Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Creditul imobiliar


Recommended Posts

Pentru ca tot sunt la moda discutiile despre credite, vin si eu cu rugamintea de a ma ajuta cineva cu vreo idee sau sugestie. Doresc un credit imobiliar, dar pentru ca bancile practica avans de 20, 30% (in functie de banca) nu reusesc sa fac imprumutul. Stie cineva o Banca (sau orice altceva) care nu practica un avans asa mare sau vreo alta alternativa (pentru ca trebuie sa recunoastem in Romania se practica). Silvana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns
O alternativa ar fi sa ai teren si sa-ti construiesti casa. Banc Post-ul iti acorda credit pentru constructia de case si ia in considerare ca avans terenul detinut. Eu am deja teren si in primavara as vrea sa-mi construiesc casa, dar in regie proprie care m-ar costa in jur de 12.000 EURO fara finisajesi dotari. Acestea, dupa un calcul , m-ar mai costa in jur de 10.000 EURO. Sper ca in final sa ma coste max 25.000 EURO. Si asta in conditiile in care un apartament la bloc cu trei camere costa 35.000 EURO. Astept si eu cu interes alte pareri. Ellys
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost personal la MIROBANK care da credite imobiliare si persoanelor fizice fara avans, insa trebuie sa garantezi cu 110%, 100% cu imobilul pe care il cumperi si 10% cu orice altceva: o masina nu mai veche de 5 ani, etc. Rata+dobanda la o valoare de 15.000 Euro ajunge undeva la aprox. 200 Euro/luna ceea ce este f.f.f. mult. Astept cu nerabdare opinii Silvana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am alergat pe la mai multe banci si facand calculul diferentele de rata la suma pe care o doream nu erau semnificative. E clar ca are una din ratele cele mai mari dar nu prohibitive si are avantajul ca nu cer avans. Din punctul de vedere al costurilor mie Alpha si BCR mi s-au parut cele mai rezonabile dar avansul e min 25%. alte solutii legale si sigure eu nu am gasit din pacate Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by silvana75
Am fost personal la MIROBANK care da credite imobiliare si persoanelor fizice fara avans, insa trebuie sa garantezi cu 110%, 100% cu imobilul pe care il cumperi si 10% cu orice altceva: o masina nu mai veche de 5 ani, etc. Rata+dobanda la o valoare de 15.000 Euro ajunge undeva la aprox. 200 Euro/luna ceea ce este f.f.f. mult. Astept cu nerabdare opinii Silvana
Nici un credit nu e gratis, indiferent de banca de la care-l iei. Si dobanda mai mica de 7.5% pe an la valuta n-o sa iti dea nici o banca. La 7.5% dobanda pe an, la un credit de 15.000 EUR ai rata undeva in jur de 178 EUR, iar la 10% pe an e 198 EUR. Ca sa ai acces la un credit cu 7,5% dobanda trebuie sa indeplinesti o gramada de conditii, si sa mai dai si avans pe deasupra, asa ca 10% dobanda pe an, desi e mare, mie una mi se pare mai mult decat rezonabila pentru conditiile de creditare pe care le ofera cei de acolo. Si crede-ma ca lucrez in domeniul financiar....adica ceva habar despre dobanzi si credite mai am. Si nu uita ca e vorba de romania, nu compara nivelul dobanzilor de aici cu cele din afara, unde probabil sunt sub 5%. Mickyyy [gravi] 24 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvana, vrei sa iti faci casa sau sa cumperi apartament? Daca vrei sa-ti cumperi apartament da-mi un PM si iti spun cum au facut niste prieteni de-ai nostri... Vezi ca si cu salariile e o problema, noi am fost la BCR si ne-am interesat pentru un credit de 15000 de euro pe 20 de ani, si rata era undeva pe la vreo 150 de euro pe luna, dar salariile de baza pe familie trebuiau sa fie cel putin dublul ratei, ceea ce la noi din pacate nu se aplica!!! Asa ca nu am fi putut lua creditul oricum! Succes! Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...