Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

POSTUL CRACIUNULUI


Recommended Posts

Dragi prieteni, vroiam sa va intreb daca tineti acest Post al Craciunului, si daca da, cum il tineti? Si cum va este? Hai sa incep cu mine: este un post un pic "adaptat" (oare o fi pacat asta?), deci miercurea si vinerea "ca la carte":-)), fara nimic ce vine de la animale, in celelalte zile fara carne (in afara de zilele de harti, cand vad ca anul acesta se poate manca des peste-oare stie cineva de ce este altfel decat in alti ani?), si cat mai rar branzeturi sau oua...In saptamana dinaintea Craciunuui sper ca pot tine postul asa cum se tine la noi, in rest m-am "adaptat" un pic la catolicii din jurul meu... La inceput mi-a fost greu, (caci, din pacate, imi cam place carnea...), acum insa nu ii mai duc de loc lipsa, ba din contra! Stiti ce am observat? Ca visez foarte des, de 2 saptamani incoace, tare frumos! O fi avand vreo legatura cu Postul? Voi ati observat vreo legatura intre Post si vise? Va sarut, cu drag, Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
In fiecare an in postul Craciunului se mananca peste sambata si duminica, dar pana acum nu scria in calendar. Este o legatura intre post si vise in sensul ca atunci cand ai stomacul prea plin sunt mai multe sanse sa visezi urat, de unde probabil rezulta ca avand stomacul mai putin plin visezi frumos. Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai ales dupa alaptat ma apuca o foame ca as manca si farfuriile! Incerc sa tin miercuri si vineri si saptamana mare, nu stiu in ce masura voi reusi. Peste se manca in fiecare sambata si dumunica in afara de prima saptamana a postului de Craciun si ultima saptamana, dar se consuma si in zile de sarbatoare, intrarea Maicii Domnului in Biserica, Sf.Andrei, Sf. Nicolae, Sf. Filofteia. Este foarte sanatoasa aceasta curatire a organismului, dar este bine sa incercam sa avem numai ganduri bune in timp ce postim, sa facem bine celor din jur. sa fim mai buni! Mari si Kitti & IOnel sm:)e!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie, pentru ca sunt insarcinata, duhovnicul mi-a spus sa tin post doar de carne. Incerc totusi sa mananc cat mai putine lactate... sunt incapatanata...[:D] Mi-ar placea sa-l tin complet insa cand ii pregatesc mancarea lui fi-miu [papica] nu ma pot abtine sa nu gust si eu...[:I] Cred ca face foarte bine postul corpului nostru... Un preot batran imi zicea sa postesc si de la lucruri vatamatoare de suflet... Mai ales. De ex. TV-ul... Asta da infranare... Un post cu spor duhovnicesc va doresc[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mirunda, eu tin post, si tin si Postul Mare (de obicei) si pe cel al Sf. Petru, mai putin pe cel al Sf Maria. Postul Craciunului este usor ptr ca sunt multi Harti de Peste, asa cum s-a spus inainte , nu se maninca peste in primul si ultimul weekend din post , dar in rest in toate se maninca . Asa ca de doua ori pe saptamina iti asiguri necesarul de proteine animale. Iti recomand mincarurile din soia, fasole si fructele seci . Eu maninc niste alune sau nuci si nici ca-mi mai trebuie mincare asa sunt de satioase . Si trebuie sa-ti spun ca eu sunt o mincacioasa prin definitie. Iti mai recomand iaurturi din soia (eu nu simt ca e vreo diferenta intre unul de soia si unul cu lapte). Intreaba-ma daca mai ai ceva nedumeriri sau cred ca in Ev Zilei din 23 nov gasesti si niste recomandari medicale legate de cum este bine sa tii postul fara sa te privezi de componente esentiale. Dar binenteles cel mai important este postul sufletului: sa fim mai buni , asta este ceea ce este dorit sa schimbam in aceasta perioda. Cu infrinarile celelalte , eu zic ca-i greu (cel putin ptr mine)ptr niste fete tinere, dar nu cred ca imposibil. Numai bine,
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu tin post doar vinerea si atunci cand nu uit, pentru ca de multe ori gust din mancarea copilului care e cu carne. Cat eram in tara, reuseam sa tin post de-a binelea, insa aici nu prea... Am sa incerc totusi in ultima saptamana inainte de Craciun, bine ca mi-ati mai adus voi aminte! Va pup dulce Laura, mama lui Andrei [recevere]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...