Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere... spre Canada! (partea a II-a)


Recommended Posts

Dinu, draga, uite ca m-am bagat si eu pe aici ca te-am vazut pe tine si voiam sa stiu ce mai zici! Si uite peste ce dau!!! Adica, ce ti se pare atit de ciudat sa cheltui 200$ pe luna in Romania pe mincare? Asta inseamna in jur de 7 milioane, adica, un milion si ceva pe saptamina!!! Trei persoane maninca PROST de banii astia in Romania, ti-o spun eu! Am impresia, fara suparare, ca tu fie n-ai mai cumparat de mult mincare in Ro., fie iti cumpara altcineva, altfel nu imi pot explica indignarea ta! De aici probabil si "aspectele colorate" ale vietii din Ro. pe care le vezi tu, acum m-am lamurit! Pa! Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Adela, meditatiile sunt venit ilegal in cazul in care nu sunt declarate la stat, ca sa mai platesti impozite din nou :)..... La asta m-am referit..... Eu nu stiu pe nimeni care sa le declare. Domnule Dinu, eu tocmai de aceea nu am raspuns la sub. dumneavoastra ca nu am chef de polemici fondate pe filosofii si nu pe CIFRE. Sa nu vorbim de onestitate in Rom, ca nu are rost... Cei onesti si tineri pleaca, cei in varsta... Cat despre naivitatile mele debitate pe forum, cred si eu ca sunt naiva, daca traiesc aici.... daca eram in UK, nu mai eram asa de naiva, nu?[:D] Vreti sa va spun meniul meu de 200 USD? Am copil mic care mananca lapte praf 200.000 mii cutia una la 3 zile, numai asta inseamna 2.000.000 lei, cam 65 USD numai laptele. Un copil nu mananca numai lapte... Ne permiteti sa mancam si altceva in afara de paine, nu? In Germania cand am intrat in super-market am plans cand am vazut preturile...erau foarte mici pentru mine. Un kg de pui in Rom e 4 dolari si la salariile noastre e f mult. O crema de fata normala(nu scumpa) e 10 USD, sau poate ar trebui sa renunt si la asta? Chilotii de unica folosinta(Pampers) ma costa 40 USD pe luna. Multi oameni cumpara chilotei pt. copiii lor la bucata, si sa nu credeti ca glumesc! Ce sa mai vorbim de haine, medici, incaltaminte, jucarii, transport, etc. Si asta in contextul in care am invatat 18 ani si muncim cu totii in casa. Alocatia unui copil e 6 dolari/luna. Nu are rost sa mai discutam, daca nu sunt facuta sa fac bisnita am si eu dreptul sa traiesc, nu? Oricum, eu va urez Sarbatori Fericite si sa incercati sa fiti un pic mai intelegator cu noi, cei care vrem supravietuim. Irina si Sofia cea jucausa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"oamenii onesti nu se ocupa de gainariile mentionate de dumneavoastra mai sus, chiar daca tinjesc dupa un program de cablu. Nici macar pensionarii, cea mai defavorizata categorie din RO, nu recurg la furtisaguri din acestea. " Ei, hai ca asta mi-a placut, si ce ar trebui sa faca pensionarii, fotosinteza, sau sa stea la lumanare tot restul vietii?Saracia face din oameni multe.... Cu o pensie medie de 2 mil. in Rom nu se poate trai sub nici o forma.Numai intretinerea apartamentului costa atat, 2 paini pe zi ar insemna o jumatate de pensie.Or fi si oameni care au pensii mai mari, desi f rar, am vazut la TV si pensie de 3000 lei, adica 0,1 USD. Mama mea are 4(patru) servicii, si nu stiu ce va face cand vom pleca noi dpdv financiar :(.Eu nu cred ca vreo persoana care munceste full-time in occident isi face probleme de mancare. Asta mi-a adus aminte de un banc, prim-ministrul Frantei si cel al Romaniei au o intalnire de protocol si incep sa discute... Cel al Frantei spune: -Noi, in 2003, am reusit sa facem in asa fel incat dintr-o treime de salariu mediu pe economie sa acoperim toate necesitatile unui cetatean francez!! Cel al Romaniei intreaba: -Si celelalte 2 treimi? -Nu stiu, domle', nu-i treaba noastra! Atunci prim-ministru Romaniei: -Noi, in 2003, am reusit sa facem in asa fel incat cu tot salariul mediu pe economie sa acoperim 1 treime din necesitatile unui cetatean roman! -Si celelalte 2 treimi? -Nu stiu domle', nu-i treaba noastra! De fapt nu prea e banc[cri]...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Daiana30
"Domnu'" Dinu ... de ce nu va vedeti de treaba?
De ce-l goniti? In primul rând nu cred ca functioneaza. In al doilea rând, omul are si el dreptul la punctul lui de vedere... chiar daca realitatea asa cum o cunoastem noi infirma ceea ce pretinde el cã este. Nu stiu cine a spus asta: "I may not like your choice but I will fight to death for your right to express it"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ira
Adela, meditatiile sunt venit ilegal in cazul in care nu sunt declarate la stat, ca sa mai platesti impozite din nou :)..... La asta m-am referit..... Eu nu stiu pe nimeni care sa le declare. ...Irina si Sofia cea jucausa
Irina, am priceput acum ce vrei sa spui in privinta meditatiilor, sa stii insa ca si in Canada e la fel. Se plateste impozit pe orice fel de venit. Ba se plateste impozit chiar pe venitul obtinut in afara Canadei atata timp cat esti rezident permanent in Canada. Bineinteles ca nu toti declara orice si in special daca tranzactiile se fac cash dar asta e alta poveste. Adela http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adela, ai perfecta dreptate![flo] Daiana si Basilisk, Sarbatori Fericite si numai bine tuturor. La Bz e f frig si nu avem zapada [*] [pegeam] ! Cred ca am fost chiar naiva cu produsele Nivea[:I][:I]. Multumesc mult, [recevere] Irina si Sofia cea jucausa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ira, Hai sa-ti trimitem niste zapada la pachet ca nu ducem lipsa :-) Pt. toti cei de pe acest forum: Sarbatori fericite, multa sanatate si implinirea dorintelor ! Eu incerc sa-mi fac meniul de Craciun :-). Am facut biscuitii cu copiii si i-am mincat deja :-)) asa ca o luam de la capat in weekend... Cu drag, Mihaela Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...