Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de ian-feb 2004 (19)


vilma

Recommended Posts

Buna dimineata, burticute! Am sosit si eu, dupa ce ieri am dormitat mai toata ziua. As fi vrut sa merg la cumparaturi si eu, dar "bodyguard-ul" meu a fost ocupat si nu plec fara el. Totusi, acum dimineata ma voi duce un pic prin zona, ca n-am mai iesit de ...4 zile (?). Sambata seara am simtit o miscare puternica in burtica, ca niciodata, cred ca bebe si-a schimbat pozitia, acum impinge f sus, imediat sub sani, cred e capsorul. Am constatat ca nu-i place sa spal vasele. Imediat se agita cand dau drumul la robinetul de la bucatarie (la noi apa vine cu presiune mare)! Asa ca il lasam pe tati sa faca si treaba asta (ura!!). La noi in casa este f cald, motiv pt care am buzele uscate si beau f multa apa. Eu nu pot sa stau prin casa decat in camasute de vara, altfel simt ca ma sufoc (desi avem pe calorifere vase mari cu apa). Nu stiu cum o sa ne descurcam cand o sa fie si bebe. Maine dimineata ma duc la control. Abia astept. Ma bucur sa aflu ca unele dintre voi ati mai facut cumparaturi pt bebita (sa le stapaniti sanatosi) sau ca unele va pregatiti de petreceri (distractie placuta)! Am vazut si eu duminica emisiunea cu tripletii, chiar imi venea sa intru repede pe forum sa va scriu. Ati vazut, si noi care ne tot facem probleme ca nu ne descurcam cu un singur bebe (hai doi, ca Ioana)! Din ce povestea tatal lor, mi s-a parut infiorator de greu. Va dati seama, cred ca nici la wc nu poti sa te duci linistit. Diana, ce mai faci ? Cred ca o sa ma duc la coaforul cu pricina azi. Vorbim dupa-amiaza. Adriana, ce harnicuta ai fost! Si felicitari pt burtica; vad ca creste, nu gluma! Eu sunt un pic cam alarmata ca am luat numai 8kg pana acum si nu inteleg de ce. Eu ma pregatesc azi sa fac mancarica: ciorbita de salata/supa de legume pasata cu crutoane si cred ca fac si eu musaca (mersi pt. idee). Voi v-ati anuntat toate rudele ca asteptati un bebe? Eu nu si am avut surpriza ca unele rude (mai indepartate!) au facut bot ca nu le-am spus si lor. Sincera sa fiu, sunt unele persoane cu care ne vedem o data pe an sau la cativa ani, nici la telefon nu ne auzim, asa ca nu vad rostul bosumflarii. Oricum, nici dupa ce nasc nu o sa permit vizite sau telefoane (care, va spun sincer, de cele mai multe ori sunt numai din curiozitate). Si-asa, cum vorbesc cu careva despre sarcina, prima intrebare e "ce e, baiat sau fata?", dupa care incep sfaturile "binevoitoare" privind alimentatia mea, a lui bebe, ingrijirea lui, de parca eu as fi picat in secunda aia de pe Marte si nu m-as descurca fara aceste pretioase indicatii. Mi se pare o lipsa de bun-simt! In fine, sper sa ne vedem sambata sau duminica, sa o mai putem vedea si pe Carmena. Dar mai vorbim noi despre asta. Va doresc sa aveti o saptamana reusita, sa fiti sanatoase si bebeii veseli! Pupicei, Lia si bebicu jucaus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns
'Neata Burticute, M-am trezit peste noapte sa merg la toaleta si nu am mai putut adormi pt. ca Dl. BB s-a trezit si el si a inceput joaca. Am adormit f. tirziu, pe spate pt. ca pe o parte nu-i convine Dlui BB. (sau cum spune sotul meu " Maria Sa BB"). Georgy bravo ca ai inceput cumparaturile. Si noi ne vom apuca cat de curand, stabilim deocamdata ce si cum, ne mai facem socotelile. Aseara m-am apucat sa golesc o comoda sa o pregatesc pt. lucrurile lui Dulci. Si eu sunt asa de nerabdatoare si ma gandesc ca mai este asa putin.... Va doresc o saptamana minunata! Layla & Dulci
