Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum slabim (8)


vilma

Recommended Posts

DRAGELOR as vrea sa va dau cateva sfaturi din vasta mea experienta.Greutatea oscilanta a fost pana acum 2 ani o problema pt mine.Acum am25 ani ,55kg ,1,65 si un bebe la activ.IN primul rand s-ar putea sa va dezamagesc dar va anunt ca nici o cura de slabire nu are efect definitiv fara sa faci miscare .Eu am tinut regimuri de genul:supa de varza,ATKINSON,regim diferentiat pe zile(L-carne,M-lactate ,ETC),regim fara grasimi ,regim doar cu orez, regim cu ceai verde sau negru,regim fara fainoase si zahar ,o gramada de ceaiuri de slabit si laxative.TOATE astea sunt menite sa-ti distruga sanatatea si moralul dandu-ti iluzia ca ai slabit pt ca slabesti eliminand apa din organism ,pierzi o gramada de minerale si ti se atrofiaza muschii.SECRETUL ESTE SE SLABESTI IN PRIMUL RAND IN CENTIMETRII SI APOI LA CANTAR.EU m-am desteptat acum 2 ani .Atunci printr-un complex de imprejurari am inceput sa frecventez o sala de fitness,asa am aflat foarte multe pt ca antrenorul se pricepe si la nutritionism .Am mers la sala 1 an apoi am ramas gravida si de atunci nu am mai facut miscare decat acasa si plimbarile cu bebe.DECI sfaturile ar fi urmatoarele:1.CEL mai sanatos si eficient este sa slabesti maxim 1 kg pe luna .ATAT.2.REGIMUL tre sa cuprinda multe mese reduse cantitativ dar sa cuprinda absolut toate elementele nutritive.3 TREBUIE respectate toate semnele pe care ti le de organismul tau ,nu tre sa te torturezi.Scopul e sa te simti mai bine nu mai rau.4.tre sa faci miscare de 2 tipuri ,adica tre sa faci miscare aerobica si anaerobica (ex.:aerobica-mers,alergare,bicicleta,inot etc.;anaerobica-prelucrarea muschilor:abdomene, fandari ,exercitii pt brate etc.).ACeste tipuri de miscare trebuie combinate in functie de tipul de organism.5 Tipul de regim tre sa tina cont de grupa sanguina .VA anunt ca depinde f. mult ce grupa sanguina aveti in alegerea regimului .6 TREbuie luate suplimente nutritive care sa sustina organismul in efortul de a slabi ,adica suplimente sportive(aminoacizi,vitamine speciale ,proteine,produse care accelereaza arderea grasimilor singura conditie ca sa functioneze fiind activitatea fizica si un minim regim alimentar).VA UREZ MULT SUCCES IN EFORTURILE VOASTRE SI CINE vrea mai multe sfaturi sau detalii poate sa imi dea mesaj daca prefera.BYE !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna, fetelor. Cu ceva intarziere am indraznit si eu sa postez un mesaj pe forum. Va urmaresc de ceva timp si toata stima pentru cele care au reusit in lupta cu kilogramele. Am inceput si eu un regim pe la jumatatea lui noiembrie (74.5 kg) si in prezent am ajuns la 68.5 kg. Ca sa ajung la dimensiunile de dinainte de a ramane insarcinata ar trebui sa mai dau jos vreo 13-14 kg (pana la Paste, sper eu[:D]). Hai sa nu o mai lungesc cu povestile, am si eu o rugaminte: cineva a postat la partea a 6-a, cred, niste numere de telefon ale editurii Forum, pentru cartea lui Montignac. Pls, le mai poate posta inca o data Merci
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum ziceam, de luni m-am apucat sa fac cate ceva ca sa slabesc, dar...mare succes n-am ca este prea brusc ca sa tin vreun regim strict asa ca saptamana asta este "de trecere" de la mancat de zor la regim. [:D] Astazi am facut putina gimnastica [greutati], am baut ceai verde, am stat la plimbare cu BB vreo trei ore si am incercat sa nu mananc dupa ora 18, dar nu mi-a iesit. Insa n-am facut abuzuri. Sabina, aici nu am vazut codite, doar ceva cirese, dar ar trebui sa mananc cam multe pentru coditele alea. Cu ceai verde nu este bine? Mara 26, in general sunt de acord cu cele spuse de tine, dar nu mai am rabdare. Ce kg/luna cand eu vreau sa scap de 15 kg!!! Macar 2 kg/luna...Oricum, eu am grupa "0". Poti sa-mi sugerezi ce ar trebui sa pap? Sau ce fel de regim sa aleg? Momentan sunt hotarata sa incep de saptamana viitoare, dupa perioada de tranzitie [;)], regimul disociat al lui M. Montignac. Ideea este ca as vrea sa mananc cat de cat si sanatos... Claudia si [copil]Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ana_gabriela Eu ma gandeam sa tin cateva zile regimul disociat pe zile(o zi fructe, una legume, una lactate si una carne), poate s-a obisnuit organismul meu cu regimul actual si are nevoie de un sut. V-am pupat [dual] Gabi
