Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de ian-feb 2004 (19)


vilma

Recommended Posts

Buna seara, burticutze! Babee, cum sa ne deranjezi?!?!? Dimpotriva, ne bucuram intotdeauna cand o mamicutza burticoasa se alatura grupului de mamici de ian-feb[bis]. Asa ca poti si te rugam sa scrii cat mai des si sa vii sa discutam despre orice problema. Eu am data probabila a nasterii intre 5 si 10 februarie!!! Daca vrei sa verifici chiar tu, vezi ca pe prima pagina a site-ului DC gasesti o rubrica "Cand vine barza?", iar acolo poti introduce datele tale si-ti va calcula DPN. Oricum nu cred ca e realista data de 20 feb. Deci, noi doua vom naste cam in aceeasi perioada[:D]! Si eu am luat pana acum 11kg, dar nu ma mai gandesc la asta. Important este ca bb sa fie bine, sanatos, ca vom vedea noi dupa cum vom scapa de kg in plus. Si Rares misca intr-o veselie. Burtica mea o ia in toate partile, dar cel mai adesea mi se face un gogoloi in partea dreapta, se ridica in sus si burtica devine f.f. asimetrica. E o incantare sa vezi un asa spectacol[cool]! Din pacate azi am avut din nou contractii. Am luat no-spa, dar vad ca s-au tot repetat. Asa ca planificata gimnastica de maine nu cred ca va mai avea loc. Ma cam tem pt. ca mi s-a tras de la cat am mers azi pe jos. O sa vad insa mai bine cum ma simt maine de dimineata. Noi am inceput sa intram in lumea picilor vazand cate doua filme de desene animate pe zi: azi Pinocchio si Monters Inc[;)], ieri Ice Age. Maine vin altele la rand[olala]. Va pup si va urez somn usor! Adriana[gravi]in 31 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dragele mele, Abia acum a sosit sotul meu cu calculatorul; azi nu am fost la servici si am suferit ca un caine ca nu am putut intra pe forum.[bang] Andra, condoleante! Incearca sa te gandesti cat mai putin acum; eventual dupa ce nasti rezerva-ti un timp in care sa te descarci emotional. Cred ca e infiorator de greu, iti suntem aproape! La eco: partea buna e ca e fetita [olala]si mi-au spus asistentele ca dr Pop nu a dat rateuri niciodata (bineinteles ca le-am intrebat). Parti rele: va spuneam ca ma doare burta, dar nu am dat importanta; v-am auzit si pe voi ca aveati ceva dureri si nu m-am stresat. Insa Dr Pop mi-a zis ca am o contractilitate f mare; fetita statea inchircita[q]; in plus colul e foarte scurt (nu a scris lungimea; dar ce pot sa inteleg din asta?) A sugerat sa stau linistita cateva zile. bineinteles ca am sunat-o si pe dr. mea si mi-a zis ca o saptamana sa ma duc doar la WC; pana si masa sa o iau in pat.[:(!] Asa ca azi...repaus total. alta chestie care mi s-a parut negativa: a spus ca cordonul e in forma de esarfa sau circulara (dar dr mea nu s-a speriat prea tare; a zis ca la nastere o sa vedem). Mi-au mai iesit si niste zone de necroza vilozitara ischemica 1cm - dar am citit in cartea de obstetrica ca nu sunt cine stie ce chestii nasoale. In alta ordine de idei: Andruska, multumesc de telefon! [pup]Amandoua telefoanele erau pe silent; m-ai sunat pe Dialog? Adriana + Diana - musca voastra tete [biz]s-a mutat la mine. azinoapte am dormit 12 ore, + vreo 2-3 ore in cursul zilei azi. Adlemi, eu mi-am descarcat femta la servici inca de ieri, dar nu prea am inteles cum functioneaza[bang]; mai incerc cand ma duc la birou.Desi eu am avut ovulatia f ciudat; BB este mai mare cu 1-2 saptamani fata de ultima menstruatie (nici cu precedenta nu-mi iese) Lia, noi ne-am gandit ca nume la Olivia Karla; dar nu e batut in cuie[^]. Mai cugetam...Totusi mi se par ciudate. Vroiam maine sa ma duc la dr la consult; mi-a zis ca nici pomeneala, sa nu ma misc din casa. Oricum trebuie sa trec pe la birou (macar 1 h, am cateva chestii urgente de facut), sper sa-mi fie bine maine. Cat de repede pot, mai intru sa citesc si sa scriu. Obligatoriu maine seara. Va pup si aveti grija de voi, Adina+BB27W