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata, dragelor! Eu am fost azi tare harnica si m-am trezit de dimineata ca sa ma duc sa-mi fac analizele de sange si urina. La ora asta deja m-am intors, iar diseara pot sa-mi iau rezultatele. Sper sa fie totul OK. Sa vedem cum stau cu Ca pt. ca azi noapte cred ca am avut vreo trei carcei. A fost f.f.f neplacut, abia adormeam si iar durerea aia ascutita de nu te poti misca[bang]. Azi este prima zi oficiala de concediu[bis]! Deja am program de vizite si plimbari. O sa profit la maxim de perioada asta de libertate de miscare pt. ca dupa ce se naste bb... va mai dura pana vom putea din nou sa ne miscam in voie. Fetele care veti naste cu cezariana aveti mare grija la anestezie si cu anestezistul pt. ca verisoara mea care a nascut saptamana trecuta are niste dureri infioratoare de cap. Ei i-a facut anestezie rahia, deci nu a fost anesteziata total, dar urmarile sunt f. neplacute, iar cu ea in salon mai sunt inca doua fete care se simt f.f. rau dupa aceasta anestezie. Stiu ca anestezistul este f. important ca sa nu te simti rau dupa nastere, asa ca interesati-va care e suma pe care trebuie sa o dati pt. ca e pacat sa nu va puteti bucura de venirea pe lume a lui bb din cauza durerilor groaznice de cap. Lia, nu te mai necaji cu greutatea, tu ai luat suficient pt. bb. La mine sunt convinsa ca am pus zdravan si pe mine, nu doar pe burtica. Asa ca fii fericita. Burtica ta este f. mare, deci bb a luat cat ii trebuie din cele 8 kg. Despre daca am spus rudelor: da, noi le-am spus de la inceput tuturor. Era prea mare bucuria ca sa pot tine in mine o asa veste. Eu sunt f. vorbareata si nu ma pot abtine la chestiile astea. Asa ca toata lumea e informata, dar nu am avut parte de sfaturi binevoitoare decat referitor la a nu lua nimic copilului pana se va naste. Dar ei au zis, ei au auzit, inclusiv parintii mei. Adina, de unde ti-a intrat in cap ca ai baietel??? Asteapta pana maine si vei fi sigura, nu te mai lua dupa ce-ti spun cei din jur! Diana, ai terminat cursurile de la Giulesti? Crezi ca sunt cu adevarat utile? Spune-ne si noua daca ne recomanzi sa ne ducem. Pupici si haideti la taclale[grup]! Adriana [gravi]in 30 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si MII DE MULTUMIRI ptr toate urarile de Sf Andrei - Adriana mi le-a transmis de la toata lumea. Andra [s][s] sa fi sanatoasa, fericita si sa ai o nastere usoara cu un bb super sanatos [flo] Adina - multumesc de SMS - ai fost tare draguta - a fost primul SMS primit de ziua noastra. A fost tare frumos - sambata am avut o mica petrecere de ziua noastra - Andrei a fost tare incantat de toate cadourile si s-a jucat cu prietenii lui - era asa de fericit iubitul lui mami [mamica] Mi-a adus flori si mi-a spus La Multi Ani !!! Altfel, zilele petrecute acasa au fost f binevenite - ne-am odihnit, am mai facut treaba prin casa si in general am cam vegetat. Stiti ca si eu ieri tot musaca am facut - a papat Andrei 2 portii [olala] Ieri seara am fost si noi in vizita si ne-am simtit tare bine. Astazi de dimineata am fost si ne-am facut ultimul set de analize - sper sa fie totul super bine - pe 10.12 luam rezultatele. Ieri noapte am adormit abia la 02.00 [:D] cred ca juca [box] iar astazi de dimineata abia ma mai trezeam... Apropos de kg - eu am luat 15 kg pana acum - am 70 kg - m-am cantarit ieri si am fost tare fericita ca acum aproape 1 luna aveam 69 kg, asa ca stand acasa nu m-am ingrasat f tare. Morala ? Carmena am fost tare emotionata cand am vazut ca esti in 37 sapt - la termenul acesta l-am nascut pe Andrei acum 4 ani si 2 luni. Noi suntem astazi 2 persoane pe acelasi calculator, asa ca ...o sa mai intru pe forum cand mai pot insa va