Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere... spre Canada! (partea a II-a)


Recommended Posts

Ca intotdeauna Mihaela pune punctul pe i.Asa e cu gradinitele. Eu doar vreau sa adaug ca nu se mai cumuleaza vechimea avuta in R,ptr carnetul de conducere.Poti da imediat (dupa 3 luni carnetul din R isi pierde valabilitatea in Ca) examen de obtinere al carnetului Cdn dar vei avea O luni de conducere.Ptr unii nu conteaza,dar ptr altii(soferi camione-meserie practicata de ff multi romini)conteaza ptr ca nu te poti inscrie la scoala de soferi de camioane fara a avea 3 ani(sau 2 in unele cazuri)de experienta in clasa 5.(B de la noi) Dana si gemenii http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Podeanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc pentru raspunsuri, Dana, bine ai revenit, mai esti cu ochii pe noi :)) ? Cristina, asa e, ai dreptate, nu cred insa ca sta cineva pe ajutor social de placere... Am inteles din ce s-a scris aici ca deabia traiesti cu acest ajutor iar daca ai doamne-fereste nevoie de dentist, de exemplu ala esti. In plus, nu-ti poti cumpara casa, obiectiv care mie mi se pare esential. Apropo, cat costa un apartament in Montreal(media) si cat costa o casa? Da, Mihaela, si eu zic ca ai pus punctul pe i, din pacate nu avem noi "i"-uri pentru cate puncte ai tu :) ... As vrea sa va intreb daca iarna se poate sa mergi cu mijloacele de transport in comun cu un copil mic... In Montreal, bineinteles! Din pacate eu nu am carnet si chiar daca vom reusi sa ne cumparam masina am inteles ca obtinerea unui carnet acolo este un proces indelungat si costisitor si ma gandeam ca Sibin nu va putea sa stea in permanenta lipit de mine... Am inteles ca in Montreal exista si un oras subteran? Vorbiti-mi putin despre asta, va rog. Iarna cred ca e super de plimbat pe acolo! cu drag, Irina Irina si Sofia cea jucausa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, Ira, asa ziceam si eu anul trecut, cine prefera sa stea pe ajutor si sa traiasca la limita, cind are toate posibilitatile sa faca altfel? Iti dai seama cit de surprinsa am fost cind am aflat citi quebecosi stau pe ajutor... o viata intreaga, profesorul nostru de franceza ne-a zis ca generatii intregi. Montrealul este o buna rampa de lansare in Canada, e putin mai usor decit in Toronto, in sensul ca te ajuta sa supravietuiesti de la inceput. As putea sa spun ca lucrurile stau cam asa, in termeni umani si simpli: in Montreal esti intr-o curte mare, mare, mult mai mare decit Romania de exemplu, in toate sensurile posibile, exista ce vrei tu si poti sa faci ce vrei tu... dar, pentru ca intotdeauna exista un dar, mai mare sau mai mic, exista si un lat, subtire este adevarat si aproape invizibil, dar exista, care te lasa sa te deplasezi atit cit vrei tu sa o faci, dar in limitele pe care le-au stabilit ei. In Toronto esti in lume, exista de toate pentru toti, poti sa faci oricit, sa mergi oricit, atit cit te tine latul impus de tine, dar (ce credeai ca aici nu exista unul!?!) pe barba ta si asta este foarte important. Te mai ajuta si statul pe ici, pe colo, daca i-o ceri, dar mai bine nu, ca nu da bine. Acum depinde de prioritatile si de natura fiecarui nou venit in parte. In cazul nostru, de exemplu, daca am fi fost sub 30 de ani, fara copii, daca am fi stapinit o engleza brici si am fi avut meserii si abilitati in ele cu care sa ne batem oriunde si oricind cu pumnul in piept... ma fi mers in Toronto ca sa razbim. Dar noi am venit la 35, cu un copil mic, mai vrem unul la anul, meseriile sint cum sint, diplomele la fel, in Romania nu am avut