Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

SUA sau Canada


Recommended Posts

Varul meu vrea sa emigreze in SUA sau Canada. Unii ii spun ca ii trebuie chemare si biletul de avion fara nici un ban daca nu are, iar altii ii spun ca ii trebuie o anumita suma de bani ( vreo 10 000$). El are un prieten in Canada si unul in SUA si amandoi i-au promis ca ii fac chemare si lui si iubitei lui. Cei care au trecut prin acesta experienta sper sa il ajute cu mai multe amanunte prin intermediul meu.[usa] Luminita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu stiu ce intelegi tu sau varul tau prin chemare. Chemarea de regula nu este echivalenta cu emigrarea, adica nu-ti da posibilitatea de a ramane definitiv in tara respectiva. Cand iti face cineva chemare (termenul e mai des folosit de cei care pleaca in Germania) te cheama de fapt in vizita, primesti viza de la ambasada tarii respective pentru o perioada limitata (3-6 luni in cazul Canadei) si scopul este vizita. Daca vrea sa ramana definitiv, o va face pe barba lui, insa daca va fi prins va fi trimis urgent acasa. E aproape imposibil sa ajunga sa se integreze in societate venit la negru. Nu are cum obtine toate actele necesare, nu cred ca va putea aplica pentru rezidenta de aici (daca ar fi venit dintr-o tara mai oropsita putea eventual cere azil politic, dar Romania nu face parte cu siguranta din lista tarilor respective). Nici unul din cei 2 prieteni ai varului tau nu-i pot asigura "chemare" definitiva. Poate ca prietenii lui i-au spus ca-l pot chema pe el si pe iubita lui in vizita, iar el a inteles ca asta ar insemna si sa emigreze... Revin-o cu amanunte pentru ca am impresia ca varul atu face o mare confuzie... "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by try
Nu stiu ce intelegi tu sau varul tau prin chemare. Chemarea de regula nu este echivalenta cu emigrarea, adica nu-ti da posibilitatea de a ramane definitiv in tara respectiva. Cand iti face cineva chemare (termenul e mai des folosit de cei care pleaca in Germania) te cheama de fapt in vizita, primesti viza de la ambasada tarii respective pentru o perioada limitata (3-6 luni in cazul Canadei) si scopul este vizita. Daca vrea sa ramana definitiv, o va face pe barba lui, insa daca va fi prins va fi trimis urgent acasa. E aproape imposibil sa ajunga sa se integreze in societate venit la negru. Nu are cum obtine toate actele necesare, nu cred ca va putea aplica pentru rezidenta de aici (daca ar fi venit dintr-o tara mai oropsita putea eventual cere azil politic, dar Romania nu face parte cu siguranta din lista tarilor respective). Nici unul din cei 2 prieteni ai varului tau nu-i pot asigura "chemare" definitiva. Poate ca prietenii lui i-au spus ca-l pot chema pe el si pe iubita lui in vizita, iar el a inteles ca asta ar insemna si sa emigreze... Revin-o cu amanunte pentru ca am impresia ca varul atu face o mare confuzie... "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
nu vrea sa ramana definitiv acolo ci doar sa munceasca el si iubita lui cativa ani dupa acre sa se intoarca in romania cu banii Luminita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am impresia ca e o confuzie la mijloc, daca vrea sa imigreze sunt cu totul alte procedurile. Chemarea (invitatia) facuta de prieteni e doar in cazul unei vizite. Si chiar pt a obtine visitor's viza nu e usor in sensul ca trebuie sa ii convinga pe cei de la ambasada ca se intorce, ca lasa proprietati acasa sau sotie, copii(ceea ce banuiesc ca nu e cazul lui). Si ca sa primeasca si prietena lui viza de vizita...nu prea cred. Procedurile sunt diferite intre Canada si State. Faza cu banii (10000$) e valabila in cazul in care vrei sa imigrezi ca si independent, singura modalitate in care poate emigra in Canada de altfel. Adela http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fac o mare tampenie dc. merg sa lucreze la negru, mai ales in SUA, nu stiu in Canada. Chemare inseamna viza turistica, nu au drept de munca nici in SUA si nici in Canada. Pot sa stea ilegal, dar nu e o idee buna din punctul meu de vedere. Dc. vor sa mearga cu viza de lucru, indiferent dc. vor sa se intoarca dupa sau nu, trebuie sa aplice pentru emigrare. Mai usor e in Canada, dar nici acolo nu e chiar asa de simplu. Si e posibil ca cel putin pentru US nici sa nu poata obtine viza turistica daca sunt tineri. Oricum, ei fac cum cred si mult succes! Numai bine! ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor Am si eu o intrebare pentru cei/cele care traiesc in Canada. Cum se poate ajunge acolo daca nu vreau sa trec prin toata nebunia cu aplicarea pentru viza de emigrare (treaba care am inteles ca dureaza citiva ani)? Momentan sint intr-o tara straina impreuna cu sotul si vrem sa plecam in Canada. Ne-am gindit sa mergem pe calea studiilor, adica sotul sa mearga la studiu si eu cu el sau cumva printr-un loc de munca dar asta este mai greu caci cine te angajeaza fara sa te vada fata in fata? ma puteti ajuta cu ceva informatii? Va pup. Delidana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delidana ,de angajat te angajeaza chiar daca nu te vede la fata ,sotul meu a obtinut pe baza unui interviu telefonic angajarea la o firma de soft din SUA ,iar acum firma este pe cale sa obtina pentru noi(adica sotul)viza H1B (viza de lucru),care cica in 3 luni o vom avea,asa sper sa fie .Deci pe sotul meu nu l-au vazut ,ci discuta doar pe baza emailului ,iar jobul la gasit cautand pe saituri cu joburi in SUA .Deci se poate si asa.Bafta multa. Roxy si Cristi cel vorbaret PS: si noi acum suntem in Germania ,tot asa a obtinut sotul meu servici aici ,pe baza interviului telefonic si al internetului. huianur [i] http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1 http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delidana, daca sotul tau e admis la scoala (master sau doctorat) capata viza de student si are si drept de munca dar numai in campus. Tu, ca sotia lui, primesti viza de vizitator dar nu ai drept de munca. Daca gasesti pe cineva sa te angajeze, primesti si tu atunci viza de lucru. De angajat fara sa te vada la fata se poate, sint interviuri prin telefon sau prin internet. Depinde de companie, de meserie si de multe altele. Lorelai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...