Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de ian-feb 2004 (19)


vilma

Recommended Posts

Buna seara, burticutze[flo]! Si pe mine m-a cam durut capul azi cred ca de la cat somn am bagat[bang]! De maine trebuie sa ma plimb mai mult, sa ies la aer. Fetelor, sper sa va foloseasca listuta. Uite, mai postez una pt. mamici, ca tot trebuie sa ne apucam de bagajul pt. maternitate: MAMICA - bagajel pentru spital - adeverinta de plata a contributiei la asigurari sociale de sanatate vizata de casa de sanatate - buletin (copie dupa buletin) - certificatul de casatorie (sau cel de nastere pentru cele necasatorite) - 3 camasi de noapte cu nasturi multi in fata - halat - 3-4 perechi de sosete flausate cu elastic mai moale - 2 sutiene speciale de alaptat(Jolidon) - 6 perechi de chiloti mai mari - papuci caldurosi si neaparat foarte comozi - slapi pentru dus - trusa cosmetica personala(sapun, gel de dus, sampon,balsam de par,crema de corp, crema de fata, perie, periuta+pasta, deo stick, hartie igienica daca este cazul si nu este la spital etc.) - 5 aparate de ras de unica folosinta - prosoape:2 mari+2 mici - tacamuri(lingurita, cutit, furculita, lingura) si cana si farfurie - servetele simple si servetele umede - servetele Domestos(pentru colac la baie) - medicamente: -fiole de calciu -algocalmin-fiole+pastile -pansamente sterile -tampoane ultra sau night-done -tampoane 3 mm normal - done -2 pachete de vata mari si numai de la farmacie -Rivanol -supozitoare cu glicerina -Proctolog -Garmastan -ceai de galbenele -Pompa de lapte -Tampoane pt. sani Diana, vreau neaparat sa merg si eu cu tine vineri la gimnastica. Pot sa vin asa, pur si simplu cu tine? Si ce-mi trebuie acolo, echipament, prosop, etc.??? Poate imi dai mai multe date. Dar de venit vreau neaparat. Tu cu ce mergi pana acolo? Poate mergem chiar impreuna pt. ca eu stau la Politehnica. Ioana, avand in vedere ca bugetul este planificat f.f. strict pana in februarie, la venirea lui bb, Mos Nicolae o sa fie mai mult simbolic. Eu m-am gandit sa-i iau sotului meu un CD: a aparut unul cu muzica de petrecere cu Gheorghe Dinica si inca un actor (parca Stefan Iordache???). I se face reclama acum la radio, iar melodiile sunt din acelea adevarate. Bineinteles ca o sa-i pun si nuielusa poleita si legata cu fundita, doar Mos Nicolae aplica si cate o corectie[;)]! Altfel o sa ma mai uit maine la Sala Dalles, poate imi vine o alta idee, depinde de oferta lor. Fetele din Cluj, unde ati disparut in ultima vreme??? Inteleg una, dar asa, toate[:(!]??? Sper ca sunteti bine si asteptam vesti de la voi[^]. Helen, ti-a trecut supararea? Hai, da-ne un semn de viata si spune-ne ca deja ati ales nume pt. baietelul vostru[:D]. Fetelor, nu stiu ce am dar de cateva zile ma simt f. rau seara, inainte de culcare. Parca ma umfla cineva cu pompa (mi se face burtica imensa), simt ca ma sufoc, ca nu mai am aer. Nu mananc mult, chiar am grija sa nu-mi mai umplu stomacul nici macar cu apa si degeaba. E o senzatie tare urata si ma foiesc o gramada de timp in pat pana adorm[haibat]. Dimineata este totul ok, burtica e mai mica si pot respira in voie. Numai seara mi se intampla. [pup][pup][pup] Adriana [gravi]in 30 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Adriana, poti sa vii cu mine, i-am si zis tipei ca s-ar putea sa mai vina niste fete, in mod normal, eu ma duc imbracata gata in pantaloni de trening si un tricou, acolo e destul de cald. Ma imbrac si asa destul de greu ca sa mai schimb tinuta de oras cu tinuta sport si invers. Inauntru ne descaltam. Eu imi iau cu mine un prosop mai maricel ca sa-l pun pe saltea cica sa nu stau cu capul unde stau si celelalte fete. N-am eu jene din astea, dar daca asa mi-a zis ... sint ascultatoare. In cameruta