pup pe toate, va doresc tot binele din lume si sa auzim numai de bine. Andra cu burtica de 31 saptamani si Andrei (4,3 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia,esti simpatica! Aud o gramada de burtici care se vaita de prea multe kg( eu am luat 22! [bang]) si tu care ai luat ca la carte, nu esti multumita ...Sau vrei motive sa mergi la [bicla][bonjovi][hop][;)]Ca sa stai linistita, am cunoscut o persoana care a luat toata sarcina 4 kg,a avut sarcina toxica, si toata lumea spunea ca nu e dezvoltat bb(nu era vremea ecografelor). Si bb a avut la nastere 4.2 kg, acum este un barbat de 2 m si cred 100 kg. Biata mamica, slabise toata sarcina, ca luase bb tot ce era mai bun din organismul ei! Si cica asa se intampla, el isi ia ce e mai bun, stai linistita, ca sunt hotomani, dragii de ei! Sa ne spui ce ai facut la control, maine! Adina, noi am luat pt bb totul pe bleu(patut, lenjerie, prosoape, cadita, lighenus) -si ieri a primit si primele hainute din viata lui,tot cu variatiuni de bleu, i le-a adus nasa, care mi-a spus ca in ticneala noastra, sa nu luam hainute, poate lasam baietul in putzica goala! As ca astazi le spala mami, si le pregateste pentru scos bb de la spital.[;)] A, si fratele meu, care e mai mic cu 5 ani decat mine, cand avea vreo 2 ani, il imbraca mama in rochitele mele, si imi amintesc si acum, ca-mi era atat de drag, toata lumea spunea ca am o surioara dragutza! [:D] Dar stai linistita, ca eu cred ca este fetitza-ne spui tu maine, si vezi ce faci cu lacrimile, ca se pare ca vom avea nevoie de cateva si pentru dupa![:D] Andruska, se pare ca si bb al meu va veni tot la 37 sapt si putin. Ma rog la Dumnezeu sa fie totul bine, sa fie si el putin grasunel, nu slabutz, si sanatos, asa de aproape mi se pare momentul... Va pupicim, Carmen[gravi] si bb[bibe] sapt 37
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmena stai linistita ca asa cum ai spus si tu, ei isi iau tot ce trebuie de la noi si ne lasa pe noi vai de capul nostru. Bebeul o sa fie bine si dezvoltat normal - Andrei a stat 2 zile la incubator - asta a fost singura chestie insa in rest...ce sa mai zic, l-ai vazut si tu nu ? Mai fetelor nu mai plangeti ca zau ca plang si eu cu voi asa din simpatie si dupa aceea nu ma mai opresc.... Lia te sun putin mai incolo sa vad ce faci, asa ca sa aud o voce vesela si optimista la celalalt fir al telefonului, da ? Va pupicesc cu drag pe toate Andra cu burtica de 31 saptamani si Andrei (4,3 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna burticilor! Helen nu fi necajita in legatura cu sexul. Am patit-o si eu la fel. La 20 de saptamani era fetita. La 26 de saptamani era baietel. Am fost distrusi, mai ales sotul mau care isi dorea sa se vada pampersul de sub rochita. La 32 de saptamani bb-ul isi tinea piciorusul chiar acolo si nu se prea vedea bine, dar dr a zis ca parca e fetita. Pe cand ne obisnuisem cu gandul ca e baiat, acum era fetita. La 34 de saptamani (adica vinerea trecuta) am fost la eco si 100% este baietel. Deja avem toate culorile de hainite. Scorul este 2-2. Important este sa fie sanatos. Va sarut pe toate burticile. Otilica 35 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce mai faceti fetelor? Eu incerc sa finalizez lista cu ce cumparaturi trebuie facute pt Arturici cat stau eu in spital. La un moment dat a postat cineva (imi cer scuze dar nu-mi amintesc cine), o listuta cu trusoul bbului. Aveti idee pe unde este acea lista? Sau se mai poate, daca o are cineva s-o mai dea o data "publicitatii"? Multumesc, Ioana si "Arturicii - sapt 32" [*][*]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...