lunii, mie mi-a spus dr. sa fac ecografia dupa saptamana 20. Cred ca este foarte bine in saptamana 22. Fetele, v-am spus aseara ca am simtit ceva-ceva. Dupa ce v-am scris m-am lungit in pat si am stat cu mana pe burtica. Am simtit de doua ori doua ghionturi usoare la mana (ca o zvagnire). Eu de data asta zic ca a miscat. Voi ce spuneti? Madutza [gravi] & ingerasul din burtica de 15 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Madutzo, se pare ca si tu ai deja un bebe dantaush. Zici ca numai 15 sapt ai, pai si eu am 15, dar nici prin gand nu mi-a trecut ca ar putea deja incepe sa miste! Chiar ma gandeam sa merg azi la medic ca de 3-4 zile ma doare pe sub burtica, ca la ciclu. Poate ca am racit, nu stiu. Am fost tare ingrijorata si mi-am planuit sa merg azi la ginecolog, desi doar dupa 15 vroiam sa mai merg, ca numa de 2 sapt am fost! Dar de aseara nu ma mai doare, si culmea dupa o partida buna de [xinpat][:I] m-a lasat durerea. Nu stiu ce sa mai cred, sunt io anormala ? [:)] Daca ma simt azi toata ziua bine, nu ma duc inca la medic, numai peste o sapt, desi asa mi-e dor sa-l vad pe bebe.[:)] In leg cu purtatul ciorapilor... nu ma mai incap, ma strang pe burta, mi-am luat o pereche de ciorapi din aia grosi, ca si copii, vorba Irinushei parca [:)] is buni ca-s caldurosi. Pe mine nu ma mai incap pantalonii si fustele dinainte. Am pus 3 kg pe mine si se pare ca pe talie cel mai mult. Dar mi-am cusut niste pantaloni de gravida cu nasturei pe ambele parti, care se pot muta cu timpul. Pe mine ochii ma dor f tare de vre-o 2 zile, ma ustura ochii dupa nici o ora de cand sunt la lucru. Ieri am patit la fel, pai ce ma fac, ca io in fata calculatorului tre sa stau 8 ore!! :( Si parca mi-a mai scazut vederea. Is ochelarista cu experienta ,dar asa ceva n-am mai patit. Cica din cauza ochilor o sa trebuiasca sa fac cezariana [:(]. In rest suntem bine.[:)] [pup] pe burtici [gravi]Eugenia cu burtica de 15 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am miopie mica, dar am inceput sa vad din ce in ce mai prost. Se pare ca au loc ceva modificari in perioada sarcinii si e bine sa mergi la control (dar nu stiu la dat timp). Parca acum mi se pare din ce in ce mai des ca il simt pe BB. Sigur nu sunt gaze, ca nu mai sunt balonata. De obicei gazele le simteam in spate, senzatiile astea le am la burta, in fata. Fetele cu experienta, ce ziceti? Madutza [gravi] & ingerasul din burtica de 15 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza burtici! Madutza, si eu zic ca a miscat, ca m-am cam convins ca si la mine cred ca a fost tot miscare. Am intrebat-o si pe mama si i-am explicat cum am simtit,ca o zvacnire cumva,regulata,de 3 ori,dar s-a vazut prin tricou si pantaloni cum s-a ridicat burtica in partea aia,plus ca era chiar sus,in zona buricului,inspre stanga jos nitel, si mama mi-a zis ca si ea a simtit cu mine tot asa sus miscare,in zona aia,si ca eu am miscat tot repede. Deci am ajuns noi la concluzia,dupa explicatii si incercari de a intelege exact cum a fost,ca asta a fost,si daca s-a vazut ridicatura deja prin haine,ce altceva putea fi, si cum de pana acum n-am mai vazut? Deci eu am sa tin minte 2 dec. Iulia,bine ai venit- eu is mai intarziata,ca uit ce citesc [:I] Ma bucur ca acum e totul bine,sa dea Dumnezeu! Cu eco asta tot nu m-am lamurit bine cand e mai bine,asa ca vad si eu ce o sa fie,de pot schimba programarea bine,de nu.iara bine. Flaviutza, bine ca te-ai linistit si bb face tumbe cand are el chef,ca el nu stie ca mamica lui se panicheaza daca el sta cumintel si-si aduna forte pt o noua tura de zbenguiala! Si bafta cu sefii,si cu serviciul,sa te tii tare pe pozitie! A! Inca o nedumerire : am citit aseara pe internet ca la sapt. 13+4 de ex se considera sapt. 14, la 15+ 2 se considera 16, chiar si la 15+0 se considera tot 16. Voi asa calculati? Ca eu calculez la 15+0 de ex, sapt. 15, sau la 15+ 2 tot 15. Cate capete atatea pareri,o sa ma ameteasca de tot,da' eu tot dupa cum calculam pana acum o sa continui. Hai v-am pupat, o zi buna si spor! Piatra lunii [gravi] 16 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

piatra lunii, daca ai terminat saptamana 15 de ex., ai intrat deja in 16 saptamani, nu? Deci esti in saptamana a 16-a. Si eu trebuie sa tin minte data de 3 decembrie [:-)]. N-am vazut burtica miscandu-se, dar nu o fi oare prea devreme? Nasa mea a avut data conceptiei pe 14 februarie si i-a miscat la Sf. Constantin, deci la 14 saptamani de la fecundare. azi vreau sa ma duc la magazinul ala de la cocorul, sa imi aduca mosul niste pantalonasi sau un sarafan. Parca v-am intrebat ce le luati baietilor vostri de mos? Madutza [gravi] & ingerasul din burtica de 15 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...