Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere... spre Canada! (partea a II-a)


Recommended Posts

As vrea sa ma sfatuiti din nou :-) intr-o problema. Eu si Sibin ne-am decis sa facem din fac. acolo, ma refer la restul care nu se echivaleaza... Ce ma nelinisteste pe mine e ca am vazut ca in ultimul timp programarile pt. cursurile de franceza se fac mai tarziu, nu imediat si noi sosind pana in iunie asta ar insemna ca ele sa fie programate pt.sept., sau asa ceva..... Anul universitar incepe in octombrie, of course, si atunci? Vom pierde un an intreg? Putem face simultan si cursurile de franceza si facultatea? Cat dureaza cursurile de franceza? Ce ma sfatuiti sa fac avand in vedere ca nu vreau sa pierd un an intreg, dar nici sa sar peste cursurile de franceza? Exista fac. la seral? Se da bursa pt. asta? Multumesc mult si sarbatori fericite in continuare!!! Irina si Sofia cea jucausa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Inscrierile pentru cursurile de la facultati se fac in martie pentru septembrie si in noiembrie pentru ianuarie. Daca ai ghinionul ca in sesiunea din ianuarie sa nu gasesti cursurile de care ai tu nevoie... oricum vei pierde anul. Si daca mai vrei sa mai stai cu Sofia acasa, anul este oricum pierdut. Poti intra pe adresele facultatilor si sa te uiti la cursurile oferite. Si anume: – in franceza: www.umontreal.ca www.uqam.ca – in engleza: www.mcgill.ca www.concordia.ca Cornelia, mamica Agatei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc muuuuult de tot, Nelia!!! Sofia a invatat azi sa spuna ciao-ciao si sa fluture manuta intr-un mod foarte dragalas. Are in vocabular vreo 4-5 cuvinte dar de "mama" nici nu vrea sa auda..:-(( Inseamna ca pt. septembrie oricum am ratat din start atunci poate vom incerca pt. ianuarie. Va sarut pe toti cu mult drag, Irina si Sofia cea jucausa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] Dragele mele canadience sau in devenire canadience[;)] As vrea din suflet ca anul 2004 sa va daruiasca fiecareia dintre voi multa dragoste, chiar foarte multa dragoste din partea tuturor, o stare de comfort permanenta, odihna, sanatate, bucurii mult mai multe, incredere in fortele proprii, satisfactii materiale si nu in ultimul rand fericire din belsug. V-am indragit pe toate foarte mult si sper ca gandurile mele, asa de departe cum sunt ele, sa va fie aproape si sa va influenteze pozitiv viata macar un pic. Si datorita voua, familia noastra intra in noul an mai fericita, mai sigura si mai buna. Ne-ati ajutat foarte mult si pentru asta va multumim. Am intrat de 3 ore in ultima zi a anului, este deci ocazie foarte potrivita pentru a va ura: La multi ani tuturor !!!!! cu drag, Irina si Sofia cea jucausa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Casandra, Am vazut ca tie ti-a venit cardul de rezident dupa 3 sapt. Eu, dupa aproape 2 sapt. de stat pe aici si dupa ce-am vorbit cu multe familii de romani, am fost sfatuita sa ma intorc acasa, avind in vedere salariul pe care-l cistigam.Ideea e ca avind acest card ma pot reintoarce oricind in Canada,cu condtia ca in 5 ani sa am macar 2 ani petrecuti in Canada. As vrea sa ma intorc saptamina viitoare ca sa nu piarda fata din scoala prea mult(in conditiile in care gasesc repede bilet)si ma intereseaza daca cardul de rezidenta il primesc prin posta,daca e posibil sa dureze mai mult de 3-4 saptamini . Va doresc tuturor Un An Nou plin de satisfactii si impliniri! Cu drag, Lorelei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca te intorci, insa tu stii ce e mai bine pentru tine. Oricum, faci bine ceeace faci cu rezidenta in Ca, nu stii niciodata unde te duce viata si trebuie sa fii precaut. Bafta in continuare si....La Multi Ani!!! Irina si Sofia cea jucausa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lorelei, si mie imi pare rau ca vrei sa pleci in conditiile in care 2 saptamani nu sunt nici pe departe suficiente sa-ti faci o idee despre lumea noua in care traiesti. Nu stiu ce salariu aveai dar nu pot sa cred ca nu vei putea avea cel putin acelasi salariu si aici. Iar apoi fetita cu cat avanseaza in varsta cu atat ii va fi mai greu sa prinda radacini intr-un loc sau altul si in acelsi timp va percepe schimbarea mai acut. Sunt curioasa ce te-a facut sa renunti asa usor? Doar sfaturile cunoscutilor? In fine, eu iti doresc multa intelepciune, mult noroc si Dumnezeu sa te calauzeasca spre drumul care ti se potriveste cel mai bine. Adela http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorelei, am uitat sa-ti spun in mesajul celalalt ca nu e nevoie de un alt bilet(am inteles ca celalalt era dus-intors), ci doar sa schimbi data contra sumei mentionate pe restrictii(daca era bilet cu restrictii). Orice agentie de turism ar trebui sa poata face acest schimb. In orice caz suma e mult mai mica decat daca ar trebui sa iei alt bilet. Adela http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...