Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

1 Decembrie. La multi ani, Romania mea


Recommended Posts

  • Răspunsuri 88
  • Creat
  • Ultimul răspuns
In Iasi astazi au depus jalbe de flori la Statuia Independentei, in cinstea zilei de 1 decembrie. Am fost acolo cand s-a cantant imnul Romaniei si ....m-am simtit (pentru prima oara in astea 2 saptamani de cand sunt acasa).... romanca! La multi ani Romanie! Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani ! Sa fie binecuvantati toti romanii cu Lumina si Iubire, cu Pace si Armonie cu Bunatate si Dreptate si apoi... le-om duce noi toate ! MULTUMIM PENTRU SUBIECT – A FACUT CA TRUPUL, MINTEA, INIMA SI CHIAR SI SUFLETUL NOSTRU SA VIBREZE LA UNISON... DARAEL [flo] “A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[RO][RO][RO][RO][RO][RO][RO][RO] Ce-ti doresc eu tie, dulce Romanie! Ce-ti doresc eu tie, dulce Românie, Tara mea de glorii, tara mea de dor? Bratele nervoase, arma de tarie, La trecutu-ti mare, mare viitor! Fiarba vinu-n cupe, spumege pocalul, Daca fiii-ti mândri aste le nutresc; Caci ramâne stânca, desi moare valul, Dulce Romanie, asta ti-o doresc. Vis de razbunare negru ca mormântul, Spada ta de sânge dusman fumegând, Si deasupra idrei fluture ca vântul Visul tau de glorii falnic triumfând, Spuna lumii large steaguri tricoloare, Spuna ce-i poporul mare, românesc, Când s-aprinde sacru candida-i vilvoare, Dulce Românie, asta ti-o doresc. Ingerul iubirii, îngerul de pace, Pe altarul Vestei tainic surâzând, Ca pe Marte-n glorii sa orbeasca-l face, Când cu lampa-i zboara lumea luminând, El pe sânu-ti vergin înca sa coboare, Guste fericirea raiului ceresc, Tu îl strânge-n brate, tu îl fa altare, Dulce Romanie, asta ti-o doresc. Ce-ti doresc eu tie, dulce Românie, Tânara mireasa, mama cu amor! Fiii tai traisaca numai în fratie Ca a noptii stele, ca a zilei zori, Viata în vecie, glorii, bucurie, Arme cu tarie, suflet românesc, Vis de vitejie, fala si mândrie, Dulce Românie, asta ti-o doresc! (Mihai Eminescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...