Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pentru mamicile fumatoare


Rayuela

Recommended Posts

Buna !Eu am fumat in timpul sarcinii max 3 tigari pe zi,iar inainte fumam 2 pachete pe zi.Am nascut o fetita sanatoasa tun dar ca si tine dupa fiecare tigara aveam mustrari de constiinta.Eu am avut noroc,spun eu..dar daca as mai ramane gravida nu as mai pune tigara in gura pt ca nu mai vreau sa risc. Mie mi-a spus dr ca daca nu pot sa ma las am voie pana la 5 tigari pe zi. Am aflat ulterior cat rau poate face tigara copilului din carti si de pe netsi la al 2-lea copil ,dupa cum am mai spus nu mai vreau sa risc. Stiu ca e greu,chiar f greu dar incearca sa te abtii!!! Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna tuturor! Sunt insarcinata in saptamana a 4-a, prima sarcina si asta implica pt. mine mai multe probleme decat ma asteptam, printre care si renuntarea la fumat. Nu stiu ce este mai bine sa fac pt mine si viitorul copil. Sa renunt brusc?- este o varianta, dar si de aici pot aparea alte probleme... Sa reduc numarul tigarilor zilnic?- o alta varianta... Credeti-ma, nu stiu cum este mai bine sa procedez. Traiesc clipa de clipa cu speranta in suflet sa pot gasi urgent o rezolvare. Este atat de dureros pt mine si mi-e rusine sa recunosc, imi doream ca prima sarcina sa nu intampine acest risc, ba chiar imi propusesem sa renunt cu cel putin un an inainte. Ei bine, nu orice calcul are si rezultatul dorit. Asa se intampla cand apare o sarcina neplanificata. Recunosc m-a prins cu garda jos!!! Va sarut mamicilor, mult curaj si sanatate! Ana Burtch
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Sa renunt brusc?- este o varianta, dar si de aici pot aparea alte probleme... Sa reduc numarul tigarilor zilnic?- o alta varianta... Credeti-ma, nu stiu cum este mai bine sa procedez.
Ce fel de probleme pot aparea daca renunti brusc??? Probleme mai mari si mai grave pentru bebelusul tau decit cele enuntate mai sus, provocate de tabac??? Exista atitea metode pentru a se lasa de fumat!!! Hai sa le enumeram: 1. Patch-urile sau timbrele cu nicotina (care, desi nocive pentru femeile gravide (contin nicotina), sunt totusi preferabile fumatului!) 2. Gumele (chewing-gum) cu nicotina 3. Comprimate sublinguale 4. Inhalatoare (nicorette) 5. Tigari fara tabac 6. ZYBAN (medicament) 7. Psihoterapie comportamentala 8. Acupunctura 9. Homeopatia 10. Hipnoza Otilia&LaAdelita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Articol Oprirea fumatului: femeile gravide prea putin ajutate! Cunoastem din ce in ce mai bine riscurile fumatului in timpul sarcinii. Si totusi, mai mult de o femeie din 3 fumeaza in timpul sarcinii. Si marea lor majoritate sunt prea putin incitate sa se opreasca! Nu mai este nici un secret ca fumatul in timpul sarcinii este extrem de periculos pentru mama, dar mai ales pentru bebe. Fumatoarele sunt mult mai frecvent victime ale avorturilor spontane si bebelusii lor se nasc cu o greutate mai mica, sunt deseori prematuri si prezinta probleme respiratorii. Procentajul de cezariene in urgenta este mare, precum si riscurile de flebita sau de infectii. Riscuri subestimate Recent, o ancheta realizata pe 970 de femei de catre Asociatia "Alliés" a demonstrat ca astazi, 35% dintre femeile care demareaza o sarcina sunt fumatoare. Din lipsa de informatie, o mare parte dintre ele continua sa subestimeze riscurile la care se expun ele si bebelusii lor. Totusi, se simt implicate, caci 97% dintre acestea au incercat sa se lase de fumat sau sa diminueze numarul tigarilor atunci cind erau gravide. Sarcina este deci o perioada ideala pentru a se lasa de fumat, pentru a incerca o "intarcare" tabagica. Si asta cu atit mai mult cu cit in aceasta perioada exista un dezgust fiziologic de origine hormonala. Totul este reunit pentru a se lasa de fumat si totusi, in ziua nasterii, tot mai numaram 20% de femei fumatoare. De ce un esec asa de mare? Acesta se explica in mare parte printr-o lipsa se sustinere din partea unor profesionisti ai sanatatii. Ancheta noastra arata ca 84% dintre femei nici macar nu au fost chestionate de catre medicul lor in eventualitatea opririi fumatului. Totusi, acest chestionar este important si ar trebui facut oricarei femei la inceputul unei sarcini! Numai 7% dintre gravidele fumatoare sunt orientate catre o consultatie specializata in tabacologie spre sfirsitul sarcinii! Si printre femeile care nu reusesc sa se lase de fumat, 41% declara, a doua zi dupa ce nasc, ca ar fi vrut sa fie