Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004 (7)


vilma

Recommended Posts

Buna fetelor! M-am intors din concediu si am intrat sa vedem ce mai faceti. Eu ma simt foarte bine, mananc mai tot timpul si imi cam fug ochii dupa dulciuri. Ma abtin cu stoicism si-mi indrept atentia spre fructe. Desi bb-ul meu are doar 11 saptamani, cred ca a incept sa creasca mai repede decat m-am asteptat eu pt ca nu ma mai incap decat pantalonii sotului. Noroc cu cumnatica mea care are o dulceata de fetita de aproape 7 luni si care m-a imbogatit cu o salopeta de graviduta de toata frumusetea. Sfatul ei este sa nu investim foarte mult in haine pt ca oricum nu le mai purtam. Apropo, ce magazine de gravidute cunoasteti prin Bucuresti? Acum v-am lasat pentru ca plec la masa. Getuta, DPN 17 iunie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna mamici cu burtici! Madutza si Irinel, saru'mana de intrebare, dar nu va faceti griji, sunt aici cu voi ... insa am muncit mult saptamana asta, seara ori am robotit prin casa, ori am stat la "pus tara la cale" cu sotiorul meu, ori m-am bagat in patut ca imi bubuia capul. La mine mai nimic nou, cu colita tot pe acolo sunt, parca mai bine, dar nu ca sa pot sa ma dau mare ... inca mai sper. Azi vin ai mei in vizita si sper ca nu baga mama de seama ca nu-mi merge bine, nu de alta, dar isi face griji, face vreo criza de fiere si nu am rezolva nimic ... mai bine sa nu stie! Asa ca tineti-mi pumnii sa o pot pacalii! Burtica mea se rotunjeste, deja ma tin pantalonii mei obijnuiti ... la munca stateam cu nasturele descheiat, dar nu-l mai suportam altfel. Inca nu am pofta de mancare cine stie ce, mananc ca trebui ... insa la portocale inca mai poftesc ... vad ca am asa perioade: prima: morcovi cruzi; a doua: gutui; a treia: portocale ... sper ca nu vine a patra cu pepene sau cirese, chestii de astea greu de gasit iarna. Insa la kg tot in minus sunt ... acum la sfarsit de 17 saptamani cam 2-3 kg in minus ... insa burtica creste, cred deci ca eu dau inapoi ... asta e, oricum am de unde. Eu una am dureri pe la bazin jos la miscari mai ciudate sau cand merg ... inca urinez f. des si putin, pur si simplu simt cand merg ca imi vine sa fac dupa cum ma legan eu la mers, deci cred ca apasa "ala mic" pe vezica .... o fi uterul prea jos? Nu stiu ca doctorita mea nu prea zice mare branza ... De dormit pe burta nici gand ca ma simt nasol, nu ca m-ar durea ceva, dar ma deranjeaza teribil ... si era pozitia mea preferata. Acum dorm cu o perna intre picioare pe o parte si e destul de bine. Mh, ce mai era de spus? Ah, da! Ptr. fetele nou-venite (nu mai stiu numele ca am cam pierdut firul) numai bine si un bb sanatos! La fel si mamica cu burtica binenteles!!! Cand am auzit de Paula am bocit putin ... ceva amestecat intre mila ptr. situatia ei si panica ptr. a mea. Sper ca treci repede peste perioada asta Paula si iti revi ca sa devi iar o viitoare mamica! Ma gandesc la tine si-ti tin pumnii! Toate cele bune!!! Cam astea fiind spuse, va pupicesc dulce pe burtici si va doresc un week-end minunat!!! Aveti grija de voi! Sanatate multa!!! Irinusha - cu minunea de 17 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burtici [gravi] si BB-ici, Buna venit fetelor noi. Se pare ca ne inmultim din ce in ce mai mult, si asta nu poate fi decat un motiv de bucurie! Intr-adevar nu este neaparat nevoie sa contactez vre-o boala de la pisi si, credeti-ma, de cand am aflat ca sunt gravida ma tot gandesc cum sa fac. Dar nu cred ca mi-as ierta niciodata daca s-ar intampla ceva cu BB din vina mea, ca nu am dat-o. Pe de alta parte dupa ce se naste BB nu o sa mai am timp de ea, sa o rasfat si probabil ca multe locuri din casa o sa-i fie interzise. Cred