Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere... spre Canada! (partea a II-a)


Recommended Posts

Draga Irina,este ptr prima oara cind iti scriu de acasa.Azi am stat acasa ptr ca a nins toata noaptea,si s-au cam depus vreo 50 cm de zapada.Era ca in povesti ,dar nu sa te duci la servici.Eu platesc o firma de dezapezire,si cu toate astea tot am dat cam o ora.Cind am revenit in casa eram uda si in chi....Multe scoli au fost inchise,si s-a circulat f greu.Al meu sef nu m-a vrut cu copiii la servici,asa ca nu am avut incotro. Ikea nu e ieftin ca pret,nu stiu cine ti-a spus asa.Au lucruri frumoase dar scumpe ptr cineva care vine cu banii agonisiti din greu si care la inceput transforma (in minte) absolut orice in lei. In general aici multe magazine de mobila dau cu plata in rate pe 3 ani.Iei mobila imediat,dar platesti o suma fixa pe luna.Din pacate trebuie sa ai servici ptr a obtine vesnica carte de credit de la magazinul respectiv.La inceput insa mai poti lua de la magazine de lichidare(dar obiecte noi) si mai si negociezi. Vreau sa adaug ceva la ce a zis Coral.Odata semnat contractul de chirie,esti halit.Daca vrei sa te muti TU esti cea care trebuie sa te ocupi de gasirea unui alt locatar(dar pe care proprietarul sa-l accepte)nu merge cu preavizul de 2,care de fapt erau 3 luni. Sunt doar anumite cazuri (si tu nu te incadrezi)in care poti da preaviz. M-am interesat peronal la Regie de longement-organismul ce protejeaza proprietarii-din motive personale.De aia te sfatuiesc sa te gindesti bine inainte de a semna vreun contract. Teoretic ar trebui sa-ti dea apartamentul curat(zugravit) dar sunt cazuri in care nu stau la discutie.Il vrei,il iei asa cum e si e treaba ta sa ti-l zugravesti. Si eu practic oala mare de ciorba si ac si Mihaela imi ajunge pina joi.Vineri incropim.Chiar ieri am facut ciorba de perisoare cu leustean de la mine din curte(sic). Cam atit.Ma mai duc odata sa iau lopata in mina. Dana si gemenii http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Podeanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ori am fost noi azi foarte bine dispusi, ori......ati avut voi niste postari deosebit de dragute, acum, dupa ce am citit mesajul Danei, si eu si Sibin ne stergem lacrimile de ras!!! Faza cu lopata a fost mortala stiu ca nu e gluma, dar privit din perspectiva unor persoane care au vazut zapada cam o saptamana pe an a fost hilar!!! Lopata, deci, acum rad dar nu e rasul meu! Dana, in legatura cu contractul si semnatul, nu stiu daca voi avea de ales... O sa vedem cum va fi, inca nu am discutat amanunte sunt convinsa ca va fi totul bine. Cand vom ajunge, asteptam o invitatie la o ciorba de leustean de sub zapada. cu drag, Irina si Sofia cea jucausa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Nelia, (iti spune Sibin din alta camera.) Te saluta cu drag si iti multumeste pentru urarile de bine. Si eu m-am bucurat ca l-am atras pe Sibin sa arunce o privire prin acest site. El a mai postat cand am nascut eu si a dat detalii pe net despre mine si Sofia celor interesati. Ma rog la Dumnezeu sa avem si noi un Craciun cu zapada, e asa de trista iarna fara ea.... Va uram tuturor sarbatori cat mai fericite si sanatate si noroc si liniste sufleteasca! revin..... Irina si Sofia cea jucausa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, sper ca sunteti bine, nu mai stim nimic de Iris cu fetita..... As fi vrut sa va intreb de niste produse cosmetice europene, daca se gasesc si cat costa, de ex. Nivea(crema de fata), l'Oreal(vopsea de par) sau daca exista Nestle(lapte praf pt BB-i). Mie imi place f mult Nivea si de aceea va intreb... multumesc, Irina si Sofia cea jucausa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmmmmmm..... am citit alaturi niste dispute vis-a-vis de viata in Rom.... Oamenii astia sunt absolut nerealisti. E bine in Romania cu banii din Canada, altfel insa.... Sibin a terminat Univ. de Muzica-Bucuresti sef de promotie si eu in primii 10 muncim mult insa din 2 salarii de profesor NU SE POATE TRAI nici macar cu meditatii, din nou venit ilegal. Nu conteaza ce fel de profesor esti, salariile sunt la fel, cam 200 USD amandoi.... Va imaginati? Si Rom este tara cu cele mai MARI taxe din Europa. Noi numai pe mancare dam 200 USD pe luna, ce sa mai vorbim de celelalte cheltuieli si nu mancam in fiecare zi bine.... Aproape nimeni nu traieste numai din salariu, multi au rude care se spetesc prin Spania la cules de capsuni sau Italia in constructii. Am fost in case de oameni destul de civilizati care fura apa(desfac apometrele) impart cablul TV cu vecinul(ilegal, of course) isi opresc caloriferele se debranseaza de tot de la caldura, etc isi trag "regleaza" contoarele de curent pentru ca efectiv altfel unii nu pot trai. Suntem cei mai mari consumatori de paine din Europa, coruptie peste tot, rautate, cauzata de saracie, etc Singurii care o duc bine mersi in Rom. sunt clasa politica(care se duce la serviciu sa-si mai voteze cate o marire de salariu) si oamenii de afaceri care sunt hand-in-hand cu clasa politica. La noi asa se fac afaceri :(( ! Ce Doamne-iarta-ma e bine in Romania, ca eu nu vad nici o speranta.... Scuzati-ma, va rog, pentru aceasta iesire, m-am enervat putin cand am citit ce a scris Dinu sau cum l-o fi chemand. sorry, Irina si Sofia cea jucausa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ira, se gasesc si aici produsele mentionate de tine. Poate doar denumiri diferite pe ici pe colo. De fapt cam tot ce e in Ro se gaseste si aici, iar preturile sunt cam aceleasi la cosmetice, mancare. salariile, chiriile, intretinerea sunt mai mari aici in rest e cam la fel. Pot sa te corectez ceva? Spui meditatii=venit ilegal? E doar venit suplimentar dar nicidecum ilegal. Vei fi surprinsa cata lume are aici 2-3 joburi. Unul de baza si inca 1 sau 2 ocazional pt niste bani in plus. Dar nu e ilegal atata timp cat nu intra in contradictie cu legea. In rest, iti dau dreptate.[hagi] Adela http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamna "Armata Republicana Irlandeza", va rog mai usor cu tonul razboinic - "sau cum l-o fi chemind" si incercati sa va stapiniti. Eu unul nu am mi-am permis pina acum comentarii la adresa naivitatilor pe care le debitati constant pe forum, desi impreuna cu prietenii mei ne amuzam copios. De curiozitate, ce meniu ales aveti dumneavoastra de cheltuiti pe mincare 200 USD/lunar!!! in RO? Doream deasemenea sa va intreb la ce periferie locuiti si ce cercuri frecventati, ca oamenii onesti nu se ocupa de gainariile mentionate de dumneavoastra mai sus, chiar daca tinjesc dupa un program de cablu. Nici macar pensionarii, cea mai defavorizata categorie din RO, nu recurg la furtisaguri din acestea. Cam evaziva notiunea "destul de civilizati" ... PS: Nu va obositi sa imi raspundeti acum, multa bafta in Canada si mai vorbim dupa ce ajungeti acolo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...