Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de mai-iunie 2004 (7)


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hai sa scriu si eu ceva. Desi a dat depresia si in mine,tocmai cand ma gandeam ce bine ca eu inca is optimista si vesela,acu' m-a apucat, n-am chef de nimic, si m-as certa si eu cu toata lumea, si ma enerveaza orice chestie. Si pe deasupra imi mai e si dor de acasa- sau poate si de aici vine depresia- asa ma apuca,mai ales cand vin sarbatorile. Mda, nimic nu-mi convine acum.Cred c-o sa sun acasa,iar, de parca n-as vorbi des si mult oricum. Ma mai apuca uneori si cand ma gandesc ca n-am nici prieteni aici- nici eu nu-s prea sociabila,sau nu-mi fac prieteni usor,tocmai de aia ma gandesc la cei din tara,ce as mai iesi acu la o palavra cu ei,da' asta e. Ce sa mai scriu,ca va deprim si pe voi. Cred c-o sa pun ceva greutate rapid,ca m-a apucat sa mananc Nutela din borcan,asa cu lingurita,cred ca tot din cauza de depresie.Da ' sper sa treaca la fel de repede cum a venit. V-am pupat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare [gravi]! Eryka, nu fii naca, nu esti singura care nu te-ai ingrasat. Si eu la 16 sapt am doar cu 1kg in plus (la prima sarcina aveam +1.5kg) si asta chiar daca a fost maica-mea la noi si ea am facut totul in casa, iar eu eram parazit [;)]. In cartea pe care o citesc zica ca in primele 6 luni pui ~6kg, insa doar pe urma creste [copil], asa ca eu ma gandesc ca daca nu pun in 2 luni 5 kg, o sa pun cand creste minunea. Nu-ti face griji ca o sa fie bine ubirea mica din burtica. Irinusha ai zis asa de frumos cum e la voi in familie ... [flo]. Ma bucur pt voi. La noi uite cam ce inseamna o burtica la orizont: de vreo luna i-am spus piticaniei (14 luni) ca mama are in burtica bebe deci sa aiba grija sa nu o loveasca pe mama. Ideea cu burtica si cu bebe a prins-o dragutul de el, dar nu s-a prins cine are bebe in burtica, asa ca mergea la maica-mea si punea mana pe burtica, mergea la sotul meu si il cauta de bebe ... ce sa zic, toata lumea era suspecta de bebe [:D]. De o sapt incoace ii tot spunem ca doar mama are bebe si incet incet prinde care-i miscarea. El vine, mangaie burtica, sta 2 sec si apoi fuge prin camera. E tare dragut. Sotul are acces la burtica doar cand nu-l vede piticania si doar ieri am putut sa stam toti 3 in pat si sotul sa-i cante burticii fara ca cel mic sa se uite ciudat sau sa faca o fata plangacioasa. Ei, dar acum burtica e mica, abia astept sa vad cum o sa fie cu burtica mare, cred ca o sa fie distractie [:D] (asta pe langa greutati [bang]). Sa aveti grija de voi [gravi] mai mari sau mai mici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tutus atunci sa incerc sa ma linistesc ,poate ai dreptate cred ca ma cam speriat si cartea ca tot sunt cu gandul la ea ca acolo scrie ca deja ar fi trebuit sa cam am 3 kg pe putin ,probabil ca nu e la toata lumea asa.
Piatra lunii exact ca tine sunt si eu,simt ca ma irita orice ,si ma apuca nervii din te miri ce,nici eu nu am prieteni aici si simt cum singuratatea asta ma omoara pe zi ce trece,mie dor de casa de numai pot si cand ma gandesc ca pana nu nasc nici ca nu plec ma apuca groaza.Simt exact ceea ce simti si tu si e tare naspa sa fie asa.[bang]Azi cel putin am fost tare intoarsa pe dos noroc ca sotiorul meu a fost la munca ca altfel ma mai luam si cu el la hartza .
