Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Si totusi, eu nu vreau alcool!!!


Mickyyy

Recommended Posts

draga Mickyy, Vorbesti de dependenta ta de tigara si de refuzul tau de dependenta de vin, dar te-ai gindit ca 1 pahar de vin pe zi care trece DIRECT in singele copilului ii creeaza acestuia o dependenta? Si el are o viata inainte, si tu vrei sa-i dai ce-i mai bun, nu un teren fertil acoolismului. Sunt alaturi de tine, Ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mikisor, Asa sunt barbatii, cred ca le stiu pe toate! Sotul tau nu-ti vrea raul, ci vrea sa-si impuna punctul lui de vedere. Tu gandeste-te la BB si la rolul pe care il ai, deciziile tale se rasfrang acum asupra lui...Si nu te enerva cand discuti cu sotul tau pe tema asta, ca iar iti faci rau (si tie, si lui BB). Incearca sa eviti subiectul (cred ca ati discutat si ati rasdiscutat problema...). Te pup si fii tare, Adina+BB27W
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Micky, si eu sunt de acord cu ce a zis Ana, chiar daca tie nu ti-ar face rau un pahar de vin, cercetatorii au descoperit ca sunt o multime de factori care influenteaza viata copilului inca din perioada intrauterina, asa cum mamele care iau cocaina nasc copii deja dependenti de droguri si trebuie "curatati" de acest obicei prin doze din in ce mai mici de cocaina pana dispare din sange si e ingrozitor sa auzi asa ceva...eu am vazut cu ochii mei in spital aici in Olanda o viitoare mama care venise cu iminenta de avort la 6 luni si fuma tigara de la tigara pe hol, si stii ce comentau doctorii si asistentele (imi traducea sotul): ca nici nu e de mirare sa aiba contractii premature cand intoxica bebelul cu asa ceva (si doar la ei scrie mare pe pachetele de tigari ca e daunator femneilor insarcinate)...dar asta e fiecare face ce vrea cu viata lui, dar nu mi se pare corect fata de un copil nenascut si care nu poate alege singur pt.el! Deci fii tare pe pozitii si poate gasesti argumete sa-i explici ca nu e bine pt.puiutul vostru. noi suntem alaturi de tine, numai bine, Lena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viata este destul de grea si fara ca un bb nevinovat sa se nasca cu un handicap, chiar minor dat de alcool sau tutun sau orice alt drog (chiar medicament !). Poate ar fi interesant sa vezi daca nu ai deschis acest subiect nu pentru a te sustine cei de pe forum in hotararea ta antialcoolica, ci pentru a-ti da un "impuls" in a te lasa de fumat - chiar pasiv !!! Sanatate multa si numai bine lui bb. DARAEL [flo] “A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am baut bere in primul trim de sarcina. Mi-era pofta! Am intrebat un doctor si a spus ca pot sa beau si bere si vin, cate un pic, nu face rau. Totusi mi-am luat bere fara alcool, care mie mi se parea la fel ca berea obisnuita. Prin luna a 3a mi-a trecut. De atunci nici ca am mai baut bere mai des de odata la 3-4 pana in ziua de azi, cand copilul meu se apropie de 2 ani. Daca nu ai pofta, nu ai de ce sa bei si sotul al trebui sa te lase in pace. Cred ca tu te opui prea cu inversunare si de aia se ambitioneaza, pentru ca il contrazici. Are si el dreptate, daca ti-ar fi pofta, nu ti-ar face rau daca ai bea un pic de vin sau de bere. Spune-i ca are dreptate, gusta si tu odata ca sa ii faci pe plac, dar spune-i ca desi stii ca nu ti-ar face rau tie sau lui bb, tu nu ai pofta si chiar nu suporti in perioada asta, fara sa arati ca ai fi indignata. Eu cred ca o sa te lase in pace. Numai bine si sarcina usoara! Lia ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul unei prietene a aflat dintr-o sursa "desteapta" ca daca femeia in timpul sarcinii consuma "cartofi cruzi" si bea bere va naste baiat!!!!! va dati seama ce chin pe saraca fata. si hop ca a nascut fata. asta ca gluma! [alcool] subscriu si eu la parerea ca creezi teren propice pentru a dezvolta un copil care cunoaste gustul alcoolului din perioada intrauterina. Nu este vorba de a convinge unul dintre soti pe celalalt ca este bine sau este rau, ci si pe celelalte persoane, ca am inteles ca au mai sustinut si altii ideea ca nu dauneaza alcoolul cu nimic, in primul rand trebuie convinsi ca TU ca MAMA simti cel mai bine de ce are nevoie puisorul tau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by MarikaStefan
