Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Poinsettia (Craciunica) si Irisul


eli

Recommended Posts

Liliana, a mea craciunica a murit cu succes dupa ce am udat-o odata de-am innebunit-o. Asa ca n-am ajuns la faza cu acoperitul (despre care am citit si eu). Cineva de aici are o craciunica mare de zici ca-i copacel de-acum, insa are frunzele verzi. N-au pus-o niciodata la intuneric. Mult succes. anto
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Crad ca aici se vorbeste de doua soiuri diferite, de Poinsetia, floarea aia cu frunze rosii, care da semne de oboseala dupa Carciun si eu una nu stiu ce sa-i fac , o arunc si astept Carciunul si-mi cumpar alta, si de Craciunica, din specia de cactusi, cu frunzele carnoase-apoase, care face in perioada Craciunului niste flori superbe in capatul frunzelor verzi. Aceasta stiu ca nu trebuie mutata, sa nu stea in curent si udata moderat avand in vedere ca este din specia cactusilor.Eu mi-am cumaprat anul trecut 2 Craciunite de astfel una cu florile rosii si alta cu flori portocalii, erau atat de imbobocite si inflorite incat aproape nu se vedeau frunzele verzi si de dragi ce mi-au fost le-am tot pus la apa pana le-au cazaut toate florile si bobocii, apoi am spus Stop!! au fost cred suparate pe mine si anul acesta de Craciun nu au inflorit!! Le-am promis ca nu mai le fac asa ceva , numai sa le vad din nou inflorite!!! Sa nu credeti ca sunt nebuna, dar imi plac mult florile ![flo][:)] La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Craciunita are nevoie de multa lumina, apa moderat si infloreste la max. 15 grade iarna, nu neaparat in preajma Craciunului. Eu pe a mea asa o cresc si nu ma dezamageste in nici un an. Liliana, tu vorbesti de alta planta. Confuzia apare prin faptul ca si in reviste. carti, articole, si la florarii ambele sunt numite Craciunite. Moka si Mokutza (11 sapt)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moka, eu vorbesc de poinsetia nu de craciunita(schlumbergera)care intradevar e o specie de cactus epifit de padure(nu-s eu asa desteapta, asa scrie in carte). Antoiana, si eu am una la fel, initial a fost galbena, acum e inalta cat un copacel dar nu s-au mai colorat frunzele pentru ca n-am tinut-o la intuneric.Anul asta mi-am luat tot una galbena care acum a cam inceput sa cheleasca, sa vedem ce-o sa se-ntample cu ea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Petra, eu vorbeam de poinsetia. Da am si-o craciunitza pe care aproape am dat-o gata cu udatul[bang]! N-a murit de tot, totusi...a murit numai un pic [:D]. Cat de des o uzi tu? Si mie-mi plac florile la nebunie! Khristin, nu ne lasa cu ochii in soare! Care-i faza cu bbii si floarea? Pai Liliana, hai sa le bagam la intuneric anul asta, sa vedem ce ne iese.(Ce mai face piticul?) Si mai am o intrebare: stiti ceva de cum se ingrijeste feriga? In general. Eu am citit ca sunt bune pt. camerele in care se doarme, ceva cu ioni negativi...stiti ceva? anto
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anto, cred ca se refera la faptul ca e suculenta si sucul acela e toxic,cred insa ca bb-ii nostri nu s-or apuca sa le manance.Laura scotea doar pamantul din ghiveci, sa vedem cum o fi cu David ca eu am o dambla cu plantele, sunt peste tot. Bb creste, e tot mai haios pe zi ce trece, cred c-o sa fie un mare cuceritor ca tare mai zambeste. In general plantele se uda cand pamantul de la suprafata e uscat(intotdeauna mai jos e inca suficient de umed)exceptand plantele care au nevoie de mai multa umezeala, cum e si feriga, dar niciodata apa nu trebuie sa stagneze in farfurioara.Eu intotdeauna pastrez apa in sticle de la un udat la altul, le pun ingrasaminte odata pe luna, iarna si vara la 2 sapt si le mai si pulverizez frunzele la cateva zile, dar nu la cele "paroase". http://community.webshots.com/user/lilianacsaki
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La adresa asta gasiti sfaturi despre mai multe tipuri de plante de apartament: http://www.121.ro/content/monden/flori_si_gradina/index.php3 Ce am gasit despre Poinsettia: Biolog Drd. Adela Boieriu, Colaborator 121 Poinsettia (Euphorbia) pulcherrima este un arbust suculent originar din regiunile muntoase, umede ale Mexicului si Americii Centrale. Florile sunt mici de forma unor butoni, iar ceea ce e luat drept floare sunt frunze modificate (bractei) care in perioada infloririi se coloreaza in rosu. Tulpina contine un suc laptos (latex), caracteristica tuturor euforbiilor. Dupa inflorire are nevoie de o perioada de repaus, de aproximativ luni. Pentru controlarea cresterii sunt necesare mai multe taieri. Inflorirea are loc iarna. Este o planta pretentioasa in privinta duratei si intensitatii luminii. Lungimea zilei trebuie sa fie de 10 ore. Are nevoie de lumina intensa pentru a-si pastra toate frunzele, dar vara se umbreste usor. Temperatura optima este de 18-20ºC. Planta este mare consumatoare de apa. Se ofileste foarte usor si isi pierde frunzele daca solul este uscat si umiditatea aerului scazuta. De asemenea, excesul de apa in sol este daunator. Frunzele se pot pulveriza fin cu apa, mai ales vara. Apa nu trebuie sa fie dura si se foloseste la temperatura camerei. Substratul pentru cultura trebuie sa fie usor, poros si cu reactie slab acida. Fertilizarea este necesara pe parcursul cresterii si infloririi. Se folosesc solutii nutritive 0,1-0,2% cu raport N:P:K (azot:fosfor:potasiu) = 1:1,6:1,5, cu adaos de microelemente. Poisentia este o planta sensibila la curentii de aer si diferentele mari de temperatura de la o zi la alta, care provoaca pierderea frunzelor. Prin dirijarea luminii pentru a-i asigura doua luni de zile scurte (10 ore), poate fi determinata sa infloreasca in orice perioada a anului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...