Sper sa-mi treaca nervii istia cat mai repede ca altfel risc sa-mi pierd toate cunostintele pe care nu prea le am si culmea ca ma enerveaza ca nici nu ma intelege nimeni ,as vrea sa imi zica si mie cineva ca "hai descarcate ca e din cauza sarcinii"insa se pare ca nimeni nu baga de seama asta. Eryka [gravi]& sufletzelul din burtica---> (15 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eryka, nu mai fii suparata, e normal sa te simti asa, cred ca fiecare din noi are zile bune si zile PROASTE cand iti vine sa plangi din senin sau sa tipi la toata lumea. e firesc sa fie asa, gandeste-te la furtuna de hormoni din corpul nostru, care o sa ne tot dea de lucru inca un an de acum incolo! trebuie sa fim destepte (da, e mai usor de zis decat de facut) si sa ne dam seama ca e din cauza sarcinii si sa luam partea buna a lucrurilor: o sa avem un bebe! cat despre greutate, eu zic sa nu te iei chiar dupa ce scrie in carti, fiecare organism reacioneaza in felul lui. cere si parerea medicului, probabil ca o sa-ti spuna ca ai tot timpul sa iei in greutate dupa luna a 4a. da... azi toata lumea e libera, numai eu a trebuit sa vin la serviciu... cand ma gandesc ca toata tara doarme, numai eu m-am trezit si am venit sa muncesc...[bang] cindy (11 sapt)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Hop si eu la apel...O saptamana buna la toate! Eryka eu sincer nu mi-as face probleme, daca citesti la subiectul deschis de Laura despre cat de mult au luat fetele in timpul sarcinii o sa vezi ca variaza extrem de mult(de la 25-30 de kg, la 7 kg) , important e ca bebe sa fie bine. Tu ar trebui sa te bucuri ca o sa iti poti reveni repede la forma initiala, iar Irinusha se pare ca o sa ajunga o balerina ;-) Eu am pus 3 kg si mi-e teama sa nu fie prea mult...Vezi, noi ne facem griji oricum ;0) Irinusha mi-a placut tare mult descrierea cu tati... Fetelor, eu tare as prefera sa fiu mai nervoasa da sa scap de greturile astea care in loc sa treaca ma omoara si mai rau...In weekend n-am fost buna de nimic decat sa ma vait [q][q][q] Daca o sa continue asa ma duc la doctor mai devreme ca parca nu mi se pare normal cat imi e de rau. De-aia nici chef de scris nu am prea mai avut. In plus, sambata am alunecat pe gheata si am cazut ca bolovanul :0(, da n-am cazut pe burtica, doar mi-am negrit un genunche si mi-am julit putin palmele... Va pupic acum ca trebuie sa pretind ca fac si ceva treaba :0) Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 13 (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna [gravi] si BB-ici, Mie mi-a mai trecut depresia dar nu vreau sa spun hop pana nu sar gardul. Asa ca nu va faceti griji, vine, trece....Ma simt bine in general. O sa incerc sa imi masor si eu burtica. In carte scrie ca de saptamana viitoare incepe sa miste BB, abia astept! Parca simt ceva, doar foarte foarte finut, nu stiu ce sa zic... Irinusha, eu am stat in zona de sud a Ploiestiului, dar acum ne mutam in vest (Lamaita), ca acolo are sotul un apartament. Ne tot chinuim sa ne luam in Bucuresti, dar s-au scumpit tare mult. Intr-adevar nu gasim serviciu la aceleasi salarii in Ploiesti, dar putem face naveta foarte usor. Eu nu mai suport pantaloni stramti su nu am reusit sa imi iau altii, de gravidutze. Va doresc o saptamana cat mai buna, Madutza [gravi] & ingerasul din burtica de 15 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[canada] Salutari tuturor, Iata ca am reusit si eu sa intru pe forum, sa scriu cateva randuri. Ma numesc Iulia, locuiesc de aproape 8 ani in Canada si sunt insarcinata (12 saptamani; data aproximativa la care bebelusul meu ar trebui sa se nasca este 14 iunie). As vrea sa spun cateva cuvinte in legatura cu ceea ce spunea cineva (din pacate, nu-mi amintesc numele persoanei in acest moment) care era foarte trista pentru ca trebuie sa isi dea pisica. As vrea sa spun ca nu este cazul sa alungi pisica de acasa, doar pentru ca esti insarcinata. Trebuie doar sa desemnezi o alta persoana din casa, care sa curete locul unde pisica isi face nevoile. Atat si nimic mai mult! Eu am pisica, iar sora mea a nascut doi baieti sanatosi intr-o casa cu doua pisici. Nu este cazul sa-ti faci griji (mai ales daca rezultatul analizelor a fost negativ) si mai ales nu este cazul sa alungi pisicuta, care va intampina mari dificultati sa se adapteze in alta parte. In cazul in care esti cu adevarat ingrijorata, poti sa duci pisica la medicul veterinar sa ii faca testul de toxoplasmoza. Trebuie, de asemenea, sa te gandesti la faptul ca toxoplasmoza poate fi luata si din carnea cruda, de exemplu (trebuie sa te speli foarte bine pe maini dupa ce ai atins carnea cruda). Pe de alta parte, in cazul in care ai avut pisica o parte din viata, sansele sunt mari sa fi avut deja toxoplasmoza fara sa-ti fi dat seama. Esti, in consecinta, foarte probabil, imuna. Sper sa mai am ocazia sa discut cu voi! Salutari tuturor! Iulia P.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...