Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de ian-feb 2004 (19)


vilma

Recommended Posts

sa va spun si eu ce lista mi-adat mie de la maternitate : pt bebe - 6 salopetele - 3 brasiere de lana - 4 tampoane pt buric - manusi pt bebe sa nu se zgarie - 1 pachet de srvetele umede - 6 barbite - 2 prosoape de baie - 1 flacon apa de toaleta - gel pt corp si par - un flacon lapte de toaleta - si o saloptea pt scos afara pt mama - 3 camasi de noapte - servetele de toaleta - o pereche de papuci - 2 sutiene pt alaptat - necesarele pt toaleta - sapun - uscator de par - 12 slipuri de folosinta unica - 5 pacehete de tampoane - 100 comprese sterile pt sani - si tampoane speciale pt sani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Vai, ce mult ati scris de cand nu am mai intrat! Azi nu am avut timp deloc sa ma uit pe forum. Am intrat in focuri de dimineata: bugete, forecasturi, plan de actiune... M-am mai eliberat putin ca sa va zic ultima "incurajare": matusa unei colege de-a mele tocmai a nascut un baiat, dupa ce ca toata sarcina la eco i-a zis ca e fetita. Cica doar la ultima eco (la 9 luni) i-a zis ca e baiat.Asa ca Adriana, ce sa mai cred? Carmena, fetele de la nov-dec au nascut ce le-a iesit la eco? Sau s-a intamplat si la ele sa fie pe dos? Ioana si Layla, dar dupa ce nasteti ne spuneti numele frumosilor, da? Ca am o pana de inspiratie la capitolul asta... Andruska, bine ai revenit. Ne era dor de tine, sa stii. Lia, tine fetita bine, ca vezi ca e penurie de fetite. Cine zicea, parca Adriana, ca atatia baieti se nasc daca se apropie un razboi...Doamne Fereste. Incerc sa mai intru, dar e infiorator. Abia am avut timp sa halesc ceva. Pupici multi, Adina+BB27W
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem cam obositi - ieri noapte nu prea am dormit si suntem treziti de la 6.30 ca am fost la analize. La servici a fost tare bine- am avut multa treaba si timpul a trecut f repede. Ne pregatim sa plecam acasica unde este cald si bine. Adina multumesc ptr urari - si mie imi este dor de voi cand stau acasa. Noroc cu Adriana ca ma tine la curent cu ce se intampla pe forum. Am vorbit astazi cu Ramona si este relativ bine - daca se misca o doare jos si are contractii B-H. Doctorul i-a spus ca este normal mai ales ca bb-ul ei s-a intors deja cu caputul in jos. Pe 10.12 se reintoarce la birou si era bucuroasa ca o sa mai aiba activitate. Cand am sa mai vb cu ea, am sa va tin la curent - sau orice vorbeste cu oricine care nu este pe forum !!!!!!!! Carmena ce faci ? Cum te simti ? Ma gandesc la tine si te rog ai incredere ca totul o sa fie bine. Am emotii de parca eu nasc acum, nu tu.... Noi plecam sa cumparam niste saratele ca ne este pofta si dupa vine tati sa ne ia. O seara cat mai placuta si odihnitoare, Andra cu burtica de 31 saptamani si Andrei (4,3 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, mamicutzelor! In prima mea zi de concediu am dormit ca o valiza. Nu stiu ce-am patit, dar am dormit de la 12.30 pana la 15.30. Asta da somn! Sa speram ca voi dormi si la noapte. Azi i-am pis lui Rares Anotimpurile de Vivaldi si vreau sa va spun ca a miscat mai tot timpul, insa destul de domol. Oare aude si ii place? Am citit ca este f. bine sa ascultam muzica linistitoare atunci cand bb este in burtica. Mi-a povestit o verisoara ca s-a deschis la Sala Dalles expozitia de cadouri de Craciun si ca exista un stand special pt. bebei. E deschis dupa ora 10. Maine dau neaparat o tura pe acolo. [pup][pup][pup] Adriana [gravi]in 30 de saptamani PS:Iata o lista mai veche in care scrie ce lucrusoare ne trebuie pt. bb, in general: Pentru transport si mers afara: - sacosa cu saltea (se poate pune si in carucior cu ea) sau dispozitiv de carat pe bebe pe burta (port-bebe, marsupiu, batic gen Didymos) - carucior de copii (cu saltea) - 1 paturica de lana sau termoizolatoare - 1 plapumioara (iarna) Pentru masina de preferat un scaun special sau sacosa cu saltea (in Romania momentan nu este obligatoriu) Pentru infasat (adica schimbat scutec!): - 3-4 pachete de scutece pentru nou-nascuti sau 30 de scutece de bumbac 100% - 1 pachet de servetele umede (se poate folosi si apa de la chiuveta) - 1 pachet de servetele uscate - 1 crema pentru pielea iritata de pe fund - pudra Pentru locul de infasat: - 1 salteluta - 1 masa de infasat, daca se poate si cu sertare - ustensile pentru ingrijitul pielii - cos de gunoi pentru scutecele murdare Pentru baie: - 