Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Si totusi, eu nu vreau alcool!!!


Mickyyy

Recommended Posts

Nu stiu cum sa incep...pare ciudat, dar vreau un sfat, daca se poate numi sfat. Nu's nici pe departe o alcoolica, din contra, daca inainte de a ramane gravida beam cu placere bere, acum nici de bere nu ma mai pot atinge. Pur si simplu nu imi place, foarte rar beau, si atunci de prefernita ceva "dulce", un garone, un angelii, chestii de genul. Dar in ultima vreme am din ce in ce mai des dicutii pe tema alcoolului, din cauza sarcinii, dar nu numai, am tensiunea foarte mica (eu am inteles ca e normal in perioada asta) iar taticul se tot "lupta" cu mine sa ma convinga sa beau in fiecare zi un pahar de vin, zice el ca face bine la tensiune. Problema e ca mine nu-mi place vinul, si din cate am citit eu alcoolul nu face bine in sarcina. Asa ca avem discutii aprinse pe tema asta destul de des. Mie mi se pare ciudat ca el sa ma sfatuiasca sa beau, cand eu nu vreau, el o tine una si buna, ca un pahar de vin (mic) pe zi n-are cum sa-mi faca rau, ca doar excesul e daunator! Am incercat sa-i explic in toate modurile cu putinta ca eu nu vreau sa beau...degeaba...i se pare ca o fac doar din ambitie. Nu m-a obligat niciodata sa beau (atata i-ar fi trebuit!!), dar simt cum imi creste tensiunea numai atunci cand se pune problema asta. Sunt zile in care avem discutii ore intregi pe tema asta, si nici unul nu cedeaza nimic. Am ajuns deja sa cred ca am eu o problema cu alcoolul (desi n-am avut nici un caz in familie) de ma lupt cu atat inversunare ca sa nu ma ating de el. Sunt eu paranoica? Face bine un pahar de vin pe zi in timpul sarcinii? Mickyyy [gravi] 23 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fereste-te cat poti de alcool in timpul sarcinii. Un paharel-doua pe parcursul intregii sarcini ...nu cred ca sunt fatale, dar in fiecare zi....in nici un caz! Cauta cu google studii despre acest lucru (inclusiv sindromul alcoolic fetal), imprima-le si baga-i-le sub nas! Si...sa nu te mai enerveze , indiferent ce-ar fi ca nu e bine! Eeeeeee![blabla] Ioana[gravi] in 20 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, eu stiu ca in timpul sarcinii trebuie sa eviti sa bei alcool. Pana si chestia babeasca ca e bine sa bei bere ca sa ai lapte e o tampenie. Lui BB nu-i face bine alcoolul si pace. Asa ca bine faci ca refuzi sa bei. da-i si sotului tau un articol pe aceasta tema, poate reuseste sa-si dea seama ca greseste. Pentru tensiune mai scazuta, se recomanda un pic de cafea (sfatul doctorului), dar nu foarte mult. Eu mai beau dimineata cate o jumatate de cescuta si nu cred sa-mi faca rau. Sa stii ca si eu de cand sunt insarcinata nu mai pot sa vad alcool in fata ochilor, chiar si mirosul de alcool imi face rau. In transportul in comun mai dau de cate cineva care miroase a bautura, si atunci nu stiu in ce parte sa ma mai intorc de scarba. Asta cred ca se intampla pentru ca nici lui BB nu-i place. Multa sanatate tie si lui BB! Manu & burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nici cafeaua n-o mai suport in ultima vreme. Si nici probleme mari cu tensiunea nu am, mica asa cum e ea o singura data mi-a dat de furca. Asa ca eu rezist bine merci si fara cafea sau vin. Cat despre articole, pot sa-i bag sub nas o tona, ca tot degeaba! Am ajuns pana acolo incat l-am pus sa-mi sune doctorul care se ocupa de sarcina si sa-l intrebe. Dar n-a vrut sa o faca, o tine una si buna, ca doar EXCESUL e periculos, si ca chestia cu alcoolul e la fel ca si cea cu tigarile, sunt doctori (sau articole) care spun ca fumatul in timpul sarcinii e foarte periculos, si sa nu cumva sa ma ating de tutun, si altii care spun ca doar cateva tigari pe zi nu reprezinta o problema! Eu am fost fumatoare inraita inainte de a ramane gravida, iar primul doctor la care am fost mi-a zis ca pot fuma cateva tigari pe zi. Numai ca din fericire pentru mine chiar la inceput mi-a fost atat de rau de la tigari, ca am renuntat la ele (desi n-as fi crezut niciodata ca dupa 7 ani de fumat la greu, o sa vina o zi in care sa zic gata, si sa fie chiar gata!) Mickyyy [gravi] 23 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alcoolul(bauturile spirtoase), cafeaua, tutunul, ceaiul negru toate sunt daunatoare in timpul sarcinii, cel putin sunt contraindicate te catre toti. Vinul si berea fac parte din categoria bauturilor slab alcoolizate. Nimeni nu te poate obliga sa consumi, atunci cand nu ai pofta. Din contra daca ai pofti, atunci ar fi altceva. Intr-adevar un paharel de vin la ocazii deosebite nu poate dauna, dar nu este recomandat consumul zilnic.in nici un caz[alcool]. poate sotul tau ar trebui in primul rand sa inteleaga ca fiind gravida, tu ai anumite afinitati, gusturile se modifica in timpul sarcinii si nu ar trebui sa insiste. Tensiunea sa stii, cu cat evolueaza sarcina, mai creste, mai ales spre sfarsit, cand inima are de pompat mult mai mult sange. oricum parerile sunt impartite, daca are legatura vinul cu tensiunea. unii spun ca vinul rosu proaspat, consumat zilnic un pahar la masa scade cu timpul tensiunea, scria intr-o revista franceza, care au cele mai mari podgorii, or fi stiind ei ceva...