Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere... spre Canada! (partea a II-a)


Recommended Posts

aaaa, stiti ce ma mai deranjeaza pe mine aici? Nu exista un loc in care sa ma pot duce cu copilul si sa nu se fumeze in afara de McDonald's. Eu chiar sunt obligata sa inghit fumul tuturor cand ies intr-un restaurant? Sper ca in Ca sa nu se fumeze asa mult Irina si Sofia cea jucausa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multa bafta Lorelei ! Daca numai imbunatatirea starii financiare (si asa f buna in Ro) te-a impins spre imigratie, ai dreptate o sa treaca ceva timp pina vei putea atinge acelasi nivel in Ca, in primul rind din cauza meseriei dar mai ales a necunoasterii limbilor. Nu are sens sa te chinui in Ca daca nu esti "gata la acest sacrificiu". Nu cred ca cineva iti poate garanta ca dupa aceasta perioada de inceput vei ajunge la ceea ce speri tu, este un pariu al vietii. Unii l-au luat si au cistigat altii au pierdut ... Nu stiu cit de importante sint exemplele cunostintelor, fie ele pozitive sau negative. Da, aici se munceste foarte mult dar mai toti prietenii nostri isi fac vacante frumoase. M-a amuzat chestia cu informaticienii care supina dupa Europa. Am cunoscut si eu din astia, unii chiar au plecat si ajunsi acolo nu le-a mai placut :-) si injura de acolo Europa :-)), altii dupa o sedere de citiva ani acolo s-au intors si dintr-o data e bine in Ca :-)). Asta nu inseamna ca e mai bine aici ca in Europa, acel "mai bine" exista pt. fiecare din noi fie el si in Romania, nu exista retete universale... Mult succes in viitor indiferent de coordonatele geografice pe unde iti vor umbla pasii. Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ptr.mlorelai: Ce-ti spuneam eu inainte sa pleci?(Vezi mesajul)Iti mai aduci aminte? E bine ca ai luat decizia nu prea tarziu,ai fost inteleapta.Ai inteles f. bine despre viata de aici,oricum mie imi parea ceva iesit din comun sa pleci la salariul tau. Ptr.Ira:Nu intelegi multe,nu te supara,am ramas surprins cate sfaturi poate da cineva din "afara" si cate "influente" incerci prin parerile tale,respecta optiunea fiecaruia,foarte multe "griji" iti faci ptr. cineva care A VAZUT CU OCHII REALITATEA ,fata de tine care stii numai de pe internet.Ai sa o vezi si tu cand o sa ajungi aici si mai vorbim pe urma.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danut, relax, ca face bine la neuroni. Stii, exista un vechi proverb chinez care spune ca... Omul inteligent invata din greselile altora, cel normal din ale lui iar prostul nu invata nici macar din greselile lui! Eu de aia stau cu ochii mari pe net, sa vad ce spune fiecare, plangaciosii din Ca sunt incomparabili mai putini decat restul. Lorelei avea nevoie de sustinere si eu mi-am exprimat parerea proprie, ea stiind ca eu nu am fost niciodata in Ca. Irina si Sofia cea jucausa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar cred ca am invatat foarte multe lucruri de la voi, de cand am initiat acest subiect, ma simt in tema, si nu plec in Canada-oarba, fara sa fi stiut mai nimic. Deja drumul meu e f bine stabilit, cel putin teoretic, pe 1 an de zile. Irina si Sofia cea jucausa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorelai Daca-as fi in locul tau, as fi f atenta cu plecarea inainte de a primi actele pt ca nu stiu daca te vor mai accepta a doua oara. Eu cred ca elvetienii banuiesc ce cauti tu in Canada si daca ei vor sa te tina in continuare cred ca vor accepta un concediu prelungit, din motive personale binenteles, numai bun ca sa primesti actele. Daca deja te-au inlocuit inseamna ca n-ai ce sa regreti, probabil te inlocuiau oricum mai tirziu pt "reimprospatarea fortelor". Oricum nici acolo nu poti sa intinzi prea tare coarda. Ca inginer textilist inseamna ca lucrezi in domeniu tehnic si nu faci o munca de birou, deci nu trebuie sa cunosti limbile ca un lingvist. Daca ai o buna experienta practica s-ar putea sa treci peste multe etape. Dar