Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de ian-feb 2004 (19)


vilma

Recommended Posts

Hello, burticute! Am aterizat si eu de la spital si am intrat sa vad ce ati mai scris (oho!). Sunt bucuroasa ca am gasit-o pe dr. si nici nu am asteptat prea mult. Ce e mai important: bebitu meu este f bine dezvoltat si tanti dr. mi-a zis ca e o sarcina aproape perfecta (vrajeala!) fiindca nu m-am umflat, nu am pete si nu m-am ingrasat. Acum vestile proaste: colul f scurt, bebitu e f. jos, in vagin, trebuie sa stau cat mai putin in picioare, nu am voie sa merg mult, mi-a zis sa nu cumva sa ma duc la cumparaturi prin magazine sau sa fac treaba prin casa, sa iau in continuare Supradyn, Scobutil si Utrogestan ca daca intrerup nu va fi bine si... ne vedem in primele zile din ianuarie cand o sa fac si ecografie (la Diagnosis; stiti ceva de clinica asta?). Si mi-a atras atentia de cateva ori ca daca nu o ascult atunci nu va fi bine deloc (e posibil sa mi se rupa apa chiar de sarbatori). Dar o sa fiu foarte cuminte si nu o sa fie nici o problema. Dr. mi-a dat si prenatalul. Cu asta ma duc la dr. de familie apoi la scarbici si apoi....linistita acasica. Mi-a mai zis ca, atunci cand stau in pat, sa-mi pun o pernuta sub fund. Vreau sa ne intalnim vineri!!!!! Nu stiu cum sau unde, dar vreau sa ne vedem. Si o alta noutate: m-am tuns! Cred ca e cea mai scurta tunsoare din viata mea; nu arat eu prea grozav, dar ma simt excelent. Fetelor va pup pe toate, imi pare rau ca nu am cum sa scriu fiecareia, asa cum am dorit, dar ma pun pe scris la noapte. Aveti grija de voi si de bebei si sa aveti o zi superba!!! Am uitat: ieri am vorbit cu Ramona, este in concediu de odihna, dar bineinteles ca nu sta locului, va pupa pe toate si spera sa ne vedem curand. Asa cum v-a scris si Andruska, bebita Ramonei s-a intors cu capsorul in jos si este f bine. Pupici inca o data, Lia si bebitu (de joi sunt in 32 de sapt. nu 33)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Simona, nu stiu ce sa zic cu vaccinul antigripal. Si eu l-am tot facut anii trecuti si nu am prins nici o gripa, dar anul asta nu il fac; i-am vaccinat pe toti din jurul meu, doar atat. Nu stiu cat e de verificat referitor la potentialele efecte secundare, gandeste-te bine si mai intreaba cativa medici inainte sa-l faci. Lia, ce bine ca bebita e bine![flo] Stim ca o sa fii cuminte si o sa ai grija de ea, sa nu iasa mai devreme din burtica. Diagnosis este pe langa fostul patinoar Floreasca, acolo merg eu la eco la Dr Pop. Daca vrei, am sa-ti dau mai multe detalii. Sunt curioasa cum iti sta tunsa...[olala] Andruska, eu nu stiam ca vaccinul antitetanos se face in luna a 7a. Stiam ca se face la orice operatie, in general, dar inainte de operatie. Desi ai dreptate...pana dezvolti tu anticorpii necesari...Nici mie dr nu mi-a zis nimic de el, am s-o intreb. Adina+BB27W
