Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

SF.ANDREI-ziua Galatiului


Recommended Posts

Intamplator sau nu aceasta frumoasa zi de Sf.Andrei,cu sublime incarcari sufletesti,este ziua Galatiului,ziua galatenilor. In mare,toata saptamana au loc in Galati diferite manifestari culturale.La Teatrul Dramatic Fani Tardini,la Teatrul Muzical Nae Leonard,Pe faleza Dunarii,la muzeele din oras. In fapt toata lumea iese pe strazi si sarbatoreste aceasta zi. Zi si noapte. In fiecare an are loc un deosebit targ al mesterilor populari.Unde se poti admira frumoase vase de lut,pictate cu cocosul de Horezu,tesaturi divesre,cergi de lana,blanuri argasite,caciuli din blana,lucrari deosebite in lemn..si evident cunoscutele si cautatele suveniruri din piele,lemn,adica bratari,coliere pentru gat,gentute....sau poti gasi acadele,turta dulce. In luingul orasului se intind tarabe cu mici facuti pe loc,fripturele de porc,carnaciori,vin si tuica fiarta. pe strada un adevarat vacarm.In aer si in atmosfera o adevarata feerie.Lumini cum nu se gasesc in toata Romania impodobesc stalpii.Este cunoscut ca Galatiul a fost primul oras din tara,chiar inaintea Bucurestiului in amenajarea si impodobirea cu lumini pe timp de sarbatori.Afara..lumina ca ziua,dar sunt zeci de culori..si culinar...zeci de arome. In ultima zi din luna noiembrie,chiar de sfantul Andrei au loc concerte pe faleza Dunarii,dar si alte locuri in aer liber. Eu am fost ieri in oras ,pe jos am strabatut totul.Dus-intors.Bineinteles ca nu am rezistat nici de data asta.Am venit acasa cu vase din lut,o oala din ceramica pentru sarmale.farfurioare si strachinutze din lut viu colorate.Abea astept sa ma mut la casa mea si sa mi le pun in perete. In seara asta am sa ies iarasi in oras pentru admira ceea ce nu am vazut aseara.Iar maine o sa iesim toata familia la carnaval.O sa-i pun masca baietelului meu cel mare,eu probabil un coif si tati o sa fie Mos Craciun. La sfarsit de noiembrie Galatiul isi schimba haina obisnuita de zi cu zi si se gateste cu cea de sarbatoare. Nu pot sa va descriu in prea multe cuvinte frumusetea manifestarilor din Galati,dar va invit aici sa va bucurati alaturi de noi.Va asigur ca o sa simtiti ca acasa. Maine e ziua oarasului meu.Sa-mi traiesti oras frumos! KORINNA mamika x 2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Corina iti multumesc din suflet pentru ceea ce ai scris. Mie imi este teribil de dor de orsul meu drag si mi-a facut bine sa citesc ceea ce ai scris. Abia astept sa merg acasa (se pare ca nu prea curand) sa iti mai cutreier strazile. LA MULTI ANI GALATI! Anda si bebelusa Carina cea nazdravana http://community.webshots.com/user/andamihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ca au reusit ceva deosebit in acest an. Luminile care inunda feeric strazile principale, muzica ce rasuna din toate partile...In aceasta seara la ora 16 se intrerupe traficul. Toata lumea iese in strada..... Sper sa nu mai pocneasca nimic la picioarele mele ca ieri, ca s-ar putea sa nasc anticipat [:D]. Nu pot sa beau un pahar de vin fiert sa ma incalzesc...in schimb Ancuta care a primit o vata pe bat roz imi zambeste dragalas printre tzutzurii violetzi care s-au format in jurul guritei ei..... ah, mai are unii atarnati de maneca, dar ce conteaza? Am scapat de masa de seara, daca pun la socoteala si punga de floricele ingurgitata. Balonul mare si colorat il tine tati, e bun ca reper in inghesuiala de pe trotuar. Nu conteaza ca mai sunt inca cel putin o duzina de tatici cu baloane asemanatoare, il gasim noi pe al nostru. E o sarbatoare minunata!!! La multi ani, Galati!