Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vreau parerea voastra!


Recommended Posts

Hai sa-mi dau si eu cu parerea...in primul rind, daca e bloc vechi, cum sta cu bulinele??? nu ca as cobi...dar e bine de stiut, ca astea prin centru sint cam subrede. Ce-i drept chiriile sint mari in zona, ai putea scoate bani frumosi. Dar partea cu caldura si cu apa calda e intr-adevar o problema. Nu o sa-ti dea nimeni (cel putin asa cred) citeva sute de euro/luna ca sa aiba apa calda si caldura cind vor vecinii. IAr aparatul de aer conditionat nu face fata cind afara sint -10 grade!!! Singura solutie ar fi tot centrala termica... Uite, de ex, azi nu e foarte frig, dar la noi la servici nu sint gaze de dimineata, si e tare neplacut, e frig ce mai. Ahh pentru apa calda nu poti pune un boiler electric?? Pe de alta parte preturile in imobiliar nu or sa scada, cred ca e cea mai buna investitie...ouff nu stiu cit te-am ajutat, bafta multa in decizia luata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Anis, nu te-as sfatui sa-l cumperi in primul rand pt. ca este un bloc vechi din centrul Buc. si are si multe etaje-poate este din acela cu bulina rosie, te-ai interesat? Stii ca toate cele care au peste 5 etaje din centru sunt incadrate in clasa I de risc seismic? Daca totusi vrei sa-l cumperi, cred ca ar fi bine sa-l asiguri contra riscului seismic(la o societate de asigurari). Succes, Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anis, eu locuiesc intr-un imobil de doua etaje plus mansarda, construit in 1938. Toti vecinii sunt batrani. In total suntem 7 locatari. Ce pot sa-ti spun, intotdeauna te vei izbi de un NU din partea lor, atunci cand vei vrea sa faci o investitie in imobil. Noi ne-am pus o centrala de apartament si am rezolvat si caldura si apa calda. Centrala este in jur de 1000$, iar caloriferele, tevile, instalarea etc, te mai costa 5-600$. Ajungi cam la 1500$. Si ar mai fi o problema, imobilul tau a fost consolidat? Are bulina rosie pe el? In caz de cutremur...Daca nu a fost consolidat, nu te aventura. Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by papadie
Blocurile vechi din centru au primit bulina rosie ca sa poata fi cumparate la preturi mici. Nu prea am vazut locuri din Ferentari imbulinate :-)
Se poate sa ai dreptate...pe de alta parte in Ferentari nu sint blocuri cu 8 etaje care sa fi prins atit cutremurul din 40 cit si cel din 77...in fine,cel putin asa cred
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anis si eu locuiesc intr-un bloc vechi (1950) plin de batrini care niciodata nu au bani sa plateasca si trebuie sa-i intelegi tu pe ei. Pentru asta s-a stabilit program. Dar stii cind este programul de apa calda? Cica intre 7 si 10 si 19-22. Eu plec de acasa la ora 8 si ma spal intotodeauna cu apa rece. Ma cert cu ei in fiecare luna, de ce trebuie ei care nu platesc sa beneficieze da apa calda iar eu care platesc nu? Raspuns invariabil: doar nu vrei sa platim noi care abia ne ducem zilele confortul pe care-l doresti tu? auzi si tu, ca sa nu-ti mai zic de caldura, intotdeauna este prea cald in casa dupa parerea lor. eu am doi copii mici si la 20 de grade mi se pare frig. nu, pentru ei este chiar temperatura optima. daca nu te-am speriat deja hai sa-ti zic cum este instalatia de incalzire, adica coloanele de apa sunt gituite de piatra si mil. noi am schimbat caloriferele ca ziceam ca alea vechi sunt de vina si stam si ne uitam la ele ce frumoase si reci sunt. asa ca mai gindeste-te....pare o prostie, dar daca nu poti pune centrala ai in vedere ca cine plateste mult pentru confort, apai vrea confort pentru banii lui! Numai bine si multa sanatate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu una gandesc altfel. Este drept ca este mai greu sa te intelegi cu batranii, dar