ajutate mai mult si acompaniate pentru a renunta la tabac. Dupa Dr. Grangé, aceasta lipsa de informare a femeii gravide se explica prin faptul ca medicii insisi cunosc destul de rau tabacologia si nu sunt destul de bine informati despre terapiile existente. Tratamente eficace Si totusi, explica Dr. Anne Borgne, tabacolog, tratamentele, cu exceptia medicamentului Zyban, pot fi facute in timpul sarcinii sau a alaptarii: comprimate cu nicotina, gume sau inhalatori, iar pentru fumatorii inraiti patch-uri care se retrag noaptea. Anumiti medici inca mai estima in ziua de astazi ca este mai bine sa se continue fumatul decit sa ne expunem stressului survenit din cauza nefumatului si a angoasarii bebelusului. Absolut eronat!!! Nicotina inhalata de femeie, ca si celelalte 4000 de alte toxine ale fumului de tigara sunt cu mult mai periculoase pentru bebe! Pentru a evita stressul dezobisnuirii de tabac este suficient sa se dea substante de substitut nicotinic eficace, fara pericol in timpul sarcinii. Aceste doze de substitut sunt putin cite putin diminuate intr-un context de acompaniament psihologic si medical. Un sfat: daca sunteti fumatoare si insarcinata, adresati-va la o maternitate care lucreaza cu medici, moase si asistente medicale formate in tabacologie. Sunati la linia Tabac Info Service la 0825 309 310 (in Franta) in fiecare zi intre orele 8 si 22 pentru a obtine adresele acestor maternitati. Otilia&LaAdelita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor MA PREDAU!!Nici cind m-a prins mama cu tigara in gura,cind eram pushtoaica,nu m-am simtit asa de rusinata ca acum,cind am citit sfaturile voastre!BINE MI-ATI FACUT!!!!Stiu ca sint femei care au nascut copii sanatosi,fara probleme,dar asta nu e o regula.Inca nu am scapat de nemernica de tigara,luata la cafea.Mi-am pus insa poza cu bebe pe care mi-au facut-o la ecografie,pe frigider,si o vad perfect cind trag din lulea..si parca si bebe ma cearta!Ma bucur si de faptul ca am dat nastere la un subiect,se pare interesant!Va pup pe toate,pe viitoarele mamici pe burticutze,pe mamici pe obrajori ,si succes la toata lumea![pup][pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Eu am fumat tot timpul sarcinii,stiu ca nu am facut bine,am nascut la 40 sapt si 2 zile o fetita perfect sanatoasa.Eu fumam chiar si 10 tigari pe zi,dar fumam cam jumatate de tigara,spre rusinea mea nu am putut deloc sa ma las si mereu ma mustra constiinta,cu toate ca dc mi a spus ca daca nu ma pot lasa sa le raresc.Totusi ar fi bine sa incerci sa te lasi sau sa fumezi cit mai putin din tigara. Iti doresc sarcina usoara in continuare si un bb sanatos Julia23
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Multumesc pentru mesajele voastre. Nu prea pot sa ma las de fumat, si parca m-ati convins... Oricum, de la 1 pachet la 1 tigara pe zi este un salt urias, nu?... Sunt insarcinata in 9 saptamani, si-mi tot promit ca pana ajung la 3 luni nu o sa mai fumez deloc. Cateodata, recunosc, simt nevoia sa mai trag cate un fum...[bang][bang] Sarbatori fericite![cheers][pegeam] Alice
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e absolut nici o problema daca fumezi o singura tigara pe zi!! Nu-ti mai face probleme! Problema e sa nu fumezi mai mult de 5...Atunci se pot ivi probleme, la o sarcina cu risc...Poti sa pierzi sarcina sau sa nasti prematur...Sau sa iasa bb cu greutate mai mica... Asa, cateva fumuri, nu fac rau...Mai rau iti fac nervii "necalmati" de o tigara![;)] Asta la modul cel mai serios! [pis]_Ella & [copil]Emma http://www.emmaandreea.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spre rusinea mea, eu sunt o[gravi] fumatoare. Pur si simplu nu am putut sa ma las si de redus, am redus dar nesemnificativ. Nu am nici o scuza. Altceva am vrut sa spun. Ca nu trebuie generalizat si inspaimantata viitoarea mamika, pt ca eu cunosk cazuri in familia mea (cumnata mea) care a fumat pe tot timpul sarcinii si a nascut fetita de 4.200Kg, perfect sanatoasa.... si nici pe parcursul sarcinii nu a avut vre-o complicatie. Nici nu incurajez, dar nici nu dramatizez situatia de a fi [gravi]fumatoare. Dar deasemenea, cate cazuri de copii bolnaviori nu sunt, fara ca mamicile lor sa fie fumatoare??? Consider ca atata vreme cat mamica este sanatoasa, alimentatia este corecta pe timpul sarcinii, totul poate decurge normal. Probabil depinde de la organism la organism. Oricum sarcina usoara pt toate gravidutele [flo] Saphir [gravi]31 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...