1 vana de copii (cu suport pentru vana mare) - termometru de baie - sapun si sampon de copii - 2 prosoape 1mX1m (eventual cu gluga) - ulei de bebe si crema pentru incheieturi - crema de fata - forfecuta de unghii - perie de cap si piaptan - betigase de urechi speciale pentru copii (eu nu le-am folosit) Pentru dormit: - pat cu gratii sau cos de nuiele sau leagan etc. - saltea - ceva de acoperit - plapumioara, sac de dormit - perina foarte plata (nu e chiar necesar de la inceput) - 2 seturi de asternuturi potrivite cu marimea patutului. Daca e marime prea mare, bebelusul se pierde intre ele - 2 bucati de material impermeabil 50 X 70 cm - 1 paturica din lana sau termoizolatoare 80 X 80 cm. Marimea 100 X 135 cm e prea mare pentru inceput - sticla calda - mobile, jucarie care canta, animal de plus ... (ii ajunge 1 in pat deodata) - baby-phone Pentru papica (daca crezi ca trebuie - poti sa le folosesti si mai incolo, dar mai putine): - 3 biberoane cu capac - 6 tetine pentru lapte - 2 biberoane pentru ceai - 3 tetine pentru ceai, cu gauri mai mici - 1 perie de curatat biberoanele - lapte praf - husa pentru biberoane sau termos - aparat de sterilizat biberoane pentru microunde sau prin fierbere - 2-4 suzete - 6-8 babetici - eventual un incalzitor de biberoane Imbracaminte: De obicei bebelusii cresc repede si de aceea nu trebuie cumparate prea multe haine din marimea cea mai mica. O imbracaminte trebuie sa fie mai bine mai mare decat mai mica. - 6 camasi/body-uri - 6 - 10 bluzite, depinde de sezon - 6 strampleri - geaca mai groasa pentru afara - 2-3 caciulite din bumbac - 2-4 pijamale (body cu maneca scurta/lunga si cu ciorapi) - ciorapi - pantofi (iarna) - ciorapi lungi (iarna) - fular (iarna) Altele care sunt bune pe langa casa parintelui: - lingurita (de preferinta numai a bebelusului) - babyphone - termometru pentru copii - termometru de camera - spirt medicinal, pansament steril (pentru buric) - paracetamol pentru copii - ceai de musetel - covoras impotriva alunecarii in cada mare, in cada mica ajunge si un scutec - unde e nevoie, mai ales in cazul caloriferelor - dispozitiv de umidificare a aerului (vas cu apa rece) - pompita pentru nas - etajera pentru carticele/jucarii - resou (electric) pentru masa de infasat - dulap pentru lucrurile bebelusului Ceea ce nu am folosit: - baldachin Pentru mai tarziu: - scaun inalt sau scaun de prins la masa - tarc - olita - capac pentru WC
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ooofff ce ma doare capul![bang] Ma pregatesc sa ma duc acasa. Azi am avut o zi groaznica. Adriana, am auzit si eu ca e bine sa-i pui lui BB Vivaldi, si sa-l urmaresti cum se misca. Se pare ca aud ei ceva...dirijorul lui mama! Sa ne spui maine ce ai gasit bunut pt puiuti la Sala Dalles. Plec acasica, Va pup, Adina+BB27W
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fabi, Adriana, Va multumesc pentru listutze! A aparut bancnota de 1.000.000. In 1947 a avut Ro bancnota de aceeasi valoare dar a "trait" doar 5 luni si cu ea se putea cumpara ... o paine. Ce cumparati partenerilor de [aho] Mos Nicolae? Eu nu stiu ce sa iau si cum nu pot iesi din casa trebuie sa desemnez pe "mosu'" sa aduca. Cand faceti bradul? Eu nu mai am rabdare...[pegeam] Ioana si "Arturicii - sapt 32" [*][*]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, azi am fost a doua oara la gimnastica pt. gravidutze, deci de abia am inceput-o. Am facut tot intinderi de toate felurile, gimnastica pt. perineu ... In plus ne-a povestit cum actioneaza muschii uterului si colului la contractii, care sint urgentele la care trebuie sa fugm la spital. N-am facut azi respiratii ca nu stiu ce problema avea, dar cred ca de data viitoare. Eu cred ca orele astea o sa-mi foloseasca, mai ales ca acasa mi-e lene tot timpul si nu stau eu sa fac atita miscare (exceptind gospodaria, dar nu e acelasi lucru). Mai merg vineri la 12, daca vreti veniti si voi, sau daca nu, va pot da nr. ei de tel. si vorbiti direct cu ea cind sa mergeti. I-am pus si eu Beethoven lui bb intr-o zi cind nu miscase 3 ore si intrasem in panica si a inceput parca sa danseze in stinga si in dreapta. In alta zi era la radio o manea enervanta, era radioul mai departe si mi-era lene sa ma duc sa-l inchid si bb a inceput sa loveasca cu picioare. De unde am dedus ca Beethoven i-a placut, dar maneaua, ba. Pupici. Diana - sapt.35 Diana si bebelushul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...