Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de ian-feb 2004 (19)


vilma

Recommended Posts

Buna dimineata fetelor [bis] Andra [s] sa fi sanatoasa, fericita si sa ai parte de un bb sanatos si o nastere fff usoara !!!! Noi astazi de dimineata am cumparat primul obiect ptr bebe - un frumos biberon CHICCO de sticla cu un ingeras pe el. Sunt asa de incantata de nu mai pot [wow]. L-am vazut in vitrina la farmacie si nu am putut pleca de acolo pana nu l-am cumparat. Sa fi vazut ce zambet avea pe fata farmacista [:X] Noi ieri noapte am dormit super bine si super repede - eram franta de oboseala, mai ales ca aseara dupa ce am venit de la serviciu am fost in vizita la soacra mea unde am stat pana la 21.45. Cand am ajuns acasa nu stiam cum sa ma bag in pat mai repede. A venit Andrei si mi-a spus Noapte Buna si am adormit. Referitor la doctorul de famile, eu stiam ca spitalul trimite automat informatia la policlinica de care apartii. Cu Andrei asa am patit - a doua zi m-am trezit cu dr pediatru la usa, nici nu stiam de unde este si ce vrea de la mine. Listuta este f folositoare - am sa ma apuc sa strang toate copiile si actele si sa le am gata ca niciodata nu se stie, nu ? [olala] Apropos de Mos Nicolae - eu am sa ii cumpar sotului un album foto - ca el este innebunit cu pozele. Si noi tot din cauza bugetului stramtorat anul acesta o sa o lasam mai moale cu cadourile. Va pupam pe toate si va asteptam la taclale Andra cu burtica de 31 saptamani si Andrei (4,3 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns
'Neata, dragelor! [bum][batetoba][bis][cri][harp][cheers][cor][disco][bere][papica] [s][s][s][s][s] Andra28, La multi ani!!! Sa fii sanatoasa, fericita si iubita, sa ai parte de o nastere usoara si un bb sanatos si mancacios!!! Bun revenit fetelor din Cluj, chiar nu mai stiam nimic despre voi! Bine ca este totul ok si doar lipsa de timp sau de internet v-a facut sa lipsiti. Noi am mai fost la o intalnire cu burticoasele de ian-feb (in Bucuresti) si gasiti pozele in capitolul anterior (cred!?!?). Layla, eu chiar nu stiu nimic despre chestiunea cu dr. pediatru, dar am o vecina cu o fetita de 6 luni si o s-o intreb pe ea. Cum aflu de un medic pediatru in Militari, iti spun. Tu cat te mai duci la servici? Diana, am notat nr. tau de tel. si o sa vorbim. este f. bine asa cum ai zis tu sa ne vedem la Apaca. Din fericire eu mai am in casa o pereche de pantaloni de trening care sa ma incapa[:D]. Asa ca ne vom vedea vineri. Carmena, ai si altceva de adaugat la listuta pt. maternitate fata de ce am postat noi pe topic??? Sa ne spui vineri ce-ati hotarat in legatura cu data nasterii. Abia astept sa vii si sa ne povestesti cum a fost nasterea baietelului tau[hop]. Lia, unde esti? Cand ne vedem? Astept un semn de viata de la tine pe PM. Si eu am un joculet pt. tine, Captain Claw [^]. Adina, iarasi ai multa treaba la birou??? Azi e ziua cea mare cand mergi la eco 3D. Abia astept sa dezlegi misterul: fetita sau baietel[olala]! Sa fie cum vrei tu!!! [pup][pup][pup] Adriana [gravi]in 31 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am aparut si eu la servix. Naspa! Da' ce vivace sunteti voi, Diana si Adriana! Sport, natura, sanatate!Va invidiez. Eu - leguma. Carmena, chiar asa ai 2 valize pt spital? Va mutati toata garderoba...Layla, si tu? Pentru 3 zile? Andruska, eu am intrat in ceata cu medicul pediatru. Cred ca am sa caut de pe acum; ne tot gandeam noi ca trebuie, dar nu credeam ca trebuie sa stii inca din spital...Eu, de ex, nu cred ca tin de nici o policlinica. Am doar medic de familie, care are cabinet in blocul meu. Dar bine ca mi-ati zis; sa ma pregatesc... Da, Adriana, azi e ziua de eco. La 5. Va scriu maine ce si cum(ca in seara asta nu am calculator; imi pleaca sotul la Brasov). Pupici, Adina+BB27W
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor din Dr Taberei, nu vreti sa ne vedem vineri dupa orele de gimnastica ale Adrianei si Dianei ? Sa zicem pe la 15.00 ? Sau vreti sa dormitati ? Mi-ar pare tare bine sa ne putem intalni - Lia as putea veni sa te iau de acasa - ca sa te simti in siguranta cu alta gravidutza langa tine [:D] Eu as pleca mai repede de la birou si as putea...daca nu, ne vedem altadata, poate saptamana viitoare. Asteptam opinii [^] Andra cu burtica de 31 saptamani si Andrei (4,3 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata(desi mai curnd e buna ziua...).Am aparut si eu.In dimineata asta m-am trezit destul de tarziu,asta pt ca m-am mai trezit odata la 5.30 dimineata-ma chinuia o masea si mai aveam si arsuri...Daca e sa ma iau dupa superstitii fii-miu o sa fie un paros(cica asa se zice,cand ai arsuri ii creste parul lui bb). M-am