Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere... spre Canada! (partea a II-a)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Queen si King reprezinta anumite dimensiuni de paturi. King este cel mai mare. Exista pat simplu, dublu (twins), queen si king. In functie de dimensiuni trebuie sa-ti cumperi si asternuturile. In general trebuie sa te obisnuiesti ca la orice pret trebuie sa adaugi cam 15% pt taxe. Intrebai mai demult ce trebuie sa stii despre un contract de inchiriere si ce risc ai daca iti inchiriaza altcineva. In Quebec, spre deosebire de Ontario, semnezi contractul pe un an deci timp de un an va trebui sa traiesti cu decizia altuia, buna sau rea. Nu toate apartamentele au gresie, faianta, parchet. Eu am vazut si cu mocheta si linoleum. In contractul de bail se specifica ce nu ai voie sa faci (nu se accepta animale in anumite blocuri, nu ai voie sa faci BBQ pe balcon...). Trebuie sa insisti sa fie proaspat varuit, sa fie curat, aparatele electrice sa fie in buna stare, sa ai laveuse/secheuse in bloc sau in apropiere. Numai bine, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Mihaela m-ai lamurit fff bine!!! Inca 2 intrebari, indiscrete, poate, daca sunt asa, ignorati-le! Dragele mele care aveti serviciu, lamuriti-ma si pe mine cand aveti timp sa gatiti pentru cel mic, si pentru voi insiva, ca cu restaurantele, m-am lamurit, nu se poate mereu. Banuiesc ca in Ca nu se poarta oalele mari cu ciorba :) din care mancati toata saptamana :))) ! si inca ceva..... ce faceti cand sunteti la serviciu si sunteti sunat de la gradinita ca copilul are febra si voi nu puteti pleca? (scenariul asta mi-a fost inspirat de undeva de pe forum) Multumesc mult, Irina si Sofia cea jucausa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ufff, ce bine-i cu internet iarasi, am avut computerul la reparat cateva zile si i-am simtit lipsa mai mult decat ma asteptam. Iris, multa sanatate Sarei. Ira, oalele mari de ciorba se practica si aici, de ce nu? Si eu mai fac unele feluri de macare in cantitate dubla si le bag la congelator pt cand nu am timp de gatit. Sau ce ramane de azi, macam si maine, chiar poimaine daca mai e. E si normal de fapt atunci cand ai timp limitat. La partea cu serviciul si copilul bolnav nu pot sa-ti spun din experienta mea asa ca le las pe celelalte fete sa-ti sa-ti raspunda. Numerele pe care ti le daduse coral, erau dimensiunile la paturi(saltele). Mai este unul care nu s-a pomenit, twin, cel mai mic, si e pat simplu, pt o persoana (de regula in camerele copiilor). Preturile la saltele sunt destul de piperate, daca vrei o saltea buna(sa nu te trezesti cu dureri de spate peste noapte) incepe pe la 500$. Aici slatele sunt din doua bucati, una este "box"-ul iar peste vine, salteaua propruzisa. Daca vrei sa iesi mai ieftin , poti box-ul respectiv sa-l iei second hand iar salteaua noua. E bine sa iei si o invelitoare pt saltea(din plastic). Dra oricum toate lucrurile astea o sa le inveti odata ce esti aici. O sa ma mai gandesc la lucruri care mi mi s-au parut diferite sau chiar ciudate pe aici. Poate si celelalte fete sa-si spuna parerea in legatura cu ce le-a atras atentia in mod deosebit la inceput.Lucruri care li s-au parut diferite, pe care nu le asteptau sau pe care le asteptau altfel. Adela http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La cpaitolul ciudat: am fost in vara in Montreal in vizita. Blocul era cu 2 etaje si scirtia din toate incheieturile, scarile, podeaua si se auzea tot de la vecini si de la noi in mod sigur. Toate saltelele, canapele, perne etc au o eticheta in care se specifica facut din materiale noi. Eu nu m-am lamurit nici acum daca e teama lor de acarieni asa mare sau pur si simplu au nevoie de o eticheta in plus. Nu-mi place ca au veioze cu picior in living ca mod de iluminare si nu mi se pare lumina destula, dar poti sa iti cumperi si iti montezi ce fel de sistem doresti. Contractul din primul an se poate schimba si te poti muta in cazul in care dai un preaviz de 2 luni. Exista o asociatie a chiriasilor si poti citi acolo drepturile care le ai tu si propitaru. There is a difference between knowing the path and walking the path.