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ai starnit si mie o sumedenie de amintiri placute. Mi-am petrecut si eu 1 an jumatate in "dulcele" Galati. L-am vizitat si in toamna aceasta cu o placere imensa, m-am plimbat pe faleza (de unde am remarcat disparitia vaporul-restaurant) si am admirat a nu stiu cata oara "statuile de metal". Mi-l inchipui acum in haine de sarbatoare. Multumesc Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Galati, la multi ani galatenilor! Fetelor ma bucur pentru bucuria voastra si plang de dorul orasului meu. Intotdeauna luminile ce impodobeau devreme strazile sau copacii Tiglinei imi bucurau sufletul imbracat in zapada. Era febrilitatea apropierii sarbatorilor pe care o au copii mici in asteptarea lui Mos Craciun. Si galatenii o simt prelungit pentru ca o incep cu mult inainte, impreuna pe marile bulevarde. Multimea pestrita care coboara sau urca pe Brailei, spre seara, in care toti sunt vorbareti si galagiosi si toti deodata parca scapati de povara grijilor, imi va ramane mereu in amintire. Si in amintirea asta ma simt mereu acasa. Asa cum acasa ma simt cand ma plimb in gand pe Domneasca si miros primavara teii. Tei pe care, chiar daca nu au fost cantati de Eminescu, i-am regasit in "Lorelai" de Teodoreanu. O sa imi amintesc cu drag festivalul de comedie de la Dramatic si concertele de la Elice unde chiar daca nu vedeai sau auzeai mare lucru, sigur te intalneai cu prietenii la zid. Si toamna oriunde ma voi plimba o sa caut frunzele din Gradina Publica, frunze in a caror culoari imi fosneam pantofii ani la rand. Si pe langa orice apa as trece ma voi gandi la Faleza si la faptul ca anii petrecuti pe malul Dunarii m-au facut dependenta de zgomotul curgator. Chiar daca in unele momente ale vietii acolo orasul ma intrista, sau nu mi se mai parea la fel de frumos nu o sa pot uita bancile din Mazepa printre care e si banca adolescentei mele, caci fiecare avem o prima banca a noastra. Am scris toate astea pentru ca imi e dor de tine oras al anilor mei tineri si imi e dor de oamenii tai. Oricat de multi sau de buni altii as cunoaste niciodata nu ii voi simti la fel ca pe cei din orasul meu aflat la intersectie de regiuni. Oricate alte lumini as vedea impodobind alte orase le voi compara mereu cu luminile tale si iti voi duce dorul mereu. Pentru ca undeva acolo, in suflet incerc sa pastrez o clipa din copilaria, adolescenta si tineretea mea petrecute in luminile tale. Si daca am uitat vreun loc drag al tau ma vei ierta asa cum parintele isi iarta neconditionat copilul, mereu. http://community.webshots.com/user/aalinador
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi Ani,GALATI,sa ne traiesti si sa infloresti ! La multi Ani,tuturor galatenilor de pretutindeni! Fetelor, Petrecere frumoasa, sa va ginditi si la noi,cele ce suntem doar cu gindul pe strazile Galatiului... [flo] & [pup] ***Alba*** http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=alba
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, voi chiar m-ati facut sa pling![q][q]Si ma innumar printre cele care iubesc Galatiul unde mi-am petrecut anii studentiei (in caminul H,camera 4 sute si ceva). La Multi Ani Galatiul meu iubit , nu voi uita niciodata cofetaria aceea de pe malul Dunarii unde am mincat cele mai bune prajituri din viata mea _BIBESCU. Fetelor, mai exista prajiturile astea?[pofta] Ca la vara vin in tara sa le arat copilashilor mei de unde am plecat si o sa trec si prin Galatiul meu drag !Inca odata LA MULTI ANI![cheers][flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of...cind voi veni si eu sa-i arat scumpului meu Gabriel de unde am venit ? Habar nu am, mai astept sa creasca caci vreau sa-l vada si bunicii mei, cit si cei ai lui din partea sotului :) Partea proasta ca nu am stiut ca si Galatiul are o zi insa acum stiu asadar merci Korinna ! Adina si [copil] Gabriel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...