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza tuturor! (la 3 m-am culcat pt c-au Arturicii activitati sportive noaptea) Andra 28 LA MUUUULTI ANI !!!!!!!! cu toate dorintele implinite!!!!!! Adina - Sa fie sanatoasa nasa ta si bble la fel! - La ultima eco (14 nov - 29 sapt) Arturicii aveau fiecare 1.400. Acum nu mai stiu. Astept sa obtin, poate, o programare la Pop la eco si-am sa aflu clar cum stam. - Bancnota n-am vazut-o (TV-ul m-a informat) Adriana Starea de sufocare daca stai pe spate apare, din cate stiu eu, pt ca uterul apasa pe vena (cava parca) ta principala. Si nu mai primesti oxigen nici tu si nici bb. Incearca sa stai pe o parte (stanga de preferat), nu total, dar cat sa nu-ti apese burtica vena cu pricina. Layla Arturicii au pediatru din sapt 16. E un dr f bun, dr. Stanciu, lucreaza la Budimex dar are cabinet in Rahova. Eu l-am cautat in ideea ca daca vor avea probleme Arturicii la nastere sa ma stie si sa ne ajute. Prin el am gasit si neonatolog (atat la Pantelimon cat si la Municipal). Am incredere 100% in ce zice. A salvat multi copilasi de la moarte sigura. Adlemi - Un magazin cu peruci stii? Pt Arturici, care cred ca vor fi cheliosi tare (n-am arsuri deloc). [:o)][:o)] - [aho]Mosu vreau sa le-aduca Arturicilor sanatate si greutate.[:D] Andruska Multumim pt informatii. Despre Antitetanos mi-a spus med fam. Dar il fac numai dupa ce-mi da ok-ul ginecologul. Despre Antigripal: Stiu ca frecventa de dezvoltare a noi tulpini de virusi este f f mare. Asa ca poti avea nenorocul ca sa te vaccinezi azi dar sa te imbolnavesti peste 2 luni datorita unui nou monstrulet de virus. Deci e cam loterie zic unii medici. Azi imi fac bagajul pt spital (cu ce-mi trebe mie. Pt Arturici o sa mi le-aduca dupa ce se nasc). Sper sa nu trebuiasca sa-l folosesc prea repede (macar pana in 20 dec nu), dar sa fie facut ca stiu eu ce planuri au Arturicii? O zi frumoasa, Ioana si "Arturicii - sapt 32" [*][*]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Referitor la intilnire:eu nu pot vineri, nu vreti mai bine in weekend? Mi-ar pare rau sa va intalniti fara mine. Pleaseeeeeeeeee!!!!! Eu sunt la birou si astept sa mananc, am trimis un coleg sa ne ia aripioare de la KFC. Am mai vb. cu o mamica care a nascut in octombrie anul asta si mi-a confirmat ce mi-a zis Georgy: la spital te intreaba de numele dr. pediatru. Pupici, Layla & Dulci
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In weekend noi nu putem decat duminica dimineata. Daca stabilim pe duminica - poate tot la TIP TOP ? - Lia vin eu sa te iau, daca poti veni. Oricum vorbim la telefon. Sambata este Sf Nicolae: noi dimineata mergem la un parastas, la pranz la un botez iar seara mergem in vizita la cineva f drag noua:-) Va pupam si mai vb, Andra cu burtica de 31 saptamani si Andrei (4,3 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, burticoaselor[hop]!!! M-am intors acasa dupa lunga preumblare prin oras. Am ajuns la Dalles unde puteti gasi multe lucruri frumoase pentru cadourile de sarbatori, insa oferta este mai slaba decat in alti ani. Este deschis si un stand de la babycomfort cu lucrusoare pt. bebei, dar produsele lor le puteti vedea si pe net. In rest multe jucarii, lumanarele, figurine oameni de zapada si mosi craciuni, decoratiuni, bijuterii de argint, pulovere, etc. Daca va duceti aveti grija cu ce va imbracati pt. ca inauntru este cumplit de cald, iar eu am transpirat rauri, rauri, oricat de multe cojoace am dat jos[:(!]