are si wc. Pe mine ma duce sotul cu masina, trecem pe la apaca, asa ca poti sa-mi dai nr. de tel., te anunt cind plecam de acasa, ne vedem la apaca si te ridicam de acolo. Si inapoi la fel, venim cu masina. Referitor la dormit si eu ma sufoc cind ma culc. Incearca sa mai pui o perna sub cap, sau sa-ti pui mai multe perne, astfel incit sa-ti ridici bustul mai sus. Cred ca asa bb nu-ti mai apasa pe ce nu trebuie. Oricum trebuie sa te astepti sa dormi din ce in ce mai prost. Eu mai recuperez ziua. Pupici. Iti trimit o privata. Diana si bebelushul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Eu am avut o zi groaznica la birou, (daca nu vreau sa stau acasa asa imi trebuie) ne-a venit controlul pt. recuperare de TVA si ne-a frecat ca pe hotii de cai. Noroc ca pe mine contabila sefa m-a lasat in pace ca ii spuneam ca intru in concediu in secunda 2.Oricum a trebuit sa facem niste situatii ca astora trebuie sa le dai mura in gura, in orice caz am obosit. Am cazut lata cand am ajuns acasa, am adormit un pic si toata noaptea nu o sa pot dormi. Adriana si eu am aceeasi problema ca si tine, nu mananc mult seara dar am un gogoloi in capul pieptului si nu pot adormi. Am incercat si cu mai multe perne sub cap, dar degeaba. Adorm intr-un final pe o parte dupa ce il pacalesc pe "Maria SA BB". As vrea sa merg si eu la gimnastica saptamana viitoare cu voi. Vineri nu pot, ca sunt la birou, oricum mai vorbim. Singura problema este ca nu am pantaloni de trening care sa ma cuprinda, doar sa iau o pereche de la sot. Lavv am vazut pozele. Ce burticuta frumoasa. Si tu te-ai casatorit tot in iunie 2001? Ce coincidenta!!!!!!!!! Mi-am printat si eu listutele cu necesarul pt. maternitate si din toate cred ca o sa fac o listuta proprie. Ca sa luam tot ce scrie cred ca trebuie sa plecam la spital cu vreo doua geamantane. Noapte buna, Layla & Dulci
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara tuturor! Adriana, Clujencele n-au disparut, dar cel putin eu, sunt mai lenesa la scris, dar de urmarit, va urmaresc zilnic. Cu Cris si Corina, ne intalnim saptamanal la cursurile pentru mamici. De astazi am intrat in concediu si sunt foarte fericita ca am scapat de o gramada de griji si probleme. Asa ca pot sa petrec mai mult timp in favoarea mea si a bebitei - s-o mangai, sa-i vorbesc, sa-i pun muzica, sa fiu atenta la toate reactiile si miscarile ei. Azi am avut o zi plina - am fost sa cercetez magazinele cu lucrusoare pentru copii si bine-nteles, nu m-am putut abtine sa nu cumpar cate ceva - un body si trei salopete. M-am uitat si dupa paturica, asternuturi, material pentru draperie si perdea, dar deocamdata nu am gasit ce sa-mi placa. Dar mai sunt si alte magazine si zile de plimbareala... Am facut-o si pe Mosu, i-am luat sotului, printre altele, o masinuta - VW broscuta - este un fan al acestor masini, iar pana sa-si cumpere una adevarata, va trebui sa se multumeasca cu una la scara redusa si pusa in vitrina (uneori, se pare ca n-am trecut de stadiul de copii). Tot azi am fost si la d-na doctor, la eco, si ne-a confirmat ca e tot fetita (eu aveam dubii in aceasta privinta). Mi-a mai spus ca-si va face aparitia in jurul datei de 10 - 12 februarie. Asa ca mai am doua luni si un pic pana s-o pot tine in brate [bb]. Abia astept acel moment! Aseara am fost sa vedem focurile de artificii; pe langa faptul ca a fost foarte frumos, a fost si zgomotos, ceea ce nu i-a prea placut bebitei. Dar, i-am promis ca anul viitor va vedea si ea ce-i de vazut, nu va auzi doar bubuiturile! Va doresc o noapte linistita [nani], fara insomnii!!! Tatiana si Bebita 30 sapt (implinite azi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, Eu nu am adormit inca. Mi-am amintit sa va intreb ceva: ce facem cu dr. pt. BB, il inscriem la un dr. pediatru, se ocupa dr. nostru de familie, ne ducem la policlinica de care apartinem? Am auzit mai multe variante dar nimic concret. Poate voi sunteti mai informate. Pupici, Layla & Dulci