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bis][bis][bis][bis][bis] Uraaaaaaaaaaaaa!!! Bravo, Adina! Deci n-ai luat patutul degeaba[:D]! Sa va traiasca printesa, sa cresca mare in burta mamicii ei, iar tu sa ai parte de o nastere usoara. Sa stii ca si eu si Andruska si Lia avem colul scurt. Cel mai important este sa stai in pat si sa te relaxezi. Si eu am avut pana prin luna a 5-a o reactivitate crescuta a uterului (ca si cum respingea sarcina) si m-am internat la un moment dat in spital pt. injectiile cu amestec litic, apoi am stat o luna in medical, luand no-spa si utrogestan. Asa ca solutii exista, doar tu sa fii cumintica si sa asculti sfatul medicului. Oricum, inca o data felicitari pt. fetita!!! [pup][pup][pup] Adriana [gravi]in 31 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va mai scriu atunci daca ma primiti in club.. Noi n-am avut probleme deosebite..fara greturi, senzatii ciudate sau alte lucruri caracteristice unei gravidute.Atat, la 18 saptamani mi-a fost rau tare, cu voma, traseuri la baie intr-o seara si-am mers imediat la spital, ca ma durea si stomacul.Era o gastrita urata, am luat Maalox 3 plicuri pe zi si ceaiuri speciale trimise de mama de-acasa, si dupa o luna s-a ameliorat situatia.Apoi, la 24 saptamani mi-a fost rau tare, m-a durut burtica si simteam asa..ca niste contractii.Iar am ajuns la spital, si era cam urat..col deschis, contractii.Am fost iarasi internata, magneziu si ceva pt contractii intravenos si s-a inchis singur..ca imi era frica sa nu-mi faca broderie.In rest totul bine pana acum, nu iau decat fier, ca eram anemica rau, celelalte analize au iesit bine, colul este lung, dar vitamine nu mi-a dat medicul, ca mananc sanatos si am vitamine suficiente.Eu una am preferat fructele si legumele proaspete tuturor vitaminelor.Si nici calciu n-am luat, nimic.Un litru de lapte zilnic este asigurat si mult cascaval(are cel mai mult calciu).Si cam asa. Burtica a topait mai devreme, acum vad ca e liniste, se va trezi sigur la baita, ca ii place cred, si face valuri in valuri[:D]. Si noi am luat mobila pentru bebe, dar cu putin albastru si bumbi rosii, nu am avut pretentie sa fie musai roz sau albastru, ca vrem sa-l folosim si pentru al doilea bebe. Mergem luni la ginecolog la controlul obisnuit, si sa vad cum il conving sa semneze pentru cezariana.Eu pledez pentru cezariana, el spera sa ma razgandesc.La spital imi fac, dar trebuie sa am recomandarea medicului , altfel doar in caz de urgenta fac.Acum, ma gandesc daca e alegerea mea, de ce sa nu ma lase, nu??La 35 de saptamani am termen si la spital, sunt 2 controale obligatorii(la 22 si 35 saptamani), si atunci trebuie sa spun exact ce vreau si cum vreau. Asta e istorioara..sper ca n-am plictisit[:o)]. Numai bine tuturor. 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara dragutelor, Adina, eu am fost la dr. Pop la eco in 25 de saptamani si mi-a spus ca am colul f. scurt si ca No-spa nu este suficient! Cert este ca dupa 2 sapt. am ajuns in spital din cauza contractiilor si a durerilor de burtica! Acolo am inceput sa iau Gynypral, Magne B6, fier + perfuzie cu diazepam, papaverina si...nu mai stiu, timp de 3 zile! Acum...sfatul meu este sa stai cuminte, ptr.ca dc colul este scurt se poate deschide fara sa simti nimic! Trebuie urmarit des! Mie nu mi s-a deschis