. Apoi am facut o plimbarica de la Universitate pana la Fac. de Drept (am avut ceva de rezolvat cu doctoratul), dupa care m-am urcat intr-un 336 superaglomerat, am stat, evident in picioare[q] si, in sfarsit, am ajuns acasa[greutati]. Afara este o vreme superba de plimbare, nici prea frig, nici prea cald, asa ca daca puteti este tare placut sa faceti cativa pasi pe jos, dupa servici. Nici eu nu pot sa vin la o eventuala intalnire vineri pt. ca la 12 o sa merg cu Diana la gimnastica si nu stiu cum o sa-mi fie dupa. Mi-e teama de o febra musculara. Nici in week-end nu prea cred. Dar mai vorbim. Daca nu reusim acum, poate o lasam pt. saptamana viitoare. Lia, ai mare grija de voi. Stai in pat si nu mai fa absolut nimic. Ma gandesc ca nici joculetul nu-ti mai e de folos pt. ca nu ai voie sa stai in fund, la calculator. Daca vrei sa trec pe la tine, spune-mi. Eu inca ma pot deplasa in voie[bicla]. Adlemi, ti-ai gasit tinuta pt. petrecerea de la sotul tau de la servici? Fetelor, starea de sufocare o am seara chiar daca stau in picioare sau in fund. Daca am apucat sa adorm nu mai am nimic. Am observat ca daca stau intinsa pe spate ma doare f. tare in zona mijlocului si durerea se lasa in jos, pe picior. Cred ca bb preseaza pe vreun nerv. Sper sa nu devin o baba care merge tinandu-se de pereti[:D]! Despre antitetanos dr. mea de familie mi-a spus ca o sa mi-l faca la 7 luni si jumatate, iar despre antigripal nici nu vreau sa aud. Si dr. de fam mi-a zis ca nu mi-l face. Eu, v-am mai povestit, am avut urmari f. neplacute acum trei ani dupa un antigripal: am racit luna de luna vreme de un an si ceva de credeam ca nu o sa ma mai vad sanatoasa. Stiu ca doar dupa un tratament forte cu Augmentin mi-am revenit. Asa ca nu-l fac nici in ruptul capului. Mai bine ma baricadez in casa ca sa nu ajunga virusii la mine[hopsieu]!!! [pup][pup][pup] Adriana [gravi]in 31 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, cred ca au sa depaseasca 2,5kg. In ultimul timp ai mai avut probleme, dureri? Nu crezi ca mai stau in burtita ta inca 2-3 sapt sa faca 2.5kg? Adriana, ti-am zis ca esti o pustoaica; cum sa-ti dea lumea locul in tramvai? [:D]Cum sa creada ca la 16 ani poti fi si gravida...[:D][:D][:D] Andruska, ce week-end plin ai! Parastas, botez, vizite...mai poti? Ma pregatesc de eco. Tineti-mi pumnii. Va scriu maine daca schimbam patutul![:D](imi arde de glume) Adina+BB27W
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina Eu sper sa mai stea cuminti macar 3 sapt. Nu am mai avut contractii (sau poate nu le mai percep eu din cauza miscarilor f dese ale Arturicilor)iar dureri rar si slabe. Oricum am inceput sa iau No-Spa doar cand mi se pare mie ca ceva nu-i ok. Azi de exemplu n-am luat nici unul pana acum (mi s-au prescris max 4/zi). Au fost si zile cu 4, in general zilele cu ceva agitatie (musafiri, coafeza...) dar f rare. Oricum, fiecare zi care trece reprezinta niste grame in plus pt Arturici. Ancar zicea ca macar sa prindem sapt 32-33 si uite ca am ajuns la pragul lui. Horhoianu zice ca trebuie sa prindem sf lui ianuarie, ceea ce mie mi se pare absolut imposibil, daca nu inutil (Arturicii se vor opri din crestere la un moment dat din lipsa de ... spatiu). Cum stati cu vergeturile? Eu am 2-3 pe fiecare parte desi nu a trecut zi in sarcina asta fara sa folosesc crema antivergeturi din plin. Ioana si "Arturicii - sapt 32" [*][*]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...