l-am auzit si eu pe Dr. Phil la tv cica regimul disociat sau cel fara carbohidrati este de tip yo-yo, adica slabesti temporar si dupa aia pui la loc, ca nu produce nici unul modificari de metabolism, dupa ce termini regimul, te intorci la aceleasi obisnuinte cica. si mai zicea ceva super interesant, de fapt nu el, si o dieteticiana care este mare presedinta in nu stiu ce asociatie nationala, oricum de renume pe-aici, ca regimul fara carbohidrati este cel mai periculos, creierul are nevoie de o doza zilnica de 500 oz. de carbo ca sa functioneze si suprimarea ratiei poate fi fatala pe termen lung, au arat si un caz al unei femei care era sa moara dupa un regim dintr-asta. ce fac eu sa dau jos niste kilograme acumulate dupa burtica? am mers la librarie, am imprumutat DVD-uri si video-casete cu diferite tipuri de exercitii, de la yoga pentru slabit (d-aia simpla pentru mocofani, sa inteleg si eu), tae bo, aerobic pentru incepatori, step workout si inca un curs pentru incepatori de dansuri country. si asta fac juma de ora pe zi, cand cu un tip de exercitii, cand cu altul. daca n-am chef de zbuciumeala de tae bo, o dau pe yoga ca ma misc mai putin, daca n-am chef sa fiu serioasa, atunci pun pasii de dans si ma amuz la culme. ideea este ca fac miscare in loc sa imi pun mintea la contributie sa numar caloriile, proteinele si carbohidratii, si-asa n-am prea multa, o mai protejez nitel :))) apoi mai adaug o juma de ora in cursul zilei de plimbat cu bicicleta prin cartier. importanta e si ora de gimnastica, cica nu e recomandata dimineata cea cu ridicare de greutati ca muschii sunt dupa somn si risti vreo rupere, cica ora 6.oo dupa amiaza e cea mai buna, ca muschii sunt incalziti deja de peste zi si lucreaza la maxima capacitate, adica are efect gimnastica. dieta mea e simpla: fara abuzuri. mananc orice, dar beau cel putin doi litri de apa pe zi obligatoriu, fructele si vegetalele traditionale si cate un deget de vin rosu in weekend, ca face bine la globulele rosii :))))[bis] succes tuturor luptatoarelor, jos kilogramele, sus moralul! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna She Wolf. Poti sa obtii rezultate bune si fara sa dai o avere pe carti si formule de slabit, care te ajuta sa pierzi din greutate o vreme si apoi recuperezi dublu. Ideea de baza este sa arzi grasimile din organism , nu sa elimini apa, lucru pe care il fac multe din curele de slabire oferite pe piatza. Mai toate contin diuretice si mai putin substante LIPOCATALIPTICE (capabile sa arda grasimi). Ceaiul verde de exemplu este si diuretic, care scoate si mineralele din organism. Este drept ca este energizant. Eu am folosit eram foarte incantata pt ca am slabit mult (beam 1l-2l/zi),dar am devenit anemica. Nu stiu ce produse se gasesc in Irlanda(sau unde esti tu acum), dar incearca sa cauti la farmacie sau la salile de fitness sau magazine pt. sportivi suplimente alimentare care sa contina "melantoina", "inozitol", "colina" " (substantze lipocataliptice), "L-carnitina"(transportatoare de grasimi si care curatza arterele de grasimi).In Ro. se gaseste ceva de genul FAT BURNERS de la U.S.A. Natural. Pentru alimentatzie cauta Whey Protein sau produse (deobicei praf) care contzin proteina din zer si putzini carbohidratzi). Sunt suplimente pentru sportivi in general farte complexe. Acestea pot inlocui cu succes majoritatea meselor si asigura organismului tot ce este nevoie, mai putin grasimi sau surplusuri de carbohidrati care daca nu sunt asimilatzi in intregine se depun sub o forma de grasime. Avantajul cu proteina este ca surplusul