colul dar, prietenei mele, da! A ajuns la cerclaj la 29 saptamani si nu a fost prea incantata! Eu in schimb am supravegheat colul, nu am facut excese si am intrat in concediu medical! De atunci stau acasa pentru ca nu mi-a dat voie sa mai stau in sezut! In final ce crezi ca este mai important? Stai linistita, nu te agita si va fi totul OK! Cand am trecut de 32 de sapt. am inceput sa ma simt mult mai bine...Vei vedea! Pupici, Georgy (35 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Babee bine ai venit in club Burticutzelor uitati ce am gasit daca va duceti pe www.babyssex.3x.ro va puteti calcula singure sexu bebeului e foarte simplu. Mie mi-a iesit si daca in viitor vreau baietzel cica ar trebui sa apuc de lucru prin 2005. Anita+bb Rachella 33W
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ane2..super linkul, l-am verificat si eu..se pare ca la noi predomina baieteii...dar mi-as dori si o fetita..sincer..[V]..sa vedem din 2006 incolo ce ne rezerva..[^] 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, burtici! Adina, uraaaa!!!!! Felicitari pt. fetita! Nu intra in panica referitor la problema cu colul. Si eu am fost f stresata cand, la inceputul lunii noiembrie, dr. mi-a spus ca am colul f scurt si ca nu am voie sa fac nici un fel de efort. Apoi am fost internata si eu 3 zile in spital pt. tratament cu injectii litice si dupa aceea, pt. ca sa fiu eu linistita, am stat numai in medical, iar de pe 2 dec. mi-am luat prenatal. Si iau in continuare Scobutil si Utrogestan. Poate ai mai citit ca si Andruska, Ramona, Adriana, Georgy au avut aceeasi problema cu colul, dar daca stai cuminte in pat (sigur ca o sa te misti prin casa) o perioada, o sa fie totul f. bine. Eu am evitat sa ies afara si, in general, orice fel de efort. Pupicei si sa stai cuminte. Ane, multumim pt site. La mine a iesit .... baietel! Sa-l pupe mami! Totusi, nu cred f tare in calculele astea, asa ca tot la inceputul lui ianuarie o sa stiu exact. Babee, bine ai venit! Scrie-ne, noi ne bucuram cand apare o burtica noua. In cate saptamani esti? Fetelor, ce facem cu intalnirea, ca la meteo au anuntat ca se va raci puternic vremea? Eu raman pe lista, in continuare. Am vorbit si cu Ramona si este posibil sa vina si ea. Am stabilit ca luni dimineata ma duc si eu sa-mi repet toate analizele. Sper sa fie totul bine (ma tem numai de o infectie urinara). Aseara, dupa dus, am avut o reactie ciudata: m-a mancat pielea groaznic pe spate si pe fund, pur si simplu nu am putut sa stau in pat. Mi-a venit sa plang la un moment dat. Nu am nici un fel de pete pe mine, nici o alergie. M-am uns cu ulei de masline, apoi, fiindca intrase tot in piele, m-am mai dat cu o crema puternic hidratanta si numai dupa asta am putut sa ma linistesc. Poate ca am avut pielea uscata, dar chiar asa? Va pup, sa aveti o zi excelenta si spor la cumparaturi de Mos Nicolae! Lia si bebe (32 sapt.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata Burtici, Desi m-am culcat f. tirziu aseara pe la 1, m-am si trezit devreme. Ieri am avut o zi groaznica la birou drept pentru care am hotarat sa stau acasa de luni ca nu-mi ridica nimeni statuie. Dulci este foarte agitat, chiar ma ingrijorez un pic, chiar nu doarme nici un pic? Adlemi nici eu nu am putut descarca site-ul, daca ai chef de calcule, calculeaza-mi si mie:data ultimei menstruatii 03.04.2003. Adina bravo!!!!!!!! Sa-ti traisca fetita!!!!!!!! Babee bine ai venit! Eu raman pt. intalnire, doar daca este vremea prea aiurea sa reprogramam. Pupici, Layla & Dulci 35 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...