mai nimic, sintem mai degraba romantici si mai dornici de viata, decit studiosi, ambitiosi si dornici de cariere, in general sintem mai tristi la capitolul vointa pe plan profesional... asa ca am ales Montrealul si bine am facut. Ce spun acum e valabil pentru primii 3-5 ani, dupa aceea eu stiu ce mai facem, mai sint atitea posibilitati: Toronto, SUA, Australia si chiar exotica Noua Zeelanda. Odata ce ai plecat de acasa, oricum nu vei mai fi niciodata acasa si pina cind face Agata 7-8 ani avem timp sa incercam si marea si sarea. Nu stim ce vom face, unde ne vom stabili definitiv, dar stim exact ce vrem: sa traim si noi, in sfirsit, pentru ca in tot acest timp in care am trait cum am putut sub Ceausescu, apoi in vesnica perioada de tanzitie din Romania, muncind pina la epuizare pentru chirie si intretinere si ceva de mincare, in timpul in care incercam sa ne facem un rost aici, in noua tara, in tot acest timp viata noastra (si mai trist si a copiilor nostri, se scurge, trece pe linga noi, trista, obosita si nebagata in seama din lipsa de timp si de energie pentru un lucru atit de simplu cum ar fi sa traiesti. Cornelia, mamica Agatei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ira, Obtinerea unui carnet nu e un proces indelungat si in nici un caz costisitor. Mai degraba unul vital as spune, pentru ca iti da libertate de miscare. Eu am avut obiectiv obtinerea carnetului cat am fost in concediu de maternitate si l-am luat din prima, fara probleme (e adevarat ca am facut scoala si aici desi aveam carnet si in RO). Cat despre cumpararea unei case....trebuie sa faci imprumut in banca. Daca banca iti aproba imprumutul in paranteza fie spus sunt foarte "picky" (sunt niste criterii dupa care ti se evalueaza dosarul cum ar fi venitul, daca lucreaza ambii membri ai familiei sau nu, ce downpayment poti sa dai...iar de aici banca trage concluzia daca esti eligibil sau nu ). Preturile la case difera in functie de ceea ce optezi....townhouse, semi-detached, detached,deci mai degraga la ce te inhami....:). Informativ, un townhouse in Toronto-Mississauga se ridica la peste $250,000. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este adevarat Cristina ca carnetul de conducere este necesar dar daca nu ai avut carnet in Romania , dupa ce dai examenul teoretic( care nu e o problema) trebuie sa astepti cateva luni pana ai dreptul sa sustii examenul practic. Ai carnetul de aprenti cu care poti sa conduci doar daca te insoteste o persoana care are aici vechime in conducere doi ani. Asa este in Montreal. Deci de asta uneori este un proces mai lung si nu poti sa ai carnet asa de repede. Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am putut sa ma duc la culcare inainte sa va spun... Sarbatori fericite tuturor! Eu pana acum am negociat cu mosul si mi-a spus ca se grabeste sa ajunga si pe la voi. Maine vreau sa-mi povestiti cum ati sarbatorit.... .....maine voi raspunde si celor care mi-au scris. ...va multumesc, numai bine, Irina si Sofia cea jucausa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Podeanu
..nu se mai cumuleaza vechimea avuta in R,ptr carnetul de conducere.
Ia te uitã... s-a schimbat se pare de când am venit noi.. Adica acum oricând dai examenul (in interiorul sau exteriorul celor trei luni de valabilitate a permisului din Ro) vechimea din Ro nu-ti mai este trecutã in permis?Acum 10 ani o faceau..Bummer... Numai de bine, Doamnelor si Domnilor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Basilisk
quote:
Originally posted by Podeanu
..nu se mai cumuleaza vechimea avuta in R,ptr carnetul de conducere.