distrat pana acum cu un programas destul de fain,care-ti calculeaza ovulatia,cand ai ramas gravida,sexul copilului si data probabila a nasterii.Adresa de pe care puteti da download este www.femta.com sau cautati-l pe google.Il puteti folosi gratuit 50 de zile. Adina Iulia bafta la echo si sa fie cum vrei tu(dar mai ales sa fie sanatos bb).Cred ca iti dau un tel.diseara sa-mi spui ce a zis dr. In rest toate bune si frumoase.Cavalerul meu nu se mai agita asa mult(cred ca e somnoros)dar din cand in cand imi mai da un sut sa-mi reaminteasca existenta lui (nu ca as putea uita...). Ce va doriti de Craciun? Va pup pe toate burticoasele si sa ne reantalnim cu bine Adlemi si BB baiat de 28 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ASTA APROPOS DE VACCINUL ANTITETANOS Deoarece am raspuns odata la o intrebare pe aceasta tema, in acest forum doar voi relua acel mesaj - scuze pentru cei care l-au citit in 3.11.2003, dar in alt forum: "Se pare ca medicii nu prea mai citesc cartile de specialitate, asa ca va voi scrie ce am gasit pe tema vaccinarii antitetanice: La noi in tara, imunizarea activa antitetanica la copii peste 14 ani si la adulti se face in felul urmator: primovaccinarea se face cu ATPA in 2 doze de 0,5 ml im. (intramuscular) la 4 saptamani interval; revaccinarea I se face dupa 1 an cu 0,5 ml ATPA im. Revaccinarea II se face la 5 ani de la prima vaccinare tot cu 0,5 ml ATPA im. Se recomanda sa se faca periodic la interval de 10 ani o doza de rapel la toate persoanele si o doza de rapel in cazul unei plagi tetanigene. Se recomanda de asemenea o doza de rapel inaintea operatiilor pe abdomen. Gravidele depistate ca nevaccinate vor face revaccinarea antitetanica. In acest caz, prima doza de ATPA se face la 7 luni jumatate a primei graviditati cu 0,5 ml im. Revaccinarea cu ocazia unei sarcini ulterioare se face doar daca au trecut peste 10 ani de la ultima revaccinare primita. ATPA = anatoxina tetanica purificata si absorbita. (BOLI INFECTIOASE – VOL II M. VOICULESCU, 1990, pag 581)" Nu afecteaza pe bb, ci din contra, ii creste imunitatea antitetanica. Nu este in legatura cu nasterile in "conditii de igiena precara", ci cu faptul ca in cursul nasterii apar diverse plagi (in special la cezariana care este o operatie pe abdomen !!!), potential tetanigene si, stiti cum se zice - paza buna trece primejdia rea !!! Faptul ca anumiti medici nu il fac din comoditate, lene sau alte motive... asta dovedeste gradul lor de interes sau / si profesionalismul lor !!! Adina bafta multa la echo si sa fie ce iti doresti si sanatos sa fie !!!!!!!!! Adlemi apropos de arsuri - si eu le-am avut cu Andrei si chiar a fost super paros la nastere. O fi doar coincidenta - sau chiar superstitiile se adeveresc ? Pupici la toata lumea, Andra cu burtica de 31 saptamani si Andrei (4,3 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, mi-a fost dor de voi. "La multi ani!" (cu intarziere) pentru toate sarbatoritele si sarbatoritii. Sa fiti sanatosi si sa aveti numai bucurii! Am ajuns si eu la serviciu dupa mai bine de o saptamana de concediu. Noi am invatat... pe 1 si 2 am dat niste examene si acum incercam sa ne revenim. BB a fost cuminte chiar prea cuminte pana la examene. Dupa aceea a fost destul de agitat - mami nu s-a stresat prea tare - eu am zis ca s-a bucurat ca o sa fie si mami mai libera. Aseara nu puteam sa adorm si-mi tinea companie cu cate o lovitura. Nu mai tin minte de la ce volum nu am mai intrat, insa de dimineata am citit tot volumul curent asa ca sunt cat de cat la zi. Am remarcat ca mai multe burticutze au gatit musaca - eu de vreo saptamana ma gandesc la musaca si azi am luat masuri asa ca maine seara o sa gatim musaca. Doctorul nostru ne-a zis ca bb e fetita. E un doctor destul de bun, dar el parca e prea sigur. Noi insa am zis de la inceput sa nu ne facem iluzii... Suntem foarte lenesi - nu ne-am gandit la nume, la cumparaturi - mai avem ceva timp, dar trece repede... Stiu ca s-a mai discutat, dar a facut cineva vaccinul antigripal? Eu as vrea sa-l fac, l-am cam amanat sa implinesc 30 de sapt. Eu am tot facut acest vaccin de vreo 3 ani si nu prea am avut probleme cu gripa. Eu as mai vrea sa vin si in ianuarie la serviciu si ma gandesc ca o imunizare mi-ar prinde bine. Saptamana viitoare mergem si noi la control, o sa facem si ecografie. Abia astept sa vad ce mai face bb, cat mai cantareste ca burtica mi-a crescut. Inainte sa plec in concediu urma sa va intalniti... Pe cand urmatoarea intalnire? Eu stau in Titan dar ma simt destul de bine si as putea veni pe la voi prin zona. Sa aveti o zi buna si ne mai "auzim"! Simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...