Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un spam frumos


Recommended Posts

HARTIA AURIE DE IMPACHETAT Povestea spune ca in urma cu un numar de ani un om si-a pedepsit fetita in virsta de 5 ani pentru ca a risipit o hirtie aurie de impachetat foarte scumpa. Omul statea rau cu banii si deveni si mai suparat cand a vazut ca fetita a folosit hirtia respectiva ca sa decoreze o cutie si sa o puna sub bradul de Craciun. Cu toate acestea, fetita a adus tatalui ei cadoul in dimineata urmatoare spunind: "Acesta este pentru tine, taticule". Tatal a fost rusinat de reactia lui furioasa din ziua trecuta, dar supararea lui se arata din nou cind a vazut ca, de fapt, cutia era goala. El i-a spus pe un ton raspicat: "Nu stiai, domnisoara, ca atunci cind dai un cadou cuiva, trebuie sa pui ceva in el?" Fetita s-a uitat in sus spre tatal sau, cu lacrimi in ochi, si a zis: "Taticule, cutia nu este goala. Am suflat in ea atatea saruturi pana cand s-a umplut." Tatal a ramas perplex. S-a pus in genunchi si si-a imbratisat fetita si a rugat-o sa-l ierte pentru supararea lui fara rost. La scurt timp dupa aceasta, micuta fetita a murit intr-un accident si se spune ca tatal ei a tinut acea cutie aurie alaturi de patul sau tot restul vietii sale. Si de cite ori a fost descurajat sau a avut de trecut peste situatii dificile, deschidea cutia si lua un sarut imaginar si isi amintea de dragostea pw care a pus-o fetita lui acolo. Intr-un adevarat sens, fiecare dintre noi, ca oameni, primim o cutie aurie cu dragoste neconditionata si saruturi de la copiii nostri, de la familie, de la prieteni. Nu putem avea altceva mai pretios decit asta. Acum sunt doua optiuni: 1. Trimite mai departe acest mesaj 2. Sterge-l si pretinde ca nu ti-a mers la suflet. Dupa cum vezi, am ales optiunea nr 1. Prietenii sunt ca ingerii care te ridica pe picioarele tale atunci cand trebuie sa-ti aduci aminte tu insuti sa zbori. ________________________ Think pink![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumim ca ne-ai adus aminte, ca cel mai pretios lucru din lume e un copil si dragostea lui; Ai reusit sa ma faci sa plang. Si eu mi-am pedepsit copilul ieri si azi e cam bolnavior. Nu iti pot spune ce e in sufletul meu...[mamica] Am sa trimit si eu mai departe povestioara! cu dragoste Laura, mama lui Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Te va ajuta sa reflectezi. Continua sa citesti, merita efortul Un prieten a deschis sertarul dulapului sotiei sale si a ridicat un pachet invelit in hartie de matase: "Acesta - a spus- nu este un simplu pachet, e lenjerie".A aruncat hartia de impachetat si a observat matasea rafinata si dantela. "Ea a cumparat aceasta prima data cind am fost la New York, acum 9 ani.Nu a folosit-o niciodata. A pastrat-o pentru o ocazie deosebita.''Bine....cred ca aceasta este ocazia" S-a apropiat de pat si aseza lenjeria linga celelate haine care urma sa le duca la pompele funebre. Sotia lui tocmai murise. Intorcandu-se spre mine spuse: "Nu pastra nimic pentru o ocazie deosebita, fiecare zi traita este o ocazie deosebita." Inca ma gandesc la aceste cuvinte... deja mi-au schimbat viata. Acum citesc mai mult si fac curat mai putin. Ma asez pe terasa si admir privelistea fara sa observ buruienile gradinii. Petrec mai mult timp cu familia si cu prietenii, si mai putin la serviciu. Am inteles ca viata ar trebui sa fie un sablon de experiente de care sa te bucuri, nu o lupta pentru a supravietui. Nu mai pastrez nimic! Folosesc paharele de cristal zilnic. Imi pun paltonul nou pentru a merge la cumparaturi, daca asa decid si asa am chef. Nu mai pastrez cel mai bun parfum pentru ocaziile speciale, il folosesc oricand am chef. Frazele "intr-o buna zi..." si "una din zilele acestea..." incep sa dispara din vocabularul meu. Daca ceva merita sa fie vazut, auzit sau facut, vreau sa vad, sa aud si sa fac acum. Nu sunt sigur ce ar fi facut sotia prietenului meu, daca ar fi stiut ca nu ar fi aici pentru ziua de maine pe care noi toti o ignoram destul de mult.Cred ca ar fi telefonat celor din familie, pritenilor apropiati. Poate ca, i-ar fi sunat pe cativa din vechii ei prieteni pentru a-si cere scuze pentru eventualele suparari din trecut si sa se impace cu ei. Aceste lucruri nefacute, sunt cele care m-ar supara daca as sti ca am orele limitate. As fi suparat pentru ca nu mi-am mai vazut prietenii buni, cei cu care m-as fi pus in contact "intr-o buna zi..." ....Suparat pentru ca nu am scris anumite scrisori care ma gindeam sa le scriu " una din zilele acestea". Suparat si trist pentru ca nu le spusesem fratilor si copiilor cat de mult ii iubesc. Acum, incerc sa nu intarzii, sa nu retin, sa nu pastrez nimic din ce ar aduce rasete si veselie vietilor noastre. Si in fiecare dimineata imi spun ca este o zi deosebita, fiecare ora, fiecare minut... este deosebit. Daca ai primit acest mesaj este pentru ca cineva tine la tine si pentru ca probabil exista persoane pe care tu le indragesti. Daca esti prea ocupat ca sa dedici cateva minute pentru a trimite acest mesaj altor persoane si iti spui tie insuti ca il vei trimite "intr-una din zilele acestea" gandeste-te ca acest "una din zilele acestea" poate fi departe... sau sa nu soseasca niciodata. ................. SIMONA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...