Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum va impunetzi punctul de vedere???


Recommended Posts

Am sa incep ca Ion Creanga: "nu stiu altii cum sunt, dar eu" cand e nevoie sa vorbesc despre un drept de-al meu, tare ma balbai. Am probleme sa spun "nu", am probleme sa spun "pana aici". Observ insa ca si in Elvetia, ca si in Romania, daca nu stii sa iti impui punctul de vedere, esti exploatata. Ca daca faci prostia sa ajutzi pe cineva in firma, data urmatoare sarcina respectiva iti va fi direct distribuita tzie, chiar daca ai facut un mare efort sa ajutzi prima data. Citesc diferite cartzi de specialitate, imi dau silintza, da nu prea reusesc. Sau mai bine spus nu prea reusesc in afara familiei, ca acasa, tare sunt cocosh (sau cocoasha???[ups] Chiar azi incercam sa spun ca pentru cele 2 saptamani pe care le lucrez suplimentar as dori in scris ca le voi primi mai tarziu (sunt noua in firma), dar... oricat am transpirat si am strans din pumni, nu am reusit! [bang] Voi cum reushitzi??? Mi-ar prinde tare bine niste pareri. Va multumesc Lorelei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu din fire sunt o persoana cu un temperament "short" dar in acelasi timp nu-mi place sa ma cert si fac tot posibilul ca totul sa iasa bine fara scantei.Daca este vorba de munca ,de "exploatare " i-mi sare tandara si spun ce nu i-mi convine,asta daca dupa nenumarate incercari de a-mi cere "drepturile" lumea se face ca ploua. Cu familia si prietenii sunt altfel.Nu pot sub nici o forma sa spun ce ma deranjeaza.Decat sa ranesc pe altii mai bine tac si sufar eu. Cateodata mi-e ciuda pe mine si i-mi vine sa-mi dau palme.Chiar ma gandesc cu cine seman asa "ingramadita"Cred ca suntem exact invers,ha ha ,ce ajutor ti-am dat[;)] Asta este ,eu cred ca nu ma voi schimba niciodata ,dar cine stie de unde sare iepurele si ma trezesc intr-o buna zi cu mai mult curaj si in fata prietenilor s-au a cunostintelor. Pupici,Nicole&Amira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta e, cred ca peste tot in lume celui mai proaspat din firma i se pun in carca ce n-au chef sa faca aia mai vechi. Si eu in Romania la inceput ma punea sefu' sa spal la cani de cafea cu zatu' vechi de trei zile, in apa rece ca apa calda nu aveam, unele le mai si spargeam de oftica si ma duceam cu o fata nevinovata "scuze sefu' mi-au inghetat mainile si mi-a scapat cana pe jos"[:D]. Cand m-am invechit canile au revenit altcuiva. Lorelei, data viitoare cand se angajeaza prospaturi in firma da-le sa faca ce n-ai chef sub pretext ca ceri ajutorul si gata ai scapat[:D] Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate sunt mai "dura" dar mereu am reusit sa-mi impun punctul de vedere, atunci cand am dorit acest lucru. Daca ceea ce doream era "eronat" renuntam in momentul in care reaizam absurditatea. De multe ori, am facut si "munca voluntara" dar pentru ca imi placea ceea ce faceam. Refuzam chestii absurde, si de multe ori eram criticata. Dar, nu m-am lasat. Acasa, nu sunt chiar asa de "dura", dar reusesc sa-mi impun punctul de vedere (daca e corect) cu argumente serioase. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorelei, eu sunt exact ca tine: acasa sunt SEF si nu misca nimic fara voia mea [}:)], dar la job sau in "societate" sunt mic nu stiu nimic, si inghit in sec cand mi se pun diverse chestii in carca [V]. Dupa indelungi studii asupra comportamentului meu, mi-am dat seama ca provine de la educatzia mea aleasa, pentru ca mama mi-a zis cand eram mica sa fiu politicoasa si sa raspund frumos cand cineva imi zice ceva si bla, bla, bla, si uite ce-a iesit. Adica, am tras concluzia ca parte din personalitatea mea a fost inabushita![mariaj] No ca ti-am zis tot acuma. Te-am ajutat mult, nu-i asa?