Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vreau parerea voastra!


Recommended Posts

Nici mie nu mi se pare o idee minunata, sa iei in zona aceea si in conditiile expuse,dar e posibil sa si gresesc. Iti spun din experienta mea. Avem si noi o garsoniera in Dr. Taberei, cumparata exact in acest scop, pentru inchiriere. Am avut probleme cu primii doi chiriasi, unii nu plateau intretinerea, cel de-al doilea a lasat datorii de milioane atat la intretinere cat si la telefon, nu facea cata chirie am luat. Noi eram plecati aici, tipul nu raspundea la telefon, la usa. Pana la urma mama saraca a intrat in casa si i-a cotrobait prin lucruri, i-a aflat nr de tel de acasa de la el care era dat la secret (ca aici avea "sediu de firma" adica statea cu o gagica, el fiind insurat) si a sunat acasa. Acasa, nevasta nu stia nimic de garsoniera si "secretara", tipul a patit scandal si a sunat-o pe mama ca de unde ii are nr. Mama de colo, "am si eu relatii prin unele locuri si pot afla un nr. de tel". Ala s-a speriat si a platit, dar prin cate a trecut biata mama, ca in filme! Asa ca acum am inchiriat la doua studente si am lasat chiria mai jos, 90$. De doi ani stau acolo si n-am mai avut nici o problema. Alergatul dupa astia cu bani multi uneori merge, alteori nu. Asa ca tu decizi. Treaba cu caldura e o problema, cine o sa dea 2-300$/luna si sa stea in frig? Si ultimul etaj e dezavantajos. Mult succes, sa iei cea mai buna decizie. Numai bine! ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga anis, Vrei tu neaparat apartamentul ala? Parerea mea e sa te orientezi spre altceva...mai nou. Pentru inchiriat merge f. bine zona Unirii, depinde de pret. Orice ai achizitiona ai avantaje si dejavantaje. De aceea eu iti sugerez sa cumperi un apartament ceva mai nou si de ce nu mai scump (depinde de "buzunarul" tau) dar sa nu fii nevoita sa investesti mult in renovare, iar chiria sa fie pe masura. Iti urez succes, Camelia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anis, Primul criteriu la care ar trebui sa te gandesti este revanzarea. cAt de usor ai putea sa-l revinzi in conditiile insirate de tine plus faptul ca e la ultimul etaj si e o cladire veche.Mare atentie!Daca ai face investitiile necesare, in cat timp te-ai amortiza si ce valoare de vanzare ar avea apartamentul in acel imobil in care,pana cand iti amortizezi tu investitia, va fi considerat si mai vechi si mai periculos.... Eu zic sa nu blochezi banii in ceva in care de la inceput ti-a pus semne de intrebare. Chiriile in zona aia sunt destul de mari, deci ma indoiesc ca altcineva decat o firma ar inchiria in conditiile date.Iar firmele nu inchiriaza la etaje superioare ( am firma mea, deci iti spun din experiente proprie). Daca aia sunt toti banii pe care ii ai, mai bine constituie-i avans la un alt apartamnet si GARANTAT chiria pe care o vei lua va acoperi eventuala rata la un credit plus ceva profit si macar ramai cu un imobile pe care oricand il poti revide fara sa pierzi. Sper ca te-am putut ajuta putin, deci.... bafta multa. Sa-mi spui la ce concluzie ai ajuns cand te hotarasti. Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Anis. Eu iti dau urmatorul sfat. Chiar daca spui ca blocul nu are bulina rosie, el poate avea un anumit grad de risc. Poti sa faci urmatoarea incercare. Mergi la o societate de asigurari, de ex Alianz Tiriac, si zi ca vrei sa asiguri acel apartament sa vezi cat te costa. Fii atenta la ce valoare de piata iti pun pe el (astia de la asigurari au informatiile lor) si la ce grad de risc ti-l incadreaza (au liste cu strazi si imobile). Eu as zice totusi sa cumperi ceva construit dupa '80. Eu sunt pentru profit mai mic, dar mai sigur. Mult succes.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere ca investitia in imobile este foarte buna. La randul meu mi-am cumparat un apartament in centrul Iasului(intr-adevar blocurile sunt foarte vechi-pe undeva prin 1955-57) si logic...populate de batrani. Aici la mine in scara media de varsta era in jur de 70 de ani. Eram singura persoana tanara din scara. Fiind mai tot timpul plecata din tzara mie mi-a convenit o zona si mai ales vecini mai linistiti. Nu spun ca nu sunt si dezavantaje (stiu tot ce misti din momentul in care intri in scara blocului, cei care iti calca pragul casei sunt contabilizati si presupun ca sunt trecuti cu nume prenume si semnalmente in vre-un caiet[:)]) dar sunt si o multime de avantaje. Scara e foarte curata, eu nu mi-am pus centrala dar e suficient de cald incat pot sa stau doar intr-un tricou, am vecini care si-au pus centrala, nu ma scol in miez de noapte in sunetul de bass al nu-stiu- carui vecin (in jur de ora 10 la mine in scara se incheie activitatea[:)]). Si daca as sta sa ma mai gandesc avantaje tot ar fi. La inceput am avut un pic de probleme, pana m-am cunoscut cat de cat cu cativa vecini , iar astazi ne salutam si mai stam de vorba din cand in cand. Plus ca sunt foarte corecti( nimeni nu are datorii la intretinere, lumina sau mai stiu eu ce). Eu , asa cum am spus am cumparat ap. acum vreo 2 ani si de atunci pana acum pretul lui s-a dublat( daca ma apuc sa-l vand cu imbunatatirile de acum presupun ca reusesc sa il vand de 4 ori mai mult decat pretul lui la cumparare). Partea problematica ar fi ultimul etaj.Bafta! Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Anis, Sfatul meu: am locuit intr-un bloc vechi, construit prin anii 30. Vesnic erau probleme cu centrala blocului, cu vecinii, cu tencuiala care cadea de pe exteriorul blocului (eventual pe masina noastra[bang]), cu igrasia... ce sa-ti spun, nu stiam cum sa ne mutam mai repede de acolo (am locuit in acel apt. cu ai mei de cand m-am nascut pana la 18 ani, pt. ca financiar nu aveam posibilitatea sa ne mutam, iar avantajul era ca blocul era situat central- la o statie de tramvai de la unirea). Eu sunt intru totul de acord cu o astfel de investitie, si noi ne orientam spre asa ceva (mai ales sotul meu ma bate la cap sa luam un apt. de 2 camere si sa-l inchiriem, dar eu vreau mai intai sa luam un apt. pt. noi 2, apoi sa inchiriem...). Din punctul meu de vedere, investitia intr-un imobil mi se pare cea mai sigura la momentul actual si cu un grad minim de risc (pretul caselor va creste). Parerea mea este ca zona Gradina-Icoanei-Polona e ft. buna, dar situarea apartamentului la un etaj atat de inalt, si ultimul din cate am inteles constituie un dezavantaj, impreuna cu faptul ca nu e caldura si apa calda decat la ore fixe. Gandeste-te la faptul ca sunt multe ambasade situate in zona si daca apartamentul ar fi situat la un etaj inferior si conditiile ar fi bune (caldura, apa calda) poate ar fi interesant pt. o eventuala resedinta (poti lasa anunt in casutele postale ale ambasadelor[;)]). Multa bafta!! http://community.webshots.com/user/alina_constantin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...