Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fobie de tot ce inseamna moarte


Recommended Posts

Mi-e groaza de cadavre, de cimitire, de fantome... Nici nu stiu cum se numaste fobia asta. O am de cand ma stiu, cum vine noaptea, cum nu imi mai pot lua gandul. Ce e mai greu acum e ca locuiesc langa un cimitir. Nu se vede de la balcon pt ca e plin de brazi, dar cand vad brazii, parca vad mormintele din care au crescut. Cand ma intorc seara acasa de undeva, sotzul meu trebuie sa foloseasca un drum foarte ocolit ca sa nu trecem pe langa cimitir. Chiar si din viteza masinii, simt ca mi se urca sangele in cap si nu mai vad bine de groaza. Si noaptea, cand ma trezesc pt bebe e un chin, nu am in minte decat cimitirul si fantomele ce bantuie prin el. Am incercat sa inving spaima asta, am coborat intr-o zi in cimitir sa il vad, sa ma obisnuiesc. Parca nu a fost asa de rau atunci, dar nu am putut dormi toata noaptea respectiva. Nu stiu ce sa mai fac. Exista psihologi specializati in asa ceva, ati auzit de asemea cazuri? Ce au facut sarmanii oameni? Asa nu se mai poate. http://community.webshots.com/user/yasmintarakci http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu am o problema asemanatoare cu a ta, insa nu de aceeasi amploare. Eu nu pot vedea sicrie, cadavre, care mortuare. Si cand trec pe langa un magazin cu asemenea produse mi se face rau. Asta e tot. In rest, cand nu le vad, nu am nimic. Yasmine, atunci cand te apuca groaza, incearca sa schimbi actiunea. Uita-te la o comedie, asculta muzica ritmata, vesela, spune bancuri, ceva de genul asta, intelegi? Nu te gandi tot timpul ca ai fobia asta, pt ca altfel nu mai scapi de ea. Controleaz-o tu, nu lasa frica sa te domine. pupici Crinuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yasmin, felicitari pentru un asa bebe..e o scumpa.. Eu stiamc a cei ce traiesc langa cimitir traiesc mult(strabunica a trait, crescut, tot si a avut o viata lunga..97 de ani..):Nu v-ati gandit c-ar fi mai bine sa va mutati in alta parte??Mie mi-e mila sa vad..dar nu groaza... Numai bine[flo] 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor pe langa alte fobii (de intumeric, de apa, de spatiu inchis) o mai am si pe asta. Detest organic tot ce provine, sau imi aduce aminte de morti, cadavre, morga si alte de-astea. Si acum cand va scriu mi se ridica parul din cap.[starwars] De felul meu sunt o persoana cerebrala(zic eu) dar cu lucruri de genul asta nu imi vine sa ma joc![soc] Yasmin eu te intzeleg, iar sfatul meu ar fi sa incerci sa te relexezi. Adevarul e ca e destul de nasoala si locatia casei tale! [alcool] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

off..nici eu nu pot suporta nici macar o discutie referitoare la boala,moarte si altele asemnea care ar duce aici. detest spitalele si prefer sa nu discut cand cineva imi povesteste ca vreo cunostinta a murit sau e bolnava de ceva incurabil. Atunci imi pun muzica la moda,dansanta o dau la maxim..prefersa ies in oras in locuri publice si intesate de lu7me..sasimt viata.. Oare sunt tacanita detot??? KORINNA mamika x 2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut problema asta ,frica de tot ce tine de moarte. La mine a fost destul de greu mai ales ca am facut 3 ani de Medicina in care saptamanal aveam de a face cu cadavre si moarte. Totusi in perioada asta m-am intarit si am invatat sa accept moartea ca un lucru inevitabil. Am vazut ca mortii ( cadavrele ) n-au cum sa-mi faca rau, ca nu aveam motive sa-mi fie frica. M-am intrebat insa, mereu ,de unde frica asta de moarte. De ce eu sunt altfel decat alti oameni. La o analiza atenta am descoperit si cauza: cand aveam 4 ani, prietena mea ( care avea 5 ani ) a murit in lift. Priveghiul, si apoi mormantarea m-au afectat profund si de aici aceasta fobie. Sfatul meu este sa mergi la un psiholog ( daca aceasta frica iti afecteaza asa de mult viata ) sa vezi care e problema ce a declansat-o si cum o poti controla. Cu drag Alexxia Lumea este plina de frumusete atunci cand inima este plina de dragoste http://community.webshots.com/user/aalexxia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...