d.p.d.v. al investitei cred ca este o treaba buna, atata timp cat apartamentul nu este intr-un bloc cu bulina. Si de ce zic asta, sa ma explic: - -In timp valoarea apartamnetului creste, - tot in timp batranii se vor rari (sa nu se supere nimeni pe nime dar asta este realitatea!!) si vor veni locatari noi, cu dorinte de renovare si innoire. - cine are bani sa stea cu chirie in bucricul Bucurestiului, ar avea si ceva in plus , in eventualitatea in care investesti intr-o centrala proprie de apartament, asa ca merita investitia. Asa ca daca ai bani de investit in imobiliare, si ap. asta merita, nu te uita la batranii din bloc sau la mai stiu eu ce zic ei, dar tot asa daca balanta "bubelor" inclina mai tare in defavoarea calitatilor, mai astepta clarificarea unor lucruri. La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Anis, nu am putut sa citeasc ce-au spus fetele, dar din experienta iti spun urmatoarele : * nu lua la ultimul etaj, mai ales ca-i bloc vechi * nu investi intr-un bloc cu multi batrani, probleme ulterioare o sa te albeasca... * nu vor fi niciodata de acord sa-ti bagi centrala proprie(tb sa ai acordul tuturor propietarilor) * sunt destul de putini cei care-si permit o chirie mare, mai repede se gandesc ca-si iau credit de la banca si platesc rata, decat chirie.. cam asta-mi vine acum in minte succes! Roxana Lilea,mama Mariei 2 ani si ceva
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit parerile voastre... Blocul respectiv nu are bulina...nimic, e in regula. M-am uitat pe la pereti, tavane, sunt intacti..nici urma de igrasie ceva...si nu e vopsit nou..e asa cum a stat baba...sora proprietarului de acum... si nu are urme de nici un fel. Oricum intentionez sa-l asigur neaparat daca il cumpar.Asta nu intra in discutie. Altceva, ca sa rezolv problema...hai sa zic ca ii imbat , le fac cinste si obtin acordul[:D]..pentru centrala proprie...ma omoara ca pana la et 8 ma costa TEAVA 500 de milioane. Cu caldura se rezolva cu aerul conditionat cat poate saracul si el..si cu caldura care o dau si ei...ei zic ca, acum a fost cu programul dupa 19 fiindca a fost mai cald afara....oricum nu-i cred.. Intr-adevar solutia e centrala de apartament, dar nu renteaza, ma costa prea mult.Boilerele electrice fac fata? Am tot gandit, ca sa renteze o investitie, trebuie sa iei chirie macar 1% din valoarea apartamentului....ca sa fi in castig... Ce fac daca ma duc de ex pe Mosilor....si e bloc nou..asa unde preturile sunt peste 31 000 de EURO, asta fara imbunatatiri..si chiria e cam 300$..sau 200Euro...Renteaza? Eu zic ca nu...plus ca mai bagi bani in el, ca sa-l renovezi etc...si piata e plina de preturi f mari... Ca sa cumpar in Dr Taberei, nu renteaza pentru inchiriere. Din cauza asta am incercat sa gasesc o solutie care sa renteze ca afacere si sa imi aduca profit , normal. E bine ca imi spuneti ce ganditi si prin ce ati trecut...ca sa privesc lucrurile din toate unghiurile. Multumesc tare mult si astept parerile in continuare... [pup] AniS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti recomand sa cauti altceva. La ultimul etaj deja intrevad numai probleme: - daca vrei centrala proprie costa foarte mult - acoperisul poate deveni o mare problema in timp si de multe ori asociatia nu este foarte intelegatoare, asa ca va trebui sa bagi iar mana in buzunar - investitia ar trebui recuperata la un moment dat prin vanzarea apartamentului; daca te uiti atenta la anunturi, o sa vezi ca multi scriu: exclus parter si ultimul etaj; mai sunt multi care nu scriu dar ti-o spun la telefon ! - daca nu merge liftul, devi sportiva fara sa vrei - presiunea apei raci si calde nu este mereu cat ar trebui Imi pare rau daca te dezamagesc, dar asta este parerea mea sincera... Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...