Ia te uitã... s-a schimbat se pare de când am venit noi.. Adica acum oricând dai examenul (in interiorul sau exteriorul celor trei luni de valabilitate a permisului din Ro) vechimea din Ro nu-ti mai este trecutã in permis?Acum 10 ani o faceau..Bummer... Numai de bine, Doamnelor si Domnilor
Dana esti sigura ca nu se mai cumuleaza? Pt ca la asigurare se cumuleaza, noi tocmai am refacut-o si mi s-au calculat si anii din Ro. Nu mi se pare logic ca la asigurare sa se tina cont dar la testul pt carnet, nu. Adela http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, doamnelor... Nu, vechimea din Ro nu se mai cumuleaza. Noi am avut amindoi carnete de ani de zile in Ro si, totusi, aici nu a contat vechimea. Nici la asigurare, cind o faci prima data, nu se ia in considereare vechimea din Ro. Cind o refaci, cel putin asa s-a intimplat in citeva cazuri pe care le stiu, se recunoaste. Ira, ia-ti carnetul in Ro. Incepe scoala de soferi miine, termin-o cit se poate de repede si vino cu carnet. Daca apuci sa prinzi un an de experienta in Ro (chiar si daca acolo nu pui mina pe volan, asta cei care iti dau carnetu aici n-au de unde sa stie) nu va mai trebui sa astepti un an intre examenul teoretic si cel practic pentru carnet. Poti sa dai practicul cind vrei tu, in aceeasi zi cu teoreticul sau in trei ani. Daca n-ai carnet deloc din Ro, dai teoreticul dar apoi stai un an pe tusa, an in care ai voie sa conduci daca ai in dreapta pe cineva care are 2 ani de experienta IN QUEBEC. Legea s-a schimbat acum doi ani (puteai sa conduci avind in drepata orice sofer cu experienta de 2 ani oriunde in lume) cind s-a schimbat si faza cu recunoscutul experientei de sofer in Ro. Ba, ca mint, poti sa-l dai si dupa 8 luni, in cazul in care iei lectii de conducere aici. Oricum, in Montreal se conduce mai usor si mai bine ca in Ro, asa mi se pare mie. In afara de o faza penibila, azi-vara - cind unul mi-a taiat calea rau intr-o intersectie, iar eu l-am injurat de mama in romana, la care el a scos si el capul pe geam si mi-a urat acelasi lucru, tot in romana! :)) dupa care am ris amindoi, uite ce timpiti sintem, cum ne injuram noi, doi romani, intr-o intersectie, la Montreal - n-am avut probleme. Prioritatea e prioritate, stopul e stop, viteza se respecta (in oras, vreau sa zic, nu prea se merge cu 70 acolo unde e restrictie la 30), daca vii dintr-o strada mica se gaseste tot timpul cite unul care sa te lasa sa intri in artera principala etc. Vorbesc in general, or fi si uscaturi, evident, in padurea asta! Sigur ca poti sa te dai cu autobuzul si metroul, iarna e cald, vara e aer conditionat, nu-i pericol pt. copiii, am vazut cosulete cu bb-i cit pisicutele de mari pe jos prin metrou, asta nu-i o problema. Dar distantele sint mari pe-aici, masina iti trebuie si nu stii niciodata cind ajungi sa depinzi de carnetul ala. Pupici, Simonna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, pai la asta ma refeream, daca se ia in considerare experienta din Ro. Adica sa nu mai trebuiasca sa astepti un an intre teoretic (G1) si practic(G2). De aceea ai si sfatuit-o pe Ira sa-l ia in tara, nu? Pt ca se ia in considerare experienta acumulata acolo. Sau te refereai ca nu se cumuleaza si nu poti sari direct la full G? Acum cativa ani cand am dat eu, era valabila. Oricum parerea mea legata de carnet e ca intr-un oras ca Montreal e util carnetul dar nu mandator. In sensul ca mijloace de transport exista slava Domnului si vin si la timp. Nu sunt super aglomerate ca cele pe care le stim in RO. Unde stau eu insa, in the country, e altfel, fara masina nu ma pot misca. Deci depinde de situatie. Vara-mea de exemplu, e de vreo 10 ani in Canada si nu are carnet. Locuieste in Ottawa intr-o residential area, si lucreaza taman in centru. Face jumatate de ora cu autobuzul si o costa mult mai putin decat ar costa-o transportul cu masina. In centru pretul pt parcare e mare si nu ar renta. Adela http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...