ca atunci ar suferi foarte mult si ar deveni geloasa. Pesanele sunt niste pisici foarte pretentioase carora trebuie sa le acorzi toata atentia. Va multumesc pentru gandurile voastre si pentru sfaturi [pup]. Nu stiu ce este cu mine Manu, sunt tare ametita. Eu oricum eram convinsa ca dr. Pop este la CMU, desi aveam numerele se la Diagnosis in agenda telefonului. Ieri cand ti-am scris numerele le-am luat din pagini aurii ca imi era mai la indemana. Scuza-ma te rog pentru confuzie. Multumesc Soleil pentru informatii. Eu sunt varza. Se pare ca nu mai am deloc capul pe umeri, acum doua zile v-am incurcat intre voi, acum incurc iar borcanele. Da mai Cris, si sotul meu se prapadea de ras aseara. Eu plangeam ca o proasta si eu radea in hohote. Cand a vazut ca nu-I de glkuma si nu mai are ce sa imi facaa m-a impacat. Tutusi si mie mi se intampla sa nu mai pot respira, sa nu mai am aer, mai alesd cand sunt foarte obosita, am o stare generala de rau. Nu stiu ce sa zic, dar si eu am tensiunea mica, 8 cu 5. Ce ai vazut la stiri? Getutza, magazin de gravidutza gasesti in Carrefour Militari (dar au putine articole) si mai este un magazin langa biderica aia de la Cocorul, unde intorc tramvaiele. Atata stiu, poate mai stiu fetele altele. La multi ani pt. Andree si Andrei, daca avem p-aci. Un week-end placut! Madutza [gravi] & ingerasul din burtica de 14 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irunusha, am vazut ca esti ploiesteanca. Si noi suntem din Ploiesti. De fapt se pare ca o sa ne mutam in primavara acolo!!! Fetelor din Bucuresti, daca va mai intereseaza pagina Institutului Cantacuzino este http://www.cantacuzino.ro/ro/main.asp?Analize%20medicale. Gasiti preturile la analize (sper sa fie si actualizate) si ce analize se pot face acolo. Madutza [gravi] & ingerasul din burtica de 15 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eryka, mie pana in sapt 15 nu mi-a crescut nici o burta...dar din sapt 16 creste vazand cu ochii..deseara ma masor si eu si va spun :)..apropo, cum e bine sa purtam pantalonii, largi largi sau sa stranga un pic burta? cica nu ar fi bine sa o stranga...dar eu ma simt mai bine daca e stransa putin...altfel am senzatia ca fuge in toate directiile..poate nu sunt eu obisnuita cu burtika, aveam un abdomen de mama mama pana acum..acum am , pe langa burtika normala un strat de vreo 3 cm de sunculite...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare [gravi]! Va multumesc ca mi-ati spus ca nu-i f mare branza cu mom de lipsa de aer. Uite despre ce era vorba la tv: http://www.expatica.com/source/site_article.asp?subchannel_id=1&story_id=2633 Ce sa spum ca atat timp cat am fost insarcinata prima oara, nu prea aveam timp sa ma uit la tv si sa citesc statistici negative si te miri ce alte tampenii care sa ma puna pe ganduri. Adevarul e ca am fost unpic cam ignoranta, iar chestia asa e oarecum bine, dar uite ca acum stau acasa si vad tot felul de stiri, povesti, statistici si ma cutremur. In fata multor lucruri facute de olandezi imi scot palaria, dar la capitolul "sistem medical" ... eu is mai rezervata (asta ca sa nu scriu cuvinte urate). Stiu ca in Ro, daca nu-ti place de un medic, ceri parerea altuia si a altuia ..., dar aici trebuie sa zic merci ca mi-am gasit moasa. Ma rog, hai sa nu ma mai gandesc la lucruri urate si care ma agita (enerveaza). Sa aveti grija de voi si de minunile din burtica! Doamne ajuta la toata lumea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O noua saptamana minunata mamici cu burtici! Am trecut si eu fugutza pe la voi sa va dau ultimele "stiri" si plec repede ca am trebutza. Asa, sa incepem: Cred ca v-am povestit ca deja ne-am facut "tabieturile" noastre, ca viitori parinti. Deci