asta nu poate nimeni garanta, nici macar un vinator de capete. Faptul ca esti singura numai cu copilul e un pic mai stresant. Totusi il ai pe fratele tau aici ceea ce conteaza mult. Fara sa exagerez dar cred ca ai vazut ca aici sint mai multe birouri decit fabrici in domeniul asta si ca mai toate sint facute in India, China, Pakistan. Astea sint niste repere, poate te ajuta la ceva. Tu esti cea care hotaraste, noi te-am dat doar niste sugestii mai mult sau mai putin utile. E bine ca ai vazut unele aspecte ale Canadei si poti sa-ti faci o idee cit de cit. Altii isi fauresc fantasme si cind ajung aici dau cu capul de realitate si pe urma tipa ca de ce nu mi-ati spus tot.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc f.mult tuturor celor care mi-au raspuns,stiu ca fiecare si-a spus parerea si-a incercat sa-mi dea un sfat bun . Bineinteles ca o s-astept sa primim cardurile de rezidenta pe care teoretic in 3 sapt.de cind esti aici le primesti, daca poate sa-mi spuna cineva sigur cat dureaza i-as ramine recunoscator. Miine vorbesc cu un tip care plaseaza textilisti si ma intereseaza ce parere are,poate chiar stabilesc un rendez-vous. Am vorbit deja cu multi textilisti aici si nu e chiar rau, unii au chiar salarii frumoase,dar niciunul nu cistiga aici cit eu acasa. Ideea e ca inca 2 ani am sansa sa cistig bani frumosi ,sunt in panta ascedenta a carierei, nu pot sa-i dau cu piciorul. Am venit acum pt. ca in febr.2004 imi expira viza, a fost perioada sarbatorilor si in Rom.nu s-a prea lucrat,plus vacanta pt.fat, de aceea am ales ac.perioada.Abia aici am aflat ca obtii acest card atit de repede si-ti da posibilitatea de a intra si iei cind vrei din Canada deci as vrea sa profit de asta. E clar ca, cu banii cheltuiti pe avion ,faceam o vacanta frumosa intr-o tara europeana.Ce-i drept i-am revazut pe-ai mei si asta conteaza. Acum problema e ca trebuie sa-mi vina repede cardul si sa gasesc bilete de avion cu plecarea cel putin in 12 zile. Va multumesc inca o data ca-mi sunteti alaturi si va doresc din tot sufletul ca ceea ce va doriti sa vi se realizeze. Cu drag, Lorelei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Stimabila" Ira, Daca ai inceput sa ma iei pe tonul asta,vezi ca schimbam placa,nu de alta dar nu-mi place sa ma ia cineva la misto,mai ales ca pe aici nu se poarta,asa ca daca vrei sa vii in Canada,revizuieste-ti atitudinea. Intamplator am dat de tine si pe forumul www.montreal.ro,acolo unde ai provocat adevarate "valuri" si ai starnit polemici si drept sa-ti spun nu m-am mirat asa de tare,intuind ca esti o persoana "mai dificila",citind ce ai scris pe acolo, asta a intarit cele banuite de mine.(Sper sa nu citeasca Anyta :)) Esti o persoana caruia nu-i place sa citeasca si parerile altora care sunt in dezacord cu tine. Poti sa faci "ochii cat de mari",ti-am mai spus,"socotelile de acasa nu se potrivesc cu cele din targ",spune o vorba din batrani,e bine sa fii informat ,nu zice nimeni,dar tu intreci orice inchipuire in asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lorelei, citind ultimele tale mesaje nu pot decat sa spun ca ai luat o hotarare inteleapta. Esti realista si ai multe de castigat din asta. Iti doresc mult succes in continuare in tot ce intreprinzi. Ira, faza cu conturile separate se practica la fel cum se practica si prenuptial agreement. Cunosc si eu cateva familii, ea cu banii ei, el cu ai lui. Cred ca fac asta pt a evita discutiile daca au cheltuieli cu care nu sunt amandoi de acord sau nu au venituri similare. Nu sunt avantaje economice si nu fac treaba asta nici pe considerente morale. Ai dreptate cu fumul de tigara, care e la scara larga in Ro. Am vesti bune pt tine in ce priveste Canada, in orice restaurant e o sectie pt fumatori si una pt nefumatori. Ba mai mult, in Ottawa, de vreo 2-3 ani s-a introdus o lege care interzice fumatul in locurile publice. Adela http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...