Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Poinsettia (Craciunica) si Irisul


eli

Recommended Posts

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by antoioana
Da Petra, eu vorbeam de poinsetia. Da am si-o craciunitza pe care aproape am dat-o gata cu udatul[bang]! N-a murit de tot, totusi...a murit numai un pic [:D]. Cat de des o uzi tu? Si mie-mi plac florile la nebunie! anto
Anto, Poinsetia, nu stiu cum sa o ingrijesc asa ca dupa ce se ramoleste total dupa Craciun , ii multumesc pentru servicii si o arunc. Craciunica(aia din specia cactusilor)o ud destul de rar, cand vad ca pamantul s-a uscat binisor. Nu-ti pot spune cam la cat timp.Mama mea are o craciunica de asta de f. multi ani, nu o muta prea des sau ii schimba pamantul doar acum mai nou ii mai pune ingrasaminte cate un pic. vara o scoate afara, o pune undeva la umbra si acolo ramane, pana in toamna, cand o baga in casa si pentru asta o rasplateste cu niste minunate flori care infloresc exact de Craciun, nici mai devreme , nici mai tarziu. Mi-as dori si eu o asa floare ascultatoare! Pe ale mele, am sa le schimb vasele si pamantul in primavara asta foarte devreme si sa vad cand au de gand sa infloreasca! Despre feriga, nu stiu ce sa-ti zic! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hehe,fetelor, ma bucur ca aveti aceeasi dambla (vorba Lilianei)ca si mine. Vis-a vis de pamantul scos din ghiveci, :-)), e bine asa!!! Copii si flori! Ce poate fi mai frumos? Si la mine Ioana mai scoate pamant sau imbratziseaza florile pana le pica frunzele. Important pentru mine este ca le iubeste, gradinarim cot la cot. Adica eu pun, ea scoate... Petra, voi incerca sa calc si eu pe urmele mamei tale...:-))...poate iese ceva bun. Imi si imaginez splendida craciunitza. Candy, multumim de informatii. Foarte interesant. Hmmm...deci si elimina ceva toxic? Multumim oricum Khristin. Am sa citesc si eu sa vad care-i treaba. Toate cele bune. anto
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca ai bagat spaima in mine Khristin!E clar ca nu mai vreau poinsettia, mai ales ca bb meu chiar are o dermatita! Si urzica? Nici nu cunosc astia substantza toxica din ea. Acolo scrie Canada nettle. O fi numai asta de pe aici??? Pai eu tocmai ma gandeam sa-mi pun cateva fire la primavara...Si narcisele galbene care imi plac asa de mult? De cartof stiam ca este f. toxic atunci cand se strica, da cica nu-i bun de consumat nici atunci cand incoltzeste, chiar daca nu-i stricat...Si bine ca nu m-am apucat sa strang coada calului. Totusi in Romania planta asta e destul de folosita. Si mai sunt multe pe acolo... Mersi mult. Mi-am salvat link-ul ca-i tare util [bang]. anto
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anto, hai nu te speria, sucul acela e toxic, adica doar daca rupi planta apare sucul si nu curge suvoaie.Si-apoi poti s-o pui undeva unde sa nu fie chiar la indemana bb-ului, eu de pilda o tin la geam.Stii povestea cu drobul de sare,nu trebuie sa te gandesti la toate relele posibile.Sotul meu, de pilda, are o rinita alergica si un alergolog i-a recomandat, in afara tratamentului, sa evite praful, fumul de tigara(oricum nu fumeaza, eu insa da), animalele si plantele si avem si animale(caini) si plante. Am eliminat doar covoarele, in schimb i-am mai dus vreo 4 plante mari la birou ca nu mai aveau loc in casa si ciudat, se simte mult mai bine. pupici,
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma gandesc ca atunci cand o incepe bb sa umble trebuie sa-mi atarn din plante pe tavan. Imi plac cactusii mult, am o groaza si ii pastoresc cu mare drag, unii sunt mari si frumosi dupa ani de munca... asta e, daca n-oi avea loc pentru toti mai donez din ei. Moka si Mokutza (11 sapt)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...