[bang] Manu & burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu la serviciu imi rezolv problemele (cand apar, ca nu prea sunt, am niste colegi super) cu vorba buna. Cred ca este calea cea mai frumoasa si prin care se rezolva lucrurile cel mai repede si fara sa lase repercursiuni. Este adevarat ca nu intotdeauna colegii sunt de aceeasi parere cu mine, insa cand aduc argumentatia necesara si am dreptate, se rezolva. Pe de alta parte, si eu am puterea sa spun cand am gresit si sa imi cer scuze. Acasa - am de a face cu o fire mai colerica si de multe ori trebuie sa tac ca sa nu se iste o cearta din te miri ce. Bine este ca ii trece repede si uita la fel de repede. Nu stiu daca iti este util sau nu, insa eu am si citit pe tema asta cu "cultivarea" relatiilor interumane - este o carte chiar la Curtea Veche - nu stiu exact titlul dar este ceva cu "...relatiilor interumane". Succes si numai bine. Sarbatori fericite [pegeam] Andra cu burtica de 32 saptamani si Andrei (4,3 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu niciodatä nu am dat vre-un motiv sä mi se reproseze ceva!!! Cind am gresit...cä se mai intimplä si asta!!!...mi-am cerut scuze!![:D] Dar cind mi se pare cä sint exploatatä, datoritä bunätätii mele, sau datoritä faptului cä sint nouä, atunci imi spun pärerea foarte scurt si concis!! Am inceput de la 01.12.03 la douä locuri de muncä...la unul din ele, principalul, am lucrat 6 säptämini färä bani ( practicä ), iar de la inceputul lui decembrie lucrez pe bani. Säptämina trecutä, am avut o sedintä si eu eram liberä la sfirsit de säptäminä...in schimb, trebuia sä lucrez dincolo!! Ea avea nevoie de cineva pt 2 ore simbätä dupä amiazä si m-a intrebat pe mine dacä pot...bineinteles, mi-a zis cä mä pläteste!!! Eu i-am räspuns f. scurt, cä simbätä incept dincolo si fiind prima zi de lucru, nu pot fi sigurä, dacä termin la ora 14.00...si nici nu-mi place sä promit ceva, dacä nu sint sigurä cä nu mä pot tine de cuvint!!! Nu prea i-a pläcut räspunsul si mi-a zis: " vezi???...acum trebuie sä renunt eu la tine, din cauza asta si trebuie sä caut pe altcineva!!!" M-a durut exact undeva cä s-a supärat!!!...eu nu i-am spus cä dincolo cistig in 16 ore de lucru, cit cistig la ea in 5 zile!!!...cä as fi jingnit-o prea tare si mi-ar fi scris si concedierea!!![:D] Miine ii duc aspiratorul meu cu aburi, ca sä curete tapiteria de la o masinä nouä...asta ca un contraserviciu!!![;)] Pe lingä asta, nici nu are ce sä-mi reproseze d.p.d.v. al muncii pe care o prestez....sint constiincioasä, punctualä si dau muncä de calitate!![:D] Pupici de la Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Personal cand am o problema i-o trimit sefei pe email cu titlu de intrebare (adica verific cu ea intai daca asa ar trebui sa fac), si astfel o oblig sa-mi spuna parerea ei(mai abil, si fara sa-mi dau foc). Daca e vorba de un drept de al tau, cu atat mai simplu pt. ca trebuie sa ti se acorde, nu? Asa ca lasa timiditatea la o parte...datoria e datorie, iar drepturile drepturi. Curaj! [bruta][:D] Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda, n-am ce sa spun, sunt niste puncte de vedere foarte interesante. Chestia cu "vorba dulce" nu prea merge, ca si ei tot pe vorba dulce iti aduc contra-argumente cum ca nu pot face cum vrei tu. Pe-aici nu prea se tzipa, deci si chestia asta cade. Ideea cu emailul-intrebare am receptionat-o, mi se pare buna. Cartile mele de motivatie si comportament sunt in mare parte cumparate de la curtea veche. Sunt carti tare bune, asa ca in teorie sunt as! da practica ma omoara [bang] Mai spuneti-va, fetelor parerea, asa poate prind si eu curaj sa-mi cer drepturile. Va multumesc si va pup cu mult drag! Lorelei[pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...