Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Daca te referi la viza de turist, pot sa iti spun ca mama mea a obtinut-o in august pe 6 luni. A mers la ambasada cu dosarul: invitatie de la sora-mea, bilatul sora-mii, fotografii, etc si a primit viza in cateva ore. Tata a cerut viza in septembrie dar nu a primit pe motivul ca rezidenta celui care facea chemarea urma sa expire in decembrie si ca pana nu va obtine din nou rezidenta nu va putea primi nimeni viza pe chemarea lor. Cam atat. Sper ca te-am ajutat. Daca vrei sa mai stii ceva intreaba-ma fie aici fie pe PM. Anda si bebelusa Carina cea nazdravana http://community.webshots.com/user/andamihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dianaelena, iti pun la dispozitie un site, de unde poti afla tot ce ai nevoie in privinta vizelor UK. Din pacate este scris in engleza, dar cred ca nu-ti trebuiesc mari cunostinte pentru a intelege exact despre ce-i vorba. Pentru a ajunge in UK, exista mai multe metode decat credem noi ca exista. Depinde de multe: dorinta, disperare, aventura, compromis, intentiii de afaceri etc.. Cea mai onorabila cale ar fi aceea de a se obtine viza turistica. Cineva spunea ca a rezolvat-o cu 3500 euro, fara interviu. Astazi au ajuns inca doi prieteni, pe care nu i-am intalnit inca, dar pe care cu siguranta ii voi intalni curand. Ei au fost la interviu. Ii voi intreba cam ce a continut dosarul lor, desi in asemenea cazuri nu se poate generaliza. Pentru acelasi doasar, un consul care intervieveaza, ar putea da cu usurinta viza, in timp ce un altul cauta tot felul de "noduri in papura" numai fiindca asa vrea el! Depinde si de noroc. In ultimul timp, foarte multi platesc avocat care se ocupa de dosarul lor, sustinand ca vor sa faca un business in UK. (De altfel, chiar cu viza de turist venind, tot la aplicatia pentru business-visa, se ajunge, in cazul in care persoana nu vrea sa se supuna riscului de a fi surprins "din greseala" fara acte de sedere legala pe teritoriul UK.) Alta posibilitate? Nu stiu cat e de sigura, dar auzisem ca de la 1 ianuarie se dau drumul la vize in Irlanda. Iar de acolo, aici, s-ar putea ajunge destul de usor, banuiesc! Asta cu conditia sa existe "cineva" in Anglia, care sa dea o mana de ajutor la venire: cazare, loc de munca! In ce privesc celelalte intrari, stim sigur ca ele exista: pe sub TIR-uri, cu pasapoarte false, etc. Eu unul nu le recomand, fiindca nu numai ca au inceput sa se sesiseze inclusiv in Guvernul Marii Britanii, si-i vad hotarati (probabil mai ales de frica terorismului) sa trieze mult mai atent actele (am auzit pe cineva ca unei cunostinte care a prezentat niste carti de identitate care pana nu demult mergeau foarte bine, le-a aruncat pur si simplu la cos, fara sa le priveasca, cerand... "altceva" mai elocvent!...) La fel si cu pasapoarte de norvegieni sau alte nationalitati, sunt intotdeauna pregatiti pentru a se pune intrebari "delicate" in orice limba, pentru ca potentialul infractor sa se dea de gol singur ca habar nu are de cetatenia pe care-o declara!... In sfarsit, poate ca am dat prea multe amanunte si am speriat pe unii. Vestea buna este ca seful de la Home-office incearca pe toate caile sa introduca viza legala a est-europenilor (printre care si romanilor!) pe teritoriul UK. Iar asta nu pentru ca s-a indragostit de noi, ci fiindca este constient ca exista aici sute de mii de imigranti ajunsi ilegal, fata de care statul nu poate detine nici un control, ceea ce inclina prost balanta economica pe care ei si-o doresc pe cat posibil cu cat mai putine ambiguitati! Pana una alta, succes gandurilor bune! Si-acum linkul de care vorbeam, ca era sa-l uit!... http://www.ukvisas.gov.uk/servlet/Front?pagename=OpenMarket/Xcelerate/ShowPage&c=Page&cid=1018696642519
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...