este eliminat din organism (nu se depune). She Wolf, ai grupa 0 si deaceea am zis proteina din zer, valabil si pt. grupa B. Grupele A pot folosi cu succes proteina din soia. Ca slabesti te sfatuiesc sa iei si VITAMINA C (1000mg/zi) si Beta-caroten care te ajuta sa nu faci CELULITA in special dar au mai multe calitati. Alimentatia ta zilnica ar trebui sa contzina numai carne alba (piept de pui si peste) pentru proteine si fructe pentru carbohidrati (1-2 banane pe zi cel mult)NU exageara cu carboihidratii!!! Probabil o sa gasesti batoane proteice pe care le poti folosi intre mese in loc de hamburger, sau dulciuri. Arata ca niste ciocolatele. E bine ca faci plimbari lungi dar ar trebui sa faci un pic de miscare la care sa transpiri si sa arzi multe calorii. Ideea este sa arzi mai mult decat consumi. in urma la tot ce tzi-am zis ai sa evitzi acumularea de grasimi, arderea celor pe care le ai si o sa ai o alimentatie mai sanatoasa chiar si decat un om normal. Nu uita de minerale contra anemiei. s-a demonstrat ca in timpul sexului, se arde o cantitate de calorii egala ca a unei alergari pe o distanta de 1000m.Deci mai mult [sex] fetelor!!! Nu sfatuiesc pe nimeni sa aiba un regim disociat care dapa parerea mea distruge sanatatea. Daca nu gasitzi suplimente scrieti-mi si poate va pot ajuta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa va spun ca eu am luat suplimente sportive si cand eram gravida(din acelea care contin mai multi carbohidrati )pt ca nu prea aveam pofta de mancare .Si stiu chiar persoane in varsta 80 ani ,chiar ,care iau suplimente pt ca nu mai au dinti ca sa se mai poata hrani normal.Sunt facute din elemente nutritive:lapte,oua,soia,zer si contin minerale si vitamine.SHE WOLF Daca vrei sa slabesti 2-3 kg pe luna tre sa ai un program fix si clar,evita dulciurile (poate doar fara calorii daca chiar nu rezisti),nu uita de apa.Oricum tre sa ai rabdare pt ca primele kg se dau jos cel mai greu.ASTEPT rezultate pozitive !BAFTA !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PT JOJO DRAGA MEA DACA VREI SA ALAPTEZI nu ai voie sa tii regim ,dar incearca un pic de miscare si incearca sa mananci sanatos.DE EX.:supa de pui,ciorba de pui,gratare ,piure,legume fierte,prajituri dimineata si nu seara,multe fructe,apa multa si ceaiuri pt lactatie(soc,fenicul,marar).SA stii ca berea nu are nici o legatura cu lactatia.PUPPICI !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mara, te rog sa ma scuzi dar eu nu sunt de acord cu tine, cel putin in privinta suplimentelor de care vorbesti! Acestea se gasesc din belsug si pe la noi! Eu personal nu recomand nimanui sa apeleze la ele, este ca si cand v-ati indopa cu pilule de slabit! Antrenorul meu de fitness mi-a zis nici sa nu ma gandesc sa iau asa ceva. Ca doar vreau sa slabesc si sa ma alimentez sanatos nu sa pun masa musculara pe mine, ca nu ma duc la nici un concurs de culturism! Se poate slabi foarte bine si cu o alimentatie sanatoasa, moderata, fara abuzuri cu toate grupele de nutrienti necesare si cu niste deprinderi alimentare sanatoase, asa cum ar fi dieta montignac; la care se adauga si miscare cat cuprinde. Inca o data: nu sunt deloc de acord cu suplimentele astea sau cu batoanele de slabit. Este foarte adevarat: Nicoleta Luciu arata senzational. Ea face masaj o data la doua zile, merge la sala in zilele in care nu face masaj, si in toate zilele nu mananca nimic in afara de fructe si batoane de slabit. Excuse me, dar cred ca va avea o mare si neplacuta surpriza la urmatoarele analize, oricat de frumoasa ar fi ea! Cred ca sunteti de acord cu mine cand spun ca majoritatea dintre noi avem mai multe kilograme decat ne-am dori pentru ca mancam mult si nu facem miscare. De ce nu am putea schimba situatia spre binele si placerea noastra numai reducand cantitatile si facand miscare? Este o problema de vointa pana la urma, dar nu renuntati![greutati] Va pupicesc, [pup]Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...