Sotul unei prietene a aflat dintr-o sursa "desteapta" ca daca femeia in timpul sarcinii consuma "cartofi cruzi" si bea bere va naste baiat!!!!! va dati seama ce chin pe saraca fata. si hop ca a nascut fata.
[cool] !!! DARAEL [flo] “A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersic pentru sfaturi. Darel, din fericire pentru mine, m-am lasat de fumat de mai bine de 3 luni de zile, de fapt cand am aflat ca sunt insarcinata le-am rarit simtitor (de la 1-2 pachete pe zi la 3-4 tigari), iar cand am hotarat ca o sa si pastrez copilul, am renuntat definitiv la ele. Dar la fumatul pasiv nu prea am cum sa renunt, atata timp cat taticul inca fumeaza...am avut o tentativa la un momentdat de a-l face si pe el sa le rareasca macar sau sa nu mai fumeze in preajma mea (chiar am cerut sfaturi pe forum), dar n-a avut nici un efect....asa ca m-am resemnat. De ce am postat subiectul?! Pentru ca asa cum am mai spus-o, au fost si altii care mi-a reprosat (indirect) exact acelasi lucru de care se plange si el, ca refuz doar din ambitie. Si trebuie sa recunosc ca desi nu am fost niciodata tentata de alcool (si nici in familie nu am avut pe nimeni "dependent"), am o problema cu el, de fapt cu cei care-l consuma...pentru mine oricine bea frecvent altceva decat bere sau vin (care le consider eu bauturi "slabe"), e un viitor alcoolist. Iar faptul ca el bea cu enorm de multa placere votca, la orice moment al zilei (mai putin dimineata la prima ora), si destul de des, si in cantitati care mie mi se par uriase (cand se intalneste cu fratele lui, dau gata amandoi o sticla de jumate sau poate chiar mai mare de votca in cateva ore, sau daca suntem cumva in oras, inainte de masa bea lejer 2-300 de votca) il transforma involuntar in mintea mea intr-un alcoolist. Nu l-am vazut niciodata beat, poate doar ametit, dar asta foarte rar, nu s-a intamplat niciodata nimic rau dupa ce a baut, dar eu totusi am fixul asta.....pana acum e de departe cel mai mare "alcoolist" cu care am avut eu de-a face. Fosta lui sotie bea cu mult mai mult ca el, de fapt toti ceilalti din jurul lui pana sa ma cunoasca pe mine beau mai mult ca el, si cum termenul lui de comparatie e undeva foarte sus, i se pare ca el nu bea aproape de loc. Si uneori am impresia ca incearca sa ma invete si pe mine sa beau ca sa poata bea si el linistit (pentru ca din pacate ma cam mananca limba cand il vad ca bea mai mult decat cred eu ca ar fi normal). Ba chiar in week-end cand am fost la rudele lui m-am simtit aiurea, cand toata lumea "glumea" pe seama mea, ca ii tin evidenta cat bea (eu am fost cea care le-am dat motive, pentru ca pe drum, cand am oprit la un popas sa ne mai demortim si noi si sa mananc eu ceva, m-am enervat cand l-am vazut cu al doilea pahar de votca in mana la nici 20 de minute dupa ce ajunsesem acolo, si i-am facut scandal). Cumnata lui incerca sa-mi explice ca ea de cand il stie nu l-a vazut niciodata beat, sora lui la fiecare pahar care i-l oferea se lega indirect de mine ca nu are "acordul" ...si lista ar putea continua. Nu provine dintr-o familie de betivi, dar provine dintr-o familie careia i-a placut sa bea, si care a avut limita de rezistenta foarte sus, pentru ca din mediul in care provin eu, oricine ar fi baut cat bea el, era de mult beat. Si sincer nu stiu ce sa fac....nu pot sa ma adaptez....oricat as incerca...eu de baut nu ma pot apuca, si nici de fixatia cu "alcoolistul" nu pot scapa. Nu pot sa ma leg prea tare de el, pentru ca nu e nici dependet, si nici nu se imbata, dar nu-mi face nici o placere cand il vad cu paharul in mana. Iar cand incearca sa-mi explice mie beneficiile unui pahar de vin in timpul sarcinii, simt cum incep sa ma enervez instant. Cum sa fac sa scap de "fixurile" mele??? Mickyyy [gravi] 23 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...