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, burtici deja mari, Noi astazi am fost la dr si din control a reiesit ca suntem bine...Mi-a spus ca incepand cu 20 dec (37 saptamani), copilul nu mai este considerat prematur si poate veni oricand, desi ideal ar fi sa vina dupa anul nou... Pe 12 mergem la eco...Abia astept sa-l vad din nou pe BB, ca nu l-a mai vazut mami de vreo 6 saptamni...si nu mai pot de dorul si de dragul lui! Legat de listeria dr sustine ca nu face probleme decat in primul trimestru de sarcina...Eu am citit altceva, iar sugestia ei a fost sa nu mai citesc... Legat de medicul pediatru...Am inteles ca nu poti iesi din spital daca nu spui numele si nr. de telefon al medicului unde va figura BB! Trebuie sa-i trimita fisa medicului ce il va lua in evidenta! Asta o stiu de la o cunostinta care a nascut acum 3 saptamani... In rest...sper ca toata lumea este OK... Pupici, Georgy (35 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata burtici, In primul rand sa facem urarea pt. Andra 28:[s][s][s]multa sanatate, nastere usoara si un [copil] sanatos si frumos!!!!!!!!!! De abia m-am trezit sunt varza de oboseala. Georgy multumesc de informatia cu pediatru. Fetelor daca tot trebuie sa ne alegem noi dr., un pediatru bun in Zona Militari cunoaste careva? O zi minunata la toata lumea! Layla & Dulci
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Harnicute, harnicute, nu prea pot tine pasul cu voi. Noi suntem bine acum, azi noapte iar ne-a fost rau, arsuri, balonari, chiar dureri de burtica...Nu vreau sa va intristez, dar sa stiti ca odata aparute problemele acestea nu dispar asa usor...mie mi se pare ca se inrautatesc. Chiar nu mai stiu ce sa mananc si cand, ca sa ne fie bine. Dimineata, intr-adevar, ne este bine. Mai este putin... Despre bagajelul de spital, eu l-am facut, si sa stiti ca intr-adevar am doua valijoare, e drept nu foarte mari, dar nici gentute...Ma intreb daca voi folosi tot ce am pus acolo... Adina, da, la fetele de nov-dec pana acum s-a respectat cam ce a spus ecograful, pentru cele care au vrut sa stie dinainte sexul bb-ului. Poate se respecta in continuare...[;)] Mai vorbim putin mai incolo, sa vedem ce ati mai facut. Carmen[gravi] si bb [bibe]in sapt 37
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata dragi burticute, Mie foarte dor de voi . Din pacate nu am reusit inca sa-mi bag acasa internetul si de putoare ce am fost nici la un internet cafe nu am fost . Ceea ce ma bucura e ca vad ca voi scrieti mult. Acum am venit sa-mi fac analizele si m-am oprit la biroul sotului meu si din pacate nu am timp sa citesc tot ce ati scris. Sper din tot sufletul ca voi sunteti bine si bebicii vostri la fel. Noi in ultima saptamana am fost foarte raciti si nu prea m-am ridicat din pat si ne-am tratat cu ceai, lamaie vitamina C si gargara cu sare. ANDRA 28 [s] sa ai o nastere usoara si sa fii fericita si toate dorintele tale sa devina realitate. Cris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Layla ai intrebat de medicul pt bb, e bine sa-l sti dinainte. In 2000 cind am nascut eu, pe mine m-au intrebat ce medic va avea bb si adresa cabinetului. Apoi la externare au trimis biletul de iesire al lui bb direct la cabinet, si au anuntat ei acolo astfel incit chiar in dupa amiaza cind am ajuns acasa a venit mediul pediatru sa o vada, sa vada daca e bine. Sa fim fericite http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=tot+cu+animalute&mid=224&cid=1083
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...