Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu mama sau cu tata (un baietel de 6 ani).-Articol


Recommended Posts

Articol din Ziarul de Iasi: ""Ajutati la luarea deciziei privitoare la acest copil! Doi medici ieseni aflati in divort din cauza conceptiilor despre a emigra sau nu din tara isi disputa custodia scumpului lor copil, Stefanel, intr-un mod pe cit de impresionant pe atit de problematic. Ea vrea sa-l creasca in Franta, unde spune ca Stefanel nu va duce niciodata grija banilor; el, la Iasi, unde poate trai decent, linga cei cunoscuti. "In Occident nu exista grija zilei de miine si ii poti asigura un adevarat viitor copilului tau", spune mama lui Stefanel, angajata ca medic rezident in Franta. "Chiar daca are viza de munca, pentru francezi mama lui va fi mereu o imigranta", spune tatal, medic cardiolog la "Spiridon" si cadru universitar la UMF. "Am un salariu de 2.500 de dolari acolo", spune mama. "Va fi singura. Daca se imbolnaveste sau are probleme, cine ii va purta de grija acolo lui Stefanel?", replica tatal. Dosarul a ajuns la o judecatoare care nu are copii. Opiniile dumneavostra pot fi de mare folos pentru magistratii care se vor ocupa in continuare de acest caz. "Ziarul de Iasi" va invita sa va exprimati opinia despre cazul lui Stefanel! In Iasi se despart zilnic mai multe familii. Iar cea mai urita si mai dureroasa parte a unui divort este lupta pentru copii. E normal ca fiecare parinte sa doreasca sa fie el cel care cistiga dreptul de a creste copilul. Stefanel Iliescu, un baietel de sase ani, este dorit atit de mama, cit si tata. Ca multi alti tineri romani, mama vede viitorul ei si al lui Stefanel in Occident. Medic in Franta, mama spune ca acolo ii poate oferi copilului o viata mult mai buna. Tatal, si el intelectual, medic la Spitalul "Sf. Spiridon", crede ca el ii poate oferi lui Stefanel o viata decenta si un viitor in tara, unde copilul ii are pe toti cei cunoscuti. Cazul lui Stefanel este emblematic pentru multe familii actuale de tineri intelectuali din Romania. In prima instanta, cazul a fost instrumentat de o tinara judecatoare care nu are copii. Este foarte posibil ca si la urmatoarea instanta dosarul sa ajunga tot la un judecator fara copii. Tocmai de aceea, supunem acest caz atentiei dumneavoastra, asteptind reactii. Puteti fi ca juratii din procesele care au loc in SUA. Ce este mai bine pentru Stefanel? Sa ramina in tara in care s-a nascut, alaturi de tata, sau sa plece in Franta cu mama sa, pentru o viata poate mai indestulata, dar unde se va simti "adoptat"? Sfaturile dumneavoastra pot reprezenta un reper pentru judecatoarea ce va instrumenta acest caz si va da o hotarire definitiva. Otilia si Dan Iliescu au 35, respectiv 33 de ani, si s-au casatorit in urma cu zece ani. S-au cunoscut la facultate: erau amindoi studenti la medicina si spun ca s-au casatorit din dragoste. Din aceasta dragoste a aparut Stefanel, baietelul lor care acum are 5 ani si zece luni. Primele probleme au aparut in urma cu doi ani, cind fiecare dintre parintii lui Stefanel a primit cite o bursa, insa in tari diferite. Problemele au aparut cind Otilia a vrut sa ramina in Franta Otilia, care era medic la Spitalul de Pneumoftiziologie, a plecat in Franta, iar sotul sau, Dan, medic cardiolog la Spitalul "Sf. Spiridon" si asistent la UMF, a plecat in Belgia. Timp de un an, Stefanel a stat periodic cu ambii parintii, pina in toamna anului 2002. Atunci tatal s-a intors in tara si a adus si baiatul cu el. Mama a ramas in Franta, dorinta ei fiind aceea de a-si construi o viata mai buna in Occident. Acesta a fost, de altfel, si principalul motiv de divort intre sotii Iliescu: ea vrea sa ramina in Franta, iar el vrea sa traiasca in Romania, considerind ca si aici poate avea o viata decenta. Nenumaratele discutii dintre Dan si Otilia nu au avut nici o finalitate si, obosita sa tot aduca argumente pentru plecarea din tara, tinara a decis ca este mai bine sa se separe, intentind divort. Din acel moment, timp de un an, pina in noiembrie 2003, Stefanel a stat cu tatal sau in Romania, impotriva dorintei mamei. Otilia spune ca in toata aceasta perioada sotul ei a refuzat sistematic sa o lase sa-si vada copilul. "Mi-a fost teama ca il va lua pe Stefanel in Franta