Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

BNR - Noul regulament de creditare


Recommended Posts

De cateva zile in media romaneasca au loc discutii aprinse despre faptul ca BNR-ul va emite un regulament de creditare, prin care sa se limiteze creditele de consum si nevoi personale. Acesta, deoarece creditele de consum si nevoi personale au luat un avant, fara ca economia sa prospere. Astfel spus, banii nostri sprijina alte economii. Credeti ca este o masura necesara? Ellys
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
In ciuda faptului ca am apelat in trecut la credite si ca ma pregatesc sa mai fac unul sunt de acord ca se gindesc sa faca ceva. Acum depinde ce vor sa faca... Pe de alta parte sunt de parere ca in acelasi timp este la fel de necesar sa stimuleze productia de produse de folosinta indelungata si in tzara, defapt asta este chiar mai necesar decit stoparea creditelor. Ca de ex. arctic sunt produse de nu stiu ce mare concern vestit de electrocasnice dar cu oamenii nostri, la noi in tzara . Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa fie o masura buna, desi inca nu stiu exact ce au de gand sa faca (doar din auzite). Pentru ca usurinta cu care s-au acordat creditele in ultima vreme au facut preturile sa o ia razna....eu una tot nu pot pricepe cum in Bucuresti un apartament cu 2 camere la 20.000 EUR intr-o zona asa-si-asa poate fi considerat o oferta buna!! 20.000 EUR inseamna totusi 800.000.000.000 lei...ia ganditzi-va ca salariul mediu net pe economie este undeva in jur de 5-6 milioane.....adica un om normal ar putea plati un asemenea apartament in vreo 15 ani, timp in care tot salariul lui merge doar pe rate si dobanzi! Si totusi se vand! Pentru ca firmele umfla artificial salariile angajatilor ca ei sa poata lua credite de la banci, avansul care-l percepe banca e intre 0-15%, asa ca multi se arunca cu capul inainte si iau credite! Ce daca peste cativa ani nu mai pot sa le ramburseze....e suficient ca pot sa le ia acum. Cei care vand case stiu ca indiferent cat de sus urca pretul, tot gasesc cumparatori, ca doar creditele se dau atat de usor...... Eu una sunt revoltata, si nu mi-e teama sa recunosc...daca BNR-ul vrea sa inaspreasca conditiile de acordare, automat cererea va scadea poate chiar cu mai mult de jumatate (ca rata maxim 30% din venituri, si minim 30% avans nu o sa mai fie la indemana oricui), si poate asa macar vor stagna preturile, ca de scazut nu cred ca se va intampla. Explicat-mi si mie prin ce minune pretul unei case a crescut de 2 ori de anul trecut pana acum, iar inflatia este undeva in jur de 15%!!! Ca nu s-a dublat nici populatia in ultimul an (sa zici ca a crescut cererea), n-au fost nici calamitati naturale care sa distruga jumatate din numarul apartamentelor existente (sa reduca oferta)!! E vina doar a bancilor, si a unui prost management intern. Deci parerea mea proprie si personala, e o masura mai mult decat necesara, care din pacate se ia prea tarziu! Mickyyy [gravi] 23 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Androix
In ciuda faptului ca am apelat in trecut la credite si ca ma pregatesc sa mai fac unul sunt de acord ca se gindesc sa faca ceva. Acum depinde ce vor sa faca... Pe de alta parte sunt de parere ca in acelasi timp este la fel de necesar sa stimuleze productia de produse de folosinta indelungata si in tzara, defapt asta este chiar mai necesar decit stoparea creditelor. Ca de ex. arctic sunt produse de nu stiu ce mare concern vestit de electrocasnice dar cu oamenii nostri, la noi in tzara . Andreea
O fi Arctic-ul produs de un mare concern de electrocasnice dar cind e la acelasi pret cu Zanussi si Whirlpool, cred ca alegerea e deja facuta, nu?? Ar trebui sa scoata produsul romanesc la aceeasi calitate cu cel vestic si suficient de ieftin ca sa te determine sa-l cumperi. DAca frigiderul Arctic e 9.999.000 lei si Whirlpool e 10.500.000 (ac model, ac dimensiuni) ....asta e!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by diana904
quote:
Originally posted by Androix
In ciuda faptului ca am apelat in trecut la credite si ca ma pregatesc sa mai fac unul sunt de acord ca se gindesc sa faca ceva. Acum depinde ce vor sa faca... Pe de alta parte sunt de parere ca in acelasi timp este la fel de necesar sa stimuleze productia de produse de folosinta indelungata si in tzara, defapt asta este chiar mai necesar decit stoparea creditelor. Ca de ex. arctic sunt produse de nu stiu ce mare concern vestit de electrocasnice dar cu oamenii nostri, la noi in tzara . Andreea
O fi Arctic-ul produs de un mare concern de electrocasnice dar cind e la acelasi pret cu Zanussi si Whirlpool, cred ca alegerea e deja facuta, nu?? Ar trebui sa scoata produsul romanesc la aceeasi calitate cu cel vestic si suficient de ieftin ca sa te determine sa-l cumperi. DAca frigiderul Arctic e 9.999.000 lei si Whirlpool e 10.500.000 (ac model, ac dimensiuni) ....asta e!!
Sunt perfect de acord cu tine. La asta ma refeream si eu sa vina whirlpool si sa produca la noi la calitatea celor importate (ca zanussi a venit deja [:D]) Aseara la nasu' pe B1 exact aceasta tema a fost dezbatuta si ca invitati directorul de la altex, un analist economic si de la BNR (nu mai tin minte cum il cheama Vasilache, Vasilescu) in orice caz al doilea om dupa Isarescu in BNR. A fost chiar amuzant ca primul era impotriva masurilor pe care vrea BNR sa le ia, si incerca sa demonstreze ca nu este cazul cu argumente tot de ordin economic, ultimul a explicat foarte pe intelesul tuturor ca este necesar sa se faca ceva si cel din mijloc era exact la mijloc in sensul ca spunea ca intradevar deficitul import - export este mare dar nu se datoreaza in totalitate creditului de consum si nici nu va fi rezolvat prin stoparea sau ingreunarea acordarii creditului de consum. Oricum ar fi trebuie totusi retinut un lucru: Reprezentantul BNR a spus ca inca nu s-a luat nici o masura ci toata aceasta vilva s-a stirnit in urma unei discutii purtate in consiliul de administratie BNR, si ca prima masura este atragerea atentiei populatiei dar mai ales a bancilor comerciale. Lucru pe care l-au facut deja prin aceasta discutie. Insa nu a dat ca data sigura de luare de masuri 01.01.2004 asa cum trambiteaza toata presa si nici macar nu au stabilit nici o masura de luat. Asa ca eu una nu cred ca se va intampla chiar din Ian. Va pup[pup] Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca urmare a acestor zvonuri, am urmarit in ziare vanzarile de apartamente.Am observat ca preturile au mai scazut un pic si, mai nou, majoritatea accepta credit. Magazinele cu bunuri de larg consum au fost luate cu asalt in ultima saptamana de cei care doresc sa-si cumpere una alta pentru casa in rate. Eu doream sa-mi iau un credit pentru constructia unei case. Momentan mai astept pana la anul. Poate vor mai scade preturile si la constructia de case. Acum, firmele de construcii se intrec in oferte de case construite cu 40.000 EURO, dar in realitate ajung sa coste la final aproape de 60.000 EURO,invocand diverse motive. Si uite asa, romanul nostru nu mai stie ce sa faca. Ellys
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...