Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vreau parerea voastra!


Recommended Posts

Buna, De cateva luni vreau sa achizitionez un apartament cu 2 camere, ca investitie in primul rand, deci urmeaza sa-l inchiriez. Am gasit ceva la et 8 din 8 , fara imbunatatiri pe la Gradina Icoanei . Pretul imi convine. Problema ar fi alta, fiind bloc vechi, are centrala proprie si cum blocul e plin de batranii am vazut ca sunt f mari restrictii pe partea de caldura, adica functioneaza cu program. Si cum vreau sa-l inchiriez..ma gandesc ca nimeni nu ar veni sa plateasca o chirie si sa stea in frig sau sa nu aibe apa calda, doar ca pensionarii fac economie(nu sunt rautacioasa, asta e realitatea in blocul respectiv).Suprafata e de 48mp plus o terasa de 10 mp. E ok, zic eu. Problema mea e daca merita investitia in zona respectiva si daca aveti idee cum merg chiriile.Intentionez sa-l renovez modern (gresie fainta, termopan,aer conditionat etc) si sa-l mobilez.In formula aceasta am sa-l inchiriez. Aveti idee de chirii in zona?? Ce ma framanta pe mine.. e daca nu cumva trebuie sa bag prea multi bani in el...gandindu-ma pe partea de caldura , apa calda si sa nu renteze investitia!Ca sa pun centrala proprie ma costa enorm pana la et 8..asta pt apa calda..ca pt caldura sa zicem ca o rezolv cu aerul conditionat...si nu renteaza ulterior..pt ca chiria va fi tot cat e pretul zonei. Nu stiu ce sa fac...ma tot gandesc..in principiu am batut palma...dar am unele indoieli... Dati-va cu parerea! Poate imi dati idei sau chiar ma ajutati sa vad lucrurile si altfel! Normal ca in final eu hotarasc,mai am 2 zile ![;)] Multumesc [pup] AniS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Anis, Poti rezolva problema cu caldura montand un aparat de aer conditionat care sa faca si cald. Cei care vor inchiria acolo (imi imaginez un pret mare pt. chirie) banuiesc ca-si vor putea plati curentul. Altfel, nimanui nu-i va conveni sa stea in frig sau sa se certe cu o scara de mosi furiosi ca vecinii atenteaza la buzunarul lor fragil. Poate, in timp, veti putea monta chiar o centrala proprie (reinvestiti profitul[:D]). Succes! Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca o sa gasesti mai greu sa inchiriezi apartamentul avand in vedere zona foarte scumpa. Doar la vreo firma poate si asta nu cred ca ai vrea, pentru ca sigur vei avea probleme cu vecinii, avand in vedere ca spui ca-i bloc de oameni in varsta. Eu daca as fi in locul tau as cumpara in alta zona, undeva unde sa fie oarecum mai mica chiria. Mirela, mamica lui Andrei (5 ani si 9 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt pareri si le mai astept... Ce sa zic...la caldura m-am gandit si eu cu aerul conditionat, deci nu-i problema asta. Dar cu apa calda ce ma fac?? Aici e problema...Ca sa pun centrala ma costa numai teava 50milioane pana la et 8 si ce am facut??? Aici e problema de fapt... Faptul ca ,chirile sunt mai mari in zona imi convine normal...din cauza asta ma si interesa apartamentul, care e la un pret bun.. Totusi blocul e vechi, ca mai toate in zona aia,adica Calderon, Icoanei,etc...deci sunt facute prin 1937. Chiar si asa mi-e greu sa cred ca o firma ar putea avea birouri la ultimul etaj, chiar si in zona aia.... Credeti-ma ca nu stiu cum sa fac..pe de o parte imi convine chiria pe care as lua-o in zona...pe de alta parte problema cu apa calda la program ma omora, iar o solutie la asta...ma costa foarte mult si nu renteaza. Si alt off, ar fi ca e cam micutz, adica 48 cu tot cu dependinte(36 sunt camerele etc) si mai are si terasa aia de 10 m(ca un balcon)..deci total ar fi 58mp ..asa pe bucatele...Deci repet, pe mine ma intereseaza ca investitie, ata sacreasca valoare in timp cat sa si i-au o chirie buna.. Nici nu mai stiu cum sa fac..am ajuns sa nu mai dorm noaptea gandindu-ma!Luni ar cam trebuii sa fac actele..offff...greu de tot! [pup] AniS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca daca ai posibilitatea sa cumperi un apartament s-o faci. O sa-ti scoti investitia cu mare profit pentru ca, de cind cu votarea noii Constitutii, preturile au crescutla apartamente si terenuri (si or sa creasca in continuare). Asa ca daca ai o ocazie cumpara pt ca daca vei vrea sa revinzi sigur vei iesi inm castig mai ales ca vrei sa aduci imbunatatiri apartamentului. Plus ca am citit aseara ca bancile acorda greu credite pt case incepand cu anul viitor...deci apartamentele de inchiriat vor avea mare cautare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu batranii e problema, ca in blocul respectiv caldura si apa calda e cu program...asta e nasol... In ceea ce priveste ...cu deranjatul , la ultimul etaj, nu se aud prea multe...si sunt peretii foarte grosi...[:D] De inchirat nu am cum sa inchiriez de ex la studenti, pt ca nu isi vor permite chiria si asa ma scutesc si pe mine de grija ca se organizeaza discoteci in apartament. Ce solutii ar fi pt apa calda, in afara de centrala proprie, care la et 8 te doboara ca sa o pui? Solutii legale... Astept pareri in continuare....poate asa ma faceti sa vad lucrurile din toate perspectivele... Sa dea Dumnezeu sa nu fac vreo prostie achizitionandu-l! [pup] AniS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...