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu practic cu incredere oalele mari de ciorbe/supe si fac mincare duminica pt toata saptamina (se termina pe joi) si pun la frigider/congelator. Vineri se improvizeaza :-), paste, pui cumparat gata facut, salate... Cind venim de la servici/scoala, pun doar portiile in farfurii si le incalzesc la cuptorul cu microunde si eventual mai fac o salata sau un cartof/orez pe linga daca e nevoie. Cind copiii mei erau asa de mici ca ai tai mincau din borcanele + mincaruri (f f bune) biologice/naturiste (??) congelate facute de o companie din Quebec (parca se numeau La Mere Poule si se gaseau la Jean-Coutu). Le cumparam pt ca aveau o varietate foarte mare atit de mincaruri/legume cit si de fructe si erau tot pe trepte de virste ca si borcanelele cu mincare. La inceput am incercat si eu sa le fac mincare de bebe in casa desi numai de asta nu aveam timp dar ma omora "gulty feeling :-))" dar amindoi copiii au scuipat piureul si nu le-a placut. Dupa ce m-am simtit "jignita in amorul propriu" am zis eu ca "too bad for you" si au capatat numai de cumparat cind erau la faza de piureu numai si mincau supa ca si noi, carnita din micarea p ecare o faceam pt noi. La fel si pestele. Nu ai de ales daca te suna de la scoala/gradinita ca trebuie sa-ti iei copilul, pleci si lasi totul balta... deci ai nevoie de sefi intelegatori. Eu am avut noroc si am fost inteleasa dar si compensez cu multa munca (stat peste program, lucrat de acasa cind este nevoie) caci altfel nu se poate. O zi buna, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu stai in blocuri de beton, asa este, se aude tot de la vecini, citeodata ai impresia ca sint in casa la tine, parchetul scirtiie ca in filmele de groaza, totul pocneste in casa, daca esti mai slab de inger poti face adevarate scenarii... de frica. Asta e, acum sa nu-ti imaginezi ca toate casele sint asa, am fost la prieteni care stau cu chirie, dar alt gen de case, in general mai scumpe (am o familie de prieteni care stau in Longueuil, intr-un duplex, ei la etaj si proprietarii jos, intr-un apartament 51/2 super si nu mai scirtiie nimic). Lucrurile de mai sus se intimpla in apartamentele pe care ti le permiti la inceput, apoi poti sa cauti ceva mai putin... galagios. Ar fi bine sa gasesti un apartament cu toate in regula, proaspat zugravit, cu electrocasnicele in stare de functionare, eu am muncit in primul apartament de-am zis ca a doua oara voi fi foarte atenta cum arata apartamentul cind il inchiriez. In mod normal asa ar trebui sa fie toate casele, dar in realitate nu se intimpla deloc asa, mai ales acum, cind cererea este mult mai mare decit oferta. Legea spune multe si in favoarea chiriasului, dar tu nu o cunosti de la inceput, si odata semnat contractul... asta e! In legatura cu oalele mari de ciorba, se practica si inca cum. Eu gatesc in weekend pentru toata saptamina, adica ciorba si unul sau doua feluri 2 si asta pentru ca ii pun pachet zdravan lui Octav. Cu toate astea, in fiecare zi gatesc cite ceva proaspat (inca mai am timp, nu am servici!), salate de cruditati, legume si carne facute pe gril, cite un desert Agatei si chiar felul doi pentru Agata, nu prea ii dau ce mincam noi, pentru ca ea maninca alimente organice si numai bunataturi, in timp ce noi mincam cam ce avem. Va pup acum, ma cheama datoria. Cornelia, mamica Agatei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vaaaaaaai!!! Au fost super mesajele voastre, am murit de ras! ce ma sperie taaaaaaare mult e cu gatitul, eu chiar nu gatesc de loc acasa, Sibin o mai rupe cateodat' dar las', ca ma apuc eu si de asta, ..pe mine m-a amuzat tare mult o faza cu un australian care a stat o perioada in casa unei matuse si cand a fost intrebat ce l-a impresionat cel mai mult in Bulgaria a spus ca.....faptul ca femeile isi petrec asa de mult timp in bucatarie....a spus ca mama lui nu a stat cumulat toata viata in bucatarie cat a stat matusa lui Sibin intr-o saptamana! revin.... Irina si Sofia cea jucausa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...