si nu il voi mai vedea niciodata", se justifica medicul Dan Iliescu. Ca sa-si vada copilul, Otilia a actionat exact ca in filme: pe 7 noiembrie l-a furat din apartamentul femeii care avea grija de fiul ei. "Pur si simplu am intrat in casa peste femeia care statea cu el si l-am luat. Eram disperata. Nu-l mai vazusem de un an de zile. Baietelul va sta cu mine si familia mea pina cind va exista o hotarire definitiva de divort care va spune cui ii revine custodia copilului", spune Otilia Iliescu. Intre timp, la Judecatorie, procesul de divort si-a urmat cursul firesc. Cu citeva zile in urma, judecatoarea, o tinara care nu are copii, a decis ca Stefanel sa fie incredintat tatalui. Cu gindul la recurs, tatal nu a avut puterea sa se bucure, iar mama a facut, cum era si normal, apel. "Ce viitor i-as putea oferi lui Stefanel daca ramin in tara?" "Este normal ca un copil sa creasca alaturi de mama lui. Si acesta mi se pare cel mai important argument", spune medicul Otilia Iliescu. Care explica si motivele pentru care isi doreste sa ramina in Franta. "Este normal sa vreau sa traiesc in Occident. M-am convins ca acolo poti avea o viata mult mai buna. Nu exista grija zilei de miine si ii poti asigura viitorul copilului tau. De altfel, acesta a fost si motivul principal care m-a determinat sa ramin in Franta: sa ii pot oferi copilului meu o viata mult mai buna. Lucru pe care nu l-as fi putut face in Romania", spune Otilia Iliescu. In Franta, Otilia spune ca are viza tranzitorie de munca, ca si-a cumparat o masina si ca are un salariu de 2.500 de euro pe luna. Si-a inchiriat o locuinta si vrea sa-si dea examenele de echivalare a diplomelor din Romania. Lucreaza ca internist - un fel de rezident in Romania - intr-un spital din Argentan si nu vrea sub nici o forma sa se intoarca in Romania. "Am tot incercat sa-i explic lui Dan. Ce viitor as avea aici? As lucra ca medic pneumolog, pe un salariu de citeva milioane. Ce viitor i-as putea oferi lui Stefanel daca ramin in tara? Eu vreau sa-i ofer mai mult copilului meu decit un apartament si o masina. Nu vreau sa traiasca cu grija zilei de miine sau sa nu poata realiza ceva pentru ca nu avem bani sau relatii. Pentru ca, daca nu ai bani sau relatii in Romania, nu poti realiza nimic, oricit de valoros ai fi. Poate cind va creste va dori sa aiba o afacere. Ce sanse am sa-l ajut sa faca ce-si doreste, daca ramin in tara?", isi sustine Otilia decizia de a ramine in Franta, acolo unde i-a propus si sotului sa mearga. "Pentru francezi, mama lui va fi mereu o imigranta" Mai putin impresionat de mirajul Occidentului, Dan Iliescu spune ca el ii poate oferi lui Stefanel o viata decenta si un viitor in Romania. "Sint medic si asistent univeristar. Am un apartament si un salariu din care sa-mi pot creste copilul. Am o pozitie sociala si profesionala, nu sint un nimeni. Deci ii pot oferi copilului meu o viata decenta, o educatie", spune hotarit Dan, care considera ca baietelul ar trebui sa ramina cu el in Romania, tara unde s-a nascut si a crescut, alaturi de prietenii si rudele sale. "Aici este in mediul lui. De ce ar trebui sa plece? Este problema mamei lui daca vrea sa traiasca in Franta. Daca ramine in Romania, nu am nimic impotriva ca baietelul sa stea cu ea. Nu imi doresc decit ca intre noi, parintii lui, sa fie o distanta cit mai mica. Daca Stefan pleaca in Franta, atunci il voi vedea foarte rar. Si va suferi", mai spune tatal baiatului, care considera ca pentru Stefan este mult mai bine sa ramina in Romania. El sustine ca aici copilul va avea parte de o educatie mult mai buna, si ca va avea aproape familia sa. "Am fost in Occident si pot spune ca noi oferim o educatie mult mai buna copiilor. E adevarat ca acolo nu ai stresul zilei de miine si ai alte posibilitati de a avea o viata mai linistita si sigura. Dar, eu cred ca si in Romania se poate trai. Si eu ii pot oferi o viata sigura lui Stefanel, aici, alaturi de familie si prieteni. Daca pleaca acolo, va fi doar cu mama lui, care, chiar daca are viza de munca, va fi mereu privita ca o imigranta. Si va fi singura. Daca Otilia se imbolnaveste sau are probleme, cine ii va purta de grija lui Stefanel?", pledeaza pentru copilul lui medicul Dan Iliescu. Stefanel: "Vreau si cu mama si cu