Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Centrala termica!!!


Recommended Posts

M-am gandit sa pun centrala termica in apartamentul nostru din Buc care are 3 camere.Am vrea ceva bun si sigur cu garantie.Stiti cumva preturi,tipuri de centrale si firme serioase fiindca noi am cam "pierdut firul" de cand suntem plecati.Si binenteles ce "pasi"trebuiesc urmati!!! Stiu ca s-a mai discutat pe tema asta,am cautat si nu am mai gasit vechiul subiect. Multumesc mult! livia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cativa prieteni si-au pus Vaillant si sunt relativ multumiti. Pentru 3 camere instalarea unei centrale costa spre 2000$ (centrala, materiale, manopera, gaze) + "mici" atentii la aprobari. Pasii ar fi in mare urmatorii: - aprobare de la asociatie (trebuie sa semneze majoritatea locatarilor pentru ca sunt de acord cu debransarea si instalarea centralei) - proiect - aprobare de la RADET pentru debransare (numai vara, cat timp este oprita caldura) - aprobare de la gaze - instalare centrala+anexe - instalare contor gaze (contoarele sunt aproape intotdeauna in numar prea mic...) Succese ! Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inainte sa cumparati centrala termica trebuie sa "va faceti tema" documentandu-va(invatati cum functioneaza si ce componente contine centrala pentru a sti ce sa intrebati cand va aflati in fata vanzatorului, care vrea sa va vanda ce are el, nu o centrala fiabila si care consuma putin, asa cum va trebuie voua; f importante sunt si materialele din care sunt facute caloriferele si tevile !!!). Uitati aici "bibliografie": http://forum.softpedia.com/showthread.php?s=&threadid=14513 Nu dati banii pe prostii! Numai bine si alegere usoara!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi avem acasa centrala termica, de cand am montat-o ni s-a schimbat viata in bine :)) Centrala noastra se numeste Ariston si cred ca e facuta in Italia. (nu e din cele f bune!) Este pe tevi de cupru, care este mai rezistent si mai estetic decat pexalul caloriferele au trebuit schimbate si ele, nu stiu de care sunt, dar arata bine... Da, ne-a costat 2000 de USD, chiar mai mult, dar noi am facut-o prin firma, adica legal. In Romania poti sa ti-o faci si ilegal, tocmesti muncitorii de la firma sa ti-o faca la negru si vin seara dupa program sa-ti bubuie in casa :) insa atunci iti iese de 2 ori mai putin la pret. numai bine, Irina si Sofia cea jucausa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aaa scuze, daca vrei cu garantie trebuie neaparat firma. La lucrare(tevi si imbinarile de la calorifere) avem garantie 5 ani si la centrala propriu zisa-2 ani. Si inca ceva..... cu cat dai mai multi bani pe centrala, cu atat consumul e mai economic. ...dar exista si centrale de 3000 USD(propriu-zisa, fara lucrari) cam atat, Irina si Sofia cea jucausa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am pus mamei mele centrala termica in vara. Am schimbat si caloriferele, totul facut legal prin firma cu garantii cu totul in regula. Centrala este dintre cele mai bune tipuri, Vaillant si totul a costat 1700 euro. Asta la Timisoara. Succes. GabiG si Francesca 1an2 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://f1.pg.photos.yahoo.com/adigabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...