in fiecare noapte, inainte sa ma bag in patut - al meu sot e fanatic cu computer-ul, deci se culca mai tarziu decat mine :( - ii dau burtica la pupat, isi lipeste urechea de ea si o mangaie ... dupa pot sa dormim "amandoi" linistiti ;) Asa si sambata seara, cand dintr-o data ridica privirea la mine si ma intreaba mirat: " E posibil sa-i aud inimioara?" ... normal ca pe mine m-a busit rasul de privirea lui mirata si i-am raspuns ca nu degeaba ii dau sa asculte, dar ca nu am crezut ca o s-o auda asa devreme. A mai incercat o data - chiar in alta camera sa nu-l deranjeze computer-ul - dar nu a mai reusit ... si f. mare a fost tristetea ... eu insa am fost tare happy ca acum stiu din nou ca-i bine si-i acolo ... [:I]... stiu, stiu, sunt nebuna! Acum ma trezesc pe nepusa masa cu "porunca": "Da-mi burtica sa vad ce mai face!" ... si stau cuminte pana aude el inimioara ... bum-bum-bum-bum repede, repede .... si ma topesc de dragoste sa-i vad fata fericita ca isi aude "odrasla". Na, ca om fi noi mai puturosi cu miscarile, dar barem avem o inima puternica ... si tata auzul bun! [;)] Flaviuta, eu am auzit ca nu-i bine sa ne stranga pantalonii ... de fapt, eu una, nici nu-i suport stansi pe burta. Dar daca tu te simti mai bine asa, atunci e bine. Tutus, nu-ti face grija cu aerul ... inima noastra transporta acum 1/2l de sange in plus si s-ar putea sa nu faca fata bine pana se obijnuieste cu povara asta in plus si noi sa simtim prin oboseala si aer mai putin ... Eu daca sunt mai obosita, sau dupa masa, simt inima cum se "impiedica". E cam ciudat, dar chiar asa e, ca pur si simplu nu bate "rotund", mai vine o pauzica ... insa cardiologul meu mi-a explicat ca-i normal ... sper sa aiba dreptate. Madutza, de unde din Ploiesti? Si daca va intoarceti sa nu va fie frica, e un orasel minunat ... noi ne-am simtit si ne simtim mereu bine "acasa", ai tot ce-ti trebuie, numai ca e mult mai linistit decat Bucuresti-ul ... deci "Curaj"!!!! Pupici dulci pe burtici! O zi minunata!!! Irinusha - cu minunea de 18 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor.
Dar ce se intampla cu voi de nu prea mai ave-zti kef sa scrie-tzi ???Sau ave-tzi ceva treburi??
Eu sunt cam necajita ,nici nu stiu ce sa mai cred sau cat e de normal sa fie asa.Ma laudam ca am reusit sa pun si eu 1 Kg pe mine ,insa azi m-am cantarit si se pare ca l-am pierdut [q]nu stiu ce sa mai cred ,cat e de normal ca la 4 luni sa nu am nici macar 1Kg in sarcina??Sincer incep sa-mi cam fac griji ,atat de dezamagita am fost cand m-am cantarit ca mai bine nu o faceam.Si ca sa nu va mai zic ca nu stiu ce se intampla cu mine dar de cateva zile am un car de nervi de nici eu nu stiu care e motivul.Ma simt atat de nervoasa si imi vine sa ma iau de toata lumea ,pur si simplu nimik nu-mi convine ,nu stiu poate ca o iau razna [q]Ajutatzi-ma[q] Eryka [gravi]& sufletzelul din burtica---> (15 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Erykutza mamica, nu-ti mai face griji ... nu stiu daca ai mai citit mesajele mele, dar eu am scazut cam cu 3kg si sunt deja in saptamana 18 ... doctorita mi-a spus ca-i ceva normal pana se acomodeaza organismul cu inca un "consumator" in plus si ca kg adevarate - deci cele de la fat - vin pe la luna 5. Deci nu-ti mai fa griji! Tu papa in continuare normal si o sa fie bine!!! Cat despre stari ciudate ... au inceput si la mine. Deja il cert pe sotior noaptea ca se foieste, ca-si sufla nasul, ca tuseste, sa se dea mai incolo, etc. ... e saracul disperat! Noroc ca la mine vin doar noapte si ziua trec ... suntem doi indragostiti ca intotdeauna! Asa ca, capul sus! Totul o sa fie bine!!! Pupici! Irinusha - cu minunea de 18 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...