tata" Derutat, Stefanel ar vrea sa stea, cum este si firesc, "si cu mama si cu tata". Acest lucru nu mai este insa posibil. Probabil va mai trece ceva timp pina cind judecatorii vor da o sentinta definitiva. Sentinta care va hotari ce este mai bine pentru Stefanel: sa ramina cu mama sau cu tata? Atit mama, cit si tatal, pledeaza pentru Stefanel, fiecare considerind ca are dreptate. Dumneavoastra, cei care aveti sau nu copii, sau ati trecut prin situatii asemanatoare, cu cine credeti ca ar trebui sa stea Stefanel? In tara, la Iasi, alaturi de tata, sau in Franta, alaturi de mama? Asteptam opiniile dumneavoastra, telefonic sau in scris, la sediul redactiei. (Simona RELEA)""" Aici este linkul dar nu stiu cat va fi disponibil pe prima pagina asa ca am copiat si articolul. http://www.ziaruldeiasi.ro/local/iasi/01.ro.html Adela- ~~Sarbatori Fericite! [pegeam]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Adela, cineva a postat povestea dimineata dar pe 'in unul sau in doi'...M-a socat, nu stiu daca niste straini pot decide in situatia lor.Bietul copil e la mijloc..[V],..pacat, n-are nici o vina. Si vine Craciunul......[:(!] 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Babee
Adela, cineva a postat povestea dimineata dar pe 'in unul sau in doi'...M-a socat, nu stiu daca niste straini pot decide in situatia lor.Bietul copil e la mijloc..[V],..pacat, n-are nici o vina. Si vine Craciunul......[:(!] 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)
Hm... nu am vazut ca mai este postata pe forum. [:o)] Atunci rog un moderator s-o stearga pe aceasta. Adela- ~~Sarbatori Fericite! [pegeam]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca neintelegerile dintre parinti nu sunt neaparat legate de emigrare, asta a rabufnit afara, dar daca ar fi existat intelegere intre ei, ar fi ajuns la un compromis. Amandoi sunt foarte orgoliosi si incapatanati, pacat ca e un copil la mijloc. Copilul, oricum, e prea mic sa poata lua o hotarare, dar cred ca e tare derutat de povestea asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copilul trebuie sa stea cu mama lui, este mult prea mic sa locuiasca cu tatal. Faptul ca mama munceste din rasputeri sa-si faca o viata in afara Romaniei este din nou in favoarea ei. Ca medic in Franta mama va avea o situatie materiala buna si o viata demna, va fi respectata si va putea tine capul sus. Ca medic in Romania va trebui sa ia spaga, sa faca afaceri dubioase cu medicamentele spitalului, etc. Pentru mine este clar ca viitorul copilului este alaturi de mama lui iar tatal poate sa-l viziteze pentru ca nu mai are nevoie de viza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mine eu zic ca, copilul sa stea langa mama lui.Consider ca e prea mic, iar mama e cea care trebuie sa fie langa el in perioada aceasta , data fiind situatia. E trist....eu nu concep cum ajung 2 oameni care se iubesc si fac si copii sa se desparta....nu pot intelege asta...si nici motivele..nu stiu...poate sunt eu de moda veche...la cei 27 de ani ai mei.. [pup] AniS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E greu de dat cu parerea... Eu as inclina spre mama din doua motive; 1) e mama- argumentul cel mai puternic 2) v-a creste intr-o tara civilizata si cu un alt standard de viata. Si nu e f. departe de Ro., poate venii in tara chiar in fiecare luna. Oricum, nu stiu eu ce e mai bine ! Dumnezeu sa-l aiba in grija, si sa faca cum e mai bine pentru el! Laura, mama lui Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si raspunsul meu tinde sa fie in favoarea mamei.Poate v-om fi declarate feministe,s-au nedrepte,dar eu ca mama ,incerc sa-mi imaginez ce este in sufletul acelei femei,care i-si iubeste copilul si este gata sa renunte pt. el la rudele si cunostintele pe care le are si ea sigur in RO. Nu cred ca-i este usor,iar ea face asta din dragoste pt. copilul ei. Ea a purtat acel copil in pantece ea la nascut,plus multe alte sacrificii si eforturi pe care le face o mama. Eu as innebuni sa ajung in situatia asta,sa-mi fie judecat dreptul de a-mi dobandi s-au nu copilul. Deci votez in favoarea mamei. Numai bine ,si mult noroc ,iar ,micutului putere sa treaca peste acest soc si dezamagire. Nicole&Amira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...