Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Medicament de ochi CIDAMEX


Recommended Posts

Dragele mele a auzit cineva de medicamentul asta? Am urgenta nevoie de el si v-as fi recunoscatoare daca mi-ati putea da ceva informatii .Tinand cont de faptul ca eu locuies in Japonia ,poate o japonica draguta stie ceva.Pleaseeee!! Va pup dulce si astept orice informatie. A cica este un medicament care scade presiunea crescuta a ochiului.Sper ca asa se explica romaneste si nu bat campii. [pup][pup][pup] Nicole&Amira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Medicamentul cu denumirea comerciala Cidamex contine substanta activa:acetazolamida. In Romania se gasesc urmatoarele medicamente ce contin aceasta substanta activa: Ederen(Terapia, Romania)-compr. 250 mg.; Diamox(Wyeth Lederle Pharma, SUA)- a)pulbere injectabila 500 mg.,b)capsule retard 250 mg.; Genephamide (Genepharm, Grecia)- compr 250 mg. Ederen Prezentare farmaceutica - comprimate continand acetazolamida 250 mg (cutie cu 20 buc.) Actiune terapeutica - Sulfamida inhibitoare a carbonanhidrazei; scade presiunea intraoculara - efectul se instaleaza dupa 20-90 minute de la administrarea orala, este maxim la 3-5 ore si dureaza 4-8 ore; are efect diuretic (slab si repede autolimitat), alcalinizeaza urina si acidifica mediul intern; antiepileptic; antiulceros - inhiba secretia gastrica de acid clorhidric. Indicatii - Glaucom cronic simplu, ca tratament de atac in cazurile rezistente la medicatia topica (se asociaza) si , preoperator, in glaucom acut congestiv; ca medicatie adjuvanta in epilepsie ... (partea asta nu te intereseaza) ... Mod de administrare - La adulti, cate 1-2 compr/ zi , la mese; la copii mai mari de 5 ani , 5-10mg/kilocorp/zi. Reactii adverse - Dozele mari provoaca hipokaliemie (se asociaza saruri de potasiu), somnolenta, parestezii ale fetei si extremitatilor,mai rar oboseala, nervozitate, tremor, depresie, dezorientare (mai ales la cirotici), ataxie, sete, tulburari digesive(anorexie , voma)uneori eruptii cutanate alergice. Contraindicatii - Insuficienta grava hepatica, renala, suprarenala. Colica nefretica in antecedente, intoleranta la sulfamide, sarcina. Sinonime: Acetazolamide, Dehydratin, Dicarbum, Diamox, Diaxogal, Diuramid, Fonurit. Pt. mai multe sinonime vezi link: http://www.iephb.nw.ru/~spirov/hazard/acetazolamide.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Celine, i-ti multumesc mult pt informatii. Acum sa vad cum gasesc unul din ele aici,in Japonia.Chiar ca nu am idee.Pentru ca sigur nu se elibereaza fara prescriptie medicala. Sa va zic pe scurt povestea.Nu este vorba de mine s-au de sotul meu,noi avem asigurare si putem merge la dr oricand ,este vorba de cumnat care de mic copil are o problema la ochiul stang(a fost impuscat de o fetita cu o arma de vanatoare)Nu stiu ce s-a intamplat cu ochiul lui ,nici dr nu sunt sa explic.Chestia e ca s-a nascut cu ochii albastri ,dupa cativa anii culoarea se schimbasera in caprui,dupa accident numai ochiul acela a devenit albastru.Asta ce inseamna?Ca i s-a decojit un strat de ce???Cum oare ai zice.Oricum el zice ca vede putin ca sa nu faca familia sa sufere dar ei stiu ca el nu vede cu ochiul acela.Ma intreb oare ce o fi si daca se poate trata??? Oricum ieri dimineata s-a trezit cu ochiul acela cat muntele Tampa,il doare si zice ca are presiunea crescuta iar medicamentele le-a uitat in Egypt[bang] Poate e de la curent poate i-a intrat ceva la munca .Sa vedem cum se comporta si azi si daca e tot rau ,la dr cu el,totusi are nevoie de medicamentul ala [bang][bang] I-ti multumesc mult inca o data,Celine si oricui poate sa-mi dea orice informatie[pup][pup][pup] Nicole&Amira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mergeti la urgenta!!! Fiind o urgenta, chiar daca nu are asigurare, problema lui trebuie rezolvata, se discuta apoi cum trebuie sa plateasca (daca e cazul). Daca rezolvarea problemei lui consta in a prescrie o reteta necompensata banuiesc ca medicul nu va ezita sa-i dea reteta de care are nevoie pt a-si procura medicamentul. Numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uraa ,am gasit un inlocuitor,ceva cu D parca Diamox.Nu stiu sigur ca nu am cutia la mine acum sa mai trag o uitatura.Da si asta cu ceva ajutor,adica prietena noastra medic stomatolog a apelat la mama dumneai care lucreaza intr-un spital[bis][bis][bis]si asa am gasit. Multumesc mult Celine pt. informatii. Nicole&Amira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...