Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pentru mamicile fumatoare


Rayuela

Recommended Posts

dragele mele, eu ma numar printre anti-fumatorii inraitzi si asta nu de ieri de azi ci de cand ma stiu. Am crescut intr-un aer curat (la Sinaia), intr-o familie de nefumatori si m-am mutat aici la Buc. unde stau de vreo 8 ani si constat cu groaza ca 90% din fumatori nu au pic de respect pentru cei nefumatori, si ca extrem de multa lume fumeaza de la copii la batrani. Mie personal fumul de tigara imi provoaca dureri mari de cap si stare de nervi. Sunt si eu gravida si incerc sa ma feresc cat pot de cei care polueaza aerul in jurul meu si nici macar nu au bunul simt sa ma protejeze sau sa tina cont de mine. Copiilor din burticile noastre nu merita sa li se riste sanatatea nici macar cu 1%, ca mame trebuie sa facem tot ce e posibil sa-i protejam de la concepere si pe tot parcursul vietii. De asemenea, mai cred ca o tigara in plus sau in minus face diferenta atata...o tigara-doua in plus de la o persoana, de la 100, 1000 de persoane....chiar fac diferenta...in poluare, credeti-ma... Nici eu nu sunt de acord cu incurajarea gravidelor care fumeaza, sub nici o forma, insa va doresc multa vointa voua, celor care inca fumati, si ganditi-va si realizati cat de mult dauneaza tutunul sanatatii noastre , oamenilor mari, d-apoi unei fiinte inocente care nu are cum sa se impotriveasca la ceva??? Atata timp cat exista un risc, suntem datori sa incercam sa-l eliminam. multa sanatate si vointa, Diana si BB de 28 saptamanai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Felicitari Veve ! Bravo ! Chiar nu stiam ! Din punctul meu de vedere, cuvintele moderatorilor au ceva greutate in plus, si o doza mai mare de diplomatie, de-aia m-am mirat de "cum suna". Cu cap si vointa te poti lasa de fumat, bine ar fi inainte de sarcina. Pe de alta parte, daca nu reusiti, macar reduceti-le, asta sigur se poate. Sarcina usoara tuturor maimicilor, fumatoare sau nefumatoare. Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care vor sa citeasca mai multe sau chiar sa se lase de fumat, am descoperit www.fumat.ro . Desi ma laud sus si tare ca m-am lasat de fumat de cand am ramas gravida, tot mai exista si la mine exceptii (de revelion au fost cele mai mari abuzuri din ultima vreme, am fumat 3 tigari intr-o zi). Dar in mod normal pufai maxim o tigare pe saptamana, si asta doar daca chiar sunt intr-un loc in care toti fumeaza, si ca sa pot suporta mai usor fumul de tigare imi aprind si eu una. Chiar daca mai am inca reflexele de fumator, nu mai reusesc sa-mi aprind tigarea din prima, nu mai trag nici tot fumul in piept si sting tigarea dupa cateva fumuri. Nu stiu daca dupa nastere o sa ma reapuc de fumat, eu mi-as dori sa ma fi lasat definitiv, dar daca o sa continui sa stau in preajma fumatorilor, mai ales ca am unul inrait rau acasa, sunt sanse mari sa ma apuc din nou. Insa ce-am invatat eu in perioada asta, si cred ca numai in momentul in care renunti realizezi, este CAT DE MULT RAU FACI CELOR DIN JUR CARE NU FUMEAZA atunci cand iti aprinzi o tigare in preajma lor. Chestia cu "poti sa-tzi aprinzi o tigare, nu ma deranjeaza" e doar o formula politicoasa....si eu am folosit-o de cand m-am lasat de fumat, dar nu pentru ca mi-ar fi facut placere sa inhalez fumul altora. Si ce-am mai descoperit in ultima vreme, ca un fumator care s-a lasat de fumat va fi tot timpul acuzat de ceilalti care inca fumeaza ca a devenit brusc neintelegator fata de nevoile lor. Cate dintre voi care ati renuntat n-ati auzit de la cei din jur "parca tu n-ai fi fumat, te faci ca nu stii cum e" ori de cate ori comentati ceva negativ la adresa tigarilor lor. De fapt la mine repulsia fata de fumul de tigare chiar a fost catalogata ca rea-vointa, si oricat as incerca eu sa-l conving pe cel de langa mine ca CHIAR MA DERANJEAZA FUMUL, si ca TUTUNUL FACE RAU PASIV, tot eu sunt cea criticata si mustruluita. Asa ca m-am resemnat, si nu mai deschid subiectul, pentru ca stiu ca o fac degeaba. Mickyyy [gravi] 30 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama lor de tigari!Adevarul este ca,citind ce mi-ati scris,cu mic cu mare(va multumesc mult,tuturor!!![flo]),am ajuns la urmatoarea concluzie.Indiferent daca esti fumatoare sau nu,alegerea o faci pina la urma,singura.Eu tot fumez nenorocita aia de tigara pe zi,mustrarile de constiinta sint tot prezente,bine mersi.[:(] De un lucru sint insa convinsa suta la suta.Nu as putea sa-mi iert niciodata iresponsabilitatea,daca bebelusul va fi intr-un fel sau altul cel care ia consecintele.Si nu stiu cum as putea sa supravietuiesc unei asemenea culpabilitati. Faptul ca exista posibilitatea sa o distrug pe a bebelusului,asta nu-mi scuza cu nimic viciul.[bang][bang][bang] Va multumesc inca o data si va sarut cu drag Rayuela si bebe 29 de saptamini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Rayuela, si eu am fumat timp de mai bine de 3 ani si asa un pachet pe zi, si vreau sa iti spun ca aveam spaima ca bebelusul meu, asta inainte sa raman[gravi] , va fuma alaturi de mine, si ii voi face rau...si uite, spre surprinderea mea in ziua in care mi-am facut testul de sarcina si a iesit pozitiv, nu am mai pus tigara in gura!si va spun tuturor celor care fumati de nu o sa va vina sa credeti:ma simt exact ca o nefumatoare, nici macar gandul la tigara...am crezut ca va fi un efort mare pentru mine sa renunt la ele, doar gandul ca mereu va trebui sa-mi zic ca nu e bine sa fumez.... si uite ca acuma ma simt ca o nefumatoare...nici nu imi mai pot aduce aminte cum era cand fumam...foarte curios...nu pot sa va spun in cuvinte ce am simtit in acel moment cand am stiut ca am in mine un bebelus micut cat un bob de orez.... care va creste mare si frumos.... Ma bucur enorm pentru mine ca nu ma gandesc la tzigari, si cum zici tu, fiecare hotaraste singur ce face si ce hotarare va lua.... eu una ma bucur pentru mine, sa de-a Dumnezeu ca toti bebelusii sa se nasca frumosi si sanatosi, chiar daca mamicilor le este greu sa renuntze la mizerabilele astea de tzigari! Nu vreau sa vin si eu cu cazuri de copii nascuti de mame fumatoare, cred ca fiecare stim ce risc ne asumam.... important este sa ni-l asumam cu masura, si sa fim optimiste! Eu una zic ca daca tot fumezi sa gandesti si pozitiv, sa fi vesela, sa te gandesti tot timpul la bebelusul tau frumos...poate vei uita de tzigara, sau poate el, bebelusul nu v-a concepe ideea de a fi slab in fatza tzigarilor! va pupicim pe toate!Ana si bebelusul de 7 saptamani din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...