Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

SF.ANDREI-ziua Galatiului


Recommended Posts

Amintiri vin din caseta cu cele mai frumoase amintiri citind mesajul täu korinna! ... Anii studentiei, anii primei iubiri, aleea teilor care infloreau exact cand eram in sesiune si parcä nu aveam niciodatä timp sä le savuräm suficient mireasma ... Primul meu loc de muncä ... prima mare tristete ... La multi ani Galatiului si gälätencelor! Vä särut![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Trebuie sa recunosc ca, citind rindurile voastre, mi-au dat lacrimile [q]. mi-e dor de casa ! Si parca acum, cu toate sarbatorile de iarna, sentimentul e si mai pregnant. La multi ani, Galati ! Korinna, unde anume se desfasoara targul mesterilor populari ? Imi place genul acesta de arta si nu stiam ca si Galatiul gazduieste asa ceva. adina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Targul mesterilor populari s-a desfasurat de vreo 10 ani incoace in Mazepa,de-a lungul Strazii Brailei,in zona Potcoavei de Aur.Nu va inchipuiti ce minunatii au fost acolo.Eu una sunt inebunita dupa chestii din astea:masti de lut,vase din lut smaltzuite sau nu,oale pentru sarmale facute traditional,opaitze,dar si impletituri din piele,diferite chestii artizanale care impodobesc peretii.anul asta am vazut niste chestii de exceptie.Un fel de aranjament de pus in perete care era facut din plante uscate,niste chestii din piele in care au bagat jumatati de vase de lut micutze.Super ce sa zic. Eu mi-am luat si niste bratari din bilute de lut verzi,maro si chiar din lemn.Imi plac la nebunie chestiile de genul asta. Totodata cand am fost am vazut ca cei de la Primarie serveau la trecatori vin fiertn si un ansmablu(habar nu am cine erau) cantau muzica populara si dansau imbracati in haine traditionale populare. Era atmosfera aia de sarbatoare deosebita. Era turta dulce si acadele(pe care baietelul meu le-a scapat pe jos!!!) Mici si carnaciori.Astea v-am spus in zona Potcoava de aur. Deci chiar acolo in strada aveau marfa intinsa pe jos,pe tarabe,pe trotuar.oale si tablouri ,icoane facute direct pe trunchiurile de copac. pe faleza,la Elice au fost superconcerte.Noroc ca afost cald.Cofetariile si barurile erau pline ochi.Iar pe strazi..nu va pot povesti.Era mare de oameni..nu va pot descrie..deci se mergea in coloana din Micro19 ,pana la Elice.Mii de oameni..asa ceva nu va puteti inchipui..decat daca vedeti Acum..sunt obosita,am febra musculara de la mersul pe jos....va pup si va fac invitatia ca la anul sa veniti sa vedeti. KORINNA mamika x 2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Korinna ca ne-ai povestit si noua, celor plecati, cu a fost atmosfera de Sfantul Andrei. Parca as fi fost acolo... si cand ma gandesc ca acum 3 ani eram si eu printre cei multi... Multumesc din suflet. Camelia&bb Daniele PS: Dar cate galatence suntem pe aici?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amintirile voastre au facut sarbatorile mai frumoase! Dorul si dragostea voastra pentru acest oras nu ne lasa sa uitam cat de minunat este si cat de norocosi suntem ca ne-am nascut aici! Noi, cei de aici, va multumim voua celor de pe meleaguri straine ca va aduceti aminte! Mii de pupici,[bis] LauraFlo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...