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga sotzul lui Micky EXCESUL face rau oricui oricand. In timpul sarcinii insa lucrurile sunt chiar mai complicate si mai... delicate. Chiar si 'picul' poate face rau. Inca nu a reusit nici un cercetator sa arate ca alcoolul NU e daunator pt bebe. Se poate sa nu fie, dar cred ca nu degeaba se trambita pe toate drumurile ca alcoolul, in orice cantitate ESTE daunator. Ramane la alegerea noastra, dar cine e destul de nepasator sa isi asume riscul? Cum ai putea trai cu tine insutzi daca, Doamne fereste, bebelushul patzeste ceva? Nu iti fa griji pt sotzia ta, tensiunea mica nu e chiar asa daunatoare. Tensiunea mare e o complicatie mult mai importanta. Tot de trebuie sa faca micky in sensul asta e sa aiba grija de ea si sa manance sanatos, sa nu se oboseasca si mai ales sa nu se streseze. Si eu am avut tensiunea foarte mica, cam 8,5-9 pana prin ultima luna si era si vara. Nu am lesinat pe strada si bebe e foarte sanatoasa. Mai e ceva, pana prin luna 4, am poftit bere rau de tot. Dr nu mi-a dat voie, a spus sa nu imi fac griji pt pofte, nu sunt deloc atat de periculoase cum se spune si cu sigurantza nu sunt mai periculoase decat alcoolul. Am respectat sfatul si sunt o mamica fericita. Si sotzul meu un tatic fericit. Pupici si respecta deciziile mamei, pt ca ea simte cel mai bine ce e bun pt bebeul ei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca sotul tau insista in discutiile cu alcoolul ca sa te faca sa-ti creasca tensiunea. Daca dupa o discutie din asta tensiunea ti-e suficient de ridicata, pai nu mai ai de ce sa-ti pui problema vinului. :) Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Burticilor nu stiu ce va spus medicii voua dar mie mi-a spus ca pot bea cafea, alcool, pot fuma dar SA NU EXAGEREZ... eu beau o cafea-2 pe zi si nu are nimic bb-ul meu... Mi-a spus sa beau si sa mamanc tot ce-mi pica bine si sa nu ma trag de la nimic... BB-ul meu este fffff bine si sanatos... CFloarea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mikyyy, cum te poate forta sotul tau sa bei alcool[alcool]? Spune-i nu si gata. Probabil ca riscurile nu sunt mari, desi NU POTI SA STII NICIODATA LA CE SA TE ASTEPTI. Parerea mea este sa incerci sa-i mai explici o data; dar ramai la parerea ta si nu bea, decat daca ti-e pofta tie. Adina+BB27W
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, nu are cum sa ma forteze, si nici n-a incercat sa ma forteze, doar sa ma conviga folosindu-se doar de argumente cu care eu nu sunt de acord. Si oricum tot ca mine o sa fac, atata timp cat nu simt nevoia sa beau, si mai ales nu-mi place vinul acum si stiu ca exista riscuri (fie ele minore, dar exista), n-o sa ma apuc de baut. Si desi bag mana in foc ca nu asta ii e intentia, mi-a placut logica lui parpalak [:D]. Problema e ca de multe ori ajung sa ma enervez cand se deschide subiectul "Alcool", si chiar daca pe de o parte imi ridica tensiunea, pe de alta ii face rau lu' bebe......deci solutia nu-i buna! De fapt gravida sau nu, pe mine ma deranjeaza ideea ca vrea sa ma "invete" sa beau, chiar daca cu masura! Ceva asemanator mi s-a intamplat cand m-am apucat de fumat....o tigare, doua nu face rau....si uite asa am ajuns dependenta. Ce ma fac daca o sa inceapa sa-mi placa sa beau, si azi un pahar, maine o sa vreau 2, apoi 3, apoi o sticla...si asa mai departe?! Pentru mine alcoolul consumat zilnic, chiar daca e in cantitati rezonabile, e un lucru rau....si nu inteleg de ce cineva incearca sa ma convinga ca e bun?! Ideea in sine ma enerveaza, de ce cineva vrea sa ma pricopseasca cu un viciu pe care eu nu-l am?! Eu n-am auzit pana acum de efectele benefice ale alcoolului, chiar daca exista anumite bauturi (gen bitter suedez) cu efect benefic! Ajutati-ma sa vad unde gresesc, pentru ca din nefericire nu numai el mi-a spus ca gresesc, au mai fost si alte persoane care au incercat sa ma convinga ca un pahar de vin nu-i un lucru rau. Mickyyy [gravi] 23 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...